Chart polski

Chart polski

Chart polski to duży, smukły i wytrzymały pies, który zachwyca dystyngowaną aparycją. Jest zręczny i bardzo szybki, doskonale daje sobie radę w psich wyścigach. Wykazuje się bardzo dużą odpornością na choroby genetyczne i jest łatwy w pielęgnacji. Kto najlepiej sprawdzi się w roli opiekuna tego niezwykłego czworonoga? Jak wygląda hodowla charta polskiego i czy zakup pupila tej rasy to duży wydatek? Sprawdźmy!

Chart polski – podstawowe informacje

FCI grupa X (charty); sekcja 3 (charty krótkowłose) nr wzorca 333
Długość życia 1214 lat
Charakter wytrzymały, czujny, aktywny, opanowany, pewny siebie, odważny, zrównoważony
Rozmiar duży (samce i samice):

masa ciała – od 25 do 35 kg

wysokość w kłębie – samice 68–75 cm, samce 70–80 cm 

Sierść krótka, twarda, z obfitym podszerstkiem; umaszczenie: dopuszczalny dowolny kolor
Kraj pochodzenia Polska

Chart polski – szczypta historii

Wielu sympatyków czworonogów zastanawia się, co warto wiedzieć o historii rasy chart polski. Jakie są jej początki? Pierwsze wzmianki o tych zwierzętach pochodzą z czasów Galla Anonima. To stara rasa psów myśliwskich, cenionych przez szlachtę polską (ich przodkami były charty azjatyckie z obszaru Azji Mniejszej). Psy te pierwotnie służyły do polowań na ptactwo, zające, wilki, lisy i sarny. Po zakończeniu II wojny światowej polowania z chartami polskimi były zabronione. Wówczas liczebność psów drastycznie zmalała. Na szczęście miłośnicy rasy podjęli jej odbudowę w latach 70 XX wieku. 

Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna (FCI) oficjalnie uznała rasę w 1989 roku.

Chart polski – wygląd

Chart polski to duży, wysoki pies o niezwykłej mocy i sile. Zgodnie z oficjalnym wzorcem wysokość w kłębie u samców wynosi  70–80 cm, natomiast u suk  68–75 cm. Typową cechą wyglądu charta polskiego jest smukła, muskularna sylwetka, sucha i wąska kufa oraz długi ogon zakończony charakterystycznym piórem.

Głowa: długa i sucha; stop słabo zaznaczony.

Oczy: ciemne, o migdałowatym kształcie.

Uszy: średniej wielkości, przylegające do szyi.

Ogon: długi, grubszy u nasady, na końcu noszony w pierścień lub zakręcony ku górze.

Szata: dwuwarstwowa (włos okrywowy i delikatny podszerstek).

Maść: dopuszczalna dowolna.

Chart polski – charakter

Chart polski przywiązuje się do opiekuna, choć nie jest nadmiernie wylewny. To bardzo inteligentny czworonóg. Jeśli poświęcimy jego wychowaniu odpowiednią ilość czasu, stworzymy z nim silną więź. Jest bardzo pojętny i chętnie się uczy. Aby zaspokoić podstawowe potrzeby tego aktywnego zwierzęcia, należy zapewnić mu rozrywki, dzięki którym będzie mógł spożytkować nagromadzoną energię. Chart jest zawzięty i bardzo wytrzymały. Idealnie sprawdzi się w coursingu (pogoń za atrapą ofiary) i wyścigach torowych. Chart polski wykazuje się odwagą, pewnością siebie, a w stosunku do obcych wrodzoną nieufnością. Co ciekawe, pies jest bardzo cierpliwy wobec dzieci, jednak – jak każdy pies – chart nie powinien pozostawać z najmłodszymi bez nadzoru dorosłego opiekuna. Przedstawiciele tej rasy świetnie sprawdzają się w roli stróżów posesji. 

Chart polski – dla kogo?

Chart polski może wykazywać skłonność do pokazywania swojej niezależnej natury,  nie zawsze chętnie poddaje się woli przewodnika, dlatego dobrze, by jego opiekun miał cechy lidera i wykazywał konsekwencję podczas szkolenia. Treningi posłuszeństwa charta warto zacząć już od szczenięctwa. Z kim pies tej rasy stworzy  najlepszą drużynę? Chart będzie doskonałym towarzyszem miłośników joggingu, jazdy konnej i innych dyscyplin sportowych uprawianych na świeżym powietrzu. Z pewnością nie jest to pupil polecany dla osób, które nie lubią sportu, ani dla seniorów. Dobrze sprawdzi się także w roli psa dla rodziny. Warto zaznaczyć, że chart nie powinien żyć pod jednym dachem z mniejszymi zwierzętami (szczególnie kotami), ponieważ może traktować je jak zwierzynę łowną.

Gdzie powinien mieszkać chart polski? Idealnym miejscem dla czworonoga tej rasy jest dom z ogrodem i sąsiedztwo terenów zielonych. Jednak jeśli zaspokoimy podstawowe potrzeby charta, łatwo zaadaptuje się do warunków w mieszkaniu. 

Chart polski – cena

Ile kosztuje chart polski? Hodowla, która działa legalnie (jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce), wycenia psa tej rasy na kwotę od 3000 do około 5000 złotych. Zwierzę pochodzące z profesjonalnego miejsca rozrodu kosztuje sporo, ponieważ hodowla psów rasowych to absorbujące i kosztowne zajęcie. Profesjonalni hodowcy, dla których hodowla psów jest pełnoetatowym zajęciem, wkładają wiele wysiłku i czasu w wychowanie, socjalizację i karmienie szczeniąt. Troskliwą opieką objęta jest też suka charta polskiego, która znajduje się pod stałą kontrolą lekarza weterynarii. 

Kupując rasowego psa z certyfikowanej hodowli, która cieszy się pozytywnymi opiniami, możemy z dużym prawdopodobieństwem zakładać, jakie chart będzie miał usposobienie, zdrowie i zachowanie. 

Jeśli rasa nie ma dla nas szczególnego znaczenia, zawsze możemy rozważyć adopcję psa w typie rasy chart polski z pobliskiego schroniska. 

Chart polski – pielęgnacja

Czy chart polski wymaga czasochłonnej i skomplikowanej pielęgnacji? Nie. To pupil bezproblemowy w utrzymaniu. Ze względu na niewielkie linienie możemy go szczotkować raz na jakiś czas, aby usunąć martwy włos. Tak jak w przypadku wszystkich czworonogów, opiekun charta polskiego powinien systematycznie kontrolować stan jego uszu i oczu oraz codziennie myć psie zęby. Kąpiele należy przeprowadzać dość rzadko.

Chart polski – żywienie

Prawidłowe żywienie psa to gwarancja jego właściwego rozwoju i zdrowia. W trosce o pupila warto karmić go wysokogatunkową, pełnoporcjową karmą gotową. Zwróćmy uwagę, aby chart polski otrzymywał jedzenie dedykowane dla psów ras dużych, dostosowane do wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Postępując w ten sposób, zaspokoimy jego potrzeby i dostarczymy psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Młode charty powinny być karmione pokarmem gotowym z oznaczeniem „junior”. Dorosłe psy należy karmić pokarmem typu „adult”, a starsze pupile tym z oznaczeniem „senior”.

Chart polski, jak każdy czworonóg, musi zawsze mieć zapewniony swobodny dostęp do świeżej i czystej wody. Jeśli chodzi psie smaczki, dbajmy o to, aby nie przekraczały 10% dziennego zapotrzebowania na energię.

Chart polski – zdrowie

Chart polski uchodzi za czworonoga cieszącego się dobrym zdrowiem (jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne). To rasa nieobarczona genetycznie żadnymi schorzeniami. Decydując się na pupila tej odpornej rasy, prawdopodobnie będziemy odwiedzać lekarza weterynarii tylko podczas rutynowych kontroli. Czy charty polskie to psy długowieczne? Ich standardowa długość życia wynosi 1214 lat.

Chart polski – ciekawostki

  1. Pierwsze wzmianki o chartach w Polsce pochodzą z  przełomu XI i XII wieku. 
  2. Charty rasy greyhound to najszybsze z chartów. W ciągu sekundy potrafią przebiec aż 18 metrów.
  3. Chart polski jest najwyższą z krajowych ras psów.
  4. Na posiadanie charta polskiego należy uzyskać pozwolenie.

Chart polski – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa rasy chart polski: Pongo, Faster, Boni, Pax.

Przykładowe imiona dla suki rasy chart polski: Kora, Saba, Nutka, Milka.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów 2

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

PORADY, JAK NAUCZYĆ PSA POSŁUSZEŃSTWA

Twój pies ucieka na spacerach i nie reaguje na komendy? Nie przyjmujesz w domu gości, bo na nich skacze albo szarpie za nogawki? Z tego artykułu dowiesz się, jak nauczyć psa posłuszeństwa oraz jak sprawić, by reagował na podstawowe polecenia.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres