Jack russell terrier

Jack Russell Terrier

Jack russell terrier to rasa psów, które pomimo niewielkich rozmiarów mają ogromną odwagę. Ci urodzeni łowcy są wyjątkowo energiczni i zawsze chętni do aktywnego spędzania czasu z opiekunem. Pies jack russell terrier będzie idealnym towarzyszem dla całej rodziny, pod warunkiem, że dobrze poznasz jego charakter i wymagania. Dowiedz się więcej o tej rasie! 

Jack russell terrier – podstawowe informacje

Klasyfikacja FCI grupa 3 FCI (teriery); sekcja 2 (teriery krótkonogie)
Długość życia 13–15 lat
Charakter energiczny, przyjacielski, chętny do zabawy, wytrwały, czujny, inteligentny 
Rozmiar wzrost: 25–30 cm, waga: 5–6 kg, obwód klatki piersiowej: ok. 43 cm
Szata sierść: gładka, szorstka, gęsta i twarda 

umaszczenie: głównie kolor biały, czarne lub płowe łaty

Jack russell terrier – historia

Twórcą rasy jack russell terrier jest angielski pastor John Russell. Był on myśliwym, który pragnął stworzyć rasę wytrzymałą, nieustraszoną, o niewielkich rozmiarach, co miało służyć łatwiejszemu wypłoszeniu lisów z ich nor. Pies pastora, suka o imieniu Trump, uznawana jest za pierwszego przedstawiciela jack russell terrierów. Wówczas jednak rasa ta nazywana była ,,working terrier”, co oznacza teriery pracujące. 

Zamiar stworzenia psa szybkiego, zwinnego i bardzo wytrzymałego podczas polowań został osiągnięty przez Russella. Nie wiadomo, jakich ras użył on do skrzyżowania. Pewne jest natomiast, że jednym z psów był bulterier. Z kolei skrzyżowanie z beagle’em pozwoliło na zwiększenie szczekliwości rasy. 

Wielebny Russell zmarł w 1883 roku. W roku 1990 rasa jack russell terrier została oficjalnie uznana. Kolejno w roku 1999 psy hodowane wcześniej przez Johna Russella zostały podzielone na: wysokonożnego parson russell terriera i niskonożnego jack russell terriera. American Kennel Club przydzielił tym psom dzisiejszą nazwę.  

W roku 1985 przedstawiciele rasy jack russell terrier zostali sprowadzeni do Polski przez Kazimierza Trenka, który do dziś zajmuje się ich hodowlą.   

Jack russell terrier -wygląd

Pies jack russell terrier osiąga niewielkie rozmiary. Jego idealny wzrost to 25–30 cm, natomiast masa ciała 5–6 kg. Ze względu na przeznaczenie tej rasy psy mają stosunkowo wąską klatkę piersiową. Jack russell terriery mają prostokątny tułów, co oznacza, że długość od kłębu do nasady ogona jest większa niż wysokość mierzona do kłębu. Jack russell terriery mają krótkie, ale mocne i proste łapy, które pozwalają im na swobodny i pewny chód. 

Głowa przedstawicieli tej rasy jest umiarkowanej szerokości. Ich uszy są stojące, jednak załamane i oklapnięte w połowie. Ogon natomiast unosi się podczas ruchu, zwłaszcza gdy pies węszy i jest aktywny. Zarówno nos, jak i wargi są czarne. Również oczy, o owalnym, migdałowym kształcie, są ciemne. 

Maścią dominującą tej rasy jest kolor biały z punktowo występującymi plamami w różnych odcieniach, najczęściej płowym i brązowym. Nieco rzadziej spotykany jest czarny jack russell terrier, jednak i w tym przypadku dominuje biel, a kolor czarny pojawia się tylko w postaci plam usytuowanych głównie na głowie i tułowiu. 

Sierść tych psów może być gładka lub szorstka, jednak szata powinna być ostra. Biorąc pod uwagę rodzaj sierści, dzielimy jack russell terriery na gładkowłose (sierść krótka, przylegająca do ciała) i długowłose (sierść długa, ułożona w różnych kierunkach). Wyróżnia się także sierść o średniej długości, tzw. złamaną.      

Jack russell terrier – charakter

Jack russell terrier to pies, który ma zdecydowany charakter. Jest odważny, pewny siebie i wyjątkowo wytrwały. Chętnie podejmuje wyzwania i aktywnie spędza czas. Uwielbia towarzystwo opiekuna, o ile ten przyłączy się do zabawy. 

Opiekunowi stroniącemu od zabawy jack russell terrier z pewnością nie odpuści. Pies potrafi postawić na swoim, zwracając uwagę głośnym szczekaniem. Nie jest to rasa bardzo hałaśliwa, niemniej jednak zwierzęta te intensywnie okazują również radość.   

Przyjacielskie usposobienie jack russell terriera sprawia, że jest to doskonały pies dla aktywnych rodzin z dziećmi. Konieczne jest jednak jego odpowiednie wychowanie już od szczenięcia. W przeciwnym razie może rozwinąć się u niego skłonność do agresji. Ostrożność należy zachować również w przypadku obecności w domu innych zwierząt, które dla urodzonego myśliwego mogą być uznawane za obiekt polowań.

Poświęcając psu rasy jack russell terrier dużo uwagi, miłości i cierpliwości, zyskujemy doskonałego i lojalnego towarzysza, obrońcę, a także kompana podczas wszelkich aktywnych form spędzania czasu.  

Jack russell terrier – cena

To, ile kosztuje jack russell terrier, zależy przede wszystkim od hodowli. Za psa z rodowodem zapłacimy od 2 do 4 tysięcy złotych, ale cena za psa rasy russell terrier może być wyższa, co wynika z kosztów, jakie niesie profesjonalna opieka nad szczeniętami oraz ich matką. Troskliwy hodowca zapewnia zwierzętom prawidłowe żywienie, opiekę weterynaryjną, a także poświęca wiele czasu na socjalizację.     

Jack russell terrier – pielęgnacja

Pielęgnacja jack russell terriera nie jest skomplikowana. Szata tych psów składa się z włosów okrywowych i podszerstka, dlatego należy je regularnie wyczesywać, zwłaszcza w przypadku psów szorstkowłosych, które co 2–3 miesiące wymagają również usuwania starych włosów poprzez trymowanie. Z kolei jack russell terrier gładkowłosy potrzebuje nieco mniej uwagi pod względem pielęgnacji sierści, ale mocniej linieje. 

Kąpiel podopiecznego tej rasy należy wykonywać w razie potrzeby. Zdarza się, że ze względu na skłonność do chorób skóry konieczne może być stosowanie szamponów hipoalergicznych. Przynajmniej co kilka dni warto sprawdzać stan uszu, nosa i jamy ustnej jack russell terriera, dzięki czemu można w porę zauważyć ewentualne nieprawidłowości.  

Jack russell terrier – żywienie

Jack russell terrier ma nieskończone pokłady energii. Uwielbia zabawy, skoki i węszenie. Z tego powodu karma dla tej rasy zwykle powinna być wysokoenergetyczna. Zależy to przede wszystkim od aktywności danego zwierzęcia, dlatego zawsze warto indywidualnie dobierać kaloryczność porcji. Karma musi być również odpowiednio zbilansowana, tak aby dostarczyć psu wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju i zachowania zdrowia. Należy również pamiętać, że u jack russell terrierów występuje skłonność do odkładania się kamienia nazębnego. Zwierzętom warto więc podawać specjalne przekąski umożliwiające higienę jamy ustnej i regularnie myć zęby.  

Jack russell terrier – zdrowie

Psy jack russell terrier żyją średnio 13–15 lat. Jest to rasa stosunkowo odporna na choroby. U zwierząt tych rzadko występują również wady genetyczne. Schorzenia, które najczęściej dotykają jack russell terriery, to np.:

 • choroby oczu, m.in. jaskra, zaćma,
 • choroby skóry, takie jak grzybica, czy nadmierne rogowacenie,
 • cukrzyca,
 • niedoczynność tarczycy,
 • problemy ze słuchem, w tym głuchota (zwłaszcza u psów całkowicie białych),
 • zaburzenia neurologiczne,
 • zwichnięcia rzepki kolanowej,
 • martwica główki kości udowej,
 • schorzenia jamy ustnej. 

Jack russell terrier – ciekawostki

 • Jack russell terrier to słynny pies z Maski – filmu, którego główny bohater jest opiekunem żywiołowego psa właśnie tej rasy. 
 • Przedstawiciel rasy jack russell terrier o imieniu Part-Ex został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa w uznaniu za uprawianie sportów ekstremalnych.
 • Jack russell terrier o imieniu Bothie dotarł na oba bieguny kuli ziemskiej podczas wyprawy z opiekunem.

Jack russell terrier – przykładowe imiona

Wybór imienia dla psa nigdy nie jest prosty. W przypadku rasy jack russell terrier warto unikać imion, które brzmią podobnie do komend. Psy te uwielbiają zabawy, są inteligentne i zwykle bardzo chętne do nauki. Podczas wycieczek mogą jednak być rozproszone przez inne zwierzęta. Imię przypominające komendy może więc wprawić zwierzę w zakłopotanie. Poniżej kilka przykładów, które mogą Cię zainspirować, jednak wybierając imię, warto kierować się własną wyobraźnią i charakterem psa. 

 • Imię dla psa jack russell terrier: Afront, Bandżo, Damon, Elgo, Haxel, Jambo, Maska, Mack, Noks, Taps, Zorti 
 • Imię dla suki jack russell terrier: Afera, Adisa, Bondi, Dira, Granda, Kira, Krezi, Leti, Paxi, Soli, Tista, Zadymka   

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów 29

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

3 komentarze do wpisu „Jack russell terrier”

 1. Witam moj 4miesieczny Jack rasel ma sterczace uszy czy to normalne czy coś można z tym zrobić bardzo brzydko wyglada

  Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres