Dalmatyńczyk

Dalmatyńczyk

Dalmatyńczyk (wyżeł dalmatyński) to aktywny pies o białej sierści w czarne cętki, który doskonale sprawdzi się w roli psa rodzinnego. Wielu potencjalnych opiekunów tych przyjaznych czworonogów zastanawia się, ile żyją dalmatyńczyki i co warto wiedzieć przed wizytą w profesjonalnej hodowli?

Dalmatyńczyk – podstawowe informacje

FCI grupa VI (psy ozdobne i do towarzystwa), sekcja 3 (rasy pokrewne) nr wzorca 153
Długość życia 1012 lat
Charakter przyjacielski, uparty, inteligentny, towarzyski, aktywny, wierny, wrażliwy
Rozmiar średni (samce i samice):

masa ciała: suki 24–29 kg, psy 27–32 kg 

wysokość w kłębie – samice 54–59 cm, samce 56–61 cm 

Sierść krótki, gęsty, przylegający i prosty włos; umaszczenie białe w czarne lub (rzadziej) czekoladowe cętki
Kraj pochodzenia prawdopodobnie Chorwacja

 

Dalmatyńczyk – szczypta historii

Pochodzenie psów rasy dalmatyńczyk nie jest do końca jasne. Przypuszcza się, że dalmatyńczyki mogą pochodzić z Dalmacji (dzisiejsza Chorwacja), Włoch, Anglii lub Turcji. Przodkowie czworonogów mogli żyć już 2000 lat temu (świadczą o tym egipskie freski i malowidła powstałe w starożytności). W średniowieczu dalmatyńczyki na Bałkanach pełniły funkcję psów myśliwskich (choć wyraziste umaszczenie nie stanowiło dobrego kamuflażu). Z kolei w Turcji były wykorzystywane jako psy bojowe. W XVII-wiecznej Anglii psy te cieszyły się sporą popularnością w wyższych sferach, były bardzo lubiane przez zamożne mieszczaństwo. Pierwsze wytyczne odnośnie do hodowli psów opracowano w Anglii w 1880 roku, a oficjalny standard rasy w 1890 roku. Spór o pochodzenie rasy trwał przez lata. W końcu w 1966 roku Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna (FCI) zarejestrowała dalmatyńczyka jako rasę jugosłowiańską, natomiast po rozpadzie Jugosławii krajem patronackim rasy została Chorwacja

Dalmatyńczyk – wygląd

Dalmatyńczyk to muskularny pies średniej wielkości o proporcjonalnej budowie i charakterystycznym, nakrapianym umaszczeniu (biała sierść z czarnymi lub czekoladowymi cętkami). Wysokość w kłębie u suk wynosi 54–59 cm, natomiast u psów jest to 56–61 cm. Zgodnie z oficjalnym wzorcem dorosłe samce powinny osiągać masę ciała od 27 do 32 kg, natomiast suki od 24 do 29 kg.

Głowa: o stożkowatym kształcie, umiarkowanie długa i szeroka. Stop umiarkowany.

Oczy: owalne, średniej wielkości, o inteligentnym wyrazie. Kolor oczu odpowiada barwie cętek (im ciemniejsze, tym wyżej cenione).

Uszy: dość wysoko osadzone, szerokie u nasady, zwisające.

Ogon: długi, prosty, noszony na linii grzbietu. 

Szata: gęsty, krótki, twardy i prosty włos, który mocno przylega do ciała.

Maść: czarne lub ciemnobrązowe, dobrze zarysowane cętki zawsze na białym tle (średnica plam powinna wynosić 20–30 mm).

Dalmatyńczyk – charakter

Jaki charakter ma typowy przedstawiciel tej rasy? Dalmatyńczyk to przyjazny i wrażliwy pies, który potrzebuje sporej dawki ruchu. Jest pełen życia, lubi zabawę (również z dziećmi) i szybko uczy się nowych sztuczek i komend. Ten bystry czworonóg o oryginalnej szacie jest bardzo towarzyski i wrażliwy, najlepiej czuje się, gdy w pobliżu jest jego opiekun. W stosunku do nieznajomych może początkowo zachowywać dystans. Dalmatyńczyk źle znosi izolację, nie powinien przebywać długo w samotności. Przyzwyczajany od szczenięctwa może zostać sam w domu na maksymalnie kilka godzin. Dalmatyńczyk bywa szczekliwy, szczególnie gdy jest znudzony i nie ma możliwości spożytkowania energii. Pies tej rasy to doskonały stróż, z pewnością zaalarmuje opiekuna, gdy na posesję wejdzie intruz. Warto podkreślić, że dalmatyńczyki nie należą do kanapowców. To aktywne psy, które muszą codziennie mieć zapewniony jeden dłuższy, około 1,5-godzinny spacer i kilka krótszych wyjść. Dalmatyńczyk świetnie sprawdzi się w psich sportach typu agility i tropieniu. 

Dalmatyńczyk – dla kogo

Mimo że pupile tej rasy są bardzo pojętne, bywają też uparte, dlatego opiekun dalmatyńczyka powinien wykazywać się cierpliwością i konsekwencją w postępowaniu (czworonóg może czasami próbować podkreślać swoją niezależność). Dalmatyńczyki zdecydowanie nie są polecane dla osób prowadzących bierny tryb życia. Psy będą idealnymi kompanami miłośników aktywności fizycznej, towarzysząc opiekunom podczas joggingu, jazdy na rowerze czy jazdy konnej. Czworonóg tej rasy jest lojalny, może poszczycić się zrównoważonym charakterem. Nie wykazuje agresji w stosunku do innych zwierząt. Bez problemu porozumie się więc z innymi pupilami mieszkającymi z rodziną (dalmatyńczyki to radosne i przyjazne psy, które lubią dzieci i chętnie spędzają czas w towarzystwie najmłodszych). Ze względu na swoje rozmiary i ruchliwość nie nadają się do mieszkania. Odpowiednim miejscem do życia dla dalmatyńczyka będzie dom z ogrodem. Pies tej rasy łatwo dostosowuje się do nowych warunków, nie ma problemów z adaptacją.

Dalmatyńczyk – cena

Ile kosztuje młody dalmatyńczyk? Szczeniaki z certyfikowanej hodowli to wydatek rzędu od 2500 do 3000 złotych. Dlaczego musimy zainwestować kilka tysięcy złotych, chcąc przyjąć do swojego domu pupila tej rasy? Pies, który pochodzi z profesjonalnej hodowli zarejestrowanej przez Związek Kynologiczny w Polsce, jest otaczany przez hodowcę doskonałą opieką. Kupując szczenię wyżła dalmatyńskiego z tego typu miejsca, możemy z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, jak pupil będzie wyglądał, gdy osiągnie dojrzałość, jaki będzie miał charakter i jak będzie się zachowywał. Kwota jest więc wypadkową kilku czynników, takich jak:

 • profesjonalna opieka weterynaryjna nad suką podczas ciąży i przez całe życie,
 • opieka nad młodymi dalmatyńczykami,
 • zapewnienie zwierzętom zbilansowanej diety,
 • czas i wysiłek, jaki hodowca wkłada w socjalizacje i opiekę nad szczeniętami.

Jeśli naszą pasją nie jest uczestnictwo w wystawach i konkursach kynologicznych, możemy adoptować czworonoga bez rodowodu. Warto odwiedzić lokalne schroniska dla zwierząt, gdzie czasami trafiają psy w typie rasy dalmatyńczyka. Biorąc pupila z takiego miejsca, możemy być pewni, że odwdzięczy nam się bezwarunkową miłością i oddaniem.

Dalmatyńczyk – pielęgnacja

Potencjalni opiekunowie zastanawiają się, czy psy rasy dalmatyńczyk są wymagające pod kątem pielęgnacji. Czworonóg ma krótką sierść, mimo to najlepiej wyczesywać go kilka razy w tygodniu, natomiast w czasie linienia, które ma miejsce dwa razy do roku, wskazane jest codziennie wyczesywanie luźnej sierści. Jak często kąpać dalmatyńczyka? Sporadycznie, gdy zwierzę znacznie się zabrudzi. Każdy opiekun powinien pamiętać również o codziennym myciu zębów pupila, regularnej kontroli stanu jego oczu i uszu.

Dalmatyńczyk – żywienie

Podstawą żywienia dalmatyńczyka jest pełnoporcjowa karma gotowa, w skład której wchodzą wszystkie potrzebne składniki odżywcze w optymalnych dla psa proporcjach. Z uwagi na tendencje dalmatyńczyków do tycia należy zwrócić szczególną uwagę, by ich nie przekarmiać. Możemy zastosować dietę mieszaną, która składa się w 50% z pokarmu suchego i w 50% pokarmu mokrego (pod względem masy produktów). Dorosły czworonóg powinien dostawać dziennie 2–3 porcje gotowego jedzenia. Dalmatyńczyka możemy rozpieszczać przekąskami w formie specjalnych smakołyków dla zwierząt, ale tego rodzaju dodatki nie mogą stanowić więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania na energię. Dalmatyńczyk, jak każdy inny czworonóg, musi mieć stały dostęp do czystej, świeżej wody. 

Podczas zakupu karmy dla psa musimy uwzględnić wiek, masę ciała, stan zdrowia i poziom aktywności fizycznej pupila. Szczenię rasy dalmatyńczyk powinno być karmione zbilansowaną i kompletną karmą z oznaczeniem „junior”. Dorosłemu czworonogowi należy zapewniać jedzenie z linii „adult”, natomiast starszy dalmatyńczyk zachowa pełnię sił i zdrowie, jeśli fundament jego diety będzie stanowiła karma gotowa typu „senior”.

Dalmatyńczyk – zdrowie

Czy dalmatyńczyki są zaliczane do chorowitych ras psów? Jak większość rasowych czworonogów u wyżłów dalmatyńskich mogą wystąpić schorzenia o podłożu genetycznym. Potencjalne choroby, na jakie narażone są te zwierzęta, to: 

 • stany zapalne uszu,
 • rozszerzenie i skręt żołądka,
 • alergie pokarmowe,
 • głuchota (ma związek z białym umaszczeniem),
 • choroby układu moczowego,
 • otyłość.

Wielu potencjalnych opiekunów psów tej rasy zastanawia się, ile żyją dalmatyńczyki. Standardowa długość życia tego energicznego i przyjaznego zwierzęcia to 1012 lat.

Dalmatyńczyk – ciekawostki

 1. Pierwsze dalmatyńczyki trafiły do Polski na początku lat 70.
 2. Pierwsza wystawa z udziałem dalmatyńczyków miała miejsce w 1869 roku. 
 3. Szczenięta dalmatyńczyka rodzą się z białym umaszczeniem, dopiero po około 2 tygodniach na sierści pojawiają się czarne lub ciemnobrązowe cętki.
 4. Dalmatyńczyki są maskotkami straży pożarnej w Stanach Zjednoczonych.

Dalmatyńczyk – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa rasy dalmatyńczyk: Zibo, Kropek, Stempel, Boro, Fuks.

Przykładowe imiona dla suki rasy dalmatyńczyk: Perła, Iskra, Nora, Ajka.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 8

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres