Landseer

Landseer

Od dłuższego czasu rozważasz adopcję psa? Podobają Ci się duże czworonogi i masz przekonanie, że jesteś w stanie zapewnić pupilowi optymalne warunki mieszkaniowe oraz stać Cię na jego utrzymanie? Aby podjąć świadomą decyzję o przyjęciu zwierzęcia pod swój dach, dowiedz się najważniejszych rzeczy na temat danej rasy. Poniżej przedstawiamy opis wyglądu i charakteru psa landseera. Poznaj wymagania, jakie wiążą się z wychowywaniem takiego czworonoga! 

Landseer – podstawowe informacje

FCI grupa II (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie

psy do bydła), sekcja 2.2 (molosy typu górskiego), nr wzorca 226

Długość życia 10–12 lat
Charakter łagodny, odważny, spokojny, towarzyski
Rozmiar olbrzymi (samce i samice):

masa ciała – 45–68 kg, wielkość, czyli wysokość w kłębie – 67–80 cm

Sierść długa, gęsta, delikatna w dotyku; umaszczenie białe z ciemnymi łatami na tułowiu i zadzie; głowa czarna, najlepiej z białymi symetrycznymi znaczeniami na kufie
Kraj pochodzenia Kanada

 Landseer – szczypta historii

Landseer to rasa pochodząca w prostej linii od psów dowodnych z St. John’s. Ta historyczna odmiana, żyjąca niegdyś na wyspie Nowa Fundlandia, obecnie jest uznawana za wymarłą. Pozostawiła jednak po sobie godnych następców, którzy reprezentują te same, wyjątkowo pożądane na tamtym obszarze cechy: wytrzymałość, inteligencję i siłę fizyczną.

Nazwa rasy pochodzi od nazwiska Edwina Landseera – XVII-wiecznego angielskiego malarza animalisty, który uwiecznił zwierzęta na swoich licznych obrazach. Pierwsze oficjalne hodowle landseerów na kontynencie europejskim powstały w Holandii i Szwajcarii na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo psy te były całe czarne, dopiero później zaczęto dopuszczać w ich maści białe znaczenia. Aż do połowy XX wieku landseer był uznawany za podtyp nowofundlanda, dopiero niemieccy hodowcy oddzielili od siebie obie te rasy. Pierwszy oficjalny wzorzec FCI powstał w 1960 roku.

Landseer – wygląd

Landseery są zaliczane do ras olbrzymich. Optymalna wysokość w kłębie u samców wynosi 72–80 cm, samice mają zazwyczaj 67–72 cm. Masa ciała dorosłego osobnika płci męskiej osiąga 59–68 kg, natomiast suki 45–54 kg. Landseer to pies o mocnej i harmonijnej budowie ciała.

Głowa:  ładnie rzeźbiona, sucha, o szlachetnym wyrazie.

Oczy: średniej wielkości, o kształcie migdała, brązowe lub ciemnobrązowe.

Uszy: średniej wielkości, trójkątne, z lekko zaokrąglonymi końcami; osadzone wysoko, noszone blisko głowy.

Ogon: gęsto owłosiony, sięgający nieco poniżej stawu skokowego, może być lekko wygięty na końcu.

Szata: włos długi (oprócz głowy), gęsty, prosty, miękki w dotyku; obfity podszerstek i szata okrywowa.

Umaszczenie: białe z czarnymi łatami na grzbiecie i zadzie; głowa czarna z białą kufą i symetrycznym znaczeniem.

Landseer – charakter

Landseery to psy z natury spokojne, opanowane i łagodne. Są również bardzo towarzyskie – chętnie przebywają z ludźmi i z innymi zwierzętami. Zazwyczaj przyjaźnie odnoszą się do obcych, choć potrafią wykazać się instynktem obronnym, jeżeli ktoś ma złe zamiary wobec członków ich stada. Ze względu na swoje pochodzenie od psów z St. John’s, wykorzystywanych m.in. do ratowania rybaków, którzy wypadli za burtę łodzi, landseery są również bardzo odważnymi czworonogami.

Są to zwierzęta inteligentne i podatne na szkolenie. Szybko się uczą i wykazują chęć współpracy. Najbardziej efektywny trening osiągniemy poprzez pozytywne motywowanie, czyli nagradzanie pożądanych zachowań pieszczotą, pochwałą lub przysmakiem. 

Landseer – dla kogo?

Landseer jest wyjątkowo delikatnym i łagodnym czworonogiem. Doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi, należy jednak pamiętać, aby od najmłodszych lat uczyć pociechy właściwego obchodzenia się ze zwierzętami. Psy, niezależnie od rasy, powinny mieć kontakt z najmłodszymi tylko pod nadzorem dorosłych.

Landseer uwielbia przebywać na zewnątrz, optymalne warunki do jego wychowania zapewnimy mu więc w domu z ogrodem. Jeżeli chcemy zaprosić takiego psa do mieszkania, musimy zapewnić mu codzienne długie spacery i upewnić się, że jego energia została spożytkowana na aktywność fizyczną. Przestrzeń i ruch to jednak nie wszystko – landseer uwielbia towarzystwo i jest bardzo przywiązany do swojego opiekuna, należy więc spędzać z nim dużo czasu, aby nie czuł się samotny.

Landseer – cena

Osoby, które rozważają adopcję psa, mogą zastanawiać się, ile landseer kosztuje. W wielu wypadkach jest to uzależnione od renomy miejsca, w którym poszukujemy czworonożnego przyjaciela. Cena za landseera hodowlanego waha się w granicach 2500–4500 zł. Warto zwrócić uwagę, aby placówka rozrodu była zarejestrowana przez Związek Kynologiczny w Polsce, ponieważ tylko takie miejsca dają gwarancję spełnienia standardów opieki nad zwierzętami. Na cenę landseerów (szczeniąt) składają się następujące czynniki:

 • opieka weterynaryjna nad suką przez całe jej życie i w czasie ciąży,
 • opieka nad młodymi,
 • optymalna dieta,
 • czas poświęcony na opiekę nad psami i ich socjalizację.

Jeżeli nie zależy nam na tym, aby pupil miał rodowód (a w związku z tym prawo do udziału w konkursach i wystawach), możemy zdecydować się na adopcję zwierzęcia ze schroniska. Przebywają tam czworonogi w typie różnych ras, które czekają na nowe, kochające domy.

Landseer – pielęgnacja

Pielęgnacja landseera nie jest skomplikowana. Zwierzę trzeba szczotkować raz w tygodniu, a w okresie linienia codziennie. Należy też zadbać o rozczesanie sierści po każdym kontakcie z wodą, w przeciwnym razie może się ona kołtunić i filcować. Inne zabiegi pielęgnacyjne, które trzeba wykonywać regularnie, to:

 • szczotkowanie zębów (raz dziennie),
 • czyszczenie uszu (raz w tygodniu lub według zaleceń lekarza weterynarii),
 • obcinanie pazurów (raz 4 tygodnie lub według potrzeb).

Landseer – żywienie

Żywienie landseera nie różni się od żywienia innych psów dużych ras i powinno bazować na pełnoporcjowych pokarmach gotowych, które zawierają 100% niezbędnych składników odżywczych w optymalnych dla zwierząt proporcjach. Zaleca się stosowanie diety mieszanej, złożonej z jedzenia suchego i mokrego w proporcjach 1:1 (np. 100 g suchego na 100 g mokrego) pod względem masy produktów. Jeżeli pies jest wyjątkowo aktywny fizycznie lub jest zwierzęciem pracującym, można zastosować przewagę suchych granulek, które są około czterokrotnie bardziej kaloryczne od pożywienia wilgotnego. W innych przypadkach warto stosować równe proporcje, ponieważ jedzenie mokre ułatwia dbanie o szczupłą sylwetkę zwierzęcia i jest dla niego bardzo atrakcyjne zapachowo. Z kolei suche pożywienie wspomaga zdrowie jamy ustnej czworonoga. Wszelkie wątpliwości dotyczące sposobu żywienia psa warto konsultować z dietetykiem lub lekarzem weterynarii.

Zwyczaje żywieniowe są w przypadku tych psów bardzo ważne. Należy pamiętać, aby nie karmić ich bezpośrednio przed wysiłkiem i po jego zakończeniu (wskazany jest co najmniej 30-minutowy odpoczynek). Zwierzę nie może jeść w pośpiechu ani w stresie, ponieważ grozi to problemami z układem trawienia.

Landseer – zdrowie

Landseery to psy ogólnie wytrzymałe i odporne. Niezbyt dobrze znoszą jednak upały, dlatego w ciepłe dni należy zapewnić im cień, a najlepiej możliwość schłodzenia się w zbiorniku wodnym. Trzeba również dbać o to, aby nie zabrakło im czystej wody do picia.

Jak wszystkie rasy olbrzymie, landseery mają zwiększoną podatność na występowanie różnych chorób. Należą do nich: 

 • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych,
 • problemy z układem kostnym,
 • rozszerzenie i skręt żołądka,
 • choroby serca,
 • wady powiek.

Przeciętna długość życia tych psów wynosi 10–12 lat.

Landseer – ciekawostki

Związki kynologiczne w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii nie uznają landseera za odrębną rasę, klasyfikując go jako podtyp nowofundlanda.

Landseer – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa: Joko, Prymus, Black, Ramen.

Przykładowe imiona dla suki: Tisza, Mara, Raksa, Sawa.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres