Fila brasileiro

Fila brasiliero

Fila brasileiro to bardzo ciekawa rasa dużego psa w typie mastifa. Pochodzi z Brazylii i tam cieszy się największą popularnością. Jest doskonałym psem stróżującym i rodzinnym, jednak wymaga doświadczonego opiekuna, który dobrze zna rasę i rozumie jej potrzeby. Dowiedz się więcej na temat rasy fila brasileiro.

Fila brasileiro – podstawowe informacje

FCI grupa II (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 2.1 (molosy typu mastifa)
Długość życia około 12 lat
Charakter odważny, wierny, posłuszny, nieufny wobec obcych
Rozmiar wielkość (wysokość w kłębie): psy 65–75 cm, suki 60–70 cm

masa ciała: psy min. 50 kg, suki min. 40 kg

Sierść szata: krótka, gładka, gęsta, mocno przylegająca

umaszczenie: pręgowane (na jednolitym tle), płowe lub czarne

Kraj pochodzenia Brazylia

Fila brasileiro – szczypta historii

Fila brasileiro to potomek psów bojowych z Półwyspu Iberyjskiego, nazywanych alano, od których wywodzą się też dog z Majorki i dog kanaryjski. Osadnikom w Ameryce Południowej potrzebny był odważny pies stróżujący, który poradzi sobie również ze stadem bydła i pomoże przy polowaniu na grubą zwierzynę, nawet jaguara czy pumę. Kojarzyli oni ze sobą alano i najróżniejsze duże psy pasterskie podobne do dzisiejszych mastifów hiszpańskich.

Wiek XIX przyniósł rasie domieszkę krwi buldoga i angielskiego mastifa, a także bloodhounda. Właśnie temu ostatniemu zawdzięcza fila brasileiro luźną skórę, wydatny guz potyliczny i melancholijne spojrzenie. Na obszarze tak wielkim i zróżnicowanym geograficznie, jakim jest Brazylia, wykształciły się rozmaite lokalne odmiany tej rasy. Dzisiejszy fila brasileiro wywodzi się głównie od psów ze stanów Minas Gerais i Santo, a jego twórcą jest dr Paulo Santos-Cruz. On też napisał pierwszy wzorzec rasy (1950), który z niewielkimi tylko zmianami obowiązuje do dzisiaj. Fila brasileiro jest w swojej ojczyźnie rasą znaną i popularną.

Fila brasileiro – wygląd 

Fila brasileiro to pies masywny, o mocnym kośćcu, jednak nie sprawia wrażenia ociężałego. Ma dużą głowę o wyraźnie zaznaczonym guzie potylicznym. Stop jest prawie niewidoczny. Kufa mocna i głęboka, grzbiet nosa wysklepiony, z tzw. rzymskim profilem. Skóra na głowie jest luźna – gdy pies jest czymś zainteresowany, tworzą się wyraźne zmarszczki.

Fila brasileiro ma grube i obwisłe wargi. Jego oczy są średniej wielkości, mają kształt migdała, a kolor od żółtego do brązowego (w zależności od maści psa). Obwisłe powieki sprawiają, że jego spojrzenie ma melancholijny wyraz. Uszy psa rasy fila brasileiro są duże, wiszące, nisko osadzone. Płasko przylegają do policzków lub mogą być nieco odchylone do tyłu.

Tułów fili jest masywny i szeroki. Charakterystyczna jest linia grzbietu tej rasy – kłąb jest wyraźnie niższy od zadu, klatka piersiowa szeroka i głęboka, żebra wysklepione, a skóra na ciele gruba i luźna. Specyficzny jest również chód tego czworonoga: w stępie porusza się rozkołysanym inochodem (jakby „tańczył sambę”) – stawia naraz dwie prawe nogi, dwie lewe. Ruch w każdym tempie jest elastyczny, koci, a galop szybki.

Sierść psów rasy fila brasileiro jest krótka, gładka i przylegająca do ciała. Umaszczenie na ogół złote, płowe albo pręgowane, ale dopuszczalne są też inne maści jednolite, z wyjątkiem białej, mysiej i błękitnej. Wzorzec zezwala na białe znaczenia wyłącznie na łapach, piersi i końcu ogona.

Fila brasileiro – charakter

Typowe cechy rasy to odwaga i zaciętość. Fila brasileiro cechuje się wyjątkową nieufnością w stosunku do obcych i jednocześnie ogromną wiernością do swojego opiekuna, najchętniej nie odstępowałby go na krok. Wobec swojej rodziny pies jest łagodny i bardzo posłuszny, a jego lojalność przysłowiowa – w Brazylii popularnie mówi się: „wierny jak fila”.

Fila brasileiro cechuje się spokojem i wielką pewnością siebie, także w niecodziennych sytuacjach i przy nieznanych dźwiękach. Ma silny instynkt terytorialny, jest czujny i ciekawski. Wszystko to czyni z niego znakomitego stróża. Chociaż fila charakteryzuje się aktywnością i wytrzymałością, to nie potrzebuje zbyt dużo ruchu. Spacery powinny odbywać się kilka razy dziennie, ale nie mogą być zbyt intensywne. Zwłaszcza młode osobniki w okresie wzrostu potrzebują nadzoru opiekuna podczas aktywności – nie można im pozwalać na zbyt duży wysiłek fizyczny, aby nie obciążać wrażliwych stawów.

Fila brasileiro – dla kogo?

Fila brasileiro to pies odpowiedni dla osób doświadczonych w wychowaniu dużych psów, które mają cierpliwe, konsekwentne i jednocześnie łagodne podejście. Przyszły opiekun musi dobrze poznać potrzeby tej rasy, zanim zajmie się jej wychowaniem. Powinien również mieć czas na szkolenie pupila i aktywne spędzanie z nim czasu.

Fila brasileiro potrzebuje bliskiego kontaktu z rodziną, nie powinno się go izolować. Jest wyjątkowo cierpliwy wobec dzieci, jednak nie można go pozostawiać z nimi samego. Dzieci nie mogą również wyprowadzać tego dużego i silnego psa samodzielnie na spacery.

Fila brasileiro – cena

To, ile kosztuje fila brasileiro, zależy od pochodzenia, wieku i płci zwierzęcia. Średnia cena za szczenię tej rasy wynosi 2500–3500 zł. Psy rasowe z dbających o swoich podopiecznych hodowli są drogie, ponieważ na ich utrzymanie składają się koszty poniesione m.in. na: opiekę nad matką przez całe jej życie, opiekę weterynaryjną nad suką m.in. w czasie ciąży i nad szczeniętami, odpowiednią dietę oraz czas poświęcony na socjalizację.

Fila brasileiro – pielęgnacja

Pielęgnacja krótkiej sierści fili brasileiro nie jest kłopotliwa. Psa wystarczy regularnie czesać. Poza tym należy przycinać mu pazury, dbać o higienę jamy ustnej (m.in. szczotkować zęby, podawać przysmaki dentystyczne), a w razie potrzeby, gdy zwierzę się wybrudzi – kąpać. Szczególną uwagę podczas pielęgnacji trzeba zwrócić na oczy i oklapnięte uszy czworonoga. Powieki należy regularnie przecierać wacikiem namoczonym w czystej wodzie, roztworze soli fizjologicznej lub specjalnym preparacie zaleconym przez lekarza weterynarii. Uszy powinny być systematycznie kontrolowane i czyszczone- według wytycznych lekarza, a gdy pupil się zmoczy, trzeba je dokładnie wysuszyć wewnątrz.

Fila brasileiro – żywienie

 • Żywienie psa rasy fila brasileiro powinno bazować na pełnoporcjowej karmie gotowej przeznaczonej dla psów ras dużych i olbrzymich, dobranej do wieku czworonoga.
 • Zwierzęciu warto podawać zarówno mokrą, jak i suchą karmę, najlepiej w proporcji 1:1 pod względem masy produktu.
 • Pies nie może mieć stałego dostępu do pokarmu. Dzienną porcję jedzenia należy podzielić mu na 3–4 posiłki i podawać je o stałych porach. Zarówno przed karmieniem, jak i po nim trzeba pozwolić fili na chwilę odpoczynku (minimum 15 minut). Przestrzeganie tych zasad ma znaczenie nie tylko w zapobieganiu otyłości, lecz także chroni przed niebezpiecznym rozszerzeniem i skrętem żołądka.
 • Pies powinien mieć zawsze stały dostęp do świeżej i czystej wody.

Fila brasileiro – zdrowie

Fila brasileiro żyje przeciętnie około 12 lat. Jest odporny i cieszy się dobrym zdrowiem. Jak w przypadku większości rasowych psów, ma skłonności do niektórych chorób, m.in.:

 • dysplazji stawów biodrowych,
 • dysplazji stawów łokciowych,
 • rozszerzenia i skrętu żołądka,
 • wywinięcia powieki (ektropium),
 • podwinięcia powieki (entropium),
 • wypadnięcia gruczołu trzeciej powieki (tzw. wiśniowe oko),
 • enostozy u szczeniąt (młodzieńcze zapalenie kości),
 • kruchości skóry (bardzo rzadkie schorzenie).

Fila brasileiro – ciekawostki

Wrodzoną cechą tej rasy jest ojeriza, czyli niechęć do obcych, która ujawnia się już w 3.–4. miesiącu życia. Oznacza to brak pozwolenia na poufałość ze strony nieznajomych. Nie należy mylić tej cechy z agresją. Właściwie wychowana i zsocjalizowana fila brasileiro, której wszystkie potrzeby są zaspokojone, jest zwierzęciem łagodnym i posłusznym.

Fila brasileiro – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla suki fila brasileiro: Arya, Kiba, Ofra, Samba, Xena.

Przykładowe imiona dla psa fila brasileiro: Diesel, Gines, Jager, Mozart, Rio.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Żywienie

Czy pies może jeść chleb?

Czy psy mogą jeść chleb bez szkody dla zdrowia? Sprawdźmy, co uważają na ten temat eksperci do spraw żywienia zwierząt.

Zdrowie

Choroba przyzębia

Psu nieładnie pachnie z pyska? Powodem może być choroba przyzębia. Obejrzyj zęby i dziąsła pupila!

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres