Komondor

Komondor

Jeśli chcemy przygarnąć czworonożnego przyjaciela, musimy zastanowić się nad kilkoma podstawowymi kwestiami. Czy ma to być pies z hodowli, czy ze schroniska? Czy nasze warunki mieszkaniowe i preferencje pozwalają na wychowywanie dużego osobnika, czy raczej przedstawiciela którejś z mniejszych ras? Czy ważna jest w naszym przypadku długość sierści zwierzęcia? Jeżeli interesuje nas duży pies z rodowodem, warto rozważyć zakup komondora.

Komondor – podstawowe informacje o rasie

Długość życia 10–12 lat
Charakter pies pasterski
Rozmiar duży
Sierść długa, kosmata, spilśniona w płaty lub zbite sznury, dwuwarstwowa, składająca się z warstwy okrywowej i gęstego podszerstka

Komondor – historia

Komondor to pies pochodzenia azjatyckiego, który przywędrował do Europy wraz z dawnymi Madziarami i Hunami. Te koczownicze ludy zajmowały się hodowlą bydła i owiec, do których wypasu potrzebna była pomoc psów pasterskich. Współczesna rasa komondor powstała na Węgrzech. Pierwszy wzorzec tej odmiany opracowano w 1924 roku. 

Komondor – wygląd

Zgodnie ze standardem FCI pies komondor jest rasą należącą do grupy 1 (psy pasterskie i zaganiające), sekcji 1 (psy pasterskie). Wysokość w kłębie dorosłego samca wynosi co najmniej 70 cm, w przypadku samic jest to co najmniej 65 cm. Optymalna masa ciała dla osobników płci męskiej i żeńskiej to odpowiednio 50–60 kg i 40–50 kg.

Pies z dredami” rasy komondor ma charakterystyczną, długą szatę. Składa się z szorstkiej sierści okrywowej i delikatnego podszerstka. Proporcje pomiędzy tymi dwiema warstwami włosia decydują o ostatecznym wyglądzie danego osobnika, po osiągnięciu przez niego dorosłości. Szczeniaki komondora pokryte są stosunkowo krótką, kręconą sierścią, która z wiekiem wydłuża się i spilśnia w grube płaty lub wiszące sznury. Jedyna dopuszczalna maść przedstawicieli rasy komondor to złamana biel w odcieniu kości słoniowej.

Inne charakterystyczne cechy komondora to:

 • potężna budowa ciała,
 • prostokątna sylwetka,
 • szeroka głowa z wysklepioną czaszką,
 • silnie rozwinięte łuki brwiowe,
 • silnie umięśnione szczęki,
 • górna linia tułowia szeroka i dobrze umięśniona,
 • nisko osadzony, wiszący ogon, delikatnie uniesiony przy końcu,
 • dobrze napigmentowana skóra (przede wszystkim na nosie, wargach i powiekach).

Komondor – charakter

Cechami rozpoznawczymi psów komondor są niebywała odwaga i spryt. Te zwierzęta zalicza się do bardzo terytorialnych – nie tolerują obcych w obrębie posesji, którą uważają za swój dom. Charakteryzują się dużą czujnością, często spędzają całe dnie, leżąc i obserwując okolicę. Osobowość komondorów jest bardzo zrównoważona. Nie należą do psów agresywnych, jednak gdy już zdecydują się na atak, robią to szybko, a przy tym stanowczo i po cichu. Ta rasa jest bardzo aktywna w nocy – zwierzęta patrolują teren, wychwytując wszelkie oznaki obecności intruzów. 

Komondor to doskonały pies rodzinny, przy którym można czuć się bezpiecznie. Chroni członków swojego stada”, zwłaszcza dzieci. Jest bardzo lojalny wobec swoich opiekunów. Uwielbia wspólne spędzanie czasu i pieszczoty. 

Komondor – cena

W przypadku rasy komondor hodowle nie są w Polsce często spotykane. Cena szczenięcia z rodowodem waha się zwykle w granicach 2500–4500 zł. 

Na cenę rasowego psa z profesjonalnej hodowli składają się następujące czynniki:

 • opieka nad matką przez całe jej życie, 
 • opieka weterynaryjna nad matką w czasie ciąży oraz szczeniętami, 
 • optymalna dla danej rasy dieta,
 • czas poświęcony na opiekę nad psami i ich socjalizację.

Komondor – pielęgnacja

Pielęgnacja komondora polega przede wszystkim na dbaniu o kondycję jego sierści. Ponieważ jednak tych zwierząt się nie czesze, zadanie nie jest tak pracochłonne, jak mogłoby się wydawać. Włosy przedstawicieli tej wyjątkowej rasy rosną przez całe ich życie. Zaczynają się filcować, gdy pies osiąga wiek około 7–8 miesięcy. Wówczas należy rozdzielić płaty na mniejsze sznury, tworząc swoiste dredy. Czynność musi być powtarzana co jakiś czas, tak aby sierść była rozdzielona do samej skóry.

W wieku 7–8 lat szata zwierzęcia sięga już do ziemi. Jest długa i swoją strukturą nieco przypomina wełnę, dlatego często wplątują się w nią różne ciała obce. Należy pamiętać, aby regularnie usuwać z sierści czworonoga liście, gałązki i inne zanieczyszczenia. Po każdym spacerze – zwłaszcza po łące czy lesie- warto wykonać kompleksowy przegląd okrywy włosowej zwierzęcia.

Inne zabiegi pielęgnacyjne, które należy wykonywać regularnie, to:

 • szczotkowanie zębów (codziennie),
 • czyszczenie uszu (raz w tygodniu),
 • obcinanie pazurów (raz na dwa tygodnie).

Komondor – żywienie

Żywienie psa komondora powinno opierać się na pełnoporcjowym pokarmie gotowym. Specjaliści z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham zalecają stosowanie diety mieszanej, złożonej z pokarmów suchych i mokrych w proporcji 1:1 pod względem masy produktów. Pożywienie suche dostarcza do organizmu czworonoga czterokrotnie więcej kalorii niż porcja jedzenia mokrego o tej samej masie. Wspiera również zdrowie jamy ustnej zwierzęcia, przyczyniając się do ścierania płytki nazębnej i poprawiając ukrwienie dziąseł. Z kolei mięsiste kawałki w galaretce lub sosie wspomagają utrzymywanie szczupłej sylwetki i są wyjątkowo smakowite.

Podstawą diety komondora powinien być pełnoporcjowy pokarm gotowy dla psów dużych. Zawiera optymalne proporcje składników odżywczych dla przedstawicieli ras o większych gabarytach. Należy pamiętać, że komondor nie powinien być przekarmiany. Prawidłowe porcjowanie pożywienia można ustalić na podstawie instrukcji, które znajdują się na etykietach pokarmów pełnoporcjowych.

Komondor – zdrowie

Średnia długość życia komondora to 10–12 lat. Te zwierzęta są odporne i wytrzymałe, ponieważ w przeszłości musiały znosić niskie temperatury, pracując ze stadami bydła i owiec na terenach górskich. Niestraszny im również deszcz, ponieważ woda spływa po strąkach ich sierści, pozostawiając skórę suchą.

Jak u wszystkich dużych ras, także u komondorów zdarzają się problemy z narządem ruchu oraz układem pokarmowym. Do najczęściej występujących, a jednocześnie niebezpiecznych schorzeń należą dysplazja stawów (zwłaszcza biodrowych) oraz rozszerzenie i skręt żołądka.

Komondor – ciekawostki

 1. Na Węgrzech rasa komondor owiana jest legendą. Podobno zwierzęta w przeszłości stawiały duży opór ludom najeźdźczym, które przybywały, aby plądrować te ziemie. Chcąc zagarnąć czyjś dobytek, wojska musiały najpierw zabić psa pilnującego domu. W przeciwnym razie nie były w stanie wejść na daną posesję.
 2. Komondor posiada najcięższe futro spośród wszystkich ras.
 3. Zmoczona sierść komondora schnie przez około 2,5 dnia.
 4. Przedstawiciele rasy komondor instynktownie unikają wody.

Komondor – imiona

Imię dla psa powinno być dźwięczne i łatwe do wymówienia, tak aby można było posługiwać się nim swobodnie, przywołując podopiecznego. Najlepiej nazwać swojego towarzysza wyrazem jedno- lub dwusylabowym. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych propozycji.

Przykładowe imiona dla samców: Loki, Pamir, Karat, Mambo, Nadir.

Przykładowe imiona dla samic: Elza, Inez, Juna, Liwia, Rafa.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres