Maltańczyk (bichon maltański)

Maltańczyk

Mały, biały maltańczyk z długą sierścią to uroczy pies, który tryska energią i kocha ludzi. Należy do jednej z najstarszych ras psów. Maltańczyk nie znosi samotności, wymaga skrupulatnej pielęgnacji i odpowiedniej diety. Czym charakteryzuje się ta rasa? Jak dbać o maltańczyka?

Maltańczyk – podstawowe informacje

Klasyfikacja FCIgrupa 9 (psy do towarzystwa i ozdobne), sekcja 1 (bichony i rasy pokrewne)
Długość życia12–15 lat
Charakterżwawy, towarzyski, bardzo łagodny i inteligentny 
Rozmiarwzrost: 21–25 cm (pies), 20–23 cm (suka)masa ciała: 3–4 kg
Sierśćszata: gęsta, lśniąca, jedwabista, zwisająca do ziemi, bez podszerstkaumaszczenie: czysto białe (dopuszcza się także odcień kości słoniowej)

Maltańczyk – historia

Maltańczyk to rasa bardzo stara. Już około 230 roku p.n.e. o miniaturowych psach znad Morza Śródziemnego pisał Grek Kalimachos. Wspominają o nich także Strabon (I wiek p.n.e) i Pliniusz (I wiek). Nazwa rasy  niekoniecznie wywodzi się  od wyspy Malta. Przymiotnik „maltański” pochodzi od semickiego słowa „malat”, które oznacza azyl lub przystań. Przedrostek ten występuje w nazwach wielu nadmorskich miejscowości, m.in. nadadriatyckiej wyspy Méléda, sycylijskiego miasta Melita oraz wspomnianej Malty. Tak czy inaczej, przodkowie maltańczyków widywani byli w portach i nadmorskich miastach środkowego obszaru Morza Śródziemnego.

Maltańczyki były faworytami dam w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Nie wiadomo, gdzie przetrwały tzw.  wieki ciemne, ale ponownie pojawiły się w Renesansie, o czym świadczą ich przedstawienia w malarstwie tego okresu. Wielką sympatią cieszyły się maltańczyki na dworze Ludwika XIV – kilka towarzyszyło niemal nieustannie markizie de Pompadour.

Maltańczyk – wygląd

Maltańczyki to psy o niewielkich rozmiarach – sięgają  25 cm w kłębie i ważą zaledwie 3–4 kg. Mają dość szeroką głowę i duże, okrągłe oczy koloru ciemnej ochry, charakteryzujące się inteligentnym i pełnym wyrazu spojrzeniem. Brzeg powiek zabarwiony jest na czarno. Trójkątne uszy maltańczyka osadzone są wysoko i opadają delikatnie wzdłuż głowy. Maltańczyk ma prosty grzbiet i długi tułów, pojemną klatkę piersiową oraz ogon gruby u nasady, a cienki na końcu. Włosy na ogonie są bardzo długie, dotykają uda, a  łapy krótkie, proste i również obficie owłosione.

Maltańczyki mają gęstą, długą i jedwabistą okrywę włosową, bez podszerstka, która wymaga szczególnej pielęgnacji. Włosy dorastające  do 20 cm są proste i opadają ciężko niczym peleryna, przylegając ściśle do tułowia. Umaszczenie zazwyczaj jest czysto białe, choć dopuszcza się również odcień kości słoniowej. Maltańczyk czarny nie istnieje.

Maltańczyk – usposobienie

  • Osobowość

Maltańczyk jest towarzyski i serdeczny. Od opiekuna wymaga dużo uwagi i czułości. Chociaż podczas zabawy jest energiczny i żywiołowy, lubi też spokojnie wylegiwać się na kanapie i oddawać się pieszczotom.

  • Potrzeba ruchu

Maltańczyk uwielbia zabawę, do której skutecznie potrafi namówić opiekuna. Nie jest typowym psem sportowym, ale codzienna aktywność fizyczna jest mu niezbędna do utrzymania dobrej kondycji. Warto organizować spotkania maltańczyka z innymi małymi psami, ponieważ lubi nawiązywać nowe znajomości wewnątrzgatunkowe.

  • Inteligencja

Maltańczyk jest zwierzęciem bystrym i inteligentnym, dlatego chętnie się uczy. Świetnie spisuje się w różnych dyscyplinach psiego sportu, które wymagają dobrej komunikacji z opiekunem.

  • Znoszenie samotności 

Maltańczyk bardzo ceni obecność człowieka  i źle znosi samotność. Pod jego nieobecność stresuje się, szczeka i może powodować szkody w domu. Jeżeli opiekun pracuje przez kilka, kilkanaście godzin dziennie, powinien przyzwyczajać psa do tego już od szczenięcia, a najlepiej zapewnić mu towarzystwo innego człowieka na ten czas. 

  • Szczekanie

Pomimo niewielkich gabarytów maltańczyki są uznawane za dobrych stróżów. Wykazują się dużą czujnością i potrafią zaalarmować głośnym szczekaniem, gdy zbliża się zagrożenie. Wokalizacja jest głównym sposobem komunikowania się maltańczyków. Szczekanie wykorzystują również do wyrażenia takich emocji jak radość, podekscytowanie czy frustracja.

Maltańczyk – cena

Ile kosztuje maltańczyk? Cena maltańczyka z rodowodem z odpowiedzialnego źródła (zarejestrowanej w ZKwP hodowli) wynosi kilka tysięcy złotych (od 3000 do nawet 6000 zł). Psy rasowe z dbających o swoich podopiecznych hodowli kosztują niemało, ponieważ koszty ich utrzymania obejmują: opiekę nad matką przez całe jej życie, opiekę weterynaryjną w czasie ciąży i nad szczeniętami, odpowiednią dietę, ale też czas poświęcony na opiekę nad psami i socjalizację. Przed zakupem maltańczyka warto odwiedzić hodowlę i dowiedzieć się wszystkiego na temat historii zwierzęcia. 

Maltańczyk – pielęgnacja

Długie, białe włosy maltańczyka rosną przez całe jego życie, dlatego wymagają skrupulatnej pielęgnacji. Należy je codziennie  szczotkować, szczególnie po spacerach, oraz regularnie myć specjalnym szamponem dla maltańczyka. Wskazane jest też systematyczne strzyżenie psów niewystawowych.  Ułatwia to codzienną pielęgnację okrywy włosowej. 

Ponieważ maltańczyki mają skłonności do chorób oczu, należy często przemywać im powieki (przynajmniej raz w tygodniu). W dbaniu o oczy pomagają też fryzury dla maltańczyków oraz strzyżenie włosów nad oczami. Profilaktycznie trzeba też przycinać pazury, czyścić uszy i szczotkować zęby. 

Maltańczyk – żywienie

Dieta maltańczyka powinna być dostosowana do jego wielkości, wieku, trybu życia i stanu zdrowia. Właściwy wybór to gotowy pełnoporcjowy pokarm dla małych psów lub specjalna karma dla maltańczyka odpowiednia na dany  etap życia. Taka dieta zagwarantuje mu optymalną ilość substancji odżywczych.  

Kluczowymi składnikami w diecie maltańczyka są:

  • białko – wpływa na wzrost i regenerację włosów,
  • witamina E, biotyna, cynk, miedź, kwasy omega-6 – również oddziałują na kondycję włosów i skóry,
  • odpowiedni stosunek wapnia do fosforu – zapewnia prawidłowy rozwój kości u szczenięcia maltańczyka.

Dzienną dawkę karmy dla maltańczyka należy rozłożyć na kilka mniejszych porcji po około 60–75 g, ze względu na małą pojemność żołądka psów tej rasy. Maltańczyka łatwo przekarmić, dlatego nie należy zapewniać mu stałego dostępu do karmy. Jedzenie wystawiaj na 20–30 minut, a następnie wyrzuć niezjedzone resztki. 

Specjaliści rekomendują stosowanie diety mieszanej u maltańczyków, czyli podawanie zarówno suchej, jak i mokrej karmy w równych proporcjach pod względem pasy produktów. Suchy pokarm pomaga w oczyszczaniu zębów z płytki bakteryjnej. Natomiast mokre jedzenie charakteryzuje się wysoką wilgotnością, więc wspiera prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych, a także jest około 4 razy mniej kaloryczne od suchego, dzięki czemu sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Nie można przy tym zapominać o zapewnieniu psu dostępu do świeżej wody.

Maltańczyk – zdrowie

Ile żyją maltańczyki? Psy tej rasy przeżywają średnio od 12 do 15 lat, ale zdarzają się też osobniki, które dożywają bardziej sędziwego wieku. Maltańczyki cieszą się dość dobrym zdrowiem. Mają jednak predyspozycje do pewnych chorób, takich jak: niedrożność kanalików nosowo-łzowych, zapalenie spojówek, zwichnięcie rzepki, dysplazja stawów łokciowych, endokardioza zastawki dwudzielnej. Ważne jest też kontrolowanie stanu uzębienia tego małego psa, ponieważ może się tworzyć na nim kamień nazębny. Przeglądy jamy ustnej u lekarza weterynarii powinny być przeprowadzane mniej więcej co pół roku. W związku z białym umaszczeniem maltańczyk jest dość wrażliwy na alergeny środowiskowe i pokarmowe. Rasa ta źle znosi zmiany diety. 

Maltańczyk – ciekawostki

  • Maltańczyki mają włosy, a nie sierść, dlatego też nie gubią ich tak często, jak inne psy. W związku z tym są polecane alergikom. Zanim jednak zaadoptujesz psa, a jesteś alergikiem, powinieneś skonsultować się z alergologiem, ponieważ żadna rasa psów nie ma całkowicie hipoalergicznej sierści. 
  • W XVI  wieku maltańczyki miały nie tylko uprzyjemniać czas swoim opiekunkom, lecz także przynosić szybką ulgę w cierpieniach. W tym celu kładziono je na bolące części ciała.

Maltańczyk – imiona

Przykładowe imiona dla suczki maltańczyka: Beza, Bianka, Daisy, Fifi, Koko, Lili, Megi, Milka, Molly, Śnieżka

Przykładowe imiona dla psa maltańczyka: Ariel, Dago, Fikuś, Gumiś, Kieł, Migdał, Nugat, Tytus, Tajfun, Yeti

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 45

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

2 komentarze do wpisu „Maltańczyk (bichon maltański)”

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres