Cavalier king charles spaniel

Cavalier king charles spaniel

Cavalier king charles spaniel to mały, wesoły i przyjacielski pies o inteligentnym spojrzeniu. Potrafi być zarówno wulkanem energii, jak i oazą spokoju. W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat cavaliera – opis rasy, sposób pielęgnacji oraz wskazówki żywieniowe. Sprawdź, czy jesteś odpowiednim opiekunem dla tego sympatycznego czworonoga.

Cavalier king charles spaniel – podstawowe informacje

FCI grupa IX (psy ozdobne i do towarzystwa), sekcja 7. (angielskie spaniele ozdobne)
Długość życia 10–14 lat
Charakter wesoły, przyjacielski, ufny, żywiołowy, łagodny
Rozmiar masa ciała: 5,4–8 kg
Sierść szata: włos jedwabisty, prosty, ewentualnie lekko falisty, długi

typy umaszczenia: czarny podpalany, ruby (jednolicie czerwony), blenheim (biało-rudy) oraz trójkolorowy (biało-czarny podpalany)

Kraj pochodzenia Wielka Brytania

Cavalier king charles spaniel – szczypta historii

Psy podobne do cavaliera żyły w Anglii od dawna. Polowano z nimi na małe ptactwo, a od czasów Tudorów były przede wszystkim psami do towarzystwa. W XVII wieku, za Stuartów, gdy popularność psów spanieli na dworze królewskim sięgnęła szczytu, kojarzono je z przywiezionymi z Dalekiego Wschodu do Anglii chinami (czinami), które doprowadziły do zmiany typu – tak powstał spaniel królewski (king charles spaniel), a następnie cavalier king charles spaniel.

W 1926 roku różne rodzaje spanieli kosztowały około 25 funtów – okazała się to kwota tak atrakcyjna, że psy te stawały się coraz bardziej popularne w Wielkiej Brytanii. W 1928 roku ustalono wzorzec, wyraźnie odróżniający cavaliera od innych ras psów spanieli. Dopiero w roku 1945 uznano cavalier king charles spaniela za odrębną rasę. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) zaakceptowała wzorzec w 1955 roku. Po skromnych początkach dzisiaj są niezwykle popularnymi psami do towarzystwa. Także w Polsce mają coraz więcej miłośników.

Cavalier king charles spaniel – wygląd 

Cavalier king charles spaniel to mały, proporcjonalnie zbudowany pies, ważący od 5,4 do 8 kilogramów. Na pierwszy rzut oka wygląda jak miniatura spaniela. Oprócz mniejszych rozmiarów, od innych spanieli odróżnia go znacznie krótszy pyszczek. Ma charakterystyczną płaską głowę i szeroko rozstawione, ciemne oczy. Tak jak inne spaniele cavalier to pies z długimi uszami, pokrytymi falowaną sierścią.

Spaniel king charles ma zwarty i dość masywny tułów. Jego nogi są proste, a łapy mocno owłosione. Średniej długości ogon noszony jest wesoło na wysokości linii grzbietu lub poniżej. Sierść cavaliera jest długa, jedwabista i pozbawiona loków, ale może być lekko falowana.

Rasa ta występuje w kilku typach umaszczenia:

 • Cavalier king charles spaniel czarny z podpalaniem nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na klatce piersiowej i pod ogonem. Niepożądane są białe akcenty.
 • Cavalier king charles spaniel ruby charakteryzuje się jednolitym, głęboko czerwonym umaszczeniem, bez białych znaczeń.
 • Cavalier king charles spaniel blenheim – ma kasztanoworude łaty rozmieszczone na perłowobiałym tle. Na czole występuje charakterystyczne znaczenie w kształcie rombu.
 • Trójkolorowy cavalier king charles spaniel – biało-czarny pies z podpalaniami pod oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na wewnętrznej stronie kończyn i spodzie ogona.

Cavalier king charles spaniel – charakter

Cavalier king charles spaniel jest energicznym psem o żywiołowym charakterze. Uwielbia się bawić i często zachęca do tego swojego opiekuna. Jego zaletą jest posłuszeństwo. Chociaż lubi figle, to potrafi też w jednej chwili się uspokoić, gdy otrzyma sygnał od opiekuna, że nie czas na zabawę. Cavalier jest wielkim pieszczochem – przepada za głaskaniem i wylegiwaniem się na kolanach opiekuna.

Chociaż cavalier king charles spaniele są bardzo inteligentne, warto zdecydować się na ich szkolenie pod okiem specjalisty, aby wzmocnić ich najlepsze cechy. 

Cavalier king charles spaniel – dla kogo?

Ze względu na przyjacielski charakter cavalier jest wspaniałym psem do towarzystwa. Dobrze czuje się zarówno w obecności osób dorosłych, jak i dzieci. Należy jednak pamiętać, że zabawy z najmłodszymi zawsze muszą być nadzorowane przez osoby dorosłe.

Cavalier spaniel z jednej strony świetnie czuje się w towarzystwie osób młodych i aktywnych, a z drugiej strony chętnie dotrzymuje kroku osobom starszym. Bez problemu potrafi dostosować się do nastroju i temperamentu opiekuna.

Przyszły opiekun tego czworonoga musi pamiętać, że cavalier king charles spaniel, jak każdy inny pies, potrzebuje codziennych spacerów i zabawy. Zdecydowanie nie jest to towarzysz dla osób zapracowanych. Pozostawiony sam w domu na wiele godzin może czuć się bardzo samotny i wyrządzać szkody.

Cavalier king charles spaniel – cena

Szczenię cavalier king charles spaniela to wydatek rzędu 2500–4500 zł, w zależności od jego pochodzenia, wieku i płci. Trzeba pamiętać, że na cenę rasy cavalier king charles spaniel wpływ mają również wysokie koszty hodowli rasowych zwierząt. Hodowcy muszą poświęcić sporo czasu i finansów na: opiekę nad suczką przez całe jej życie, opiekę weterynaryjną, odpowiednie żywienie oraz socjalizację szczeniąt.

Cavalier king charles spaniel – pielęgnacja

Strzyżenie spanieli nie jest wskazane. Ich szata powinna wyglądać naturalnie. Ważne jest natomiast jej regularne szczotkowanie – przynajmniej 2–3 razy w tygodniu. Podczas linienia trzeba robić to codziennie. Kąpiele zalecane są tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba (pies się wybrudzi). Trzeba pamiętać o przycinaniu pazurów, przemywaniu oczu i czyszczeniu zębów.

Cavalier king charles spaniel jest rasą psów z długimi uszami, dlatego ważne jest, żeby podczas pielęgnacji skupić się właśnie na tej części ciała. Wskazane są regularne kontrole stanu uszu, ich czyszczenie i dokładne suszenie po kąpieli. Należy też usuwać psu włosy z okolicy kanału słuchowego. Najlepiej poradzić się lekarza weterynarii jak w domu skutecznie pielęgnować uszy “cavaliera”.

Cavalier king charles spaniel – żywienie

 • Cavalier king charles spaniel jest łakomczuchem. Aby zapobiec nadwadze i otyłości, należy ustalić zapotrzebowanie energetyczne zwierzęcia i podawać mu odpowiednią ilość pożywienia.
 • Podstawą diety powinna być pełnoporcjowa karma gotowa – sucha i mokra, najlepiej w proporcji 1:1 pod względem masy produktów. Dzienną dawkę trzeba podzielić na 2–3 mniejsze posiłki.
 • Dietę psa cavaliera można uzupełnić przekąskami, które wspaniale motywują czworonoga do nauki nowych sztuczek. Należy przy tym pamiętać, że mogą one stanowić maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego psa.

Cavalier king charles spaniel – zdrowie

Długość życia psów rasy cavalier king charles spaniel wynosi od 10 do 14 lat. Choroby, na które najbardziej narażone są psy tej rasy to, m.in.:

 • otyłość,
 • postępujący zanik siatkówki,
 • katarakta,
 • dystrofia rogówki,
 • dystrofia siatkówki,
 • dwurzędowość rzęs,
 • endokardioza zastawki mitralnej (choroba zwyrodnieniowa zastawek serca),
 • infekcja skóry drożdżakami malassezia,
 • plackowate wypadanie czarnej sierści,
 • jamistość rdzenia – syndrom Chiariego (choroba neurologiczna),
 • zwichnięcie rzepki.

Ze względu na stosunkowo krótki pyszczek u cavalier king charles spaniela mogą wystąpić też problemy z oddychaniem, termoregulacją i nietolerancja intensywnego wysiłku.

Cavalier king charles spaniel – ciekawostki

 • Chociaż “cavalier dog” pierwotnie był psem myśliwskim, to od dawna hodowcy przestali już wzmacniać jego cechy łowieckie, dzięki czemu stał się wspaniałym psem do towarzystwa, który nie ma tendencji do ucieczek ani pogoni za zwierzyną.
 • Wielką miłośniczką tej rasy jest Nancy Reagan – żona byłego prezydenta USA.

Cavalier king charles spaniel – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla suki cavalier king charles spaniela: Dolly, Gratka, Iskierka, Kika, Rosa.

Przykładowe imiona dla psa cavalier king charles spaniela: Charlie, Drops, Elvis, Karmel, Miętus.  

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.3 / 5. Liczba głosów 12

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Nowe koncepcje antykoncepcji

Lekarze weterynarii od dawna proponują nowoczesne metody antykoncepcji dla zwierząt jako najskuteczniejszy sposób kontroli urodzeń

Zdrowie

Operacja: ratunek niosący ryzyko

Niektóre zabiegi chirurgiczne są bardzo potrzebne, a nawet przedłużają życie czworonogom. Ale każda operacja może być obciążona ryzykiem powikłań

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres