Manchester terrier

Manchester terrier

Manchester terrier najlepiej czuje się w otoczeniu członków swojej rodziny i znakomicie sprawdza się w roli psa do towarzystwa. Jest zwierzęciem wesołym i bardzo energicznym, dlatego potrzebuje aktywnego opiekuna, który zapewni mu dużo ruchu każdego dnia. Poznaj bliżej tego ciekawego psa i dowiedz się, czy byłby odpowiednim kompanem dla Ciebie.

Manchester terrier – podstawowe informacje

FCI grupa III (teriery), sekcja 1 (teriery duże i średnie)
Długość życia około 15 lat
Charakter bystry, czujny, wesoły, łowca, oddany opiekunowi, zrównoważony
Rozmiar wielkość (wysokość w kłębie): 41 cm (psy), 38 cm (suki)

masa ciała: 7–10 kg

Sierść szata: bardzo krótka, bez podszerstka

umaszczenie: czarne z mahoniowym podpalaniem

Kraj pochodzenia Wielka Brytania

Manchester terrier – szczypta historii

Pierwsze wzmianki na temat psów podobnych do Manchester terrierów znajdujemy w modlitewnikach z okresu późnego średniowiecza. Zwykle ilustrowano je dość oszczędnie, ale odstępstwem od surowej zasady były książki dla wyższych warstw społecznych. W jednej z nich, datowanej na 1500 rok, znajdujemy podobiznę niewielkiego psa, do złudzenia przypominającego “Manchestera”. Podobne czworonogi opisywał doktor Caius, nadworny lekarz Elżbiety I. Według przekazów były to psy nad wyraz uzdolnione do tępienia szczurów, a umiejętność tę niezmiernie ceniono w tamtych czasach. Nazywano je po prostu „black and tan terriers”. Z czasem stały się protoplastami wielu ras terierów pochodzących z Wysp Brytyjskich. 

W roku 1873 Kennel Club zaczął rejestrować czarne podpalane teriery w księgach rodowodowych. Wtedy też pojawiły się one na wystawach. Kariera wystawowa nie przeszkodziła im jednak w doskonaleniu cech użytkowych. W XIX stuleciu szczury stanowiły istną plagę magazynów i składów, toteż zapotrzebowanie na „szczurołapy” było ogromne, a ówczesne “Manchestery” radziły sobie z tym znakomicie. Rekordzista potrafił upolować 100 szczurów w niespełna siedem minut. Takie psy musiały być w cenie.

Wygląd XIX-wiecznych “Manchesterów” różnił się nieco od dzisiejszego. Zwierzęta były cięższe i bardziej krępe. W celu uszlachetnienia budowy skrzyżowano je z whippetami, co dało w efekcie osobniki o bardziej eleganckich liniach, lżejsze i o niebo szybsze. Nadawały się znakomicie do polowania na króliki. W roku 1920 Kennel Club oficjalnie rozdzielił rasę na dwie odrębne. Mniejszą odmianę znamy dziś jako angielskiego toy terriera, większą zaś nazwano Manchester terrierem.

Manchester terrier – wygląd 

Manchester terrier to pies zwarty, silny, o smukłej sylwetce i eleganckim wyglądzie. Tułów ma krótki, z wysklepionymi żebrami. Kończyny proste i długie, ale proporcjonalne w stosunku do reszty ciała. Krótki ogon gruby jest u nasady i zwęża się ku koniuszkowi.

Głowa “Manchestera” jest długa, płaska, wąska i klinowata, o prostym profilu. Kufa dobrze wypełniona pod oczami, zwęża się stopniowo ku nosowi. Nieco skośne oczy są stosunkowo małe, ciemne i błyszczące. Małe uszy w kształcie litery V noszone są wyraźnie powyżej wierzchołka czaszki, opadają do przodu nad oczami, dotykając czoła.

Sierść ściśle przylega do ciała, jest gładka, lśniąca i sprężysta. Nie ma podszerstka. Umaszczenie przybiera barwę głębokiej czerni z soczyście mahoniowym podpalaniem na głowie, klatce piersiowej, przy odbycie i na łapach. Charakterystyczną cechą rasy Manchester terrier jest rysunek na kończynach przednich – poniżej nadgarstków są podpalane, ale na każdym palcu powinna być wyrazista czarna kreska. Z przodu, nad łapą znajduje się wyraźnie zaznaczona czarna plamka, wielkości odcisku kciuka. Jakiekolwiek białe znaczenia są niepożądane.

Manchester terrier – charakter

Manchester terrier ma silny charakter, dużo energii i ciągłą chęć do działania. Mocno przywiązuje się do opiekuna, najchętniej nie odstępowałby go na krok. Do obcych podchodzi z pewną rezerwą. Jest inteligentny, wrażliwy i ma dobrą pamięć.  

Bywa niezależny i często próbuje postawić na swoim, dlatego bardzo ważne jest jego wczesne szkolenie i socjalizacja. To bardzo inteligentny czworonóg, który szybko się uczy. Jego przywiązanie do człowieka jest dużo silniejsze od niezależności, dlatego bez problemu można go wyszkolić we właściwy sposób. Do pracy najbardziej motywują go pochwały opiekuna. Szkolenie należy rozpocząć jak najwcześniej.

Manchester terrier to zwierzę bardzo aktywne, a rolą opiekuna jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu na co dzień. Dla zdrowia fizycznego i psychicznego powinien mieć możliwość swobodnego wybiegania się na świeżym powietrzu przez przynajmniej pół godziny dziennie.

Manchester terrier – dla kogo?

Manchester terrier to odpowiedni pies dla osoby aktywnej. Jego opiekun powinien być stanowczy, ale łagodny i cierpliwy. Nie trzeba mieć specjalnego doświadczenia w opiece nad psami, żeby dobrze zaopiekować się “Manchesterem”. Wychowanie przedstawiciela tej rasy nie powinno przysporzyć problemu nawet osobie początkującej, jeśli będzie ona w stanie spełnić jego najważniejsze potrzeby.

Manchester terrier może przebywać w domu z innymi czworonogami – psami czy kotami. W przeciwieństwie do innych terierów nie jest w stosunku do nich konfliktowy. Trzeba jedynie uważać na jego kontakty z gryzoniami, ponieważ odznacza się on naturalną niechęcią do tych zwierząt.

Manchester terrier – cena

Za szczenię Manchester terriera zapłacimy od 1800 do 4000 zł. Cena ta zależy od jego pochodzenia, wieku czy płci. Manchester terriery z rzetelnych hodowli to wysoki wydatek, ponieważ na koszt ich opieki składa się wiele różnych elementów, m.in.: stała kontrola lekarza weterynarii (nad matką i szczeniętami), odpowiednia dieta, czas poświęcony na socjalizację szczeniąt i pielęgnacja suki przez całe jej życie.

Manchester terrier – pielęgnacja

Pielęgnacja bardzo krótkiej sierści Manchester terriera nie przysparza żadnych problemów. Pies linieje umiarkowanie dwa razy w roku. “Manchester” lubi ciepło, dlatego na zimę warto mu sprawić ubranko. Brak podszerstka wyklucza trzymanie go na zewnątrz. Regularnej pielęgnacji wymagają jego oczy i oklapnięte uszy, które są podatne na infekcje.

Manchester terrier – żywienie

 • Żywienie tego aktywnego czworonoga powinno bazować na pełnoporcjowej karmie gotowej przeznaczonej dla psów średnich. Można podawać mu zarówno suchą, jak i mokrą karmę, najlepiej w proporcji 1:1 pod względem masy produktu.
 • Dzienną dawkę kalorii należy dostosować do jego trybu życia. Psy sportowe i pracujące muszą otrzymywać bardziej energetyczne pożywienie niż zwierzęta, których aktywność ogranicza się do standardowych spacerów.
 • Warto podawać czworonogowi posiłki 2–3 razy dziennie o stałej porze.
 • Miskę trzeba wystawiać na 20–30 minut, a następnie wyrzucać niezjedzone resztki i myć naczynie.
 • W diecie “Manchestera” można uwzględnić specjalne przysmaki dla psa, które świetnie motywują podczas treningów, ale też zwyczajnie sprawiają zwierzęciu przyjemność. Tego typu karma nie może jednak stanowić więcej niż 10% dziennej dawki energii. Równowartość kaloryczną przekąsek należy więc odjąć od głównych posiłków.
 • Opiekun musi również pamiętać o zapewnieniu psu stałego dostępu do wody.

Manchester terrier – zdrowie

Manchester terrier jest wytrzymałym i długowiecznym czworonogiem. Żyje średnio 15 lat i zazwyczaj cieszy się dobrym zdrowiem. Przedstawiciele tej rasy miewają jednak problemy ze zdrowiem. Zdarzają się u nich takie choroby, jak:

 • padaczka,
 • jaskra,
 • martwica głowy i szyjki kości udowej,
 • zwichnięcie soczewki,
 • choroba von Willebranda (pseudohemofilia),
 • problemy z tarczycą,
 • alergie.

Manchester terrier – ciekawostki

W Australii psy rasy Manchester terrier zostały wyszkolone do wyszukiwania w bagażach podróżnych ropuch aga. Te inwazyjne płazy są powszechne w Australii, jednak nie udało im się dotąd zasiedlić wyspy Groote Eylandt. Celnicy przy asyście psów dokładnie przeszukują osoby podróżujące w tym kierunku. Manchester terrier jest w tej pracy bardzo skuteczny.

Manchester terrier – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla suki Manchester terrier: Bryza, Fanta, Heidi, Stella, Wena.

Przykładowe imiona dla psa Manchester terrier: Alfi, Buster, Fred, Jumper, Lopez.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres