Doberman

Doberman

Rasa doberman jest zaliczana do grupy pinczerów. Kraj, w którym rozpoczęto hodowlę dobermanów, to Niemcy. Te niezwykle eleganckie, przyjazne, a zarazem obronne psy są wyjątkowymi kompanami doświadczonych opiekunów. Przekonaj się, kiedy warto wybrać dobermana na swojego podopiecznego i jakiej pielęgnacji wymaga ta rasa psów! 

Doberman – podstawowe informacje 

Klasyfikacja FCIgrupa 2 FCI; sekcja 1 (sznaucery i pinczery)
Długość życia10–13 lat
Charakterdumny, pewny siebie, oddany, przyjazny
Rozmiarwzrost: 68–72 cm w kłębie (pies), 63–68 cm (suka)waga: 40–45 kg (pies), 32–35 kg (suka)
Szatakrótka, szorstka, zwarta, bez podszerstka

Rasa doberman – historia 

Nazwa doberman wywodzi się od nazwiska pierwszego hodowcy tej rasy, Fryderyka Ludwika Dobermanna, który mieszkał w miasteczku Apolda w Niemczech. Najprawdopodobniej pełnił on funkcję hycla, dzięki czemu miał stały kontakt z wieloma rasami psów i postanowił zająć się własną hodowlą. 

Fryderyk Ludwik Dobermann chciał stworzyć rasę psów obronnych i stróżujących, o cechach takich jak czujność, wytrwałość i sprawność fizyczna. Do hodowli dobermana najprawdopodobniej wykorzystano rasy: pinczer krótkowłosy, rottweiler, owczarek niemiecki, wyżeł niemiecki i owczarek francuski beauceron. Szlachetny wygląd doberman zawdzięcza natomiast skrzyżowaniu z greyhoundem i manchester terrierem, co nastąpiło na początku XX wieku.    

Przypuszcza się, że hodowla prowadzona przez Dobermanna zaowocowała nowymi rasami psów w 1870 roku. Rasa doberman jest więc stosunkowo młoda. Zwierzęta te szybko zyskały wielu miłośników. Początkowo używano ich jako psów stróżujących. Rasa doberman została również oficjalnie uznana za rasę psów policyjnych.    

Psy te bywają postrzegane jako agresywne, niemniej jednak dzięki doświadczeniu opiekuna mogą być niezwykłymi kompanami życiowymi. Ze względu na przyjazne usposobienie dobermany są również dobrymi towarzyszami rodzin z dziećmi, o ile kontroluje się zachowania  najmłodszych w kontakcie ze zwierzęciem. 

Doberman – wygląd

Doberman to pies masywny i duży, a jednocześnie zwinny. Prostokątna sylwetka, dobrze zaznaczony kłąb i solidna linia grzbietu sprawiają, że zwierzęta tej rasy mają wyjątkowo elegancką postawę ciała. Ich szlachetną prezencję podkreśla długa głowa ze słabo zaznaczonym stopem i smukła, umięśniona szyja.  

Węch dobermanów jest dobrze rozwinięty–mają one nos z szerokimi i dużymi nozdrzami, natomiast średniej wielkości oczy są owalne (o kształcie migdała) i ciemne. Niegdyś dobermany miały przycinane uszy i ogon. Zabieg przeprowadzano u szczeniąt, dzięki czemu uszy dobermana były bardziej stojące. Obecnie jednak jest to zakazane i zwierzęta mają oklapnięte uszy oraz długi, lekko zakręcony ogon. 

Dorosłe psy rasy doberman osiągają wzrost 68–72 cm w kłębie i masę ciała 40–45 kg. Suki mierzą 63–68 cm i ważą 32–35 kg. Masywne i dobrze umięśnione ciało dobermana pokrywa krótka sierść bez podszerstka. 

FCI uznaje dobermany o umaszczeniu czarnym lub ciemnobrązowym (czekoladowym). Zarówno czarny, jak i brązowy doberman ma rdzawoczerwone plamy, określane jako podpalanie. Zlokalizowane są one na kufie, policzkach, krtani, piersiach, śródręczu i łapach, a także nad górnymi powiekami, w okolicy odbytu oraz po wewnętrznej stronie ud.   

Przez American Kennel Club (AKC) wciąż uznawane są umaszczenia błękitny podpalany i izabelowaty podpalany. Zdarzają się także przedstawiciele rasy doberman z niebieskimi oczami i jasnym umaszczeniem. Biały (kremowy) doberman hodowany w Stanach Zjednoczonych to odmiana albinizmu.  


Doberman – charakter

Doberman to pies z silnym charakterem. Jest bardzo odporny i wytrzymały, stworzony do obrony i stróżowania. Z tego powodu rasa psów doberman cechuje się wysoką sprawnością fizyczną i temperamentem. 

Niektórzy uznają dobermany za psy agresywne. Jest to jednak cecha pożądana w przypadku psów obronnych. Co więcej, obecnie dobermany mają spokojniejsze usposobienie, o ile są dobrze wychowywane. Przedstawiciel tej rasy nie nadaje się na pierwszego psa. Jego opiekun powinien być doświadczony, a także zrównoważony i opanowany. Doberman wymaga uwagi, dlatego nie nadaje się na towarzysza osób,  spędzających dużo czasu poza domem. 

Doberman przywiązuje się do jednego opiekuna, dlatego warto, aby już szczeniaka prowadziła doświadczona osoba. Wówczas przedstawiciel tej rasy może być doskonałym kompanem rodziny, którą traktuje po przyjacielsku. Czworonogi te bywają jednak nieufne wobec obcych. 

Psy rasy doberman są bardzo energiczne, wymagają ruchu. Jednocześnie wykazują się spokojem, czujnością i opanowaniem, dlatego nie szczekają bez powodu. Bywają bardziej hałaśliwe, jeśli nie zostanie im zapewniona odpowiednia ilość ruchu.

Są to zwierzęta bardzo inteligentne, ale szkolenie powinno się opierać na współpracy opiekuna z psem. W przeciwnym razie ciężko jest poskromić dumny i niezależny charakter dobermana. 


Doberman – cena

Ile kosztują dobermany? Cena za szczenię z rodowodem to zwykle kilka tysięcy złotych. Warto jednak przed wyborem psa sprawdzić hodowlę, z której pochodzi. Pozorna oszczędność w przypadku hodowli oferujących dobermany za niską cenę może okazać się rozczarowaniem. 

Przed rezerwacją należy sprawdzić m.in. warunki, w jakich wychowywane są psy, a także historię zdrowia ich rodziców. Wyższa cena za rasowe szczenięta dobermana wynika m.in. z zaangażowania ich hodowców, którzy dbają o zwierzęta, zapewniając im odpowiednie żywienie i opiekę weterynaryjną. Hodowcy dbają także o zdrowie matki przez całe jej życie, co również wymaga nakładów finansowych.   


Doberman – pielęgnacja 

Ze względu na krótką i zwartą sierść dobermany nie są wymagające pod względem pielęgnacji. Brak podszerstka oznacza, że psy te nie linieją sezonowo, gubią natomiast grube włoski. Sierść dobermanów nie potrzebuje częstego mycia, ale jeśli będzie regularnie wyczesywana, zachowa gładkość i lśniącą barwę.

Na szczególną uwagę zasługują natomiast uszy dobermana, które powinny być regularnie czyszczone, najlepiej co kilka dni. Warto także kontrolować długość pazurów i systematycznie je przycinać, najlepiej raz w miesiącu, lub zgodnie z osobniczymi wymaganiami. 


Doberman – żywienie

Dobermany warto żywić pełnoporcjową karmą, dobraną indywidualnie do ich potrzeb. Szczeniak powinien otrzymywać karmę dostosowaną do jego wieku, natomiast dorosły pies wymaga karmy dla ras dużych. 

Dobermany to psy raczej niemające skłonności do nadwagi, warto jednak odpowiednio kontrolować kaloryczność posiłków i zapewniać zwierzęciu należytą dawkę ruchu. Należy również unikać spacerów bezpośrednio po posiłku, ponieważ psy dużych ras są szczególnie narażone na skręt żołądka.   


Doberman – zdrowie

Średnia długość życia dobermanów to 10–13 lat. Dzięki prawidłowej opiece psy te zwykle cieszą się dobrym zdrowiem. U dobermanów zdarza się choroba szyjnego odcinka kręgosłupa (syndrom Wobblera), dlatego podczas spacerów zwykle poleca się szelki zamiast obroży. Ponadto u dobermanów zdarzają się schorzenia, takie jak: 

 • zapalenie skóry,
 • choroby dermatologiczne,
 • zespół chwiejności, choroba odcinka szyjnego kręgosłupa (syndrom Wobblera),
 • dysplazja biodrowa,
 • dysplazja łokciowa,
 • kardiomiopatia rozstrzeniowa,
 • choroby prostaty,
 • choroba von Willebranda,
 • niedoczynność tarczycy.

Ciekawostki o dobermanach 

 • Doberman najczęściej polecany jest jako towarzysz osób aktywnych. Ciekawostką jest natomiast, że rasę tę powszechnie wykorzystuje się do pracy w służbach mundurowych. Psy rasy doberman pracują w policji, wojsku, a także w ratownictwie. Dobermany odgrywają ważną rolę również w terapii osób niepełnosprawnych. 
 • Dobermany są doskonałymi stróżami. Ich czujność pozwala na niemal błyskawiczne odstraszenie intruzów. Psy te nie powinny jednak mieszkać w kojcach. Wymagają spędzania czasu z opiekunem. 
 • Po śmierci Fryderyka Ludwika Dobermanna hodowla była kontynuowana przez Ottona Gollera. To on w 1899 roku, na cześć zmarłego Fryderyka, zdecydował się nazwać nową rasę dobermanem. Niemniej jednak Otto Goller również miał ogromny wkład w wykreowanie wizerunku rasowego dobermana. 
 • Pod koniec ubiegłego wieku dobermany często gościły w filmach kryminalnych.   


Rasa doberman – imiona

Wybór odpowiedniego imienia dla dobermana nie należy do prostych. Proponujemy przykładowe imiona dla dobermana, które mogą stanowić inspirację.

Dla psów:  Dragon, Dramer, Elman, Kastor, Karo, Lami, Nixter,

Dla suk: Alfa, Atia, Zora

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 21

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Dolegliwości wrzodowe u psów

Nazywa się je chorobą cywilizacyjną. Powstawaniu wrzodów przewodu pokarmowego sprzyjają pewne czynniki, które warto poznać

Zdrowie

Rak to nie wyrok

Onkolodzy zwierzęcy coraz częściej ratują naszych czworonożnych przyjaciół i dają nadzieję

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres