Pies hokkaido

Hokkaido

Hokkaido to jedna z najstarszych ras psów wywodząca się z Japonii. Doskonale sprawdzi się zarówno w roli psa myśliwskiego, jak i obronnego. Hokkaido są niezwykle wytrzymałe, dumne i wierne. Wymagają doświadczonego, stanowczego opiekuna, który podkreśli swój autorytet i wyznaczy hierarchię w rodzinie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o psach rasy hokkaido.

Pies hokkaido – podstawowe informacje

Grupa 5 FCI (szpice i psy w typie pierwotnym), sekcja 5 (szpice azjatyckie i pokrewne)
Długość życia 11–13 lat
Charakter inteligentny, wytrzymały, dumny, wierny
Rozmiar pies: masa ciała – 20–25 kg, wielkość – 48,5–51,5 cm

suka: masa ciała – 18–23 kg, wielkość – 45,5–46,5 cm

Sierść krótka, szorstka, miękki i gęsty podszerstek
Kraj pochodzenia Japonia

 

Pies hokkaido- Szczypta historii:

Uważa się, że hokkaido to jedna z najstarszych japońskich ras psów. Jej historia jest ściśle związana z historią Ajnów – łowców-zbieraczy żyjących 3000 lat temu na północy archipelagu, długo przed przybyciem ludów japońskich i chińskich. Zakłada się, że psy tej rasy dzięki odwadze, wytrzymałości i umiejętności tropienia zostały wyselekcjonowane i wyhodowane przez Ajnów, a następnie przywiezione na wyspę Hokkaido podczas przesiedleń, mających miejsce około 1140 roku. Czworonogi doskonale przystosowały się do życia w trudnych warunkach i przez wieki niewiele się zmieniły. Dzięki izolacji na japońskich wyspach rasa utrzymała swoją czystość.

 

Europa i Ameryka Północna poznały hokkaido dopiero w XIX wieku dzięki biologowi Thomasowi Wrightowi, który podczas badań w Japonii, zaprzyjaźnił się z plemionami Ajnów.

W 1937 roku hokkaido zostały uznane w Japonii za pomnik przyrody, nadano im wtedy oficjalną nazwę hokkaido, pochodzącą od nazwy wyspy, z której się wywodzą. Obecnie są popularne jako psy stróżujące i do towarzystwa. Do dziś są znane jako ainu inu i wbrew zaleceniom organizacji kynologicznych ta nazwa jest preferowana przez japońskich hodowców.

Rasa została uznana w 1964 roku przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI).

Pies hokkaido – wygląd

Hokkaido należy do bardzo wytrzymałej rasy. Ma wiele cech wspólnych z inną japońską – akitą inu.

Jest psem średniej wielkości, bardzo umięśnionym, ale o proporcjonalnej budowie ciała. Jego struktura kości jest solidna, przedpiersie dobrze rozwinięte, żebra wysklepione, grzbiet natomiast prosty i umiarkowanie szeroki. Stonowane kończyny nadają hokkaido mocnego wyglądu.

Głowa: czaszka i czoło szerokie, lekko płaskie, stop płytki, ale zaznaczony, kufa klinowata, wargi przylegające, z czarnymi krawędziami, uzębienie mocne, zgryz nożycowy.

Oczy: względnie małe, prawie trójkątne, szeroko rozstawione, ciemnobrązowe.

Uszy: małe, trójkątne, lekko nachylone do przodu i mocno spiczaste.

Nos: czarny, przy białej sierści dozwolony cielisty, grzbiet nosa prosty.

Ogon: wysoko osadzony, gruby i noszony nad grzbietem, silnie skręcony lub sierpowaty, opuszczony sięga prawie do stawów skokowych.

Szata: włos okrywowy twardy, sztywny i prosty, podszerstek miękki i gęsty, włos na ogonie dosyć długi, sterczący.

Umaszczenie: sezamowe, pręgowane, rude, czarne, czarne podpalane, białe.

Pies hokkaido – charakter

Hokkaido jest rasą wyhodowaną z myślą o ciężkiej pracy w trudnych warunkach. Odważny i zwracający uwagę na otoczenie, jest równocześnie psem bardzo czułym, a także gotowym do obrony swojego opiekuna i posesji, bez względu na zagrożenie. Dobrze wyszkolony wykazuje przy tym uległość i posłuszeństwo, nawet jeśli polecenia są wydane sprzecznie z jego instynktem.

Nie wymaga ciągłej uwagi od opiekuna, chociaż lubi przebywać w jego towarzystwie. Ceni zabawę, ale ponieważ to bardzo inteligentne zwierzę, musi widzieć w niej sens.

Jest towarzyski, ale podchodzi z dystansem do obcych. Nie wykazuje w stosunku do nich agresji, jeśli nie ma ku temu powodu.

Pies hokkaido ma silny instynkt łowiecki, dlatego podczas spacerów należy go trzymać na smyczy. Jednak nawet jeśli ucieknie w pogoni za królikiem czy kotem, hokkaido ma dobre wyczucie kierunku, więc będzie wiedział, jak znaleźć drogę do domu.

Chociaż potrafi dostosować się do każdych warunków, ceni spokój i rutynę. Jakakolwiek zmiana w jego otoczeniu musi być wprowadzana stopniowo, aby nie zakłócać przyzwyczajeń.

Hokkaido jest psem aktywnym i wysportowanym. Lubi zabawy i sporty, które pobudzają jego inteligencję. Doskonale sprawdzi się w psich aktywnościach, takich jak np. agility. Ma doskonały węch i niesamowitą wytrzymałość fizyczną. Jeśli nie jest dostatecznie stymulowany lub zaczyna się nudzić, samodzielnie znajdzie sobie zajęcie, co zwykle kończy się niszczeniem wszystkiego wokół.

Hokkaido należy do hałaśliwych psów. To cecha wynikająca z jego pierwotnego myśliwskiego wykorzystania. Szczeka, gdy ma do tego powód, np. aby odstraszyć intruza.

Potrafi być uparty i oporny w wykonywaniu poleceń podczas szkolenia. Najlepiej sprawdzi się trening w formie gier i wyzwań. Krótkie lekcje oraz różnorodne ćwiczenia pomogą mu utrzymać koncentrację. Jest psem trudnym do wyszkolenia, ale pozytywnie reaguje na nagrody.

Pies hokkaido – dla kogo?

Instynkt hokkaido popycha go do bycia przywódcą rodziny, dlatego potrzebuje stanowczego i doświadczonego opiekuna, umiejącego wyznaczyć hierarchię.  Łagodny, cierpliwy i zabawny, z łatwością integruje się z rodziną z dziećmi, o ile te będą traktowały go z szacunkiem. Nie będzie się dobrze dogadywał z innymi zwierzętami, które będzie uważał za konkurentów o względy opiekuna lub zdobycz do ścigania (gryzonie i ptaki mogą stać się jego przekąską). Psy hokkaido będą tolerancyjne jedynie wobec zwierząt, z którymi się wychowały.

Jest psem aktywnym, dlatego nie będzie czuł się dobrze w mieszkaniu. Najlepszym miejscem będzie dla niego dom z wysokim ogrodzeniem. Pozwoli to uniknąć bójek z innymi psami czy ucieczek. Chętnie będzie towarzyszył aktywnemu opiekunowi w porannym joggingu czy jeździe na rowerze.

Nie będzie miał problemu z zostawaniem sam w domu, ale nie powinien zbyt długo przebywać zamknięty bez żadnego zajęcia.

Pies hokkaido doskonale sprawdzi się jako pies myśliwski lub pies obronny, a także jako zaprzęgowy, a nawet ratowniczy. Jest wytrzymały, doskonale radzi sobie w ekstremalnych warunkach i ma silnie rozwinięty zmysł węchu. Przy zapewnieniu odpowiedniej dawki aktywności fizycznej będzie też dobrym psem do towarzystwa.

Pies hokkaido – cena

Hokkaido jest stosunkowo tanim psem. Cena za szczenię waha się od 270 do 450 euro (1200–2100 zł), co czyni go jedną z najtańszych ras w Japonii. W Europie są rzadko spotykaną rasą. Cena hokkaido z dobrej hodowli europejskiej to koszt około 3000 zł. Na cenę szczenięcia składają się: opieka weterynaryjna nad suką w czasie ciąży, opieka nad szczeniętami po urodzeniu, odpowiednia dieta i czas opiekunów poświęcony treningowi i socjalizacji szczeniąt. Jeśli chcesz kupić psa tej rasy, wybierz hodowlę prowadzoną przez profesjonalistów, która jest zarejestrowana w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej.

Pies hokkaido – pielęgnacja

Hokkaido jest psem łatwym w pielęgnacji. Naturalna wydzielina, która pokrywa jego sierść i skórę, pomaga w utrzymaniu ich czystości i suchości. Ze względu na gęstą sierść cotygodniowe czesanie jest jednak konieczne. W okresie linienia (dwa razy w roku) należy zwiększyć częstotliwość szczotkowania nawet do dwóch razy dziennie. Obowiązkowe są regularne kontrole u lekarza weterynarii, sprawdzanie czystości uszu i oczu, przycinanie pazurów i szczotkowanie zębów. Kąpiele zalecane są kilka razy w roku lub przy znaczącym zabrudzeniu sierści.

Pies hokkaido – żywienie

Potrzeby żywieniowe psów hokkaido nie różnią się znacząco od potrzeb innych czworonogów. Jak w przypadku każdej rasy, rodzaj pokarmu i jego ilość należy dostosować do wieku oraz aktywności fizycznej czworonoga. Pełnoproporcjowy pokarm trzeba podzielić na 3 porcje podawane o tych samych porach w ciągu dnia. Oczywiście trzeba także pamiętać o dostępie do świeżej i czystej wody.

Pies hokkaido – zdrowie

Pies hokkaido ogólnie cieszy się dobrym zdrowiem. Średnia długość jego życia wynosi od 11 do 13 lat. Dokładne dane dotyczące predyspozycji do chorób nie są dostępne, jednak zauważono wiele przypadków anomalii oczu collie (CEA). To nieuleczalna choroba oczu, która ostatecznie powoduje ślepotę u psów. Dwie trzecie czworonogów dotkniętych tym schorzeniem to zdrowi nosiciele (przed zakupem szczenięcia warto poprosić hodowcę o wyniki badań genetycznych rodziców). Inne choroby wykryte u psów hokkaido to:

– dysplazja stawów biodrowych,

– szmery sercowe,

– hipodoncja (wrodzony stan braku części zawiązków zębowych),

– wnętrostwo,

– zaburzenia zachowania, takie jak np. pica (zaburzenie psychiczne polegające na spożywaniu substancji niejadalnych).

Pies hokkaido – ciekawostki

– Jedna z legend o pochodzeniu Ajnów głosi, że pierwszy potomek plemienia urodził się z miłości księżniczki zasmuconej zatonięciem łodzi na terytorium wroga oraz boga góry Poroshiri-dake, który – przebrany za białego psa hokkaido – codziennie ją odwiedzał i przynosił jedzenie.

– W 2007 roku biały hokkaido o imieniu Kai stał się gwiazdą japońskich ekranów dzięki reklamom firmy telekomunikacyjnej Softbank.

– Psy hokkaido w Japonii są uważane za skarb narodowy.

Pies hokkaido – przykładowe imiona

Przykładowe imiona psa hokkaido: Sushi, Unagi, Chrupek, Draco, Charlie, Fendi, Hektor, Niko, Nelson, Ramos.

Przykładowe imiona suki hokkaido: Tokyo, Osaka, Daisy, Gracja, Iskra, Lucy, Sonia, Tami.

 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Czego nie może jeść pies
Zdrowie

Czego nie może jeść pies? Lista produktów

Czy pies może jeść orzechy, czekoladę albo surowe mięso? Przeczytaj więcej o produktach zakazanych dla czworonogów. Jakie są objawy zatrucia? Kliknij i zobacz.

Żywienie

Karma dla chihuahua – żywienie psa rasy chihuahua

Bardzo ważnym aspektem troski o dobrostan tych miniaturowych czworonogów jest kontrolowanie ich masy ciała oraz dbanie o to, aby ich dieta była prawidłowa. Rodzi się więc pytanie: jaka karma dla chihuahua będzie najlepsza?

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres