Field spaniel

Field-spaniel

Field spaniel- Dowód osobisty (na podstawie wzorca):

Grupa: 8 FCI (aportery, płochacze i psy wodne), sekcja 2 (płochacze). Obowiązują próby pracy
Wrażenie ogólne: harmonijnie zbudowany spaniel myśliwski o szlachetnym wyglądzie
Wysokość: około 46 cm
Waga: 18–25 kg
Głowa: pięknie rzeźbiona, wąska, z wyraźnym guzem potylicznym. Stop umiarkowany, kufa długa, nie spiczasta, ale i nie całkiem kanciasta
Oczy: ciemnoorzechowe, w kształcie migdała, o dobrze przylegających powiekach
Uszy: nisko osadzone, średniej długości, obficie owłosione
Ogon: nisko osadzony i noszony
Szata: sierść prosta, jedwabista, lśniąca
Umaszczenie: wątrobiane lub czarne, może być też podpalane i przesiane; niedopuszczalne łaciate

Field spaniel- Szczypta historii:

Rasy powstały dopiero w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to psy zaczęto hodować nie tylko do pracy, ale także do wystawiania, i opracowano wzorce, według których je kształtowano. W przypadku dzisiejszych field spanieli modelowe stały się psy hodowane przez Williama Footmana; według ówczesnych opisów pochodziły one z kojarzeń dużych cockerów z niskimi, krótkonogimi sussex spanielami, a charakteryzowały się wydłużonym tułowiem i  jednolitym umaszczeniem, czarnym lub wątrobianym. Pod nazwą „field spaniel” wystawiano je już w latach siedemdziesiątych XIX wieku i wtedy właśnie zdobyły uznanie myśliwych i wystawców w USA.
W hodowli „na wystawy” często dochodziło do przejaskrawień pewnych cech, uznanych przez wystawców za atrakcyjne wizualnie. Tak stało się w przypadku field spanieli – wygrywały psy ciężkie, jak najdłuższe i najbardziej krótkonogie; aby uzyskać taką budowę, kojarzono je nie tylko z sussex spanielami, ale nawet i z bassetami, a championy z pierwszego ćwierćwiecza XX wieku wyglądały jak ogromne, niezgrabne jamniki. Powstałe w 1923 roku Field Spaniel Society na próżno nawoływało do utrzymania typu psa zdolnego do całodziennego polowania. Moda, jak wiadomo, bywa kapryśna i zmienna – wychwalane pod niebiosa psy, obiektywnie rzecz biorąc niezgrabne i niefunkcjonalne, nagle przestały się podobać, wystawcy przerzucili swe zainteresowanie na inne rasy spanieli, a fieldy pozostały tylko z garstką wytrwałych hodowców.
Dzisiejsze wystawowe field spaniele pochodzą bez wyjątku od czterech egzemplarzy z hodowli Mittina pani Ann Jones, która co najmniej dwukrotnie kojarzyła swoje suki z wybitnym wówczas championem springer spanielem, zarówno po to, by poszerzyć pulę genową, jak i w celu przywrócenia psom sprawności użytkowej. Te kojarzenia wprowadziły także dopuszczalną dzisiaj, choć rzadko występującą, maść przesianą.
Field spaniele nigdy nie odzyskały w Wielkiej Brytanii dawnej popularności, a od kilku lat znajdują się na liście ras zagrożonych (tylko 46 nowych rejestracji w 2015 roku). Lepiej przedstawia się sytuacja w USA, gdzie ich liczbę ocenia się na ponad dwa tysiące. W Europie występują rzadko lub są wręcz nieznane. Poza osobnikami w typie wystawowym, hodowane są psy użytkowe, które mają wygląd „pracujących spanieli”, z mniej szlachetną głową i skromną sierścią. Na Wyspach psy takie, stanowiące własność łowczych i strażników leśnych, wystawiane są w specjalnej klasie „Gamekeepers”.
W Polsce nie ma jeszcze hodowli field spanieli, zarejestrowane są jedynie trzy egzemplarze (dwa psy i suka). Wszystkie pochodzą ze szwedzkiej hodowli Winterbourne i są bardzo utytułowane. Psy tej rasy nie są łatwe w hodowli, niezbyt chętnie się rozmnażają, a szczenięta są na ogół wymieniane pomiędzy hodowcami, toteż zainteresowani zakupem takiego psa muszą czekać na niego nawet kilka lat.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Pies w łózku
Zachowanie

Jak oduczyć psa spania w łóżku?

Opiekunowie dzielą się na tych, którzy śpią ze swoimi pupilami i takich, którzy kategorycznie nie pozwalają psu wskakiwać na ich łóżko. Są też tacy, którzy

Wyjący pies
Zachowanie

Dlaczego pies wyje?

Wycie to jeden z atawizmów, które pozostał psom „w spadku” po wilczych przodkach

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres