Karelski pies na niedźwiedzie

Karelski pies na niedźwiedzie

Szukasz psa, który cechuje się samodzielnością, odwagą i nie wymaga ciągłego poświęcania mu uwagi? Aby podjąć świadomą decyzję o przyjęciu zwierzęcia pod swój dach, poznaj najważniejsze informacje na temat danej rasy. Poniżej przedstawiamy opis karelskich psów na niedźwiedzie. Dowiedz się, jakie wymagania wiążą się z wychowywaniem czworonoga! 

Karelski pies na niedźwiedzie – podstawowe informacje

FCI grupa V (szpice i psy w typie pierwotnym), sekcja 2 (północne psy myśliwskie), nr wzorca 48
Długość życia 10–12 lat
Charakter samodzielny, odważny, niezależny, zrównoważony, powściągliwy
Rozmiar duży (samce i samice):

masa ciała – 17–28 kg, wielkość, czyli wysokość w kłębie – 52–57 cm

Sierść krótka, dwuwarstwowa, z twardym i prostym włosem okrywowym i miękkim, gęstym podszerstkiem; maść czarna, może być matowa lub z odcieniem brązowym, białe znaczenia na głowie, szyi, klatce piersiowej, brzuchu i kończynach
Kraj pochodzenia Finlandia

 Karelski pies na niedźwiedzie – szczypta historii

Karelski pies na niedźwiedzie to rasa bardzo stara, zaliczana do typu pierwotnego. Za jej praprzodka uważa się rosyjskiego psa komi, choć bezpośrednie pochodzenie tych czworonogów pod względem geograficznym jest związane z Karelią – krainą położoną na północy Europy, między Morzem Białym a Finlandią. Początkowo zwierzęta były hodowane do pomocy w polowaniach na niedźwiedzie i inną grubą zwierzynę. Celem krzyżówek było wykształcenie rasy mocnej, odważnej, silnej psychicznie i fizycznie. Pierwsza celowa hodowla została otwarta w 1936 roku. W czasie wojny zimowej i II wojny światowej karelczyki były wykorzystywane do pomocy na froncie. W wyniku tych działań rasa niemal całkowicie wyginęła, jednak została odbudowana przez Finów w kolejnych latach. Pierwszy wzorzec FCI opublikowano w 1945 roku.

Karelski pies na niedźwiedzie – wygląd

Karelskie psy na niedźwiedzie są zaliczane do ras dużych. Zgodnie ze wzorcem FCI wysokość w kłębie dorosłego osobnika płci męskiej wynosi idealnie 57 cm, natomiast osobniki płci żeńskiej powinny mierzyć 52 cm. Optymalna masa ciała karelskiego psa na niedźwiedzie wynosi 25–28 kg u samców i 17–20 kg u samic.

Głowa: trójkątna, z szeroką czaszką i głęboką kufą zwężającą się nieznacznie ku nosowi.

Oczy: dość małe, nieco owalne, zawsze brązowe.

Uszy: średniej wielkości, z zaokrąglonymi końcami; osadzone dość wysoko, noszone w formie postawionej.

Ogon: średniej długości, wysoko osadzony, wywinięty nad grzbietem.

Szata: krótka, dwuwarstwowa, z twardym i prostym włosem okrywowym i miękkim, gęstym podszerstkiem.

Umaszczenie: czarne, może być matowe lub z odcieniem brązowym; zazwyczaj występują białe znaczenia na głowie, szyi, klatce piersiowej, brzuchu i kończynach.

Karelski pies na niedźwiedzie – charakter

Karelski pies na niedźwiedzie charakteryzuje się przede wszystkim dużą niezależnością i odwagą. Cechy te były niezbędne w polowaniach, kiedy to zwierzę musiało mierzyć się ze znacznie większym od siebie przeciwnikiem. Obecnie możemy obserwować “pamiątki” z dawnych czasów w zachowaniu i postawie współczesnych, domowych czworonogów. 

Karelski pies na niedźwiedzie jest z natury spokojny i zrównoważony. Choć silnie przywiązuje się do swojego opiekuna, nie okazuje tego w nadmiernie emocjonalny sposób. Nie wymaga też ciągłego towarzystwa, wręcz przeciwnie – wykazuje potrzebę posiadania własnej przestrzeni, w której nie jest niepokojony ani przez ludzi, ani przez inne zwierzęta.

Większość karelskich psów na niedźwiedzie to miłośnicy kopania w ziemi. Mają również tendencję do uciekania, przy czym zwinnie przeskakują przez różne przeszkody. Aby oduczyć pupila takich zachowań, nie wystarczy postawić ogrodzenie wokół posiadłości. Należy poświęcić sporo czasu i zaangażowania w wychowanie czworonoga – czy to przeprowadzane samodzielne, czy z pomocą psiego behawiorysty. 

Karelski pies na niedźwiedzie – dla kogo?

Karelski pies na niedźwiedzie to doskonały kompan dla myśliwych oraz dla osób, które uprawiają aktywności związane z tropieniem. Świetnie sprawdza się jako towarzysz długich pieszych wędrówek oraz wyczynów biegowych. Pies tej rasy uwielbia ruch, dlatego najlepiej czuje się w domu z ogrodem, blisko natury.

Karelski pies na niedźwiedzie zwykle nie jest najlepszym wyborem dla rodzin z dziećmi. Zwierzę stanowczo stawia granice i nie toleruje narzucania mu swojego towarzystwa. Jeśli chcemy zaprosić czworonoga tej rasy pod swój dach, a mamy małe dzieci, powinniśmy szczególnie dbać o to, aby wykazywały one prawidłową postawę wobec zwierząt. Psy, niezależnie od rasy, mogą mieć kontakt z najmłodszymi tylko pod nadzorem dorosłych. W przypadku karelskiego psa na niedźwiedzie jest to szczególnie istotne. 

Karelski pies na niedźwiedzie – cena

Cena za karelskiego psa na niedźwiedzie z hodowli waha się w granicach 3000–5000 zł. Taka kwota wynika z wielu kosztów, które ponoszą hodowcy w czasie pracy. Należą do nich:

  • opieka weterynaryjna nad suką przez całe jej życie i w czasie ciąży,
  • opieka nad młodymi,
  • optymalna dieta,
  • czas poświęcony na opiekę nad psami i ich socjalizację.

Nie bez znaczenia dla ceny szczenięcia jest również renoma samej hodowli. Szukając czworonoga dla siebie i swojej rodziny, należy udawać się do miejsc, które są zarejestrowane przez Związek Kynologiczny w Polsce. Doskonałą alternatywą zakupu psa z rodowodem (jeśli nie planujemy brać udziału w wystawach i konkursach kynologicznych) jest adopcja czworonoga w typie danej rasy ze schroniska. Mieszkające tam zwierzęta czekają na kochające domy!

Karelski pies na niedźwiedzie – pielęgnacja

Karelski pies na niedźwiedzie powinien być czesany metalowym grzebieniem co kilka dni (w okresie linienia nieco częściej). Jak w przypadku każdej innej rasy wymagane jest codzienne szczotkowanie zębów w celu zachowania higieny jamy ustnej czworonoga. Czyszczenie uszu powinno odbywać się raz w tygodniu lub według zaleceń lekarza weterynarii. Jeżeli pazury nie ścierają się samoistnie w odpowiednim tempie, należy przycinać je raz na 2–4 tygodnie lub według potrzeb.

Karelski pies na niedźwiedzie – żywienie

Żywienie karelskiego psa na niedźwiedzie powinno bazować na pełnoporcjowym pokarmie gotowym. Należy stosować dietę mieszaną, złożoną z posiłków suchych i mokrych w równych proporcjach (np. 100 gramów do 100 gramów) pod względem masy produktów. Jeżeli zwierzę jest wyjątkowo aktywne fizycznie, można zastosować przewagę suchych granulek, które są około czterokrotnie bardziej kaloryczne od pożywienia wilgotnego. Dzięki chropowatej strukturze wspomagają również zdrowie jamy ustnej zwierzęcia, ścierając mechanicznie osad nazębny. Jedzenie mokre wspiera natomiast utrzymywanie szczupłej sylwetki czworonoga. Pomaga też w optymalnym nawodnieniu jego organizmu, a dodatkowo jest bardzo atrakcyjne pod względem zapachowym. Należy dbać o to, aby zwierzę miało stały dostęp do świeżej i czystej wody pitnej.

Karelski pies na niedźwiedzie – zdrowie

Karelskie psy na niedźwiedzie są ogólnie zdrowe i wytrzymałe. Dobrze tolerują niskie temperatury, są natomiast nieco mniej odporne na upały. Częściej niż u innych czworonogów zdarzają się u nich choroby endokrynne (np. karłowatość przysadkowa). 

Przeciętna długość życia karelskich psów na niedźwiedzie wynosi 10–12 lat.

Karelski pies na niedźwiedzie – ciekawostki

  • W Stanach Zjednoczonych karelskie psy na niedźwiedzie pracują w niektórych parkach narodowych. Ich zadaniem jest utrzymywanie populacji niedźwiedzi na wyznaczonym terenie.
  • W Polsce rasa ta pojawiła się w latach 60. XX wieku. Zwierzęta były najczęściej wykorzystywane przy polowaniach na dziki i jelenie.

Karelski pies na niedźwiedzie – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa: Borek, Pluszak, Amor, Rubin.

Przykładowe imiona dla suki: Nawa, Fiszka, Karwia, Tora.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 11

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres