Cao Fila de Sao Miguel

Cao Fila de Sao Miguel- Dowód osobisty (na podstawie wzorca):

Grupa: 2 FCI, sekcja 2 (molosy)
Wzrost: 50-60 cm w kłębie (pies), 48-58 cm (suka)
Waga: 25-35 kg (pies) i 20-30 kg (suka)
Głowa: kwadratowa, o silnych, dobrze rozwiniętych szczękach; uszy trójkątne, średniej wielkości, zwykle cięte tak, aby były zaokrąglone
Tułów: mocny, umięśniony, o szerokiej klatce piersiowej
Szata: zawszę pręgowana, o umaszczeniu od szarego do płowego, czasem występują białe znaczenia na piersi i łapach
Ogon: kopiowany na odcinku od pierwszego do trzeciego kręgu.

Cao Fila de Sao Miguel- Szczypta historii:

Słowo “fila” w nazwie rasy cao Fila de Sao Miguel pochodzi od portugalskiego słowa “filar”, które oznacza łapać, chwytać. Zgodnie ze słownikiem portugalskim z 1813 roku cao de fila jest psem, który po złapaniu zdobyczy nie puszcza jej. Cao de fila de Sao Miguel jest więc rasą polującą, blisko spokrewnioną z innymi molosami z Półwyspu Iberyjskiego. Pierwsze ślady psów typu fila na Półwyspie Iberyjskim datowane są na XVI wiek. W jednej z kronik zamieszczono opowiadanie o człowieku, który poluje na dzikie bydło przy użycia “psa fila i innych psów naganiających”. W XVII wieku znaleźć można już o wiele więcej śladów sugerujących, że fila był nieodzownym towarzyszem polowań, ale również stał się poważnym problemem społecznym ze względu na swoją nadmierną agresję. Mimo licznych przypadków pogryzień fila cieszył się jednak dużym uznaniem. W 1813 roku w książce Francisa Borgesa Silvy zatytuowanej “Ogólna i szczegółowa statystyka Wyspy Sao Miguel”, w rozdziale poświęconym przyrodzie autor wymienił pięć ras psów, które hodowane były na wyspie: fila, podengo, “rafeiros” oraz krzyżówki fila, podengo i psów myśliwskich. Fila w swej obecnej postaci jest efektem licznych krzyżówek alano, psów podwórzowych i różnych odmian chartów z południowej Portugalii. Te ostatnie były masowo przywożone przez kolonialistów w XV wieku. Prawdopodobnie korzystne położenie geograficzne półwyspu umożliwiło wprowadzenie domieszek ras pochodzących z Francji i Anglii, takich jak mastif, buldog, dog de Bordeaux oraz innych, popularnych w tamtych czasach psów.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Jak oduczyć psa szczekania?

Czy pies szczeka tylko na mijające nas osoby, czy również na inne psy, a może ze strachu na ruchome przedmioty lub „poluje”?

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres