Norfolk terrier

Norfolk terrier

Chcesz adoptować niewielkiego czworonoga i zastanawiasz się, jak wybrać takiego, którego potrzeby i charakter wpiszą się idealnie w Twój tryb życia? Aby podjąć świadomą decyzję o przyjęciu zwierzęcia pod swój dach, dowiedz się najważniejszych informacji na temat danej rasy. Poniżej przedstawiamy opis norfolk terriera. Poznaj wymagania, jakie wiążą się z jego wychowywaniem! 

Norfolk terrier – podstawowe informacje

FCI grupa III (teriery), sekcja 2 (teriery małe), nr wzorca 272
Długość życia 12–15 lat
Charakter odważny, żywiołowy, sprytny, inteligentny, ciekawski, wierny
Rozmiar mały (samce i samice):

masa ciała – 5–8 kg, wielkość, czyli wysokość w kłębie – ok. 25 cm

Sierść krótka i gładka na głowie, dłuższa i nastroszona na szyi i łopatkach; maść ruda, pszeniczna, czarna

z podpalaniem, siwo-ruda (grizzle)

Kraj pochodzenia Wielka Brytania

Norfolk terrier – szczypta historii

Norfolk terrier oraz spokrewniony z nim blisko norwich terrier mają identyczny rodowód. Wywodzą się z Wielkiej Brytanii, a ich bezpośrednimi przodkami są takie rasy, jak: cairn terrier, border terrier i terier irlandzki. Przypuszcza się, że zwierzęta do połowy XIX wieku pełniły funkcję pomocników w gospodarstwach wiejskich. Były też częstymi lokatorami w akademikach szkół wyższych, gdzie zajmowały się wyłapywaniem szczurów. Potem zaczęto je wykorzystywać do polowań na lisy i borsuki. Rasy norwich i norfolk terrier oficjalnie rozdzielono dopiero w 1964 roku. Nazwa norfolk terrier została zaczerpnięta od nazwy angielskiego hrabstwa. Obecnie obowiązujący wzorzec FCI przyjęto w roku 2011.

Norfolk terrier – wygląd

Norfolk terriery są zaliczane do ras małych. Optymalna wysokość w kłębie u tych zwierząt wynosi 30 cm (u samców i u samic). Rasy małe to takie, których masa ciała mieści się w granicach 610 kg. W przypadku norfolk terrierów dorosłe osobniki powinny ważyć od 5 do 8 kg.

Głowa: szeroka, z mocną kufą o klinowatym kształcie.

Oczy: owalne, głęboko osadzone, ciemnobrązowe lub czarne.

Uszy: średniej wielkości, trójkątne, delikatnie zaokrąglone na końcach.

Ogon: średniej długości, gruby u nasady; w niektórych krajach może być kopiowany.

Szata: krótka i gładka na głowie, dłuższa i nastroszona na szyi i łopatkach.

Umaszczenie: rude, pszeniczne, czarne z podpalaniem, siwo-rude (grizzle).

Norfolk terrier – charakter

Norfolk terrier to pies niezwykle żywiołowy. Aby spożytkować energię, potrzebuje dużej dawki ruchu na świeżym powietrzu. To również czworonóg ciekawski, bystry i inteligentny. Oprócz aktywności fizycznej potrzebuje stymulacji intelektualnej. Pies tej rasy nie lubi się nudzić, szybko traci zainteresowanie zabawami i aktywnościami, które są dla niego zbyt monotonne.

Norfolk terrier, wbrew swojej posturze, jest waleczny i nieustraszony. Bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna i ma silny instynkt bronienia stada. Drugą z jego wrodzonych cech jest instynkt łowiecki. Pupil tej rasy bardzo dobrze funkcjonuje w towarzystwie innych zwierząt, pod warunkiem że nie są to małe ptaki, gryzonie lub gady. Te mogą być przez niego traktowane jako potencjalne zdobycze.

Norfolk terrier może być towarzyskim przyjacielem rodziny. Aby jednak tak się stało, należy odpowiednio go socjalizować już od szczenięctwa. W przeciwnym razie zwierzę może stać się zamkniętym w sobie samotnikiem. Szkolenie norfolk terriera jest tym łatwiejsze, im większym zaufaniem darzy on swojego opiekuna.

Norfolk terrier – dla kogo?

Norfolk terrier może mieszkać zarówno w domu z ogrodem, jak i w bloku w centrum dużego miasta. Ważne, aby opiekun miał dla niego czas i chętnie podejmował aktywności fizyczne. Nie jest to zwierzę odpowiednie dla osób zapracowanych czy domatorów, większość dnia spędzających na kanapie. Norfolk terrier nie jest też zbyt dobrym wyborem dla osób starszych.

Rasa ta doskonale odnajduje się w rodzinach z dziećmi. Rodzice powinni jednak pamiętać, że ich pociechy muszą od najmłodszych lat uczyć się właściwego obchodzenia się ze zwierzętami. Kontakt psa z najmłodszymi powinien zawsze odbywać się pod nadzorem dorosłych.

Norfolk terrier – cena

Cena za norfolk terriera hodowlanego waha się w granicach 2500–3000 zł. Na tę kwotę składa się wiele czynników, m.in. renoma danego miejsca rozrodu, a także koszty ponoszone przez hodowcę w czasie jego pracy:

  • opieka weterynaryjna nad suką przez całe jej życie i w czasie ciąży,
  • opieka nad młodymi,
  • optymalna dieta,
  • czas poświęcony na opiekę nad psami i ich socjalizację.

Warto pamiętać, że profesjonalne hodowle są zarejestrowane przez Związek Kynologiczny w Polsce. Tylko adoptując zwierzę z takiego miejsca, możemy mieć niemal pewność, że sprawowano tam nad nim należytą (zgodną ze standardami) opiekę. Występuje też wówczas największe prawdopodobieństwo, że czworonóg będzie odpowiadał wzorcowi swojej rasy zarówno pod względem cech fizycznych, jak i psychicznych. Jeżeli nie zależy nam na tym, aby pupil miał rodowód, możemy rozważyć adopcję psa ze schroniska. Mieszkają tam czworonogi w typie różnych ras, które czekają na nowy dom.

Norfolk terrier – pielęgnacja

Norfolk terrier powinien być czesany metalowym grzebieniem raz w tygodniu, a w okresie linienia raz na kilka dni. Jak każdy inny pies, wymaga również codziennego szczotkowania zębów. Należy też kontrolować stan jego uszu i w razie potrzeby czyścić zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Jeżeli pupil nie ma okazji do naturalnego ścierania pazurów, trzeba je obcinać co około 2–4 tygodnie.

Norfolk terrier – żywienie

Karma dla norfolk terriera powinna być kompletna i zbilansowana. Jak wszystkie inne psy, zwierzęta te czerpią najwięcej korzyści z diety mieszanej, złożonej z jedzenia suchego i mokrego. Powinno być ono podawane w równych proporcjach pod względem masy produktów (np. 100 g suchych granulek na 100 g mięsistych kawałków w galaretce lub sosie). Optymalna wielkość posiłków zależy od wieku czworonoga, jego masy ciała i poziomu aktywności fizycznej. Aby ustalić porcjowanie, można skorzystać z tabel żywienia, które znajdują się na etykietach pokarmów pełnoporcjowych, lub skonsultować się z dietetykiem bądź lekarzem weterynarii.

Jedzenie suche jest około czterokrotnie bardziej kaloryczne od mokrego. Oznacza to, że dostarcza do organizmu proporcjonalnie więcej energii w porcji o tej samej masie. Chropowata struktura granulek sprawia, że ich spożywanie przyczynia się do utrzymania higieny jamy ustnej (osad nazębny jest mechanicznie ścierany). Pozwala też zwierzęciu realizować jego naturalną potrzebę żucia i gryzienia.

Jedzenie mokre jest mniej kaloryczne, dzięki czemu wspiera utrzymywanie przez czworonoga szczupłej sylwetki. Jego wilgotność wynosi około 80%, co sprzyja optymalnemu nawodnieniu organizmu. Mięsiste kawałki w galaretce lub sosie są również dla psów wyjątkowo atrakcyjne zapachowo.

Norfolk terrier powinien być karmiony 2 lub 3 razy dziennie o stałych porach. Należy również dbać o to, aby miał stały dostęp do świeżej wody pitnej.

Norfolk terrier – zdrowie

Norfolk terriery to psy ogólnie zdrowe i wytrzymałe. Ich szorstka i nastroszona sierść dobrze chroni skórę przed zimnem i wilgocią. Zwierzęta te, częściej niż przedstawiciele innych ras, zapadają na padaczkę, chorobę niedokrwienną serca, zaćmę oraz różnorodne problemy skórne.

Przeciętna długość życia tych psów wynosi 12–15 lat.

Norfolk terrier – ciekawostki

  • Brązowe norfolk terriery (brown norfolk terrier) są jednymi z najbardziej popularnych wśród opiekunów psów tej rasy.
  • Mioty norfolk terriera nie są liczne, a ich populacja stosunkowo niewielka.
  • W Polsce funkcjonuje dość mało hodowli tej rasy, co przekłada się na dość trudną dostępność szczeniąt.
  • Najbliższym kuzynem norfolk terriera jest norwich terrier.

Norfolk terrier – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa: Fokus, Dżeki, Tajfun, Prymus.

Przykładowe imiona dla suki: Abba, Strzała, Corsa, Mokka.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Żywienie

Karma dla chihuahua – żywienie psa rasy chihuahua

Bardzo ważnym aspektem troski o dobrostan tych miniaturowych czworonogów jest kontrolowanie ich masy ciała oraz dbanie o to, aby ich dieta była prawidłowa. Rodzi się więc pytanie: jaka karma dla chihuahua będzie najlepsza?

Czego nie może jeść pies
Zdrowie

Czego nie może jeść pies? Lista produktów

Czy pies może jeść orzechy, czekoladę albo surowe mięso? Przeczytaj więcej o produktach zakazanych dla czworonogów. Jakie są objawy zatrucia? Kliknij i zobacz.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres