Hovawart

Hovawart

Hovawarty należą do psów stróżujących, lecz przede wszystkim to wspaniali towarzysze życia. Przedstawiciele tej rasy bardzo przywiązują się do swoich opiekunów i są znakomitymi kompanami zwłaszcza osób aktywnych. Co warto wiedzieć o tej rasie i jak przygotować się do opieki nad hovawartem?

Hovawart – podstawowe informacje

FCI grupa II (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 2.2 (molosy typu górskiego), nr wzorca 190 – obowiązują próby pracy
Długość życia 11–13 lat
Charakter inteligentny, odważny, pewny siebie, odporny na stres, nastawiony na cel, aktywny, chętny do ćwiczeń, przywiązuje się do opiekunów, wesoły, przyjacielski (także w stosunku do dzieci), lubi zabawę i pieszczoty, choć ma skłonności do dominacji (bardzo ważne jest odpowiednie szkolenie)
Rozmiar masa ciała: około 30–40 kg

wysokość w kłębie: 

 • pies: 63–70 cm
 • suka: 58–65 cm
Sierść długa, gęsta, przylegająca do ciała okrywa wierzchnia, podszerstek krótki i skąpy; maści zgodne ze wzorcem: czarna podpalana, czarna, blond
Kraj pochodzenia Niemcy

 Hovawart – szczypta historii

Pierwsze doniesienia o przodkach psów rasy hovawart pochodzą już z okresu średniowiecza. Psy tego typu pełniły funkcję stróżów na posiadłościach drobnej szlachty oraz chłopów. Spotykano je zwłaszcza w okolicach Schwarzwaldu i Harzu w Niemczech. Niestety upadek arystokracji z tych terenów, a także wojny, które rozegrały się na terytorium Europy na początku XX wieku, doprowadziły w zasadzie do zaniku tej rasy. O jej odtworzenie i utrzymanie już w okresie międzywojennym zaczął starać się Bertram König. Jego działaniami zajął się następnie syn, dr Kurt König, zoolog. Zaczął on krzyżować psy odnalezione na pierwotnych terenach pochodzenia hovawartów m.in. z nowofundlandami, leonbergerami, owczarkami niemieckimi czy kuvaszami węgieskimi. 

Niemiecki Kennel Club uznał rasę w 1936 roku. W Polsce pojawiła się ona w latach 80. XX wieku, lecz nigdy nie zyskała u nas wielkiej popularności.

Hovawart – wygląd

Psy hovawart należą do ras dużych. Mają mocną, muskularną budowę ciała i nieco wydłużoną sylwetkę, Co istotne, w budowie ciała widać spore różnice pomiędzy psami a sukami (płcie można łatwo rozróżnić także po budowie głowy). 

Warstwa okrywowa sierści hovawartów jest długa, zwłaszcza na piersiach, brzuchu, ogonie i tylnych częściach łap, a także gęsta, przylegająca do ciała i prosta, choć zdarza się też lekko falowana. Podszerstek jest krótki i skąpy. Jeśli chodzi o ogon, w całości jest dobrze i gęsto owłosiony (długością sięga stawu skokowego, może zarówno zwisać nisko, jak i zakręcać się nad grzbietem).

Maści, które są zgodne ze wzorcem, to:

 • czarna podpalana;
 • czarna;
 • blond (średni – ani nie za ciemny, ani nie za jasny).

Hovawart – charakter

Hovawart to pies, który – ponieważ stróżowanie ma we krwi – jest odważny i pewny siebie. Potrzebuje dużo aktywności, gdyż jeśli się nudzi, mogą pojawić się niepożądane zachowania. Jest to rasa, która cechuje się niezależnością i lubi dominować, dlatego konieczny jest trening – należy go rozpocząć jak najwcześniej. Szkolenie tych psów z jednej strony jest łatwe, ponieważ hovawarty są bardzo inteligentne, lecz z drugiej strony może okazać się długotrwałym procesem ze względu na wspomnianą już potrzebę dominacji. Jeśli pies wyczuje, że może przekraczać granice postawione przez opiekuna, nauczenie go czegokolwiek może być ogromnym wyzwaniem. Co więcej, jeśli szkolenie nie będzie dla psa interesujące, z nudów może starać się jeszcze bardziej naginać wspomniane granice.

Jednocześnie jest to jednak pies bardzo wrażliwy, wesoły, przyjacielsko nastawiony do ludzi i przede wszystkim mocno przywiązuje się do swojej rodziny, zwłaszcza głównego opiekuna. Potrzebuje od niego wiele czułości i pieszczot. Osoby, które decydują się na wzięcie hovawarta, muszą więc liczyć się z tym, że konieczne będzie poświęcenie mu mnóstwa czasu i energii. 

Hovawart – dla kogo?

Hovawart świetnie odnajdzie się w rodzinie z dziećmi. Uwielbia zabawy i jest znakomitym kompanem do szaleństw z najmłodszymi. Rzecz jasna, dorośli muszą mieć sytuację zawsze pod kontrolą i nauczyć dziecko, jak właściwie zachowywać się wobec psa.

Warto jednak pamiętać, że rasa ta ma dużą potrzebę kontaktu z najbliższymi, dlatego też nie będzie to najlepszy wybór dla osób, które pracują po wiele godzin dziennie i często nie ma ich w domu. 

Warto zdawać sobie sprawę, że relacja hovawart – koty może być problematyczna. Jeśli to mruczek jest pierwszy w domu i zaakceptuje szczenię, relacja powinna ułożyć się dobrze. W przypadku gdy hovawart będzie z nim dorastał, jest szansa na spokój. W innym razie może przeważyć np. silna potrzeba obrony własnego terytorium, co może wywołać m.in. agresję wobec kota. 

A czy hovawart to pies dla seniorów? Jeśli są aktywni i mają dom z ogrodem – jak najbardziej. Należy jednak pamiętać, że nigdy nie będzie to pies kanapowy. Owszem, może żyć szczęśliwie także w bloku, ale wtedy trzeba zapewnić mu dużo innych rozrywek i częste, długie wyjścia. 

Hovawart – cena

Ile kosztuje hovawart? Cena rasowego szczenięcia wynosi zwykle około 4000 zł. Jest to koszt, jaki trzeba ponieść, decydując się na opiekę nad psem pochodzącym z hodowli sprawdzonej, doświadczonej i kontrolowanej przez Związek Kynologiczny w Polsce. 

Czy można znaleźć psa, za którego trzeba zapłacić mniej? Tak, ale jest to bardzo ryzykowne, a często też niezwykle szkodliwe. W certyfikowanych hodowlach mamy pewność, że psami zajmują się wyszkolone osoby, gwarantujące zwierzętom dobre warunki życia, opiekę weterynaryjną, wszelkie niezbędne badania, a szczeniętom prawidłowy proces socjalizacyjny. Co więcej, psy ze sobą krzyżowane są zdrowe i spełniają normy wyznaczonych wzorców, choć należy pamiętać, że im rodzice są bardziej utytułowanymi przedstawicielami rasy hovawart, tym cena za ich szczenięta będzie wyższa. 

Hovawart – pielęgnacja

Choć sierść hovawarta jest długa, nie jest trudna w pielęgnacji. Wystarczy ją regularnie czesać, co pozwali przeciwdziałać m.in. jej splątywaniu, filcowaniu czy sklejaniu. W okresie linienia wskazane będzie codzienne czesanie (psy tej rasy linieją dość obficie).

Poza pielęgnacją sierści konieczne jest regularne kontrolowanie stanu uszu i oczu psa. Istotne jest też dbanie o jego zęby: najlepiej codziennie je myć (specjalną szczoteczką i pastą dla psów), podawać przekąski stomatologiczne oraz co pół roku kontrolować u lekarza weterynarii, a w razie potrzeby profesjonalnie usuwać kamień nazębny. 

Co więcej, jeśli pies samoczynnie nie ściera pazurów w wystarczający sposób, konieczne jest ich obcinanie. Można robić to w domu – do kupienia są specjalne obcinaczki do psich pazurów – bądź u lekarza weterynarii. 

Hovawart – żywienie

Rasa hovawart to psy należące do ras dużych, dlatego też poleca się kupowanie im karmy przeznaczonej właśnie dla czworonogów o sporych rozmiarach. Tego typu pokarm ma odpowiednią wielkość granulek, które będą komfortowe w jedzeniu.

Co jednak najważniejsze, podstawą każdej psiej diety powinny być karmy pełnoporcjowe, czyli takie, które zawierają odpowiednie ilości niezbędnych składników odżywczych w prawidłowych względem siebie proporcjach. Polecane są zarówno karmy mokre, jak i suche – najkorzystniejsza jest dieta mieszana 50/50 (pod względem masy produktów). Ważne są też przekąski, które mogą znakomicie wspierać trening hovawarta. Nie powinny jednak przekraczać 10% kalorii, jakie dostarcza psu jego codzienna dieta. Karmę należy dostosować także do wieku zwierzęcia. W okresie rozwoju wskazana jest karma „junior”, następnie „adult”, a w późniejszym okresie życia psa – „senior”. 

Kiedy karmić hovawarta? Dobrze sprawdza się system karmienia dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Należy jednak pamiętać, by pies nigdy nie dostawał jedzenia bezpośrednio przed wyjściem na spacer bądź inną intensywniejszą aktywnością. Może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jakimi są rozszerzenie i skręt żołądka. Podanie posiłku powinno mieć więc miejsce minimum godzinę przed wyjściem bądź około 30 minut po powrocie do domu.

Hovawart – zdrowie

Hovawarty są psami o dobrym zdrowiu, cieszącymi się silną odpornością organizmu. Przewidywana długość ich życia to średnio 12–14 lat. Są jednak pewne schorzenia, na które rasa ta jest szczególnie narażona. Należą do nich:

 • dysplazja stawów biodrowych (problem generalnie dotyczący ras o dużych rozmiarach);
 • choroby oczu;
 • choroby serca;
 • niedoczynność tarczycy;
 • skręt i rozszerzenie żołądka;
 • tzw. liver shunt, czyli zespolenie wrotno- oboczne wątroby (występuje zwykle do 1. roku życia psa);
 • mielopatia zwyrodnieniowa (pojawia się przede wszystkim u psich seniorów).

Hovawart – ciekawostki

Nazwa rasy od początku wskazywała na pożądaną funkcję psa, czyli stróżowanie. Pierwsza część słowa „hovawart”, czyli „hova”, oznaczało w średniowiecznym języku niemieckim podwórze, natomiast „warte” – pilnować (dziś tłumaczy się to przede wszystkim jako „czekać” bądź „strażnica” lub „punkt obserwacyjny”).

Hovawart – przykładowe imiona

 • Przykładowe imiona dla psa rasy hovawart: King, Stróż, Severus, Gori, Uran, Beryl, Asper, Prince.
 • Przykładowe imiona dla suki rasy hovawart: Bella, Mona, Mia, Kuki, Karbona, Tina, Rena, Negri, Zora.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów 9

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres