Wilczak czechosłowacki

Czechosłowacki wilczak

Wilczak czechosłowacki (Czechoslovakian Wolfdog) to nieustraszony, silny i towarzyski pies, który łączy cechy wilka i  owczarka niemieckiego. Na czym polega specyfika tej rasy o  niezwykle ciekawej historii? Co warto wiedzieć, zanim szczenię wilczaka czechosłowackiego zamieszka w naszym domu?

Wilczak czechosłowacki – podstawowe informacje

FCI grupa I (​psy pasterskie i zaganiające), sekcja 1 (psy pasterskie) nr wzorca 332
Długość życia 1316 lat
Charakter niezależny, inteligentny, nieufny, towarzyski, czujny, aktywny, lojalny wobec opiekuna
Rozmiar średni (samce i samice):

masa ciała: suki – 20 kg, psy – 26 kg

wysokość w kłębie: samice – minimum 60 cm, samce – minimum 65 cm

Sierść gęsta, zwarta, mocna, półdługa (w okresie zimowym podszerstek gęstnieje); umaszczenie: płowoszare, srebrzystoszare
Kraj pochodzenia Czechosłowacja

Wilczak czechosłowacki – szczypta historii

Wilczak czechosłowacki to efekt eksperymentu. Pies ten jest krzyżówką dzikiego wilka karpackiego i owczarka niemieckiego (wilczycy Brity i owczarka Cezara). Historia rasy miała swój początek w 1955 roku, kiedy to na terenie byłej Czechosłowacji przez kolejne 10 lat naukowcy Czechosłowackiej Akademii Nauk podejmowali próby wyodrębnienia nowej rasy psów. Ich efekty zakończyły się sukcesem. Szczenięta odziedziczyły wygląd i wytrzymałość po wilku, a charakter i predyspozycje do pracy z człowiekiem po owczarku niemieckim. W 1982 roku wilczaka słowackiego uznano za rasę narodową Czechosłowacji. Dziś krajem patronackim jest Słowacja (stąd często spotykane nazywanie wilczaka słowackim psem). Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) oficjalnie uznała wzorzec rasy w 1989 roku. 

Wilczak czechosłowacki – wygląd

Wilczaki czechosłowackie są wizualnie bardzo podobne do wilka. To duże lub średniej wielkości psy o symetrycznej, dobrze umięśnionej sylwetce wpisującej się w prostokąt. Wysokość w kłębie w przypadku suk to 6065 cm, a u samców 65–70 cm. Typową cechą wyglądu wilczaka czechosłowackiego jest bursztynowy kolor oczu, jasna maska i jaśniejsza sierść pod szyją oraz na klatce piersiowej. 

Głowa: symetryczna, dobrze umięśniona (widziana z góry ma kształt tępego klina); stop umiarkowany. 

Oczy: małe i skośne, z dobrze przylegającymi powiekami, zawsze mają bursztynowy kolor.

Uszy: trójkątne i cienkie, podniesione do góry. 

Ogon: wiszący, wysoko osadzony (gdy wilczak jest zrelaksowany, opuszcza ogon luźno).

Szata: mocny i gęsty włos (doskonale chroni przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi), przy spadku temperatur (zimą) podszerstek gęstnieje.

Maść: umaszczenie płowoszare do srebrzystoszarego.

Wilczak czechosłowacki – charakter

Wilczak czechosłowacki to aktywny, pełen energii pies, który bardzo przywiązuje się do opiekuna i potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem (w stosunku do obcych jest nieufny i okazuje dystans). Wykazuje ogromną lojalność wobec osoby, którą wybierze na swojego przewodnika (pozostali członkowie rodziny mogą mieć niekiedy trudność z egzekwowaniem poleceń od czworonoga). Ze względu na silny instynkt stadny wilczak czechosłowacki źle znosi samotność, dlatego nie powinniśmy narażać go na wielogodzinną izolację. Wykazuje się wysoką inteligencją, którą możemy wykorzystać w psich dyscyplinach sportowych. To świetny tropiciel. Warto podkreślić, że wilczak musi mieć wyznaczony cel. To pies, który potrzebuje bodźców do działania. Jego szkolenie powinno być jednak urozmaicone i ciekawe, ponieważ zwierzę szybko się nudzi. Jeśli np. uzna, że ćwiczenia nie mają sensu, może z nich zrezygnować. Jest czworonogiem, który nieprawidłowo poprowadzony i socjalizowany, czasami może wykazywać skłonność do agresji. Akceptuje dzieci, ale jak każdy pies nie powinien przebywać w towarzystwie najmłodszych bez nadzoru dorosłych. 

Do prawidłowego funkcjonowania pupil potrzebuje zaspokoić swoje potrzeby behawioralne: fizyczne, umysłowe, społeczne oraz węchowe. 

Wilczak czechosłowacki – dla kogo?

Opiekun wilczaka czechosłowackiego musi być konsekwentny, cierpliwy, mieć dominujący charakter i dysponować odpowiednią ilością wolnego czasu. To odpowiedni towarzysz dla miłośników sportów i przebywania na świeżym powietrzu. Natomiast nie jest to pies polecany dla osób, które często podróżują lub spędzają całe dnie w pracy. Wilczak czechosłowacki powinien mieszkać w domu z większym ogrodem, najlepiej w pobliżu terenów zielonych. Chcąc zaspokoić jego podstawowe potrzeby, musimy zapewnić psu odpowiednią dawkę codziennego ruchu. Spacery z nim planujmy jako energiczne i wzbogacone różnorodnymi ćwiczeniami. Wilczak może mieć trudności z tolerowaniem obecności innych zwierząt, więc nie jest wskazany dla osób mających już psa lub kota (istnieje ryzyko, że będzie przejawiać wobec nich agresję).

Wilczak czechosłowacki – cena

Na jaki wydatek należy się nastawić, jeśli chcemy nabyć szczenię wilczaka czechosłowackiego? Hodowla zarejestrowana przez Związek Kynologiczny w Polsce może oczekiwać od nas kwot rzędu 3000–4000 zł (im bardziej renomowana hodowla, tym wyższa cena). Dlaczego chcąc zostać opiekunem wilczaka, musimy wydać kilka tysięcy złotych? Cena wynika między innymi z:

 • zapewnienia suce wilczaka czechosłowackiego stałej opieki przez całe jej życie,
 • profesjonalnej opieki nad szczeniętami,
 • profilaktyki weterynaryjnej,
 • odpowiedniego żywienia (wysokiej jakości jedzeniem),
 • wysiłku i czasu, jaki hodowca włożył w socjalizację szczeniąt z każdego miotu.

Pamiętajmy, że profesjonalne, certyfikowane hodowle to gwarancja kupna zdrowego, ułożonego psa o pewnym pochodzeniu. A jeśli nie zależy nam na konkretnej rasie, w schroniskach czeka na kochający dom wiele wspaniałych psów. 

Wilczak czechosłowacki – pielęgnacja

Wilczak czechosłowacki nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy pamiętać o regularnym szczotkowaniu sierści i zębów oraz regularnej kontroli stanu oczu i uszu czworonoga.

Wilczak czechosłowacki – żywienie

Wilczak czechosłowacki to pies o dużym apetycie. Powinien być karmiony wysokogatunkową, pełnoporcjową karmą gotową, która zaspokoi zapotrzebowanie jego organizmu na wszystkie składniki odżywcze. Pamiętajmy, że jedzenie gotowe zawsze musi być dostosowane do wieku, kondycji zdrowotnej i aktywności fizycznej pupila. Wilczak może otrzymywać zbilansowaną karmę suchą lub być na diecie mieszanej, która opiera się na karmie suchej i mokrej (50/50 pod względem masy produktów). Jak często podawać zwierzęciu jedzenie? Rekomendowane są dwa posiłki dziennie, aby pies nie zjadł za jednym razem zbyt dużo pokarmu (np. rano i wieczorem lub rano i po południu). Wilczak czechosłowacki musi mieć zapewniony ciągły dostęp do świeżej i czystej wody. Dozwolone są też przekąski w postaci specjalnych smakołyków dla zwierząt, ale trzeba podawać je psu z rozsądkiem (nie mogą pokrywać więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego). 

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy prawidłowo karmimy czworonoga, warto skonsultować jego jadłospis z lekarzem weterynarii.

Wilczak czechosłowacki – zdrowie

Wilczaki czechosłowackie są odporne na choroby i zwykle cieszą się dobrym zdrowiem do późnej starości. Dobrze radzą sobie z niskimi temperaturami i nie są podatne na schorzenia o podłożu genetycznym. Potencjalne problemy zdrowotne, które mogą wystąpić u pupili tej rasy, to: 

 • dysplazja stawów biodrowych,
 • mielopatia zwyrodnieniowa,
 • choroby oczu,
 • problemy behawioralne (związane z niewłaściwą socjalizacją, np. nadmierna agresja czy lękliwość).

Wielu potencjalnych opiekunów zastanawia się, ile lat żyje wilczak czechosłowacki. Przeciętna długość życia tego psa to 1316 lat.

Wilczak czechosłowacki – ciekawostki

 1. Pierwsze próby krzyżowania owczarka niemieckiego z wilkiem podjęto w latach 50. XX wieku.
 2. Wilczak czechosłowacki prawie nie szczeka (komunikuje się z opiekunem za pomocą wokalizacji).

Wilczak czechosłowacki – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa wilczaka czechosłowackiego: Bary, Ozzy, Kompan, Joker, Iron, Kusy.

Przykładowe imiona dla suki wilczaka czechosłowackiego: Saba, Fala, Liga, Mafia, Zoja, Rawa.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 9

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Usunięcie kamienia nazębnego

Usunięcie kamienia nazębnego przypomina wielkie sprzątanie. Ale to nie zagwarantuje, że znów nie zrobi się kamień, jeśli nie nauczymy się dbać o zęby

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres