Dog argentyński – oddany towarzysz człowieka

Dog argentyński

Dog argentyński- Dowód osobisty (na podstawie wzorca):

Długość życia 10–15 lat
charakter spokojny, opanowany, towarzyski, odważny, cichy, może mieć skłonności do problemów z agresją, jeśli nie ma zapewnionej prawidłowej opieki
Rozmiar duży (z grupy molosów)
Sierść jednolicie biała, krótka, gładka w dotyku
Cena od 1500 złotych 

Dog argentyński- Szczypta historii:

Historia doga argentyńskiego pokazuje niestety, do jakich okrucieństw zdolny jest człowiek. Twórcą tej wyjątkowej rasy był Antonio Nores Martinez, który z końcem lat 20. XX wieku rozpoczął prace nad stworzeniem rasy dogo argentino. Celem jego starań była rasa wyróżniająca się bojowością, silnym charakterem i odpornością na ból. W tym celu Martinez połączył Perro de Pelea Cordobes (psa bojowego z Cordoby) z pointerem, dogiem niemieckim, wilczarzem irlandzkim, mastifem pirenejskim, bokserem, mastifem, bulterierem i angielskim buldogiem. Według źródeł opisujących początki dogo argentino jego twórca był skłonny do okrucieństwa, które pozwalało na selekcję najsilniejszych przedstawicieli nowo powstającej rasy. Martinez zmuszał psy do walki o życie z wyjątkowo agresywnymi przeciwnikami, np. z pumami.

Kolejne pokolenia doga argentyńskiego wykorzystywane były często do pełnych brutalności, nielegalnych walk psów, odbywających się na terenie Argentyny. Niektórzy przedstawiciele rasy brali udział w polowaniach, w których trakcie nierzadko prowokowane były do starć z miejscową dziką zwierzyną: jaguarami, pumami i dzikami. 

Te początki dogo argentino negatywnie wpłynęły na renomę rasy, sprawiając, że osoby niemające zbyt dużej wiedzy na temat psów przekonane są o brutalności i agresywności jej przedstawicieli. Tymczasem dog argentyński jest doskonałym przyjacielem człowieka, psem pełnym miłości i ufności w stosunku do opiekunów, szybko i chętnie się uczącym, a ponadto spokojnym. Mimo to, ze względu na instynkty, zalicza się go do ras niebezpiecznych. Koniecznie trzeba brać to pod uwagę, jeśli myślimy o adopcji tego wyjątkowego zwierzęcia.

Dog argentyński – wygląd

Dog argentyński jest psem dużym, dobrze umięśnionym, zaliczanym do grupy molosów. Jego masa ciała waha się w granicy 40–45 kg  w przypadku psów i 40–43 kg u suk. Pies dogo argentino osiąga wysokość 60–68 cm, z kolei suka  60–65 cm.

Warto wiedzieć, że umaszczenie rasy jest jednolicie białe. Protoplaści doga argentyńskiego byli dokładnie selekcjonowani pod tym kątem. Dzięki jasnej sierści pies był łatwy do odróżnienia na tle zwierzyny łownej. Co więcej, gdy w trakcie walki odnosił rany, było to łatwe do zauważenia. Dog argentyński czarny może być jedynie wokół oka, jak zapisane zostało we wzorcu rasy z 1973 roku. Czarna plama nie może być jednak większa niż 10% całej głowy.

Sierść doga argentyńskiego jest krótka, prosta, gładka w dotyku. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji oprócz regularnego szczotkowania. Co około 2 miesiące[1] pies powinien być myty  odpowiednim, poleconym przez lekarza weterynarii preparatem.

Dog argentyński – charakter

Jeśli szukasz psa o silnych cechach, który będzie oddanym przyjacielem, to zdecydowanie jednym z kandydatów może być dogo argentino. Charakter tego wyjątkowego zwierzęcia sprawia jednak, że nie każdy będzie dla niego dobrym opiekunem. Z pewnością dog argentyński nie jest odpowiedni dla osób, które do tej pory nie miały żadnego psa. Jest to przedstawiciel rasy wymagającej, o silnych instynktach. Można go odpowiednio ukierunkować, jedynie mając doświadczenie.

Chociaż dogo argentino zaliczany jest do grupy molosów, nie ma typowej dla nich ociężałości czy ospałości. Jako pies selekcjonowany do polowań jest bardzo zwinny i wymaga sporej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Jeśli ma zapewniony odpowiedni poziom aktywności, w domu jest prawdziwym pieszczochem ze skłonnością do leniuchowania na posłaniu. 

Bez wątpienia dog argentyński powinien być od szczenięcia prawidłowo socjalizowany zarówno z innymi zwierzętami, jak i ludźmi (w tym z dziećmi). Przyzwyczajany do ich obecności, w dorosłości nie będzie wykazywać problemów behawioralnych, wręcz przeciwnie – stanie się idealnym towarzyszem dziecięcych zabaw (oczywiście zawsze pod kontrolą opiekuna!).

Dogi argentyńskie szybko i chętnie się uczą, jednak ze względu na mocny charakter potrzebują doświadczonego opiekuna, umiejętnie wykorzystującego zasady pozytywnego wzmacniania. Jakiekolwiek karanie psa czy stosowanie wobec niego przemocy jest absolutnie niedopuszczalne; oprócz oczywistej krzywdy wyrządzanej psychice i ciału psa, takie zachowanie może prowadzić również do powstawania problemów behawioralnych i nasilania instynktów charakterystycznych dla tej rasy, a są nimi waleczność i skłonność do bezkompromisowej obrony.

Dog argentyński dobrze znosi samotność, jednak pod warunkiem, że ma zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu i prawidłowo zbudowaną relację z opiekunem. Jest psem zrównoważonym i cichym, nie ma skłonności do ujadania. 

Dog argentyński – cena 

Cena dogów argentyńskich zaczyna się od 1500 złotych za szczenię. W zależności od renomy hodowli oraz konkretnego miotu wybrane osobniki mogą być znacznie droższe. Rasowe zwierzęta z dbających o swoich podopiecznych hodowli kosztują dużo, ponieważ na koszty składają się: 

– opieka nad matką przez całe jej życie, 

– opieka weterynaryjna w czasie ciąży i nad szczeniętami, 

– odpowiednia dieta, 

– czas poświęcony na opiekę nad psami i socjalizację. 

Dog argentyński – pielęgnacja

Jak już wspomniano, dogi argentyńskie nie są trudne w pielęgnacji. Oprócz regularnego szczotkowania wymagają kąpieli, które nawilżają ich skórę i zapewniają pięknie błyszczące owłosienie. 

Dog argentyński – czym karmić?

Dog argentyński jest przedstawicielem molosów, w związku z czym powinien spożywać karmę dostosowaną właśnie dla tej grupy. Żywiony pełnoporcjową karmą będzie cieszył się dobrym zdrowiem. Warto pamiętać, że psom – niezależnie od ich rasy – nie należy podawać przekąsek w rodzaju surowych czy wędzonych kości, suszonych tchawic lub uszu zwierzęcych. W przypadku dogów argentyńskich bywa to kuszące ze względu na ich rozmiary i historię rasy związaną z polowaniami. Mimo to tego typu produkty są niebezpieczne dla zdrowia czworonogów, mogą powodować poważne problemy z układem trawiennym.

Co warto wiedzieć o zdrowiu dogów argentyńskich?

Dogi argentyńskie żyją statystycznie dość długo, czyli  10–15 lat, co jest wyjątkiem na tle grupy molosów. Ogólnie jest to rasa uznawana za zdrową, jednak ze skłonnością do dysplazji stawów biodrowych. Hodowcy są zobowiązani do regularnego przeprowadzania badań pod kątem tej genetycznej choroby, dlatego adoptując psa z legalnego źródła, możemy mieć niemal 100-procentową  pewność, że nasz podopieczny nie będzie jej nosicielem.

Oprócz dysplazji stawów biodrowych dogi argentyńskie miewają skłonność do postępującej głuchoty, która może się pojawić już w wieku szczenięcym. Obserwując nietypowe zachowanie psa (brak reakcji na imię i inne dźwięki), koniecznie należy udać się do lekarza weterynarii w celu sprawdzenia, czy przyczyną nie jest właśnie uszkodzenie słuchu. 

Imiona odpowiednie dla dogów argentyńskich 

Wybrane imiona dla psów dogów argentyńskich: Remi, Max, Szejk, Atos, Nero, Fargo, Ramzes, Dexter, Karo

Wybrane imiona dla suk dogów argentyńskich: Ajsza, Szila, Muza, Bona, Kostka, Lila, Tisha, Roksa 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 8

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres