Nowofundland (wodołaz)

Nowofundland

Nowofundland, nazywany inaczej wodołazem, to duży pies o lśniącym, czarnym futrze. Znany jest jako doskonały ratownik wodny. Co jeszcze warto wiedzieć o nowofundlandzie? Opis rasy, jej historię oraz porady na temat żywienia i pielęgnacji znajdziesz w poniższym artykule.

Nowofundland – podstawowe informacje

Klasyfikacja FCI grupa 2 (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do pilnowania bydła), sekcja 2.2 (molosy typu górskiego)
Długość życia 10–12 lat
Charakter łagodne i życzliwie nastawione do świata, pełne godności, pogodne i niezwykle inteligentne 
Rozmiar wzrost: samce 71 cm, samice 66 cm

masa ciała: samce 64–69 kg, samice 50–54,5 kg

Sierść szata: podwójna, gęsta, nieprzemakalna, szorstka i tłustawa, prosta lub lekko falująca

umaszczenie: czarne, biało-czarne lub brązowe

Nowofundland – historia

Za głównego protoplastę nowofundlanda uważa się indiańskiego psa nazywanego St. John’s dog. Przy kształtowaniu się typu czworonoga z wyspy Nowa Fundlandia niewątpliwie brały udział też czarne psy przywożone przez norweskich wikingów, przeznaczone do polowania na niedźwiedzie. Do ostatecznego wyglądu nowofundlandów przyczyniły się także rozmaite psy transportowane na wyspę przez rybaków z Europy. Gdy w roku 1610 rozpoczęła się kolonizacja wyspy, istniały już czworonogi o budowie zbliżonej do dzisiejszych wodołazów. Znakomicie znosiły surowy, kanadyjski klimat i bez problemu radziły sobie we wzburzonych falach. Psy z Nowej Fundlandii wykorzystywane były do transportowania ciężkich ładunków oraz jako aportery z wody i ratownicy. Nadal psy te służą  do ratowania tonących.

Nowofundland – wygląd 

Nowofundland to duży, dobrze  umięśniony pies, który charakteryzuje się imponującą siłą fizyczną i wysoką aktywnością. Chociaż osiąga olbrzymie rozmiary (do 73 cm w kłębie), nie sprawia wrażenia ociężałego. Nowofundland jest masywnym czworonogiem  o szerokim i prostym grzbiecie. Cechą charakterystyczną psa wodołaza są duże łapy z szerokimi błonami między palcami. Niewielkie, wiszące uszy ma  osadzone po bokach głowy. Mocny i szeroki ogon średniej długości jest obficie owłosiony. Nowofundland opuszcza go podczas  odpoczynku i zakrzywia ku górze, gdy jest zadowolony.

Najczęściej spotykane są nowofundlandy w mocno wysyconym, czarnym kolorze. Nieco rzadsze jest umaszczenie brązowe lub biało-czarne. Nowofundland czarny może mieć białe znaczenia na klatce piersiowej, palcach lub końcu ogona. Łaciate wodołazy mają zwykle czarną głowę z białą strzałką i kufą, czarne siodło, zad oraz nasadę ogona. Pozostałe części ciała są białe. Nowofundlandy brązowe występują w odcieniach od czekoladowego do złotobrązowego.

Nowofundlandy mają podwójną, gęstą i wodoodporną sierść, która chroni je przed zimnem i wilgocią. Proste lub lekko falujące włosy są szorstkie i tłustawe w dotyku. Szata nowofundlanda jest półdługa.

Nowofundland – charakter

  • Osobowość

Nowofundland to pies o życzliwym nastawieniu do świata i niezmąconej łagodności. Jest pogodny, dumny i niezwykle inteligentny. Nowofundland bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna, ale jest w stanie szybko zaprzyjaźnić się też z innymi ludźmi.

  • Potrzeba ruchu

Nowofundland potrzebuje codziennych spacerów o umiarkowanej intensywności. Bardzo ważne jest wyprowadzanie psa poza posesję, aby miał kontakt z obcymi ludźmi oraz innymi czworonogami. Nowofundland jest stworzony do przebywania w wodzie. Warto zapewnić mu regularne spacery nad brzegiem akwenów i możliwość kąpieli.

  • Szkolenie

Nowofundland szybko się uczy, dlatego jego szkolenie jest bardzo efektywne, pod warunkiem, że prowadzi je wykwalifikowany trener. Psy te szybko się nudzą, dlatego treningi muszą być urozmaicone. Nowofundlandy wymagają konsekwentnego, cierpliwego i łagodnego podejścia. Naukę posłuszeństwa należy rozpocząć już w wieku szczenięcym. W tym samym czasie trzeba zacząć oswajać nowofundlanda z wodą.

  • Znoszenie samotności

Nowofundland powinien bez problemu znieść nieobecność opiekuna przez kilka godzin, ale dłuższa rozłąka może źle wpływać na jego psychikę. Samotny i smutny nowofundland może powodować szkody w domu i uprzykrzyć życie sąsiadom głośnym szczekaniem.

  • Szczekanie

Szczęśliwy i zaspokojony nowofundland jest bardzo cichy, nie szczeka bez powodu. 

Nowofundland – cena

Ile kosztuje nowofundland? Cena wodołaza z rodowodem waha się od 2500 do 6000 zł. Niektóre nowofundlandy z hodowli potrafią osiągnąć cenę 8500 zł. Należy pamiętać, że na koszt utrzymania rasowych zwierząt w dbających o swoich podopiecznych hodowlach, składają się: opieka nad matką przez całe jej życie, opieka weterynaryjna w czasie ciąży i nad szczeniętami, odpowiednia dieta, czas poświęcony na opiekę nad psami i socjalizację. Dlatego ich cena jest taka wysoka.

Miesięczny koszt utrzymania nowofundlanda jest dość duży i waha się od 400 do 600 zł. 

Nowofundland – pielęgnacja

Nowofundland, pies o półdługiej sierści z tendencją do splątywania się, wymaga czasochłonnej pielęgnacji, która polega na codziennym szczotkowaniu. Po kąpieli w stawie czy jeziorze należy opłukać psa czystą wodą i wysuszyć. Do pielęgnacji sierści nowofundlanda trzeba używać wyłącznie specjalnych szamponów z dodatkiem olejków, które chronią wodoodporne właściwości sierści. Regularnie musimy wycinać czworonogowi włosy między palcami, opuszkami i pod uszami. Niezwykle ważne jest też kontrolowanie wnętrza uszu tych psów, ponieważ częsty kontakt z wodą sprzyja rozwojowi chorób grzybiczych i stanów zapalnych. 

Nowofundland – żywienie

Dieta nowofundlanda powinna odpowiadać na specyficzne potrzeby żywieniowe psów olbrzymich. Optymalnym rozwiązaniem jest podawanie pełnoporcjowej karmy gotowej dostosowanej do wieku, rozmiarów i aktywności czworonoga. Żywienie w okresie wzrostu nowofundlanda ma kluczowe znaczenie dla rozwoju jego kości i stawów, które z powodu  jego dużych rozmiarów są narażone na liczne schorzenia. Młode psy w okresie wzrostu powinny otrzymywać karmę przeznaczoną dla szczeniąt ras dużych i olbrzymich, zawierającą odpowiednie proporcje wapnia do fosforu (przewaga wapnia). Kompletny i zbilansowany pokarm zapewni szkieletowi prawidłowy wzrost, który nie może być ani zbyt szybki, ani zbyt wolny. 

Codzienna dieta nowofundlanda powinna mieć optymalną kaloryczność, adekwatną do wielkości czworonoga i jego aktywności. Wbrew pozorom duże psy potrzebują mniej kalorii na kilogram masy ciała niż miniaturki. Przekarmienie nowofundlanda jest bardzo niebezpieczne, ponieważ nadmierna masa ciała stanowi dodatkowe obciążenie dla stawów. Ważne jest więc ustalenie idealnej dziennej dawki energii, którą należy dostarczyć czworonogowi  w 2–3 posiłkach. Nowofundland nie może mieć stałego dostępu do pokarmu. Miski z jedzeniem należy wystawić na 20–30 minut, a jeśli pies nie zje wszystkiego, resztki trzeba wyrzucić. Porcje jedzenia nie mogą być zbyt duże objętościowo, a po posiłku należy zapewnić psu dłuższy odpoczynek, aby nie narażać go na rozszerzenie i skręt żołądka.

Czarne nowofundlandy mają predyspozycje do zaburzenia w kolorze sierści, zwanego zespołem czerwonego włosa. Z tego względu występuje u nich większe zapotrzebowanie na dwa aminokwasy – fenyloalaninę i tyrozynę – biorące udział w wytwarzaniu czarnego pigmentu włosa. Dostarczenie odpowiedniej ilości tych składników w diecie zwierząt powoduje, że sierść nowofundlanda nabiera głębokiej czerni.

Nowofundland – zdrowie

Ile żyje nowofundland? Dożywa do około 12 lat, chociaż jak na psa olbrzyma to słuszny wiek. Wodołaz jest  psem  silnym, odpornym na wilgoć oraz na niskie i wysokie temperatury, jednak w lecie nie powinien zbyt długo przebywać na słońcu, ponieważ grozi to udarem cieplnym. 

Typowe choroby, na które zapadają nowofundlandy, to: dysplazja stawów biodrowych, łokciowych i kolanowych, chondrodysplazja (zaburzenie rozwoju chrząstki), miastenia (przewlekła choroba nerwowo-mięśniowa). Nowofundlandy mają też predyspozycje genetyczne do choroby układu moczowego – cystynurii. U psów tej rasy występują również wady powiek (ektropium i entropium), neoplazja (tworzenie nowej tkanki – łagodny lub złośliwy guz) czy pierwotna dyskineza rzęsek (choroba układu oddechowego).

Nowofundland – ciekawostki

  • Szkolenie ratownicze nowofundlandów polega na wzmacnianiu i kontrolowaniu ich wrodzonych predyspozycji do ratowania ludzi. Bez odpowiedniego treningu  nadgorliwe psy mogą w ogóle nie pozwalać ludziom pływać.
  • Nowofundland bywa mylony ze swoim bliskim kuzynem landseerem. Różnice pomiędzy tymi rasami są jednak niekwestionowane: landseer jest wyższy, szczuplejszy i zawsze występuje z białą strzałką na głowie.

Nowofundland – imiona

Przykładowe imiona dla suki nowofundlanda: Betty, Carmen, Etna, Fiona, Gaja, Lady, Nela, Panda, Rumba, Tajga

Przykładowe imiona dla psa nowofundlanda: Apacz, Blackie, Floki, Forest, Lord, Monti, Nero, Neptun, Thor, Wiking

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów 17

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Dobra relacja to nie dominacja

Pożądane zachowania można wypracować pozytywnymi wzmocnieniami. Nawet jeśli będzie to trwało nieco dłużej, da lepsze efekty.

Szkolenie

Jak oduczyć psa szczekania?

Czy pies szczeka tylko na mijające nas osoby, czy również na inne psy, a może ze strachu na ruchome przedmioty lub „poluje”?

Szkolenie

Handling. Dwie strony medalu

Właściciele psów, którzy mają wątpliwości, czy poradzą sobie z pupilami na ringu, mogą skorzystać z pomocy profesjonalistów

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres