Foxhound angielski

Foxhound angielski

Foxhound angielski- Dowód osobisty (na podstawie wzorca):

Grupa: 6 FCI (psy gończe), sekcja 1.1 (duże psy gończe). Obowiązują próby pracy
Wrażenie ogólne: pies suchy, dobrze umięśniony, o wyglądzie wskazującym na szybkość i wytrzymałość
Wzrost: w przybliżeniu 58–64 cm
Głowa: proporcjonalna do tułowia, mózgoczaszka średniej szerokości, płaska, stop słabo widoczny, kufa długa, kanciasta, o niezbyt długich faflach
Oczy: średniej wielkości, barwy orzechowej lub brązowej, o bystrym wyrazie
Uszy: wysoko osadzone, wiszące i przylegające
Tułów: zwarty, ogon wysoko osadzony. Kończyny umiarkowanie kątowane
Sierść: krótka i gęsta, nieprzemakalna
Umaszczenie: dopuszczalne wszelkie umaszczenia psów gończych, co w praktyce oznacza maść trój- i dwubarwną z łatami od cytrynowych po czarne.

Foxhound angielski- Szczypta historii:

Pochodzenie tej odmiany gończych nie jest jasne, mówi się, że do jej powstania przyczynili się tzw. southern hound – angielski potomek gończych gaskońskich, zbliżony do bloodhounda talbot i, być może, greyhound, który miał poprawić szybkość foxhoundów. W późniejszych czasach, kiedy stosunki Anglii i Francji stały się zdecydowanie wrogie, także łowy w stylu francuskim poszły w zapomnienie, a w miarę zmniejszania się populacji grubej zwierzyny, zaczęto polować konno na lisy. Chodziło przy tym nie tyle o ich ubicie, ile o zaprezentowanie umiejętności jeździeckich i szybkości, tak koni, jak i psów. Polowania takie, a raczej gonitwy, stały się charakterystycznym elementem brytyjskiej kultury ziemiańskiej, a posiadanie sfory foxhoundów – obowiązkiem każdej rodziny zaliczającej się do arystokracji.
Około 1800 roku było takich sfor kilkaset i nierzadko liczyły one ponad sto psów, a w kwestii ich wyglądu i umaszczenia każdy właściciel kierował się swoimi upodobaniami. Typ budowy związany był z funkcją tych zwierząt – musiały być szybkie, wytrzymałe i zdolne do biegu w trudnym terenie. Do obsługi psów i polowań (które odbywały się zaledwie przez kilka dni w roku!) zatrudniano specjalnych pracowników nazywanych whips i masters, którymi zarządzał huntsman. Po to, aby polowania odbywały się zgodnie z regułami, utworzono istniejące do dzisiaj organizacje – National Foxhunters Association i Masters of Foxhounds Association (MFHA), która od 1841 roku prowadzi księgi rodowodowe psów, zarówno tych hodowanych w Wielkiej Brytanii, jak i poza jej granicami. Są jednak sfory, dla których księgi rodowodowe prowadzone są jeszcze dłużej – dla sfory Badmington od 1728, dla Brocklesby od 1746, a dla Ringwood od 1788 roku. Pod auspicjami MFHA zaczęto organizować wystawy foxhoundów; najstarsza, organizowana do dzisiaj – Peterborough Royal Foxhound Show – odbyła się po raz pierwszy w 1871 roku. Przez lata jej zwycięzcy pochodzili głównie z kennelu lorda Willoughby de Broke z Warwickshire, a popularnym reproduktorem był jego Rambler (1873). Ten osobnik i jego potomkowie wywarli największy wpływ na ukształtowanie typu współczesnego foxhounda angielskiego. Hodowcy psów pracujących do dzisiaj posługują się bardzo lakonicznym wzorcem MFHA, opisującym właściwą ze względu na użytkowość budowę tych zwierząt.
Wzorzec wystawowy angielskiego Kennel Clubu powstał dopiero przed paroma laty, w 2009 roku, ale foxhoundy rzadko pokazywane są na „normalnych” wystawach; na ostatniej wystawie Cruft’s było ich dziewięć. Poza Wielką Brytanią sfory foxhoundów utrzymywane są w Kanadzie, USA, Francji, Australii i Indiach.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres