Mastif hiszpański

Mastif hiszpański

Jeśli szukasz dużego psa, który będzie Twoim “ochroniarzem”, przyjacielem i jednocześnie cudownym członkiem rodziny, wybierz mastifa hiszpańskiego. Pamiętaj jednak, że opieka nad zwierzęciem o dużych gabarytach wiąże się z pewnymi wymaganiami. Jak dbać o mastifa hiszpańskiego i co warto wiedzieć o nim więcej?Przeczytaj!

Mastif hiszpański – podstawowe informacje

FCI grupa II (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 2.2 (molosy typu górskiego), nr wzorca 91
Długość życia 10–12 lat
Charakter spokojny, zrównoważony, bardzo inteligentny, oddany opiekunowi, nieufny wobec obcych, zwykle nie wykazuje agresji, ale w razie zagrożenia bez wahania broni bliskich i ochranianego terenu, pewny siebie, świadomy swojej wielkości i siły
Rozmiar masa ciała: 50–90 kg

 

wysokość w kłębie – im większa, tym lepiej (pies powinien mierzyć powyżej 80 cm, suka powyżej 75 cm):

 • minimalna dla psa: 77 cm
 • minimalna dla suki: 72 cm
Sierść gęsta, gruba, średniej długości (krótsza na nogach, dłuższa na ogonie); maść nie ma znaczenia, choć najbardziej cenione są osobniki o jednolitej sierści
Kraj pochodzenia Hiszpania

Mastif hiszpański – szczypta historii

Przodkowie obecnych mastifów hiszpańskich żyli w czasach średniowiecza – już wtedy znani byli ze swoich umiejętności obronnych i stróżowania. Pomagali przede wszystkim hodowcom owiec, ponieważ handel wełną był niezwykle istotną gałęzią gospodarki Półwyspu Iberyjskiego.

Pierwszy oficjalny wzorzec opisywanej tu rasy został ustanowiony przez FCI w 1946 roku. W 1981 roku zatwierdzono kolejny, który wprowadził znaczące różnice, zwłaszcza w wielkości zwierzęcia (celem stało się odtworzenie większych mastifów). W Polsce mastify hiszpańskie pojawiły się w latach 80. XX wieku, jednak od tego czasu nie zyskały wielkiej popularności.

Mastif hiszpański – wygląd

Mastif hiszpański to jeden z największych psów świata – im jest większy, tym lepiej. Ma jednak proporcjonalną budowę, z lekko wydłużoną sylwetką (mocną i umięśnioną). Jego głowa jest masywna, a czaszka i kufa są szerokie. Oczy w stosunku do głowy mają niewielki rozmiar – powieki opadają na nie luźno, a dolne lekko odsłaniają spojówkę. Uszy są średniej wielkości, trójkątne, osadzone nad linią oka, opadają i zwykle są bardzo blisko policzków.

Sierść mastifów hiszpańskich jest gęsta, gruba, ma średnią długość i gładko pokrywa całe ciało. Co ciekawe, wyróżnia się dwa jej rodzaje – jeden znajduje się na grzbiecie (warstwa okrywowa), drugi na klatce piersiowej i po bokach (nieco inna, choć równie dobrze chroni psa). Szczególnie bujna jest na ogonie, na którym jest miękka i dłuższa niż na pozostałych obszarach. 

Co istotne, maść psa nie ma większego znaczenia – żółta, ruda, czarna, wilczasta, pręgowana, łaciata, z białymi znaczeniami – choć warto podkreślić, że najbardziej cenione są osobniki mające jednolitą sierść.

Mastif hiszpański – charakter

Charakter tego psa na pewno pasuje do jego wyglądu – zwierzę ma świadomość swojej wielkości i siły, dlatego też nie korzysta z nich w momentach, gdy nie są potrzebne. Zwykle pies jest spokojny i zrównoważony, choć jeśli zostanie zaatakowany bądź jakiekolwiek niebezpieczeństwo będzie dotyczyć jego bliskich lub ochranianego terenu, może przypuścić silny, agresywny i niezwykle gwałtowny atak (biorąc pod uwagę jego masę, zwykle nie podejrzewa się go o taką zwinność i szybkość reakcji).

Mastif silnie przywiązuje się do opiekunów. Nie tylko do głównego, lecz także do całego swojego „stada”. Potrzebuje sporo kontaktu z ludźmi, potrafi okazywać im czułość, choć do klasycznych pieszczochów na pewno nie należy i zwykle zachowuje sporą dozę niezależności. 

Nie jest absorbującym zwierzęciem, które nieustannie wymaga uwagi i stymulacji, a czujność oraz umiejętności poznawcze wykorzystuje przede wszystkim w celu stróżowania i opieki nad rodziną. Jest przy tym inteligentny i na pewno wymaga szkolenia, choć w jego trakcie może być uparty oraz potrzebować dobrej motywacji. Koniecznie jednak trzeba umieć go opanować, ponieważ nieszkolony i źle socjalizowany może być niebezpieczny. Na pewno w czasie szkoleń należy wykorzystywać pozytywne metody treningu, a także nie uczyć go zachowań obronnych – te, które ma wykształcone naturalnie, potrafią spełnić swoją funkcję w każdej sytuacji.

Mastif hiszpański – dla kogo?

Rasa ta, przede wszystkim ze względu na swój rozmiar, potrzebuje do życia domu z ogrodem. Funkcjonowanie w zamkniętym mieszkaniu może wywołać u pupila sporo frustracji i niepożądanych zachowań. Głównym obszarem, na którym żyje mastif hiszpański, może być ogród. Pies musi mieć jednak zapewniony stały kontakt z bliskimi i powinien móc nocować w domu z rodziną.

Czy mastif hiszpański może żyć pod jednym dachem z kotem lub innym psem? Nie powinno być z tym problemu, zwłaszcza jeśli to on dołącza do rodziny jako drugi. Sam jednak także potrafi być dobrym opiekunem dla młodszych osobników.

Znakomicie będzie chronił także dzieci i cierpliwie towarzyszył im w mniej aktywnych zabawach. Kontakt psa z najmłodszymi należy jednak mieć nieustannie pod kontrolą – swoją masą, nawet nieświadomie, czworonóg może zrobić krzywdę. Rodzice powinni pamiętać też o tym, że powinni nauczyć dziecko, jakich zachowań należy unikać wobec psów, a jakie będą pomocne w sytuacjach zagrożenia z ich strony.

Jeśli zaś chodzi o seniorów, ogromna siła mastifów hiszpańskich może być nie do opanowania przez starsze osoby. Co prawda zazwyczaj są to zwierzęta spokojne, ale w sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych kontrola nad nimi wymaga dużej siły mięśni.

Mastif hiszpański – cena

Ile kosztuje mastif hiszpański? Cena szczenięcia ze sprawdzonej hodowli wynosi około 5000 zł. Dla wielu osób jest to bardzo wysoka kwota, ale koszty te nie są bezpodstawne i wynikają z wielu czynników. Hodowle, które są zrzeszone w Związku Kynologicznym w Polsce i posiadają odpowiednie certyfikaty, zapewniają psom właściwą opiekę weterynaryjną, dobrze skomponowane żywienie, niezbędne badania lekarskie, szczególną opiekę nad ciężarną suką, a nowo narodzonym szczeniętom prawidłową socjalizację. Do tego profesjonalni hodowcy nieustannie kształcą się w zakresie genetyki danej rasy, a także jej rozrodu. Wszystko to wiąże się z wydatkami.

Co ważne, zawsze warto mieć w pamięci myśl, że wiele psów czeka na adopcję w schroniskach. Jeśli nie zależy nam na konkretnej rasie, warto odwiedzić strony internetowe takich miejsc i zobaczyć, jakie zwierzęta szukają domu, a także, jak przebiega proces adopcji. To nie wiąże się z żadnymi kosztami, a może pomóc odnaleźć najlepszego psiego przyjaciela. 

Mastif hiszpański – pielęgnacja

Pielęgnacja mastifów hiszpańskich nie należy do skomplikowanych – wystarczy czesać psy co około 2 tygodnie. W okresie linienia trzeba zwiększyć częstotliwość do 1–2 razy w tygodniu. 

Trzeba też dokładnie kontrolować stan uszu psa, które (w związku ze swoim ułożeniem, tj. zwisaniem) narażone są na infekcje. Podobnie warto zwracać uwagę na oczy mastifów hiszpańskich – odsłonięcie u nich dolnych spojówek wiąże się ze zwiększonym ryzykiem występowania stanów zapalnych i podrażnień.

Mastif hiszpański – żywienie

Mastify hiszpańskie potrzebują dużych ilości pożywienia, a przy tym są łakomczuchami, dlatego trzeba kontrolować podawane im porcje. Psy mają tendencję do nadwagi i otyłości, które są poważnym zagrożeniem dla ich zdrowia. O czym jeszcze warto pamiętać?

 • Mastify hiszpańskie powinny jeść karmy przeznaczone dla psów ras dużych i olbrzymich – mają one dostosowany skład do potrzeb tak wielkich organizmów. W karmach suchych dopasowany jest także rozmiar granulek, co zwiększa komfort jedzenia.
 • Podstawą diety muszą być karmy pełnoporcjowe – zarówno suche, jak i mokre (w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów).
 • Bardzo ważny jest stały dostęp do czystej i świeżej wody.
 • Psie przekąski mogą sprawdzić się jako dodatkowa motywacja podczas treningów – należy jednak pamiętać, że ich ilość nie powinna przekraczać 10% dziennej dawki kalorii, jakie dostaje pies (liczbę kalorii dostarczanych psu właśnie w formie przekąsek trzeba wliczyć do ogólnego dziennego zapotrzebowania).
 • Karmy należy dostosować także do wieku psa – te z oznaczeniem „junior” przeznaczone są dla psów rosnących (mastify hiszpańskie rosną nawet ponad 2 lata!), „adult” dla psów dorosłych, a „senior” dla zwierząt w zaawansowanym wieku.
 • Co ważne, koniecznie trzeba unikać karmienia psa przed wyjściem na spacer lub inną aktywnością fizyczną. Intensywny ruch zaraz po posiłku grozi wystąpieniem rozszerzenia i skrętu żołądka, co jest niezwykle niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, lecz nawet dla życia mastifów hiszpańskich. Posiłki należy więc podawać minimum 1–1,5 godziny przed wyjściem bądź około 20 minut po powrocie do domu.

Mastif hiszpański – zdrowie

Mastify hiszpańskie zwykle żyją ponad 10 lat, przez większość czasu ciesząc się dobrym zdrowiem. Są jednak schorzenia, do których są predysponowane (przede wszystkim ze względu na swój rozmiar), a należą do nich:

 • dysplazja stawów łokciowych i biodrowych;
 • rozszerzenie i skręt żołądka;
 • problemy z oczami (np. wywinięcia powiek).

Warto podkreślić, że suki rasy mastif hiszpański miewają ciężkie porody, które nieraz kończą się cesarskim cięciem.

Mastif hiszpański – ciekawostki

Rasa ta ma bardzo elastyczną skórę – dzięki temu mastify hiszpańskie miały większą odporność na ewentualne ugryzienia przeciwników, np. wilków, które chciały zaatakować ochraniane przez nie stado owiec.

Mastif hiszpański – przykładowe imiona

 • Przykładowe imiona dla psa rasy mastif hiszpański: Boss, Prince, Mistrz, Shrek, Pluto, Riko, Ares.
 • Przykładowe imiona dla suki rasy mastif hiszpański: Queen, Miss, Carmel, Bella, Lady, Heaven, Luna.

 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów 2

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Mastif hiszpański”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Nauka chodzenia przy nodze

Ćwiczenie wygląda może mało efektownie: pies idzie sobie obok opiekuna, i już. Ale to nie takie proste.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres