Mastif angielski

Mastif angielski

Mastif angielski (English mastiff) to masywny, czuły pies o dostojnej posturze. Ten czworonóg u każdego budzi respekt swoim wyglądem. Potrafi być uległy w stosunku do członków rodziny i jednocześnie wiernie strzec domostwa. Na czym polega wyjątkowość tej rasy o długiej historii? Co warto wiedzieć, zanim mastif brytyjski zamieszka w naszym domu?

Mastif angielski – podstawowe informacje

FCI grupa II  (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 2.1 (molosy w typie mastifa) nr wzorca 264
Długość życia 7–10 lat (wyjątkowo 13 lat)
Charakter czujny, spokojny, cierpliwy, opiekuńczy i lojalny wobec opiekuna
Rozmiar olbrzymi (psy i suki)

masa ciała: psy – około 100 kg, suki – około 75 kg

wysokość w kłębie: samce – minimum 70 cm, samice – minimum 66 cm

Sierść krótka, ściśle przylegająca do ciała; umaszczenie: płowe, płowomorelowe (apricot), płowoszarobrązowe; maska musi być czarno obwiedziona, najwięcej koloru czarnego w okolicy oczodołów
Kraj pochodzenia Wielka Brytania

Mastif angielski – szczypta historii

Mastif angielski uznawany jest za jedną z najstarszych ras. Pierwsze wzmianki pochodzą z 650 r. p.n.e., kiedy to na terenach dawnej Asyrii odnaleziono rzeźby przedstawiające psy bardzo podobne do znanych nam dzisiaj mastifów. Badacze przypuszczają, że przodkowie tej rasy prawdopodobnie trafili do Europy z Asyrii lub Grecji za sprawą Fenicjan około 500 r. p.n.e. Zwierzęta bardzo szybko zyskały popularność na Starym Kontynencie, służyły w czasie wojny oraz były wykorzystywane do psich walk. Podczas rzymskiej okupacji Brytanii znaczną część tych czworonogów wywieziono z Brytanii do Rzymu. W XV w. populacja mastifów angielskich drastycznie zmalała, więc współczesne mastify brytyjskie są rasą odtwarzaną. Pod koniec 1946 r. sympatycy postanowili ocalić rasę przed całkowitym wymarciem. Już dwa lata później do Anglii trafiło dwoje szczeniąt z Kolumbii. W 1949 r. w Anglii żyło już około 15 mastifów angielskich, a w kolejnym roku około 50! Apogeum popularności przedstawicieli tej rasy psów przypada na drugą połowę XX w.

Oficjalnym krajem pochodzenia mastifa brytyjskiego jest Wielka Brytania

Mastif angielski – wygląd

Mastify angielskie to psy zaliczane do ras olbrzymich. Cechują się symetryczną, zwartą sylwetką z wyraźnie zarysowanymi mięśniami i szeroko rozstawionymi kończynami. Wysokość w kłębie w przypadku suk mastifa brytyjskiego to co najmniej 66 cm, a psów – 70 cm. Charakterystyczną cechą wyglądu przedstawicieli tej rasy jest czarna maska i zmarszczki wokół głowy, oczu i kufy. 

Głowa: wielka, z płaską czaszką o kwadratowym zarysie (optymalna proporcja szerokości głowy w stosunku do jej długości z kufą to 2:3); kufa krótka.

Oczy: małe, ciemne i szeroko rozstawione.

Uszy: małe i szeroko rozstawione, cienkie, umiejscowione w najwyższym punkcie czaszki

Ogon: wysoko osadzony, noszony prosto (gdy mastif brytyjski jest podekscytowany, ogon może być wygięty w łuk do góry).

Szata: sierść krótka, gęsta (szczególnie w obrębie karku) i przylegająca. 

Maść: umaszczenie płowe, moręgowate i brzoskwiniowe; kufa, uszy i nos (tzw. maska) zawsze powinny być czarne.

Mastif angielski – charakter

Mastif angielski to spokojny pies o zrównoważonej osobowości, który jest troskliwy w stosunku do rodziny, szybko przywiązuje się do opiekuna. Z pewnością nie jest typem samotnika, uwielbia spędzać czas z człowiekiem (w stosunku do obcych okazuje dystans). Nie jest hałaśliwym zwierzęciem, choć sam wygląd mastifa brytyjskiego może skutecznie odstraszyć potencjalnych nieproszonych gości. Wykazuje się bystrością i czujnością, świetnie sprawdzi się jako stróż posesji. Czworonóg bardzo lubi dzieci, nadaje się na ich czułego i wiernego towarzysza. To oddany i lojalny pupil, chętny do zabaw i pieszczot. Warto jednak pamiętać, że tak jak w przypadku każdego zwierzęcia, mastif angielski może przebywać w towarzystwie najmłodszych tylko pod nadzorem osób dorosłych. 

Mastif angielski – dla kogo?

Mastify brytyjskie zaliczane są do ras inteligentnych, pozytywnie reagują na szkolenia. Idealny opiekun czworonoga powinien z jednej strony być stanowczy podczas treningów, a z drugiej strony wykazywać się dużą opiekuńczością. Mastify są przyjaznymi czworonogami, należy poświęcać im odpowiednią ilość uwagi. Nie jest to rasa polecana dla osób bardzo zapracowanych. Będą idealnym towarzyszem zarówno singli, jak i rodzin, które prowadzą spokojny tryb życia. Ze względu na rozmiary mastif angielski powinien mieszkać w domu z dużym ogrodem (raczej nie w mieszkaniu, chyba że bardzo dużym i bez wielu schodów). Chcąc spełnić podstawowe potrzeby zwierzęcia, należy zapewnić temu ogromnemu psu odpowiednią dawkę codziennego ruchu. Mastif jest średnio aktywnym czworonogiem, wystarczające będą więc spacery w wolnym tempie i spokojne zabawy. Ten spokojny pies dobrze toleruje obecność innych zwierząt w domu, będzie więc właściwym wyborem dla osób, które mają już psa lub kota. Mastify źle znoszą zmianę domu i rodziny, dlatego ich wybór warto dobrze przemyśleć.

Mastif angielski – cena

Z jakim kosztem należy się liczyć, jeśli postanowimy, że nowym członkiem naszej rodziny zostanie szczenię mastifa angielskiego? Hodowla w Polsce zarejestrowana przez FCI może wyceniać te psy na około 3000–4000 złotych. Oczywiście kwoty mogą być wyższe w przypadku renomowanych hodowców ze znakomitymi opiniami w środowisku. Dlaczego, aby zostać opiekunem mastifa brytyjskiego, musimy przeznaczyć na ten cel aż kilka tysięcy złotych? Cena wynika z konkretnych kosztów, jakie ponosi hodowla, a są to:

 • zapewnienie suce mastifa angielskiego profesjonalnej opieki weterynaryjnej (przez całe życie oraz podczas każdej ciąży),
 • ciągła opieka nad szczeniętami (od momentu ich narodzin do przekazania opiekunowi),
 • dostarczanie zwierzętom pokarmu wysokiej jakości,
 • ogrom pracy i czasu, jaki każdy hodowca wkłada w socjalizację szczeniąt z danego miotu.

Pamiętajmy, że profesjonalne hodowle psów to dla opiekuna gwarancja przyjęcia do domu zdrowego, odpowiednio socjalizowanego szczenięcia o pewnym, udokumentowanym pochodzeniu.  Niekiedy w schroniskach możemy znaleźć psy w typie rasy mastifa brytyjskiego. Jeśli możemy zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki i mamy doświadczenie w szkoleniu psów, warto rozważyć wizytę w okolicznych schroniskach dla zwierząt.

Mastif angielski – pielęgnacja

Mastif angielski nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Linieje dwa razy do roku. W tym czasie wystarczy regularnie wyczesywać sierść pupila grzebieniem. Trzeba też pamiętać o codziennym myciu zębów, systematycznym przycinaniu pazurów, kontroli i czyszczeniu uszu i zmarszczek na głowie.

Mastif angielski – żywienie

Mastif brytyjski to potężny pies o dużym apetycie. Musi dostawać wysokogatunkową, pełnoporcjową karmę gotową, która w 100% zaspokoi jego dzienne zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Pamiętajmy, aby podczas wyboru jedzenia uwzględnić wiek, stan zdrowia i aktywność fizyczną zwierzęcia. Wielu opiekunów zastanawia się, jak często podawać pupilowi pożywienie. Dzienną dawkę pokarmu należy podzielić na 2–3 porcje, aby mastif nie zjadał za jednym razem zbyt dużo, ponieważ może to doprowadzić do przeciążenia żołądka. Mastif angielski jak każdy pupil musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej, czystej wody. Warto też wiedzieć, że przekąski w formie smakołyków dla zwierząt nie mogą stanowić więcej niż 10% ich dziennego zapotrzebowania energetycznego. 

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy prawidłowo karmimy psa, warto skonsultować jadłospis czworonoga z lekarzem weterynarii.

Mastif angielski – zdrowie

Mastify brytyjskie to zwierzęta, które ogólnie cieszą się dobrym zdrowiem. Jak wszystkie molosy mają jednak tendencje do rozszerzenia i skrętu żołądka. Inne problemy zdrowotne, jakie mogą wystąpić u przedstawicieli tej rasy, to: 

 • dysplazja stawów biodrowych,
 • modzele w okolicach łokci i nadgarstków,
 • dysplazja siatkówki oka,
 • atopia – alergiczne zapalenie skóry,
 • zerwanie więzadła krzyżowego przedniego w stawie kolanowym.

Wielu potencjalnych opiekunów zastanawia się, ile żyje mastif angielski. Przeciętna długość życia tego psa to 710 lat.

Mastif angielski – ciekawostki

 1. Amerykański Kennel Club dopuszcza białe umaszczenie mastifów angielskich, jednak barwa ta nie jest uznana przez FCI.
 2. W 1989 r. odnotowano mastifa brytyjskiego o masie ciała 155 kg!
 3. Mastif angielski nie powinien mieszkać w domu z wieloma schodami. Częste chodzenie po stopniach jest niewskazane m.in. z uwagi na problemy ze stawami u tej rasy.
 4. Pierwszy Klub Mastifa powstał w 1874 r.
 5. W XVI w., za rządów Elżbiety I, mastify słynęły z walk z niedźwiedziami i bykami.

Mastif angielski – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa mastifa angielskiego: Bary, Orgi, Kolos, Golo, Funt. 

Przykładowe imiona dla suki mastifa angielskiego: Bona, Saba, Flora,  Mafia, Vila.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Mata węchowa dla psa

Matę węchową każdy może zrobić sam i wykorzystywać ją w każdym miejscu i wielu sytuacjach.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres