Hawańczyk

Bichon havanais - hawańczyk

Hawańczyk to mały, niezwykle towarzyski pies, który ma silną potrzebę bycia blisko człowieka. Potrafi bawić się godzinami. Jest idealnym zwierzęciem dla rodzin z dziećmi. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym pogodnym czworonogu, zanim staniemy się jego opiekunami.

Hawańczyk – podstawowe informacje

FCI grupa IX (psy ozdobne i do towarzystwa), sekcja 1. (biszony i rasy pokrewne)
Długość życia 14–15 lat
Charakter wesoły, bystry, żywiołowy, łagodny, lubiący zabawę
Rozmiar wysokość w kłębie: 23–27 cm (tolerancja: 21–29 cm)

masa ciała: psy – około 6 kg, suki – około 5 kg

Sierść szata: długa, miękka, prosta lub falista, może tworzyć loki; ze słabo rozwiniętym podszerstkiem

umaszczenie: płowe, czarne, koloru hawana (brązoworudy kolor cygar), koloru tytoniu, rudawobrązowe; jednolite, w łaty lub z podpalaniem

Kraj pochodzenia zachodnia część basenu Morza Śródziemnego; kraj rozwoju i popularyzacji rasy – Kuba

Hawańczyk – szczypta historii

Hawańczyk to mały pies o sympatycznej fizjonomii, w którego żyłach prawdopodobnie płynie krew bichona maltańskiego i małego pieska antylskiego. Jego przodkami mogą również być maltańczyk oraz bichon boloński skrzyżowane z pudlem.

Rasa ta najpewniej pochodzi z zachodniego rejonu śródziemnomorskiego – rozwinęła się wzdłuż wybrzeży Hiszpanii i Włoch. Dość wcześnie psy te zostały sprowadzone na Kubę przez włoskich marynarzy, gdzie rasę spopularyzowano. Jej nazwa pochodzi od stolicy Kuby – Hawany. Hawańczyk był tam bardzo modny aż do XIX wieku, kiedy to zaczął popadać w zapomnienie. Rasa odrodziła się w latach 60. XX wieku. Wówczas, po dojściu Fidela Castro do władzy, wiele bogatych kubańskich rodzin wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych, zabierając ze sobą hawańczyki.

Hawańczyk – wygląd 

Hawańczyk to mały, krzepki pies ze stosunkowo krótkimi łapami. Długość jego tułowia przekracza nieznacznie wysokość w kłębie. Górna linia grzbietu jest prosta, nieco wysklepiona w okolicy lędźwiowej, ogon noszony wysoko bądź zawinięty na grzbiecie, okryty jedwabistą szatą, tworzącą długie frędzle.

Pies hawańczyk ma średniej długości głowę o umiarkowanie zaznaczonym stopie. Nos – czarny lub brązowy. Oczy dość duże, o kształcie migdała w ciemnobrązowym kolorze. Dość wysoko osadzone uszy opadają wzdłuż policzków, pokryte są włosami tworzącymi długie frędzle.

Podszerstek hawańczyka jest wełnisty i słabo rozwinięty, często zupełnie nieobecny, natomiast włos okrywowy bardzo długi (12–18 cm u dorosłego psa), miękki, prosty lub falisty, może tworzyć loki.

Najpopularniejsze umaszczenie to: płowe w różnych odcieniach (lekkie przyciemnienia są dopuszczalne), czarne, koloru hawana, koloru tytoniu oraz rudawobrązowe. W wymienionych kolorach mogą występować łaty, a także podpalanie w rozmaitych odcieniach. Czysto biała maść praktycznie nie występuje.

Hawańczyk – charakter

Hawańczyk to żywy, radosny pies, zawsze gotowy do zabawy. Jest niezwykle towarzyski i bardzo mocno przywiązuje się do opiekuna. Uwielbia pieszczoty. Toleruje obcych i chętnie wita ich w domu. Jednocześnie potrafi odróżnić gościa od intruza mającego wrogie zamiary. Nigdy nie zachowuje się bojaźliwie ani agresywnie bez powodu.

Psy tej rasy potrzebują stosunkowo dużo ruchu, który należy zapewnić im podczas codziennych, ciekawych spacerów oraz wspólnej zabawy. Aktywność fizyczna nie powinna być jednak forsująca. Hawańczyki mają bardzo krótkie łapki i długie wędrówki mogą być dla nich obciążające.

Mimo dużych pokładów energii pies ten ma zrównoważone usposobienie. Potrafi zachowywać się spokojnie, gdy wszystkie jego potrzeby zostaną zaspokojone.

Hawańczyk świetnie radzi sobie podczas szkolenia i nauki nowych sztuczek. Treningi warto prowadzić w sposób konsekwentny i łagodny. Im wcześniej rozpoczniemy naukę, np. w psim przedszkolu, tym mniejsze ryzyko, że czworonóg nabierze złych nawyków, co bywa częstym problemem u psów ras małych.

Hawańczyk – dla kogo?

Hawańczyk ma silną potrzebę bycia blisko swojego opiekuna i bardzo źle znosi jego dłuższą nieobecność – niszczy wówczas przedmioty i może wykształcić się u niego lęk separacyjny. Nie jest to zdecydowanie pies dla zapracowanych osób, które wiele godzin dziennie spędzają poza domem.

Psy tej rasy są bardzo przyjacielskie w stosunku do dzieci oraz do zwierząt domowych. Zabawa z maluchami pozwala im spożytkować nadmiar energii, ale pamiętaj, że kontakty psa z najmłodszymi muszą być zawsze nadzorowane przez osobę dorosłą. 

Hawańczyki mogą żyć pod jednym dachem zarówno z innymi psami, jak i z kotami – nie wykazują wobec nich agresji.

Energiczny, posłuszny i inteligentny hawańczyk świetnie nadaje się na pierwszego psa. Trzeba jednak mieć na uwadze, że pielęgnacja jego sierści jest wymagająca. Prawie codziennie trzeba poświęcać czas na czesanie jego długich włosów.

Rasa ta nie linieje zbyt intensywnie, ponieważ zamiast typowej sierści ma włosy, może zatem okazać się odpowiednia dla alergika. Zanim jednak przygarniemy czworonoga, powinniśmy skonsultować się z alergologiem i upewnić się, że mieszkanie z hawańczykiem nie zaostrzy dolegliwości uczuleniowych.

Hawańczyk – cena

Hawańczyk należy do stosunkowo kosztownych psów. Zapłacimy za niego od 4000 zł do nawet 10000 zł. To, ile kosztuje hawańczyk, zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Należy też pamiętać, że na cenę psów rasowych z profesjonalnych hodowli hawańczyków składają się:

 • opieka nad matką przez całe jej życie,
 • opieka weterynaryjna w czasie ciąży i nad szczeniętami,
 • odpowiednia dieta,
 • czas poświęcony na opiekę i socjalizację.

Hawańczyk – pielęgnacja

Hawańczyka należy czesać nawet codziennie, w zależności od gęstości podszerstka i długości włosów. Szczotkowanie pozwala na pozbycie się martwych włosów i zapobiega kołtunieniu się sierści. Zadbane włosy są piękne i jedwabiste.

Dużą uwagę trzeba poświęcić pielęgnacji zębów, oczu i uszu hawańczyka. Włosy na czole można przycinać albo spinać gumką, aby chronić jego oczy przed podrażnieniami. Rasa ta ma zwisające uszy, które – bardziej niż stojące – podatne są na infekcje. Należy regularnie sprawdzać ich stan, płukać je specjalnymi płynami zaleconymi przez lekarza weterynarii i przycinać włosy znajdujące się w okolicy kanału słuchowego.

Hawańczyk – żywienie

 • Dietę hawańczyka trzeba dostosować do jego wielkości, wieku i trybu życia. Optymalnym pokarmem będzie dla niego pełnoporcjowa, gotowa karma dla psów ras małych.
 • Istotne jest ustalenie dobowego zapotrzebowania energetycznego czworonoga, aby móc odmierzać mu odpowiednią ilość pokarmu dziennie. Dzięki temu chronimy psa przed nadwagą i otyłością.
 • Dzienną dawkę pokarmu podziel na 2–3 posiłki. Wystawiaj miskę na 20–30 minut, a po tym czasie wyrzuć to, czego pies nie zjadł, i umyj dokładnie naczynie. Dotyczy to zarówno mokrej, jak i suchej karmy.
 • Warto nagradzać psa smakołykami za pożądane zachowania w czasie treningu i nauki. Pamiętaj jednak, że przekąski mogą stanowić nie więcej niż 10% dziennej dawki energii.

Hawańczyk – zdrowie

Hawańczyk należy do ras stosunkowo zdrowych i długowiecznych. Przeżywa średnio 14–15 lat. Istnieją jednak choroby, również genetyczne, do których psy rasy hawańczyk mają predyspozycje, m.in.:

 • zaćma,
 • PRA (postępujący zanik siatkówki),
 • dwurzędowość rzęs,
 • zwichnięcie rzepki,
 • aseptyczna martwica główki kości udowej,
 • głuchota wrodzona.

Hawańczyk – ciekawostki

 • Hawańczyki trafiły do Polski stosunkowo niedawno, bo dopiero na początku XXI wieku, dlatego nadal są w naszym kraju mało popularne.
 • Ze względu na kolor tych psów (przypominający tytoń) zrodziła się legenda o rodzimym pochodzeniu rasy z Hawany, stolicy Kuby.

Hawańczyk – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla suki rasy hawańczyk: Alfa, Dżaga, Perła, Fuga.

Przykładowe imiona dla psa rasy hawańczyk: Dukat, Puszek, Choco, Hipis.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 13

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres