Mały münsterländer

Mały münsterländer

Mały münsterländer- Dowód osobisty (na podstawie wzorca):

Grupa: 7 FCI (wyżły), sekcja 1.2 (wyżły kontynentalne w typie spaniela)
Wrażenie ogólne: pies mocny, ale nie ciężki, harmonijny, długość tułowia większa od wysokości w kłębie o maksimum 5 cm
Wzrost: 52–56 cm (pies), 50–54 cm (suka)
Głowa: sucha, mózgoczaszka płaska lub lekko wysklepiona, stop niewielki, kufa tej samej długości co mózgoczaszka
Oczy: brązowe, jak najciemniejsze
Uszy: wysoko osadzone, szerokie, niedługie
Szata: średniej długości, przylegająca, lśniąca, prosta lub lekko falista, bardzo gęsta; dłuższy włos na uszach (krótki jest wadą!), na kończynach, gdzie tworzy pióra, i na ogonie
Umaszczenie: wyłącznie łaciate biało-brązowe, tło może być czysto białe lub przesiane, niekiedy tak gęsto, że pies z daleka wydaje się jednolicie brązowy, czasami występuje podpalanie nazywane „znaczeniami Jungklausa”

Mały münsterländer- Szczypta historii:

Mały münsterländer, jak większość ras myśliwskich w Europie, jest jednym z potomków dawnych ptaszników – psów pochodzących najprawdopodobniej z Półwyspu Iberyjskiego. Już w średniowieczu jego praca polegała na przeszukiwaniu pola i wypłaszaniu ptactwa – kiedyś dla ułożonego do polowania sokoła, znacznie później dla myśliwego z bronią palną. Psy o cechach münsterländera wymienione są już w merowińskim spisie praw „Leges Barbarorum” z 630 roku. Dopiero w końcu XIX i w XX wieku, gdy w hodowli zastosowano selekcję i planowane kojarzenia, z ptaszników powstały w Europie Kontynentalnej odrębne, ale w gruncie rzeczy dość podobne rasy: w Niemczech wyżeł długowłosy, münsterländer i wachtelhund, we Francji kilka ras spanieli, w Holandii przepiórkarz z Drent („drentsche patrijshond”) i wyżeł fryzyjski („stabyhoun”).

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.4 / 5. Liczba głosów 9

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zachowanie

Zabawy węchowe z psem – sprawdzone pomysły

Psy poznają otoczenie głównie poprzez zmysł węchu. Dzięki temu naturalnemu instynktowi współczesne psy identyfikują inne osobniki, ludzi i pożywienie, dlatego bardzo ważne jest zaspokojenie potrzeb węchowych Twojego podopiecznego. Poniżej znajdziesz kilka przykładów zabaw węchowych dla psa.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres