Foksterier szorstkowłosy

Foksterrier szorstkowłosy

Foksterier szorstkowłosy (Wire Fox Terrier) należy do przedstawicieli terierów, zaklasyfikowano go do sekcji terierów wysokonożnych. To pogodny, energiczny i przyjacielski pies o niewielkich wymiarach, który uwielbia być w ruchu. Co warto wiedzieć o tej popularnej rasie? Oto najważniejsze informacje dla przyszłych opiekunów foksterierów szorstkowłosych.

Foksterier szorstkowłosy – podstawowe informacje

FCI grupa III (teriery), sekcja 1 (teriery wysokonożne), nr wzorca 169
Długość życia 1314 lat
Charakter przyjazny, inteligentny, żywiołowy, towarzyski, czujny, bystry, energiczny
Rozmiar mały (samce i samice):

idealna masa ciała psa – 8,25 kg, suki – około 7 kg

wysokość w kłębie – u psa do 39 cm, u suki od 35 do 38 cm

Sierść krótka, szorstka, gęsta i bardzo twarda (podszerstek delikatny i krótki); umaszczenie dwukolorowe (maść z przewagą białego w rude łaty) lub trójkolorowe (maść z przewagą białego z czarnymi łatami i rudym podpalaniem)
Kraj pochodzenia Wielka Brytania

Foksterier szorstkowłosy – szczypta historii

Jaka jest historia foksteriera szorstkowłosego? Foksteriery to jedna z najstarszych brytyjskich ras psów. Od XIV wieku pełniły funkcję psów myśliwskich (płoszyły lisy z nor). 

Kynolodzy przypuszczają, że foksterier szorstkowłosy jest krzyżówką foksteriera gładkowłosego z lakeland terrierem i terierem walijskim. Wire Fox Terrier zadebiutował na wystawie w 1872 roku w Birmingham, a rasę uznano rok później. Początkowo był psem ludności ubogiej, z upływem lat zyskał popularność wśród przedstawicieli różnych klas społecznych. W 1876 roku opracowano wzorzec rasy (uwzględniający odmianę gładkowłosą i szorstkowłosą) i utworzono w Anglii klub foksteriera. Duże zasługi dla rozwoju rasy miał hodowca Jack Russel. Szczyt popularności foksterierów szorstkowłosych nastąpił po 1913 roku, kiedy rozpowszechniono tzw. trimming. Ujarzmiona trymowaniem sierść wzmocniła urodę czworonogów.

Foksterier szorstkowłosy – wygląd

Foksterier szorstkowłosy to nieduży pies o zwinnej, kwadratowej sylwetce i mocnym kośćcu, który mimo skromnych gabarytów sprawia wrażenie silnego i wytrzymałego. Idealna masa ciała dorosłych osobników w kondycji wystawowej to 8,25 kg (dla suk jest to około 7 kg). Pożądana wysokość w kłębie to 39 cm lub nieco mniej. Charakterystycznym znakiem rozpoznawczym przedstawicieli tej rasy jest bardzo gęsta, szorstka sierść z przewagą koloru białego.

Głowa: płaska i dość wąska, zwężająca się stopniowo ku oczom; silna i dobrze umięśniona szczęka; stop średnio zaznaczony. 

Oczy: małe, ciemne, w czarnej oprawie, o bystrym wyrazie.

Uszy: małe, w kształcie litery V, opadające do przodu na policzki.

Ogon: mocny, osadzony wysoko, noszony prosto.

Szata: dwuwarstwowa sierść, gruba, szorstka, bardzo gęsta, z tendencją do skręcania, dobrze chroniąca przed niekorzystną pogodą; miękki i krótszy podszerstek.

Maść: zgodnie ze wzorcem dwukolorowa lub trójkolorowa szata (biel zawsze powinna dominować); niepożądane umaszczenie: czerwone, pręgowane, wątrobiane, niebieskie łupkowane.

Foksterier szorstkowłosy – charakter

Foksterier szorstkowłosy słynie z silnego temperamentu. Jest bardzo ruchliwy, ciekawski i zwinny. Uwielbia zabawę i wymaga dużej aktywności fizycznej. Czworonóg tej rasy bywa uparty i krnąbrny. Ten inteligentny pies potrafi precyzyjnie wykonywać polecenia i jest podatny na szkolenie. Mocno przywiązuje się do jednego opiekuna i jest nastawiony pozytywnie w stosunku do obcych osób. Jeśli zapewnimy foksterierowi szorstkowłosemu odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia, dobrze zniesie kilkugodzinną samotność. Warto podkreślić, że jest to dość szczekliwy pies, z pewnością nie możemy zaliczyć go do cichych i spokojnych pupili. Podczas spacerów bywa zaczepny w stosunku do innych psów (nawet znacznie większych). Jak w przypadku wszystkich psów myśliwskich, foksterier szorstkowłosy wykazuje skłonność do ucieczek, musimy więc dobrze zabezpieczyć posesję i codziennie wykonywać z czworonogiem ćwiczenia i zabawy związane z tropieniem. Czworonóg raczej nie akceptuje łatwo innych zwierząt w domu.

Foksterier szorstkowłosy – dla kogo?

Z uwagi na zawadiacki charakter i potrzeby foksterier szorstkowłosy nie jest polecany na pierwszego psa. Wymaga starannego szkolenia i socjalizacji od wczesnego szczenięctwa (szczególnie reagowania na komendę przywoływania). Jego opiekun powinien mieć osobowość lidera, być konsekwentny, odpowiedzialny i cierpliwy. Foksterier szorstkowłosy doskonale sprawdzi się w roli kompana osób, które uprawiają na co dzień sport i prowadzą aktywny tryb życia (to idealny towarzysz rowerzystów, biegaczy), natomiast nie jest polecany dla osób nieaktywnych i zapracowanych. 

Foksterier szorstkowłosy może żyć w mieszkaniu (jeśli zaspokoimy jego silną potrzebę ruchu)

Foksterier szorstkowłosy – cena

Jakich cen możemy się spodziewać w profesjonalnych hodowlach foksterierów szorstkowłosych? Szczenięta z legalnie działającej hodowli zarejestrowanej przez Związek Kynologiczny w Polsce to wydatek 3000–4000 złotych (w przypadku znanych, renomowanych hodowli cena jest wyższa). Taka stosunkowo wysoka kwota to składowa kilku czynników, np.:

  • otoczenia suki opieką weterynaryjną przez całe jej życie i podczas ciąży,
  • profesjonalnej opieki nad szczeniętami z danego miotu,
  • wysokiej jakości diety zwierząt,
  • zaangażowania, jakie hodowca wkłada w opiekę i socjalizację szczeniąt.

Pamiętajmy, że w certyfikowanej hodowli nie nabędziemy psa bez rodowodu. Należy więc z dużą rezerwą podchodzić do ogłoszeń dotyczących sprzedaży rasowych psów bez rodowodu (prawdopodobnie mamy do czynienia z pseudohodowlą). Psy w typie rasy foksteriera szorstkowłosego możemy znaleźć też w schroniskach dla zwierząt. Warto rozważyć takie rozwiązanie, jeśli nie zależy nam na uczestnictwie pupila w wystawach i konkursach.

Foksterier szorstkowłosy – pielęgnacja

Czy foksteriery szorstkowłose są kłopotliwe w pielęgnacji? By pies zachował piękną okrywę włosową i jej właściwości ochronne, należy 2–3 razy w tygodniu dokładnie go szczotkować. Opiekun czworonoga powinien też pamiętać o regularnym czyszczeniu zębów (codziennie), sprawdzaniu stanu jego uszu i pazurów. Kąpiele i trymowanie foksteriera szorstkowłosego przeprowadzamy 3 razy do roku (najwygodniej jest skorzystać z usług profesjonalnego groomera).

Foksterier szorstkowłosy – żywienie

Foksterier szorstkowłosy zachowa dobrą kondycję i zdrowie, jeśli zapewnimy mu pełnoporcjowe jedzenie gotowe dostosowane do wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Może być karmiony zbilansowaną karmą suchą, mokrą lub mieszanką karmy gotowej suchej oraz mokrej (1:1 pod względem masy produktów). Jak często podawać pupilowi pokarm? Optymalne są 2 porcje dziennie (w regularnych odstępach czasu). Foksterier szorstkowłosy powinien mieć zapewniony nieograniczony dostęp do świeżej, czystej wody. Jeśli chodzi o specjalne smakołyki dla zwierząt, trzeba podawać je psu z umiarem (np. w ramach motywacji podczas treningu). Pamiętajmy, że tego rodzaju przysmaki nie mogą stanowić więcej niż 10% jego dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Foksterier szorstkowłosy – zdrowie

Foksterier szorstkowłosy to wytrzymały i długowieczny czworonóg, ale mimo to jest narażony na pewne problemy zdrowotne. Mogą to być: wrodzone rozszerzenie przełyku, padaczka, wrodzony zespół przedsionkowy, zespół Fallota, atopowe zapalenie skóry, zaćma, zwichnięcie soczewki.

Średnia długość życia foksterierów szorstkowłosych to około 1314 lat. 

Foksterier szorstkowłosy – ciekawostki

  1. Foksterier szorstkowłosy jest bohaterem książki Daszeńka, czyli żywot szczeniaka Karela Čapka.
  2. Jednym z najbardziej znanych opiekunów terierów był Karol Darwin.

Foksterier szorstkowłosy – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa rasy foksterier szorstkowłosy: Bazyl, Fuks, Koral, Joker, Kumpel.

Przykładowe imiona dla suki rasy foksterier szorstkowłosy: Sisi, Fuksja, Lina, Lupa, Fajka.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.4 / 5. Liczba głosów 5

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Żywienie

Płatki owsiane dla psa – czy pies może jeść płatki owsiane?

Niektórzy opiekunowie zastanawiają się, czy pies może jeść płatki owsiane. Jak tego rodzaju produkt wpływa na zdrowie zwierzęcia i czy może stanowić element jego codziennej diety? Sprawdźmy, co o płatkach owsianych dla psa sądzą eksperci do spraw żywienia.

Ciekawostki

Wyprawka dla szczeniaka. Co należy kupić?

Zastanawiamy się co kupić jako wyprawkę dla szczeniaczka. Podpowiadamy, co powinno się w niej znaleźć i co zrobić, aby była to wyprawka, na którą stać każdego.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres