Chart perski

Chart perski Saluki

Chart perski- Dowód osobisty (na podstawie wzorca):

Grupa: 10 FCI (charty)
Wysokość: średnio 58–71 cm, suki mniejsze od psów
Głowa: wąska, długa, szlachetna, bez wyraźnie zaznaczonego stopu. Wierzchołek nosa wydatny, czarny lub brązowy. Oczy dość duże, owalne o wyrazistym, ale i nostalgicznym spojrzeniu, ciemnobrązowe do orzechowych.
Uszy: długie, obwisłe, porośnięte jedwabistym, długim włosem.
Kończyny: suche, silne, o mocnym kośćcu i długich, suchych mięśniach.
Klatka piersiowa: pojemna i głęboka.
Ogon: długi, nisko osadzony, na spodniej stronie ozdobiony jedwabistym piórem.

Chart perski- Szczypta historii:

Saluki jest prawdopodobnie jednym z najstarszych chartów. W krajach arabskich te pełne rgacji psy cenione przez szejków pustynnych nazywano El Hor (Szlachetny), w przeciwieństwie do zwyczajnych psów stróżujących, które w języku arabskim określa się nazwą “kelb” lub “kalb” i uważa za nieczyste. Kelb – ten psi parias, którego życie nie należało do najłatwiejszych, pilnował wielbłądów, strzegąc ich przed wilkami i obcymi. Namioty ludzi omijał zaś z daleka, bo tak był nauczony. Natomiast saluki miał swoje miejsce nie tylko w namiocie, ale i w sercu swojego właściciela. Jeśli nie polował, okrywany był dla ochrony przed zimnem i wilgocią tkaniną ozdobioną błękitnymi paciorkami. Saluki towarzyszył karawanom lub ścigał gazele i inną zwierzynę, sam albo z sokołem. Według słów nadwornego poety z Abu Nuwas z 800 r.n.e. “saluki jest jak jastrząb spadający na stepówkę, swoimi czterema łapami obdziera ziemię ze skóry – tak jest bystronogi”. Sława tego charta sięgała każdego zakątka Środkowego Wschodu. Nic więc dziwnego, że ta niezwykła istota nie była przeznaczona na sprzedaż. Zgodnie z tradycją saluki ofiarowywano tylko osobom, które miały być w szczególnie uhonorowane. Stąd bierze się jego reputacja psa królów. Przybycie saluki do Europy związane jest z wyprawami krzyżowymi do Ziemi Świętej. Jego wizerunek widnieje na wielu obrazach i sztychach z tej epoki. W wiekach późniejszych malowali go Veronese, Tintoretto i inni mistrzowie pędzla.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Ciekawostki

Filmy i bajki o psach dla całej rodziny

Psie życie stało się inspiracją dla niejednego scenariusza filmowego. Psy niemal wszystkich rozmiarów i ras znalazły swoje miejsce na srebrnym ekranie.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres