Cocker spaniel angielski

Cocker spaniel angielski

Cocker spaniel angielski jest pięknym zwierzęciem o zachwycającej, jedwabistej sierści. Należy jednak pamiętać, że jest to pies pracujący, myśliwski i nie należy go traktować jak kanapowca. Potrzebuje bardzo dużo ruchu i przebywania na świeżym powietrzu. Jak opiekować się cocker spanielem? Przeczytaj. 

Cocker spaniel angielski – podstawowe informacje

Klasyfikacja FCI grupa 8 (aportery, płochacze i psy dowodne), sekcja 2 (płochacze)
Długość życia 12–14 lat
Charakter radosny, żwawy, łagodny i przywiązany, pełen energii i wigoru
Rozmiar wzrost: samce 39–41 cm, samice 38–39 cm

masa ciała: 13–14,5 kg

Sierść szata: przylegająca, jedwabista, nigdy szorstka ani kędzierzawa

umaszczenie: dowolne

Cocker spaniel angielski – historia

Najstarsze wzmianki o tych psach pochodzą z pierwszego walijskiego kodeksu praw ustanowionego w X w. przez króla Walii zwanego Prawodawcą. W wydanej w XIV wieku Maystre of Game pierwszej brytyjskiej książce o psach, de Langley po raz pierwszy używa słowa „spaniel”, co wskazuje na Hiszpanię jako kraj pochodzenia tych psów.  Obecnie jednak istnieje opinia, że pierwsze spaniele przybyły na Wyspy Brytyjskie raczej z Francji niż Hiszpanii. 

Aż po wiek XVIII różnice pomiędzy rasą psa spaniel i seter były dosyć płynne. Jednych i drugich czworonogów używano do polowania na ptactwo. Nazwa „cocker” pojawia się pod koniec XVIII wieku i wywodzi się od słowa „woodcock”, czyli angielskiej nazwy dla słonki – ptaka łownego, do dziś cenionego przez myśliwych. Pierwotny, dziś już nieistniejący spaniel był maści czarnej z żółtymi znaczeniami, a jeszcze do końca XIX wieku najbardziej popularnym umaszczeniem był spaniel czarny. Dopiero później pojawiły się inne kolory. 

Pierwszy wzorzec cocker spaniela pochodzi z roku 1893. Zapoczątkowało to hodowle czystej rasy cocker spanieli, które stosunkowo szybko zaczęły zdobywać dużą popularność nie tylko w Anglii, lecz także na świecie. W ciągu następnych 100 lat typ i umaszczenie cocker spaniela ulegały dużym zmianom, podobnie jak jego użytkowość. Chociaż myśliwi nadal starają się utrzymać użytkowy charakter rasy, to znakomita większość spanieli pełni dziś funkcję psów do towarzystwa.

Cocker spaniel angielski – wygląd 

Cocker spaniel to pies średniej wielkości o zwartej budowie i pięknej, jedwabistej szacie. Długość tułowia jest mniej więcej równa wysokości w kłębie. Głowa ma szlachetną linię. Oczy są duże, ale nie wypukłe, o łagodnym, inteligentnym spojrzeniu. Uszy nisko osadzone, zwisające, pokryte obfitym, długim i lśniącym włosem. Kończyny są mocne i dobrze umięśnione. Nisko osadzony ogon, noszony niezbyt wysoko, prawie cały czas się porusza.

Cocker spaniel sierść ma gładką i jedwabistą. Włosy nie powinny być szorstkie, faliste, skręcone ani zbyt obfite. Jego tułów oraz kończyny przednie i tylne powyżej stawów skokowych są obficie owłosione.

Umaszczenie cocker spaniela – rodzaje:

 • jednolite: czarne, rude, złote, czekoladowe, czarne podpalane, czekoladowe podpalane. Bez bieli z wyjątkiem niewielkiej plamki na piersi;
 • dwubarwne: biało-czarne, biało-pomarańczowe, biało-czekoladowe, biało-cytrynowe, z nakrapianiem lub bez;
 • trójbarwne: biało-czarne i biało-czekoladowe z podpalaniem;
 • przesiane: niebieskie, pomarańczowe, cytrynowe, czekoladowe, niebieskie z podpalaniem, czekoladowe z podpalaniem. 

Cocker spaniel angielski – charakter

 • Osobowość

Cocker spaniel jest psem łagodnym, uczuciowym i przyjaznym, ale charakternym. To bardzo wesołe zwierzę, które uwielbia zabawę i dobrze dogaduje się ze starszymi dziećmi. 

 • Potrzeba ruchu

Zwierzę tej rasy jest aktywne, ruchliwe i energiczne. Nie ma znaczenia wielkość mieszkania, pod warunkiem, że zapewni się psu odpowiednio dużo ruchu i zajęć. Jedną z ulubionych czynności cocker spaniela na spacerach jest buszowanie w zaroślach, a także pływanie i nurkowanie.

 • Szkolenie

Cocker spaniel jest bardzo inteligentny i podatny na szkolenie. Szybko rozumie, czego oczekuje od niego opiekun, ale potrafi być też uparty. Najlepszą motywacją podczas treningów są dla niego smakołyki. Trzeba jednak uważać, żeby nie przekroczyć dobowej dawki kalorii, podając psu przekąski. Mogą one stanowić maksymalnie 10% dziennej puli kalorii.

 • Znoszenie samotności

Pies ten silnie przywiązuje się do opiekuna i źle znosi nawet krótkotrwałą samotność. Jeżeli już jako szczenię cocker spaniel będzie odpowiednio szkolony, bez problemu zostanie sam w domu na kilka godzin. 

 • Szczekanie

Cocker spaniel lubi wykorzystywać szczekanie, aby wymusić uwagę opiekuna. Odpowiednie szkolenie powinno ograniczyć niepożądane zachowanie.

Cocker spaniel angielski – cena

Cena cocker spaniela zależy przede wszystkim od jego pochodzenia, a także od wieku i płci. Waha się od 1500 do nawet 5500 zł. Trzeba pamiętać, że cena psów rasowych z dbających o swoich podopiecznych hodowli, jest wysoka, ponieważ na koszty te składają się: opieka nad matką przez całe jej życie, opieka weterynaryjna w czasie ciąży i nad szczeniętami, odpowiednia dieta, czas poświęcony na opiekę nad psami i socjalizację.

Koszt utrzymania psa tej rasy wynosi około 130–250 zł miesięcznie.

Cocker spaniel angielski – pielęgnacja

Pielęgnacja sierści cocker spaniela bywa skomplikowana, zwłaszcza w przypadku psów wystawowych. Należy czesać go kilka razy w tygodniu, a w okresie linienia (wiosną i jesienią) nawet codziennie. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na pachwiny, pachy i uszy, ponieważ w tych miejscach włos może się filcować. Strzyżenie cocker spaniela powinno obejmować: uszy do połowy długości (z obu stron), wnętrze małżowiny, szyję (do wysokości mostka), okolice pod ogonem, chorągiewkę na ogonie, miejsca między opuszkami palców. 

Częste kąpiele nie są konieczne, wystarczy 3–4 razy w roku umyć psa specjalnym szamponem dla zwierząt lub częściej, gdy się wybrudzi. W okresie jesienno-zimowym po spacerach warto opłukać kończyny i podbrzusze czworonoga, aby pozbyć się piasku i innych zabrudzeń, takich jak sól, którą posypywane są zimą chodniki.

Nie tylko pielęgnacja sierści psa jest bardzo ważna w przypadku tych pięknych czworonogów. Ze względu na to, że ich uszy są duże i zwisające, istnieje ryzyko występowania częstych ich  infekcji. Regularna higiena uszu jest zatem niezbędna. Trzeba też pamiętać, żeby po każdej kąpieli wyczyścić dokładnie wnętrze ucha cocker spaniela specjalnym preparatem, ponieważ wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii.

Cocker spaniel angielski – żywienie

Przy diecie dla cocker spaniela warto pamiętać, że psy te mają ogromny apetyt. W żadnym przypadku nie można zapewniać im więc stałego dostępu do karmy. Trzeba ustalić dzienną dawkę kaloryczną dla danego osobnika i podawać ją w 2–3 posiłkach dziennie. Miski powinny być wystawiane na 20–30 minut, a następnie oczyszczane z resztek niezjedzonego pokarmu.

Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie diety mieszanej, czyli podawanie zarówno suchej, jak i mokrej karmy w równych proporcjach pod względem masy. Taki sposób żywienia pomaga w dbaniu o uzębienie i szczupłą sylwetkę cocker spaniela. Sucha karma wspomaga usuwanie płytki bakteryjnej z powierzchni zębów. Mokre jedzenie charakteryzuje się wysoką zawartością wody, więc dodatkowo nawadnia organizm i jest cztery razy mniej kaloryczne od suchego. Pies musi mieć też stały dostęp do miski z wodą, którą należy wymieniać na świeżą codziennie. 

Cocker spaniel angielski – zdrowie

Właściwie pielęgnowany i karmiony cocker spaniel angielski jest psem wytrzymałym, odpornym i żywotnym. Typowe choroby dla tej rasy to schorzenia oczu: katarakta, postępujący zanik siatkówki (PRA), podwinięcie powieki (entropium) i zapalenie spojówek. Psy te podatne są na infekcje uszu, których można uniknąć dzięki ich systematycznemu czyszczeniu i usuwaniu włosów z wnętrza małżowiny. U cocker spanieli w starszym wieku mogą wystąpić kłopoty z sercem, a także choroby nerek.

Cocker spaniel angielski – ciekawostki

 • Jednym z najbardziej znanych, współczesnych cocker spanieli czarnych był Lupo, pies księżnej Kate i księcia Williama. Podobno świetnie dogadywał się z ich dziećmi.
 • W latach 70. XX wieku cocker spaniele angielskie zyskały opinię nieposłusznych. Stało się tak za sprawą nieprawidłowego doboru hodowlanego. W latach 90. XX wieku zaczęto eliminować złe praktyki, aby przywrócić temu uroczemu psu dobre imię.

Cocker spaniel angielski – imiona

Przykładowe imiona dla suki cocker spaniela: Angie, Barbie, Dolly, Falka, Goldie, Ibiza, Lila, Marylin, Paris, Trufla

Przykładowe imiona dla psa cocker spaniela: Alfi, Axel, Elliot, Fabio, Hilton, Lord, Magnum, Rico, Szafran, Tonik

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 11

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Ciekawostki

Niebieskie psy?

Czy pies może być niebieski? Tak – może mieć tzw. niebieskie umaszczenie.

Zachowanie

4 sprawdzone pomysły na zabawy ze szczeniakiem

Młode zwierzę potrzebuje do prawidłowego rozwoju zróżnicowanej stymulacji umysłowej i ruchowej. Jak mu ją zapewnić? Oto kilka propozycji na zabawy ze szczeniakiem w domu oraz na świeżym powietrzu.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres