Mops

Mops
Długość życia12–15 lat
Charakterpewny siebie, inteligentny, towarzyski, spokojny i cichy, nie wymaga dużej ilości ruchu
Rozmiarmały, wysokość 25–36 cm, pożądana masa ciała 6–8 kg
Sierśćkrótka, delikatna i błyszcząca, umaszczenie srebrne, brzoskwiniowe, płowe, czarne 

Mops – historia

Historia mopsów rozpoczyna się na Wschodzie, najprawdopodobniej w Chinach. Psy przypominające dzisiejsze mopsy żyły już w V wieku p.n.e., a szczątki tych zwierząt archeolodzy odkrywali w starożytnych grobowcach wielu chińskich dynastii. Do Europy mopsy trafiły w XVI wieku za sprawą żeglarzy przemierzających jedwabny szlak. Popularność psów tej rasy na Starym Kontynencie była podobna do tej, którą psy cieszyły się w Azji. Mopsy uświetniały dwory orańskie w Niderlandach, a następnie orszaki królewskie i arystokratyczne XIX-wiecznej Anglii. Władczynię imperium brytyjskiego, Wiktorię Hanowerską, nazywano „wielką małą królową” ze względu na jej filigranowość i być może dlatego tak bardzo upodobała sobie te niewielkich rozmiarów czworonogi. Zresztą uwielbiali je wszyscy. Mopsy były członkami rodzin królewskich i arystokratycznych, a z czasem również zamożnego mieszczaństwa.

Tak było też w Polsce, gdzie mopsy pojawiły się w XVIII wieku. Zamieszkiwały dwór króla Stanisława Augusta. Znalazły uznanie w twórczości Ignacego Krasickiego. Przypowieść Dwa psy dobitnie pokazuje, że mopsy w ówczesnej Polsce traktowano jako psy salonowe. Ich obecność na pierwszych nad Wisłą wystawach psów (lata 80. XIX wieku) potwierdza żywe zainteresowanie tą rasą. Nie trwało to jednak długo. Dobra passa przeminęła z końcem wieku. Przez kolejne dziesięciolecia mopsy uznawano za niemodne, pozbawione inteligencji i uroku osobistego. Zmianę przyniosły lata 70. XX wieku, kiedy w Polsce pojawiły się „idealne mopsy”. Przywiezione z USA Sheffield’s One O’Clock Jump i Harper’s Chance Are były wzorem dla hodowców dbających o staranną selekcję. Dziś mopsy odzyskały popularność. Niestety cechy tej rasy, uznawane za atrakcyjne i pożądane, są źródłem problemów zdrowotnych mopsów, które wymagają od opiekunów wyjątkowej troski.

Mops – wygląd

Mopsy to małe psy molosowate (o ciężkiej, zwartej budowie ciała). Dorosłe suki mierzą w kłębie 25–30 cm, a psy 30–36 cm, prawidłowa masa ich ciała wynosi 6–8 kg. Przedstawicieli tej rasy łatwo rozpoznać po mocnej, krępej budowie ciała, określanej jako multum in parvo, co oznacza „dużo w małym”. Takie właśnie są mopsy – kwadratowe, masywne, muskularne, z dużą, okrągłą głową i pomarszczonym, spłaszczonym pyskiem. Zalicza się je do ras brachycefalicznych, wyróżniających się specyficzną budową czaszki – bez bruzdy czołowej – oraz krótką kufą otoczoną licznymi bruzdami i zmarszczkami. Cechą charakterystyczną mopsów są duże, błyszczące oczy, drobne, cienkie uszy w kształcie płatka róży lub guzika oraz zakręcony ogon. Najczęściej spotyka się mopsy płowe z czarną maską i uszami oraz całe czarne, nieco rzadziej mopsy brzoskwiniowe i srebrne. Mopsy mają gładką i miłą w dotyku sierść. Są krótkowłose. Linieją mniej lub bardziej obficie przez cały rok. Potrzebują więc odpowiedniej pielęgnacji. Wszyscy, którzy kompletują wyprawkę dla mopsa, powinni zadbać o furminator i gumowe zgrzebło, a także wyjściowe ubranko. Mopsy mają skąpy podszerstek, a brak izolacyjnej warstwy sierści sprawia, że źle znoszą niskie temperatury. Wbrew powszechnej opinii nie są to psy niewymagające. Potrzebują dużo uwagi i miłości.

Mops – charakter

Ponure spojrzenie błyszczących czarnych oczu jest mylące. Mopsy to wesołe i towarzyskie stworzenia. Słyną z wielkiego uroku osobistego. Zarazem dostojne i pocieszne, potrafią skraść serce każdego. Uwielbiają przebywać wśród domowników i źle się czują w samotności. Szczenięta mopsa bywają nadpobudliwe. Z wiekiem poważnieją, lecz wciąż pozostają radosne. Mają bardzo przyjazne usposobienie, są ciche, spokojne i opanowane, dlatego świetnie dogadują się z dziećmi. Brak silnych instynktów łowieckich, obrończych i stróżujących czyni je doskonałymi kompanami domatorów, nieskorych do długich spacerów i dogtrekkingu. Mopsy nie potrzebują wiele ruchu, za to chętnie biorą udział w treningach rozwijających inteligencję. To niezwykle mądre czworonogi, które potrafią mieć swoje zdanie. Bywają uparte, ale też szybko się uczą. Nie muszą mieć dużego domu z ogrodem, za to bezwzględnie wymagają opiekuńczości i odpowiedzialności – obarczone zespołem brachycefalicznym mogą potrzebować specjalistycznego leczenia.

Mops – cena

Cena mopsa z rodowodem wynosi kilka tysięcy złotych. Wlicza się w nią koszty opieki nad matką szczeniąt przez całe jej życie, warunki utrzymania psów, ich żywienie, leczenie i profilaktykę weterynaryjną. Odpowiedzialni hodowcy troszczą się o zdrowie i socjalizację swoich podopiecznych, zapewniają im najlepsze warunki bytowe, a wszystko z miłości do czworonogów i troski o ich dobro. Ceny psów rodowodowych są wysokie, ponieważ ich hodowla wymaga wysokich nakładów pracy i ogromnego zaangażowania. 

Mops – pielęgnacja

Mopsy potrzebują systematycznej pielęgnacji. Aby sierść psa była zdrowa i lśniąca, należy ją regularnie czesać, zwłaszcza w okresach obfitego linienia. Ponadto mopsom trzeba czyścić uszy, przecierać oczy i fałdkę skóry nad nosem. Przedstawiciele ras brachycefalicznych są szczególnie narażeni na choroby jamy ustnej. Spłaszczona część twarzowa i niewielki przodozgryz sprzyjają rozwojowi chorób zębów, dlatego należy je codziennie szczotkować. W redukcji bakteryjnej płytki nazębnej pomagają również przekąski dentystyczne.

Mopsy – żywienie

Mopsy są znane z wilczego apetytu, co przed ich opiekunami stawia poważne wyzwanie żywieniowe. W trosce o zdrowie pupila najlepiej karmić go pełnoporcjowym jedzeniem dla psów ras małych dostosowanym do wieku i aktywności. Psy ras krótkoczaszkowych potrzebują pokarmu o wysokiej strawności z odpowiednio dobranym rodzajem włókna pokarmowego. Sucha karma dla mopsów powinna mieć specjalny kształt granul, łatwy do chwycenia i pogryzienia. 

Mówiąc o żywieniu mopsów, trzeba dodać, że dla psów tej rasy bardzo ważna jest odpowiednia dawka ruchu i zabawy. Nadwaga występuje nawet u szczeniąt, dlatego dobre nawyki najlepiej wprowadzać od samego początku. 

Mopsy – zdrowie

Mopsy przeciętnie żyją 12–15 lat. Aby długo  cieszyły się dobrym zdrowiem, trzeba zapewnić im jak nalepsze warunki bytowe. Zbilansowana dieta, odpowiednia ilość aktywności fizycznej, dobry kontakt z domownikami, a także regularne odwiedzanie przychodni weterynaryjnej przesądzają o długim i szczęśliwym życiu czworonoga, tym bardziej że mopsy, obarczone różnymi schorzeniami, wymagają wyjątkowo troskliwej opieki. Psy z krótką kufą cierpią z powodu wad anatomicznych, typowych dla przedstawicieli ras krótkoczaszkowych. Występuje u nich syndrom zespołu brachycefalicznego, wywołujący wieloukładowe zaburzenia zdrowotne. 

Mopsy narażone są na problemy układy oddechowego, sercowo-naczyniowego i pokarmowego. Psy tej rasy chrapią, sapią i mają słabą wydolność oddechową. Ponadto źle tolerują wysokie temperatury i są podatne na przegrzanie. Często borykają się z chorobami oczu (postępujący zanik siatkówki, dwurzędowość rzęs) i schorzeniami  narządu ruchu (dysplazja stawów biodrowych, nawykowe zwichnięcie rzepki, zwyrodnienia). U części czworonogów rozwija się mopsie zapalenie mózgu – choroba przewlekła o podłożu genetycznym. Wywołuje poważne objawy neurologiczne i wciąż jest nieuleczalna. 

Mopsy – ciekawostki

  • Mops Frank znany jest z filmu Faceci w czerni, a Percy to mops z bajki Pocahontas wytwórni Walta Disneya.
  • Ponoć mops o imieniu Pompey uratował Wilhelma Orańskiego. Pies, szczekając, w porę ostrzegł księcia przed nadchodzącymi wrogimi Hiszpanami.
  • W XIX wieku mopsom przycinano uszy. Tę praktykę ukróciła królowa Wiktoria.
  • W XVII wieku w Bawarii powstał, na wzór zakonów masońskich, Zakon Mopsów, zrzeszający ewangelickich szlachciców.
  • Ze względu na obciążenie ras brachycefalicznych licznymi chorobami Holandia w 2019 roku zakazała handlu mopsami i buldogami francuskimi.

Mopsy – imiona

Przykładowe imiona dla psa mopsa: 

Rex, Cyprus, Pompey, Frank, Percy, Chrapek, Kropek, Klops, Apsik

Przykładowe imiona dla suki mopsa: 

Bona, Cixi, Lian, Dolly, Mopsi, Chanel, Fiona, Funia, Czarna, Sandy

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 16

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Mops”

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres