Charcik włoski

Charcik włoski

Charciki włoskie to ucieleśnienie elegancji i wytworności. Ze względu na myśliwską naturę potrzebują dużo ruchu. Ich spokojny i czuły charakter sprawia, że są także doskonałymi towarzyszami człowieka. Należą do inteligentnych psów, które lubią uszczęśliwiać swoich opiekunów. Charciki uwielbiają aktywność i na ogół cieszą się dobrym zdrowiem. Czytaj dalej, aby bliżej poznać charcika włoskiego.

Charcik włoski – podstawowe informacje

Grupa 10 FCI (charty), sekcja 3 (charty krótkowłose)
Długość życia 12–14 lat
Charakter łagodny, oddany, czuły, spokojny, inteligentny, łowca, nieufny wobec obcych
Rozmiar mały; wysokość w kłębie: 32–38 cm, masa ciała: 3–5 kg
Sierść bardzo krótka, delikatna, jedwabista
Kraj pochodzenia Egipt/Włochy

 

Charcik włoski – szczypta historii

Charciki włoskie należą do jednej z najstarszych ras. O pochodzeniu małych chartów krążą rozmaite legendy. Miały być faworytami królowej Kleopatry, a do Rzymu trafiły z powracającym z Egiptu Juliuszem Cezarem. Tam stały się modnymi pieskami rzymskich matron.  

 

Uważa się, że obecna rasa pochodzi z obszaru, który odpowiada dzisiejszej Grecji i Turcji (podobizna charcika widnieje na starożytnych ceramikach z tych rejonów). Wiadomo na pewno, że już w średniowieczu, obok dużych chartów, znane były w Europie i te mniejsze. Charcik szczególną popularność zyskał we Włoszech i właśnie stąd wywodzi się nazwa rasy. Początkowo służył jako pies wyścigowy i myśliwski. Charty pomagały w polowaniach na zające i króliki, ale przede wszystkim były psami do towarzystwa, popularnymi na dworach królewskich i magnackich. 

Pierwszym stowarzyszeniem rasy był Klub Charcika Włoskiego, który powstał w Wielkiej Brytanii w 1900 roku. Rasa została oficjalnie uznana w 1956 roku przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI).

 

Charcik włoski – wygląd

Charciki włoskie należą do małych ras. Zarówno psy, jak i suki ważą od 3 do 5 kg. Ich wzrost wynosi średnio 32–35 cm. Smukłe ciało tworzy niemal idealny kwadrat – jego długość jest prawie równa wzrostowi w kłębie. Kształtem może przypominać greyhounda lub charta arabskiego, ale jest bardziej elegancki. Grzbiet i lędźwie ma wysklepione, a zad mocno ścięty. Nogi charcika są kościste, ale umięśnione. Bardzo charakterystyczny jest jego chód  – lekki, taneczny, z wysoko unoszonymi przednimi łapami. Ogon jest nisko osadzony, bardzo cienki i wygięty ku górze.

Głowa nie sprawia wrażenia ciężkiej – długa i wąska, a czaszka lekko zaokrąglona na bokach. Stop niewielki, słabo zaznaczony, linie profilu równoległe, długość kufy, zwężającej się ku nosowi, jest równa długości mózgoczaszki.

Oczy są duże, prawie okrągłe, ciemne i wyraziste. Uszy wysoko osadzone, cienkie i delikatne, w stanie pobudzenia podniesione i załamane na boki, w spoczynku złożone ku tyłowi.

Sierść charcika jest bardzo krótka, delikatna i jedwabista, a umaszczenie jednolite – czarne, szare i beżowe we wszelkich odcieniach. Białe znaczenia są dopuszczalne, ale tylko na piersi oraz łapach. 

Charcik włoski – charakter

Charciki włoskie mają wesołe usposobienie, są bardzo czułe i łagodne. Szybko przywiązują się do opiekuna. Należą do żywiołowych psów i lubią ścigać wszystko, co się rusza. Mimo że są bardzo energiczne, dzięki odpowiedniej dawce ruchu nie będą sprawiały w domu kłopotów. Wystarczy miejsce, gdzie będą mogły się wybiegać i rozładować energię.

Wobec obcych ludzi i zwierząt charciki są raczej nieśmiałe i nieufne. Po nieśmiałym szczeknięciu na intruza pies będzie szukał ukrycia, by z daleka obserwować, co się dzieje.

Nie możemy zapominać o myśliwskiej naturze charcika. Uwielbia ścigać inne zwierzęta, dlatego powinien być prowadzony na smyczy i spuszczany z niej tylko w ogrodzonych i bezpiecznych miejscach. Należy szczególnie uważać w terenie miejskim. Charciki nie mają skłonności do ucieczek, ale są szybkie i bardzo trudno je dogonić. Mogą osiągnąć prędkość nawet do 50 km/h! Jako aktywne psy lubią się bawić, biegać i skakać. Świetnie sprawdzą się w psich sportach, takich jak np. agility lub coursing. Lubią też wysokość, dlatego często znajdziesz charcika na stole w kuchni czy na szafie.

Ze względu na wrażliwy charakter, podczas szkolenia charcik będzie wymagał łagodnego, ale konsekwentnego opiekuna. Edukacja charcika włoskiego musi zacząć się jak najwcześniej. To bardzo ważne, aby ten z natury bojaźliwy pies przyzwyczaił się do ludzi, zwierząt i sytuacji, które mogą wywoływać u niego stres. Przy treningu doskonale sprawdzą się metody oparte na pozytywnym wzmocnieniu. 

Charcik włoski – dla kogo?

Ze względu na to, że jest nieśmiały i nieufny wobec obcych, charcik nie sprawdzi się w roli stróża.

Przy odpowiedniej dawce aktywności fizycznej pies nie będzie sprawiał problemów w mniejszym mieszkaniu. Doskonale odnajdzie się również w dużym domu z ogrodem. Nie jest bardzo szczekliwy, więc nie powinien być uciążliwy dla sąsiadów. Charcik włoski jest doskonałym wyborem na pierwszego psa dla niedoświadczonych opiekunów.

Dobrze dogaduje się ze starszymi pociechami, nie jest polecany jednak dla rodzin z małymi dziećmi ze względu na swój płochliwy charakter (może wystraszyć się głośniejszych krzyków) i delikatną budowę ciała. Toleruje inne zwierzęta w domu, jednak pozostaje nieufny w stosunku do tych większych od niego.

Charcik włoski źle znosi samotność. Jest bardzo towarzyskim czworonogiem, dlatego wielogodzinna nieobecność opiekuna w domu wpłynie na niego negatywnie. Wymaga dużej uwagi zwłaszcza w młodym wieku, ponieważ nie zdaje sobie sprawy ze swojej kruchości, co może skończyć się np. złamaniem łapy podczas zabawy. Młode charciki długo uczą się czystości. Przyszły opiekun musi więc być cierpliwy i konsekwentny w treningu.

Charcik włoski – cena

Cena za szczenię z dobrej hodowli waha się od 3500 do 4500 zł. Składają się na nią: opieka weterynaryjna suki w czasie ciąży, opieka nad szczeniętami, odpowiednia dieta oraz czas poświęcony na opiekę nad psami i ich socjalizację. Do późniejszych wydatków należą: żywienie, wizyty u lekarza weterynarii, szczepienia, leczenie potencjalnych chorób itd. Charcik włoski nie jest popularną rasą w Polsce, dlatego bardzo trudno znaleźć szczenię z dobrej hodowli. Jeśli chcesz kupić psa tej rasy, wybierz hodowlę prowadzoną przez profesjonalistów, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce.

Charcik włoski – pielęgnacja

Charcik włoski jest psem bardzo łatwym w utrzymaniu. Jego krótka sierść wymaga szczotkowania raz w tygodniu. Bardzo ważna jest pielęgnacja i higiena jamy ustnej. Należy zadbać o regularne szczotkowanie zębów psa. Trzeba też pamiętać o systematycznym przycinaniu pazurów, kontroli uszu i kąpielach, gdy zwierzę bardzo się ubrudzi. Ze względu na krótką sierść charcik włoski jest wrażliwy na niskie temperatury, zimą warto zaopatrzyć się więc w odpowiednie ubranka dla niego.

Charcik włoski – żywienie

Aby zapewnić wszystkie niezbędne składniki odżywcze, powinniśmy podawać charcikowi włoskiemu pokarm pełnoporcjowy dobrej jakości, dopasowany do jego wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Najlepiej podzielić dzienną porcję na 3 regularne posiłki. Charcik włoski nie ma predyspozycji genetycznych do tycia, jednak warto zapewnić mu wystarczającą ilość aktywności fizycznej oraz regularnie kontrolować masę ciała. Jak każdy pies, musi mieć zapewniony również stały dostęp do świeżej i czystej wody.

Charcik włoski – zdrowie

Mimo że charciki włoskie są dość kruchymi czworonogami, żyją bardzo długo i są aktywne do późnej starości. Średnia długość ich życia wynosi od 12 do 14 lat.

Rasa jest szczególnie podatna na złamania kości. Charciki mają także predyspozycje do niektórych chorób i dolegliwości, takich jak:

– dysplazja stawów biodrowych i łokciowych,

– zwichnięcie rzepki,

– choroba Perthesa (martwica kości udowej),

– problemy przyzębia (np. krwawienie dziąseł, odsłonięcie szyjek zębów, zapalenie dziąseł),

– choroby oczu (atrofia siatkówki oka, jaskra),

– łysienie,

– wnętrostwo,

– niedoczynność tarczycy,

– padaczka,

– rak skóry,

– choroba von Willebranda (skłonność do krwawień samoistnych).

Charcik włoski – ciekawostki

– Nazwę „włoski” charcik zyskał dzięki temu, że wielu włoskich malarzy i rzeźbiarzy przedstawiało tę rasę w swoich dziełach.

– Charciki włoskie były bardzo cenione przez władców, m.in. Karola I Stuarta, Katarzynę Medycejską i Ludwika XIV. Fryderyk II Wielki darzył je wręcz chorobliwym uwielbieniem.

– Mimo przymiotnika „włoski” określającego rasę, charcik prawdopodobnie pochodzi z Egiptu i jest jedną z najstarszych ras psów.

Charcik włoski – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa: Baton, Wafel, Sprinter, Zeus, Cezar, Ozyrys, Hades, Scooby, Rambo, Tajfun, Dynamit.

Przykładowe imiona dla suki: Strzała, Błyskawica, Frytka, Kleopatra, Walkiria, Ksenia, Parówka, Fiona, Burza, Sztorm.

 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 2 / 5. Liczba głosów 2

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Gdy zawodzi tarczyca

Niedoczynność tarczycy (hipotyroidyzm) to jedna z najczęściej diagnozowanych u psów chorób o podłożu endokrynologicznym.

Zdrowie

Nowe koncepcje antykoncepcji

Lekarze weterynarii od dawna proponują nowoczesne metody antykoncepcji dla zwierząt jako najskuteczniejszy sposób kontroli urodzeń

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres