Dog niemiecki

dog niemiecki

Dog niemiecki to jedna z największych ras psów na świecie. Stojąc na dwóch łapach, jest nierzadko wyższy od zawodowych koszykarzy. Mimo swoich dużych gabarytów, które na pierwszy rzut oka mogą budzić niepokój, to łagodny i oddany człowiekowi pies, który ma wyjątkowo wrażliwą osobowość. Sprawdź, ile żyje dog niemiecki, jakie ma usposobienie i jak dogaduje się z dziećmi.

Dog niemiecki – charakterystyka rasy

FCIgrupa II, sekcja 2, nr wzorca 235
wysokość w kłębiesamica 72-84 cm, samiec 80-90 cm
masa ciałasamica 46-78 kg, samiec 54-90 kg
typ sierścikrótka, prosta, gęsta, równo przylegająca, z połyskiem
umaszczenieżółte, pręgowane, arlekin, błękitne, czarne; merle – niewystawowe
długość życia8-10 lat
charakterprzyjacielski, łagodny, cierpliwy, przywiązany do opiekuna
ciekawostkiTytułowy bohater animacji Scooby Doo to dog niemiecki. Sabę w ekranizacji „W pustyni i w puszczy” z 1976 roku także zagrał dog niemiecki. Co ciekawe, w oryginalnej powieści Saba była mastifem.
zaletynie ucieka, jest wierny swojemu opiekunowi, lubi dzieci, dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami, jest posłuszny
wadykrótko żyje, ślini się, nie lubi być sam

Dog niemiecki – wygląd

To dostojny pies z muskularną sylwetką i długimi, mocnymi kończynami. Ma dużą głowę z niewinnym wyrazem twarzy, której zwisające, długie uszy dodają szczenięcego wyglądu. Jego oczy są ciemne (jaśniejsze odcienie tęczówek są tolerowane u dogów błękitnych i arlekinów). Charakterystycznym elementem jego pyska są grube wargi, które lekko zwisają.

Dog niemiecki prezentuje się dumnie i elegancko. Jego duże gabaryty wzbudzają w niektórych ludziach respekt i lęk, co na szczęście nie znajduje odzwierciedlenia w jego temperamencie.

Dog niemiecki – charakter i usposobienie

Dog niemiecki to odważny, przyjacielski i pewny siebie pies. Jest silnie przywiązany do swojego opiekuna i innych domowników. Może być nieufny w stosunku do obcych.

Usposobienie dogów jest niezwykłe, niemal ludzkie. Czworonogi potrafią świetnie odczytywać intencje i emocje domowników, dostosowując swoje zachowanie do panującej w domu atmosfery. Są wiernymi towarzyszami człowieka, odnajdą się w każdej sytuacji – na zatłoczonej ulicy, polanie z innymi psami, w autobusie czy w biurze, jeśli tylko ich opiekun znajduje się w pobliżu.

W porównaniu do innych ras, dog niemiecki żyje krótko – do około 10 lat. Mimo to, przez większość część swojego życia jest beztroski, żywiołowy i chętny do zabawy. Pies nie do końca jest świadomy swoich gabarytów, dlatego w ferworze zabawy może niechcący przewrócić lub przygnieść mniejszego psa lub dziecko- należy o tym pamiętać.

Dog niemiecki – dla kogo

Dogi niemieckie potrzebują zrównoważonego, konsekwentnego i doświadczonego opiekuna, który będzie w stanie poświęcić czworonogowi dużo czasu. Opiekun idealny powinien wychowywać pupila w taki sposób, by ten był mu posłuszny, ale jednocześnie miał swobodę ekspresji swojego niezwykłego temperamentu.

Dog niemiecki w domu i bloku

Wbrew pozorom dog niemiecki, mimo że to duży pies, w mieszkaniu wcale nie musi się czuć przytłoczony jego małym metrażem. Dobrze odnajduje się zarówno w małych, jak i większych przestrzeniach mieszkalnych. Pamiętaj, że pies w domu powinien głównie odpoczywać. Potrzeba aktywności fizycznej i zabawy powinna być zaspokajana przede wszystkim na zewnątrz, dlatego miejsce zamieszkania nie ma dla doga dużego znaczenia, o ile jego opiekun będzie dbał o częstość i jakość spacerów.

Czworonóg nie może mieszkać na dworze. Jest dobrym stróżem, ale jego szata źle znosi chłód i wilgoć. Dog jest silnie przywiązany do swojego opiekuna i ma dużą potrzebę bliskości, dlatego też nie byłby szczęśliwy na zewnątrz.

Dog niemiecki sam w domu

Pies nie lubi samotności. Pozostawiony sam sobie na wiele godzin może odczuwać frustrację. To zdecydowanie nie jest czworonóg dla zapracowanych osób. Pewnym rozwiązaniem może być kupno lub adopcja drugiego psa lub kota. Dzięki obecności drugiego zwierzęcia, dog nie będzie już tak bardzo samotny.

Dog niemiecki a szczekanie

Jeśli obawiasz się, że dog będzie budził swoim szczekaniem wszystkich domowników, a nawet sąsiadów, to nie masz się o co martwić. Pies tej rasy szczeka zazwyczaj głośno, ale bardzo rzadko.

Dog niemiecki a dzieci

Pies bardzo lubi bawić się nie tylko sam czy z innymi psami, ale także z ludźmi. Nie przeszkadzają mu dzieci ciekawe świata, uczące się obcować ze zwierzętami. Dog jest cierpliwy i opiekuje się pociechami. Ich kontakt powinien być zawsze nadzorowany ze względu na ryzyko przypadkowego przewrócenia malucha przez psa. Trzeba również pilnować dziecka oraz od początku uczyć je odpowiedniego traktowania zwierzęcia. Prawidłowo poprowadzony pupil nie zrobi krzywdy żadnemu z domowników.

Dog niemiecki a ślinienie się

Musisz wiedzieć, że dogi niemieckie, między innymi przez zwisające wargi, bardzo intensywnie się ślinią. Wystarczy, że dog potrząśnie głową kilka razy, a ślina ląduje na wszystkich meblach i podłodze dookoła niego.

Jedynym rozwiązaniem jest… zaakceptowanie intensywnego ślinienia się u czworonoga.

Dog niemiecki a inne psy

Dog jest towarzyski i chętnie bawi się z innymi psami. Kontakt dogów z psami ras miniaturowych i małych powinien być jednak nadzorowany, ponieważ duże gabaryty doga w połączeniu z ekscytacją w trakcie zabawy mogą sprawić, że wspólna zabawa skończy się kontuzją u mniejszych psów.

Dog niemiecki a koty

Łagodny temperament psa sprawia, że jest przyjaźnie nastawiony do innych zwierząt, w tym do kotów. Dobrze, jeśli pupil będzie przyzwyczajany do kontaktu z kotami już w wieku szczenięcym. Dog unika konfliktów, jest ugodowy i, co ciekawe, czasami podporządkowuje się kotom.

Dog niemiecki – podstawowe potrzeby fizjologiczne i behawioralne

Oprócz potrzeby codziennej aktywności fizycznej i zabawy, psy muszą mieć zaspokojoną potrzebę gryzienia i żucia. Przydatne będą na pewno różnego rodzaju gryzaki, w tym przysmaki do gryzienia dostosowane wielkością do dużych pysków dogów. Dobrym pomysłem jest dawanie dogom PEDIGREE Dentastix dla dużych ras psów powyżej 25 kg, np. po spacerze w ramach nagrody.

Kontakt i bliskość z opiekunem są dla dogów niemieckich równie ważne, jak inne potrzeby. Staraj się poświęcać psu tyle czasu, ile jesteś w stanie. Ignoruj jednak próby wymuszania uwagi przez psa, by nie utrwalić u niego niepożądanych zachowań. Czworonóg powinien czuć, że tworzycie razem zgrany duet.

Dog niemiecki, a alergia na psy

Psy gubią sierść przez cały rok, dlatego uczulają alergików nawet z łagodnymi objawami alergii na psy.

Dog niemiecki -wychowanie

Odpowiednie pokierowanie doga niemieckiego wbrew pozorom nie jest trudne. Pies instynktownie czuje, co mu wolno, a czego nie, ponieważ dobrze interpretuje ludzkie emocje.

Dogi niemieckie chętnie uczestniczą w szkoleniach i zawodach. Lubią wyzwania nie tylko fizyczne, ale także łamigłówki logiczne. Staraj się dostarczać psu wielu bodźców, urozmaicaj Wasze zabawy i spacery oraz zadbaj o prawidłową socjalizację pupila z innymi psami.

Dog niemiecki -nauka komend i trening

Czworonóg chętnie się uczy i uczestniczy w szkoleniach. Lubi wyzwania, dlatego musi być odpowiednio stymulowany już w wieku szczenięcym. Wymaga pozytywnego szkolenia i cierpliwego oraz stanowczego przewodnika, który w przenośni i dosłownie nie da sobie wejść na głowę. W nieodpowiednich rękach, dog niemiecki może stać się nieufny i lękliwy w stosunku do ludzi i innych zwierząt.

Szkolenie doga rozpocznij od nauki samokontroli. Ćwicz z nim w grupie, w szkole dla psów. To doskonała okazja, by popracować nad relacją z czworonogiem, ale też świetne miejsce do socjalizacji doga z innymi psami.

Dog niemiecki -zabawa

W pierwszej kolejności musisz zadbać o to, by pies bawił się zabawkami, które są dla niego bezpieczne, czyli na przykład nie są za małe i pies nie będzie mógł ich połknąć. Pamiętaj, że zabawki dla szczeniąt lub małych ras psów nie nadają się do zabawy z dorosłym dogiem niemieckim.

Kup dla doga zarówno gryzaki, jak i szarpaki, którymi będziecie się mogli przeciągać na spacerze. Warto zabierać go także do parków dla psów, w których będzie miał okazję skorzystać z toru przeszkód i innych atrakcji. Musisz jednak być przygotowanym, że część atrakcji będzie dla psa niedostępna z powodu jego dużych gabarytów.

Dog niemiecki -pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne doga niemieckiego nie są trudne ani czasochłonne. Jedyną trudnością, na którą opiekunowie często się skarżą, jest tendencja do ślinienia się ich pupili. Przygotuj się na to, że z warg psa często może zwisać ślina, którą w trosce o czystość dywanów i tapicerek należy regularnie wycierać.

Najczęstsze problemy zdrowotne doga niemieckiego

Dogi niemieckie żyją krótko i niestety niewiele można na to poradzić. Przed zakupem doga należy mieć świadomość, że pupil będzie z Tobą jedynie przez najbliższe 8-10 lat.

Dog niemiecki – najczęstsze choroby

  • rozszerzenie i skręt żołądka;
  • dysplazja stawów biodrowych;
  • kardiomiopatia rozstrzeniowa;
  • torbiele tęczówki;
  • łysienie z rozrzedzeniem koloru;

Dog niemiecki -jak dbać o sierść

Pies gubi sierść przez cały rok. Linienie nasila się jesienią i wiosną. Rutynowa pielęgnacja sierści doga niemieckiego nie jest trudna. Wystarczy ją wyczesywać z martwych włosów raz w tygodniu za pomocą miękkiej szczotki lub gumowej rękawicy.

Psa należy kąpać w razie potrzeby, przy użyciu łagodnych szamponów przeznaczonych dla psów krótkowłosych lub dla psów ze skórą wrażliwą.

Dog niemiecki -jak dbać o uszy

Ze względu na zwisający typ budowy ucha, czworonogi te są predysponowane do wystąpienia infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie zewnętrznego kanału słuchowego. Nieleczone zapalenie może się rozprzestrzenić także na ucho środkowe i wewnętrzne, dlatego należy przykładać dużą wagę do regularnej pielęgnacji uszu czworonoga.

Po pierwsze, zaglądaj do uszu i sprawdzaj, czy nie są zaczerwienione lub brudne. Jeśli zauważysz, że pies odczuwa świąd w okolicy uszu (pociera nimi o różne przedmioty czy intensywnie drapie się w tej okolicy), należy niezwłocznie udać się z nim na wizytę do lekarza weterynarii. Przyczyną mogą być ektopasożyty, np. świerzb uszny, lub infekcja ucha na tle bakteryjnym lub grzybiczym.

Po drugie, nigdy nie wkładaj psu do ucha żadnych patyczków, nie przecieraj go też płatkami kosmetycznymi ani watą. Postępuj zgodnie z zaleceniami specjalisty. Można profilaktycznie czyścić psu uszy poprzez ich płukanie za pomocą preparatów weterynaryjnych.

Dog niemiecki -jak żywić


Żywienie doga niemieckiego jest kosztowne, ponieważ pies musi dostawać odpowiednio dużą do swojej masy ciała dawkę pokarmową. Jednak oprócz ilości jedzenia, ważna jest także jego jakość i sposób podania.

Żywienie szczeniąt doga niemieckiego

Karma dla szczeniąt doga niemieckiego powinna być dostosowana do wysokich wymagań psów szybkorosnących. Musi być doskonałym źródłem niezbędnych składników odżywczych w tym białka i witamin oraz zaspokajać potrzeby energetyczne czworonogów. Młode psy mogą być karmione zarówno karmą suchą, jak i mokrą. W trosce o zdrowie zębów, oraz ze względu na wysokie zapotrzebowanie energetyczne zaleca się, by podstawą diety była sucha karma. Karma mokra może za to doskonale urozmaicać posiłki. Zaleca się, by szczenię jadło 2-4 razy dziennie.

Żywienie dorosłego doga niemieckiego

Karma dla doga niemieckiego powinna być bogatym źródłem lekkostrawnego białka i tłuszczu. Dobrze, jeśli zawiera też kwasy tłuszczowe (EPA i DHA) oraz dodatek glukozaminy i siarczanu chondroityny, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie chrząstek i stawów.

Dogi niemieckie mają predyspozycję do patologicznego rozszerzenia żołądka i przełyku, a także do skrętu żołądka, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia czworonoga. Chcąc zapobiec temu niebezpiecznemu schorzeniu, należy przestrzegać kilku zasad:

  • po pierwsze, zalecaną dzienną dawkę pokarmu dla psa należy podzielić na kilka porcji (3-4) i podawać je pupilowi co kilka godzin. Dog nie może dostawać jednej, dużej porcji jedzenia na raz, ponieważ jego żołądek wypełniłby się zbyt gwałtownie, co sprzyja jego skrętowi. Wybieraj karmę przeznaczoną dla ras dużych, olbrzymich lub taką, która nie będzie przeciążać żołądka;
  • po drugie, pupil powinien jadać z misek, które spowalniają pobieranie pokarmu. Dzięki temu przewód pokarmowy będzie stopniowo się wypełniał karmą, w miarę pobierania zawartości takiej miski oraz pies nie będzie połykał obficie powietrza;
  • po trzecie, dog niemiecki nie może wychodzić na spacer przez minimum 30 minut od zjedzenia posiłku. Żadna forma aktywności po jedzeniu nie jest wskazana, dlatego należy ograniczyć także wszystkie zabawy w domu. Jeśli Twój pies jest bardzo aktywny i trudno go upilnować, pewnym rozwiązaniem jest zamykanie go w małym pomieszczeniu lub specjalnej klatce lub kojcu od razu po zjedzeniu posiłku. Jako opiekun powinieneś zadbać, aby ten czas dobrze się psu kojarzył. Na pewno będzie mu miło, jeśli jeden z domowników pomoże mu się wyciszyć i spędzi z nim ten czas, na przykład na pieszczotach.

Żywienie starszego doga niemieckiego

Dogi powyżej 5 roku życia powinny być karmione karmą dla psów dorosłych z dodatkiem suplementów diety dla psich seniorów ras olbrzymich lub specjalną karmą dedykowaną dla starszych psów. Należy trzymać się zalecanej dziennej ilości kalorii i modyfikować ją jedynie w razie potrzeby. Pamiętaj, że wszystkie psie przysmaki, np. PEDIGREE RANCHOS Originals z kurczakiem 70 g należy uwzględnić w dziennym bilansie kalorii. Przekroczenie zalecanej dawki pokarmowej jest przyczyną nadwagi. W starszym wieku należy szczególnie zadbać o funkcjonowanie stawów, dlatego skonsultuj z lekarzem weterynarii kwestię odpowiednich suplementów i dopasowanej aktywności fizycznej na tym etapie życia.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 15

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Kto kogo zaraża?

O bakteriach, wirusach, grzybach i innych drobnoustrojach, którymi możemy się zarazić od psa… A także, które pies może złapać od nas

Zachowanie

Życie po stracie

Utrata czworonożnego przyjaciela jest przeżyciem niepowtarzalnym i jedynym w swoim rodzaju.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres