Czarny terier rosyjski

Czarny terier rosyjski

Czarny terier rosyjski (Russkiy Tchiorny Terrier) to duży i masywny pies o jednolicie czarnej sierści, który wyglądem budzi respekt. Jest podatny na szkolenie i szybko dostosowuje się do nowych sytuacji. Co warto wiedzieć, zanim odwiedzimy hodowlę czarnego teriera rosyjskiego? Czy to pies dla każdego? Na te i inne ważne pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

Czarny terier rosyjski – podstawowe informacje

FCI grupa II (pinczery, sznaucery, molosy, szwajcarskie psy do bydła i pozostałe rasy); sekcja 1.4, nr wzorca 327
Długość życia 1011 lat
Charakter odważny, dominujący, czujny, wierny, inteligentny, wytrwały, zrównoważony
Rozmiar olbrzymi (samce i samice):

masa ciała: suki 45–50 kg, psy 50–60 kg

wysokość w kłębie: samice 68–72 cm, samce 72–76 cm 

Sierść dwuwarstwowa, gęsta, szorstka (lekko pofalowana okrywa włosowa i miękki, obfity podszerstek); umaszczenie czarne
Kraj pochodzenia Rosja

 Czarny terier rosyjski – szczypta historii

Jaka jest historia czarnego teriera rosyjskiego? To stosunkowo młoda rasa, która została stworzona w Rosji w latach 40. i 50. XX wieku dla radzieckiego Ministerstwa Obrony, które potrzebowało rodzimej rasy psów do służby w wojsku i policji. Celem kynologów było stworzenie podatnego na szkolenie, wytrzymałego i odważnego psa o silnym instynkcie stróżującym, który poradzi sobie w różnych warunkach klimatycznych. Twórcy rasy kojarzyli ze sobą sznaucera olbrzymiego, rottweilera, Airedale terriera, nowofundlanda, owczarka kaukaskiego i wschodnioeuropejskiego. Po kilku latach ujednolicono typ rasy. Czarny terier rosyjski w 1955 roku zadebiutował na Wszechzwiązkowej Wystawie w Moskwie, ciesząc się dużym zainteresowaniem uczestników. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI, Fédération Cynologique Internationale) uznała rasę czarnego teriera rosyjskiego w 1984 roku.

Czarny terier rosyjski – wygląd

Jak wygląda czarny terier rosyjski? To duży pies o nieco wydłużonym, zwartym tułowiu i atletycznej sylwetce. Czworonóg ma głęboką klatkę piersiową i odznacza się masywnym kośćcem. Zgodnie ze wzorcem wysokość w kłębie u samców czarnego teriera rosyjskiego wynosi 72–76 cm, a u samic  68–72 cm. Typową cechą wyglądu przedstawiciela tej rasy jest gęsta, gruba sierść o czarnej barwie. Ten dostojny pies o dobrze rozwiniętej muskulaturze budzi wyglądem respekt. 

Głowa: duża, długa, proporcjonalna w stosunku do tułowia, z obfitymi brwiami, wąsami i brodą; kufa masywna; stop widoczny, ale niezbyt mocno zaznaczony.

Oczy: owalne, średniej wielkości, ciemne, osadzone frontalnie.

Uszy: trójkątne, wysoko osadzone, wiszące i symetryczne, średniej wielkości.

Ogon: wysoko osadzony, gruby u nasady.

Szata: gęsta, szorstka, dwuwarstwowa (lekko pofalowana okrywa włosowa i miękki, obfity podszerstek).

Maść: jednolicie czarna (dopuszczalne przesianie włosów szarych, jednak nie większe niż na 1/3 powierzchni ciała).

Czarny terier rosyjski – charakter

Jakie cechy najlepiej oddają charakter czarnego teriera rosyjskiego? To bardzo inteligentny pies, który szybko rozpoznaje, czego od niego oczekujemy. Jest pewny siebie i odważny. Ten bardzo zrównoważony czworonóg jest opanowany w każdej sytuacji. Czarny terier rosyjski wykazuje dużą chęć do współpracy z człowiekiem, choć bywa uparty. Bardzo przywiązuje się do opiekuna, nie powinien więc być izolowany (np. mieszkać w budzie). Rzadko szczeka, ale nie oznacza to, że nie nadaje się na stróża posesji. Jest nieufny wobec obcych osób i często podkreśla swoją niezależną naturę, dlatego należy poświęcić dużo czasu na zbudowanie z nim silnej relacji. Czarny terier rosyjski wykazuje skłonność do ucieczek, zawsze więc powinniśmy pamiętać, aby posesja była dobrze zabezpieczona i ogrodzona. Toleruje dzieci, ale ze względu na gabaryty nie powinien być pozostawiany w towarzystwie najmłodszych bez kontroli dorosłych (zresztą jak każdy pies). Przy wczesnej i starannej socjalizacji czworonóg tej rasy akceptuje inne psy i zwierzęta domowe. Warto mieć świadomość, że czarny terier rosyjski potrzebuje sporo ruchu. Opiekun powinien codziennie wyprowadzać pupila na długie spacery połączone z zabawą i elementami szkolenia.

Czarny terier rosyjski – dla kogo?

Czarny terier rosyjski to odpowiedni kompan dla aktywnych osób, które są odpowiedzialne, cierpliwe i doświadczone w szkoleniu psów ras dużych i olbrzymich. Czworonóg wymaga konsekwentnego prowadzenia. Do zachowania równowagi psychicznej opiekun musi zapewnić mu fizyczną i umysłową stymulację. Terier nie będzie odpowiednim towarzyszem dla małych dzieci, nieaktywnych seniorów ani innych osób, które prowadzą bierny tryb życia. Gdzie powinien mieszkać czarny terier rosyjski? Ten duży czworonóg raczej nie odnajdzie się w mieszkaniu, jest stworzony do życia w domu z dużym ogrodem.  

Czarny terier rosyjski – cena

Część osób zainteresowanych dużymi rasami psów zastanawia się, ile kosztuje czarny terier rosyjski. Cena za szczenię z legalnej hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce to od 3000 do 5000 złotych. Dla części potencjalnych opiekunów kwoty te mogą być nieco zaskakujące, jednak musimy mieć świadomość, że terier z certyfikowanej  hodowli, która cieszy się renomą, jest wychowywany w świetnych warunkach, karmiony dobrej jakości jedzeniem i poddawany procesowi socjalizacji.

Osoby, dla których hodowla psów jest zawodem i sposobem na życie, wkładają mnóstwo wysiłku w profesjonalną opiekę nad czworonogami. Hodowcy dbają zarówno o szczenięta, jak i ich matkę przez całe jej życie (suka jest pod stałą opieką weterynaryjną). 

Alternatywą inwestycji w czarnego teriera rosyjskiego z rodowodem może być też pies w typie tej rasy pochodzący ze schroniska dla zwierząt, gdzie trafiają różne pupile. Z pewnością warto rozważyć tę opcję, szczególnie jeśli nie planujemy, by nasz pupil brał udział w konkursach i wystawach kynologicznych.

Czarny terier rosyjski – pielęgnacja

Czy czarny terier rosyjski wymaga skomplikowanej pielęgnacji? Tak. Ze względu na gęstą szatę i brak tradycyjnego linienia (terier wymienia szatę systematycznie przez cały rok) wskazane jest regularne trymowanie i strzyżenie pupila (najlepiej oddać psa w ręce groomera) oraz staranne wyczesywanie 1–2 razy w tygodniu. Opiekun czarnego teriera rosyjskiego musi też pamiętać o regularnych kąpielach psa (nawet raz w miesiącu).

Czarny terier rosyjski – żywienie

Chcąc zadbać o prawidłowy rozwój i zdrowie czarnego teriera rosyjskiego, należy zwrócić szczególną uwagę na jego prawidłowe żywienie. Warto zapewniać czworonogowi pełnoporcjową karmę gotową (suchą i mokrą) dla ras dużych i olbrzymich, dostosowaną do jego wieku, zdrowia i aktywności fizycznej. Karmiąc teriera zbilansowanym i kompletnym jedzeniem gotowym, zapewnimy mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Pamiętajmy, by nie przekarmiać psa i dawkować pokarm zgodnie z zaleceniami producenta. Szczenięta czarnego teriera rosyjskiego powinny otrzymywać jedzenie typu „junior”, dorosłe psy typu „adult”, a starsze – „senior”. Jak często karmić teriera? Optymalne będą dwa posiłki o stałych porach. Pies musi mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody pitnej. Specjalne smakołyki przeznaczone dla zwierząt można podawać pupilowi okazjonalnie, nie powinny jednak przekraczać więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Czarny terier rosyjski – zdrowie

Czarne teriery rosyjskie to zdrowe psy, które nie są podatne na choroby. Świetnie znoszą niskie temperatury. Do możliwych problemów zdrowotnych zaliczamy:

  • dysplazję stawów biodrowych i łokciowych,
  • zaćmę,
  • postępujące zwyrodnienie siatkówki.

Standardowa długość życia czarnego teriera rosyjskiego wynosi 1011 lat.

Czarny terier rosyjski – ciekawostki

  1. W latach 70. XX wieku w Leningradzie opracowano schemat strzyżenia czarnego teriera rosyjskiego, który jest aktualny do dziś. 
  2. Pierwszy wzorzec rasy czarnego teriera rosyjskiego powstał w 1958 roku.

Czarny terier rosyjski – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa rasy czarny terier rosyjski: Raffy, Nestor, Topaz, Nero, Hektor.

Przykładowe imiona dla suki rasy czarny terier rosyjski: Fiona, Kora, Luna, Brita, Stokrotka.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.3 / 5. Liczba głosów 15

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Dobra relacja to nie dominacja

Pożądane zachowania można wypracować pozytywnymi wzmocnieniami. Nawet jeśli będzie to trwało nieco dłużej, da lepsze efekty.

Zdrowie

Gruby, chudszy… szczupły

Z powodu nadwagi i otyłości cierpią domowe zwierzęta. Przekarmiamy je w imię źle pojętej miłości.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres