Cane corso

Cane corso

Cane corso italiano to doskonały pies stróżujący, oddany swojej rodzinie. Nie przepada za obcymi, a najbardziej ceni sobie czas spędzony ze wszystkimi domownikami. Szybko i chętnie się uczy, jest zrównoważony i spokojny, dlatego sprawdzi się także w domu, w którym są dzieci. Potrzebuje doświadczonego i cierpliwego opiekuna, który znajdzie czas, by poświęcić mu dużo swojej uwagi. Sprawdź, jaki charakter ma cane corso i jak wygląda. Poznaj szczegółowy opis rasy.

Cane corso – charakterystyka rasy

FCIgrupa II, sekcja 2, numer wzorca 343
wysokość w kłębiesamica 58-66 cm, samiec 62-71 cm
masa ciałasamica 40-45 kg, samiec 45-51 kg
typ sierścikrótki włos okrywowy, niezbyt gęsty podszerstek
umaszczenieczarny, czarny pręgowany, szary, płowy, rudy, jasnopłowy, grafitowy
długość życia10-12 lat
charakterzrównoważony, przyjacielski, spokojny, opanowany,
ciekawostkiSłowo „corso” pochodzi z łaciny i oznacza „strażnik”, „opiekun”. Według innych uczonych słowo oznacza dzika, czyli zwierzę, na które pies niegdyś polował.
zaletychętny do pracy i pomocy, podatny na szkolenie
wadyniezależny

Jak wygląda cane corso?

To pies o muskularnej budowie ciała. Należy do dużych ras psów, dlatego na pierwszy rzut oka może budzić respekt wśród przechodniów. Ma dużą, mocną głowę zawieszoną na grubej szyi, ciemne oczy, długie kończyny i nieco opadające wargi. Prezentuje się dumnie i elegancko.

Cane Corso

Cane corso – charakter i usposobienie

Cane corso jest bardzo posłusznym, podatnym na szkolenia czworonogiem. Jest dobrym stróżem i dobrym psem obronnym, dlatego ta rasa często jest wykorzystywana do pracy w policji lub wojsku.

Pies tworzy najsilniejszą relację z jednym, wybranym opiekunem. Z pozostałymi domownikami pozostaje w dobrych relacjach, dba o nich i chętnie spędza z nimi czas, jednak to czas spędzony ze swoim ukochanym opiekunem ceni sobie najbardziej.

Cane corso – szczypta historii

Oficjalna historia cane corso jest bardzo krótka. W latach 50. ubiegłego stulecia włoski weterynarz i kynolog Bonnati zwrócił uwagę na występujące w Puglii psy w typie bojowego molosa, wyraźnie inne od mastifa neapolitańskiego, i opisał je w prasie kynologicznej. Jego publikacja przeszła jednak bez echa. Dopiero w latach 70. dwaj inni kynolodzy, profesor Balottou i sędzia kynologiczny Antonio Morsiani, zainteresowali się psami z południa Włoch. Pierwsza oficjalna hodowla tej rasy powstała w 1978 roku, a stowarzyszenie miłośników cane corso powstało w 1988 roku. Rok później otwarto dla tych psów księgę rodowodową. Rasa została oficjalnie uznana przez FCI w 1996 roku.

Na historię cane corso można spojrzeć też zupełnie inaczej. Na Półwyspie Apenińskim psy w typie molosa uczestniczyły w bitwach u boku legionistów rzymskich, pojawiały się też na arenach jako psy do walk. Z biegiem czasu powierzano im bardziej pokojowe zajęcia pilnowania stad i dobytku wieśniaków, przez co zyskały sławę doskonałych psów służbowych.
Towarzyszyły też myśliwym w polowaniach na grubego zwierza, co skrzętnie odnotowała literatura renesansu. W swoim „Poemacie o polowaniu” Giovanni Scandino sławi nadzwyczajną przydatność cane corso do szczucia i zatrzymywania dzików, niedźwiedzi i wilków.

We Włoszech zachowały się dwa typy potomków starożytnych molosów, te większe i cięższe dały początek rasie znanej znacznie dłużej, czyli mastifowi neapolitańskiemu. Lżejsze i zwinniejsze cane corso pozostały wiejskimi psami do pracy, którym w XX wieku groziło wyginięcie. Ocalały jednak i obecnie zyskują coraz większą popularność nie tylko we Włoszech, ale i na całym świecie.

Pierwsze egzemplarze w Polsce pojawiły się w 1996 roku (import z USA). Następne psy, które przyjechały z Włoch i Węgier, znacznie podniosły poziom rasy w naszym kraju. Obecnie coraz tłumniej pojawiają się na wystawach.

Dla kogo cane corso?

Nie jest to rasa dla osób niedoświadczonych. Odpowiednio poprowadzone, psy są wiernymi i spokojnymi towarzyszami, ale potrzebują zdeterminowanego i cierpliwego opiekuna, który powinien wspomóc szkolenie w domowym zaciszu treningiem grupowym pod okiem specjalisty lub indywidualnymi lekcjami z doświadczonym behawiorystą. Tak poprowadzone szkolenie daje opiekunowi dużą szansę na zbudowanie wspaniałej relacji z psem.

Cane corso w domu i bloku

Cane corso uwielbia ruch i czas spędzany aktywnie na zewnątrz. Może mieszkać zarówno w domu, jak i w mieszkaniu – nie ma to dużego znaczenia dla czworonoga, o ile tylko każdego dnia będzie miał możliwość wybiegać się, powęszyć i pobawić na dworze. Pamiętaj, że jeśli Twój pupil mieszka w bloku, to spacery muszą być szczególnie interesujące, wypełnione ciekawymi zabawami i odpowiednio długie.

Cane corso sam w domu

To towarzyski pies, który najlepiej się czuje spędzając czas ze wszystkimi domownikami. Pozostawiony na długo sam w domu, pies ten może czuć frustrację, czego skutkiem bywa niszczenie przedmiotów i szczekanie. Cane corso wymaga odpowiedniego szkolenia, dzięki któremu nauczy się odpoczywać podczas Twojej nieobecności, i które pomoże mu skupiać uwagę na swoich zabawkach, gdy będzie chciał zaspokoić potrzebę zabawy, gryzienia lub żucia.

Cane corso a szczekanie

Cane corso na co dzień jest cichym, spokojnym i zrównoważonym psem, który szczeka raczej od święta – zazwyczaj tylko wtedy, gdy chce zaalarmować o poważnym zagrożeniu. Raczej nie chce zwracać w ten sposób na siebie uwagi.

Cane corso a dzieci

Czworonóg bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi, z którymi mieszka pod jednym dachem. Opiekuje się nimi i z przyjemnością uczestniczy we wspólnych zabawach. W stosunku do obcych dzieci raczej jest nieufny i zachowuje bezpieczny dystans.

Ze względu na swoje duże gabaryty, cane corso nie powinien zostawać z małymi dziećmi sam, bo może niechcący je przewrócić lub przygnieść.

Cane corso a ślinienie się

Psy tej rasy mają lekko opadające wargi, dlatego mogą się ślinić, szczególnie wtedy, gdy poczują aromatyczny zapach psich przysmaków.

Cane corso a inne psy

Cane corso może żyć w pojedynkę, jako jedyne zwierzę w domu, ale powinien się też odnaleźć w miejscu, w którym jest już inny pies. Czworonóg jest niezależny i chodzi swoimi ścieżkami, dlatego najlepiej dogada się ze spokojnym i zrównoważonym psim towarzyszem, który nie będzie mu się narzucał.

Cane corso a koty

Jeśli młody cane corso trafi do domu, w którym mieszka już kot, najprawdopodobniej nie będzie miał problemu z jego zaakceptowaniem. Czworonóg powinien być oswajany z innymi gatunkami zwierząt już od pierwszego dnia pobytu w nowym domu. Dobrym pomysłem jest zapisanie pupila na szkolenie do szkoły dla psów, w której jedną z lekcji będzie nauka prawidłowej reakcji na koty.

Podstawowe potrzeby fizjologiczne i behawioralne cane corso

Czworonóg potrzebuje spokojnego miejsca w domu wyposażonego w wygodne legowisko dla psa, które da mu poczucie bezpieczeństwa i jednocześnie możliwość obserwowania całego pomieszczenia oraz drzwi wejściowych. Cane corso woli spędzać czas w gronie osób, które już zna, dlatego może czuć się niepewnie w domu, do którego często przychodzą obcy dla niego ludzie.

Pies potrzebuje kilku spacerów w ciągu dnia. Zaleca się, by z psem mieszkającym w bloku wychodzić 4-5 razy dziennie, a z psem, który mieszka w domu z ogródkiem – 1-3 razy na dłuższe spacery.

Cane corso potrzebuje też zabawek i przysmaków, które będą zaspokajały jego potrzebę gryzienia i żucia. Lubi też rozwiązywać łamigłówki i węszyć w poszukiwaniu ukrytych w macie węchowej psich przysmaków.

Cane corso a alergia na psy

Sierść cane corso wypada codziennie, dlatego to nie jest dobra rasa dla osób z alergią na psy.

Cane Corso -wychowanie

Nauka komend i trening z cane corso

Cane corso raczej nie ma trudności w skupieniu swojej uwagi na poleceniach, jakie wydaje mu opiekun. Dzięki temu szkolenie szybko daje zauważalne efekty. To doskonały stróż, ale potrzebuje konsekwentnego opiekuna, który dobrze go poprowadzi. Warto zapisać pupila na szkolenie dla psów. Doświadczony lekarz weterynarii, który specjalizuje się w zachowaniach psów, lub dobry behawiorysta, na pewno pomogą i doradzą, jak należy ukierunkować dalsze szkolenie, by Twój pupil stał się zrównoważonym, posłusznym i spokojnym psem.

Cane corso na spacerze

Pies ma dużą potrzebę aktywności, dlatego każdego dnia musi mieć szansę pobiegać. To raczej typ samotnika, który najlepiej czuje się sam ze sobą, dlatego nie zawsze jest zainteresowany zabawą z innymi psami. Chętnie tropi i węszy, ale nie oddala się zbyt daleko od opiekuna. Dobrze czuje się na podwórku, na którym ma dostęp do swoich ulubionych zabawek. Pamiętaj jednak, że nawet pies mieszkający w dużym domu musi wychodzić codziennie na spacery.

Cane corso potrzebuje obroży lub szelek wykonanych z dobrego materiału, który nie będzie psa w żadnym miejscu obcierał. Dobierając kaganiec dla cane corso, upewnij się, że pupil będzie mógł w nim swobodnie ziajać. Sprawdzi się kaganiec fizjologiczny lub koszykowy.

Zabawa z cane corso

Cane corso to indywidualista. Woli raczej sam bawić się swoimi zabawkami. Od czasu do czasu może Cię zaprosić do wspólnej gonitwy lub poprosić o rzucanie piłką, za którą będzie ochoczo biegał.

Cane Corso -pielęgnacja

Pielęgnacja cane corso nie jest czasochłonna ani wymagająca. Raz na dwa tygodnie należy kontrolować długość pazurów i przycinać je, jeśli okażą się za długie. Możesz to robić samodzielnie, za pomocą specjalnych dużych cążków, lub – jeśli nie wiesz, jak obciąć psu pazury  – możesz o to poprosić lekarza weterynarii lub profesjonalnego groomera.

Warto też codziennie myć zęby psa za pomocą specjalnej nakładki na palec lub szczoteczki i pasty do zębów dla psów. To zabieg, który zmniejsza grubość płytki nazębnej  i chroni powierzchnię zębów przed osadzaniem się na niej kamienia nazębnego.

Cane Corso -najczęstsze problemy zdrowotne

Cane corso cieszą się dobrym zdrowiem. Są narażone na dysplazję stawów biodrowych oraz rozszerzenie i skręt żołądka, czyli choroby typowe dla psów dużych ras.

Cane Corso -jak dbać o sierść

Cane corso gubi sierść codziennie w umiarkowanej ilości. Martwe włosy warto wyczesywać 1-2 razy w tygodniu. Większość cane corso relaksuje się podczas ich czesania, dlatego może to być nie tylko przyjemny, ale też pożyteczny element pieszczot. Szczyt linienia przypada wiosną i jesienią. Wtedy warto czesać psa nawet codziennie.

Jeśli chodzi o kąpiel psa tej rasy, to należy to robić po prostu wtedy, gdy uznasz, że jest brudny. Używaj do tego szamponów przeznaczonych dla psów z krótką sierścią lub dla psów z wrażliwą skórą. Pamiętaj, by go dokładnie wysuszyć po kąpieli i nagrodzić psim smakołykiem, jeśli podczas kąpieli zachował spokój.

Cane Corso -jak dbać o uszy

Zaglądaj do uszu pupila raz na dwa tygodnie. Jeśli zauważysz, że toczy się w nich proces zapalny lub pies za bardzo się nimi interesuje, niezwłocznie udaj się z czworonogiem do lekarza weterynarii na wizytę.

Cane Corso – jak karmić

Psy raczej nie mają tendencji do nadwagi czy otyłości. Są bardzo aktywne i potrzebują karmy wysokoenergetycznej, ale jeśli będą przekarmiane, a wszystkie przekąski nie zostaną uwzględnione w dziennym bilansie kalorii, mogą mieć trudność z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Karmienie szczeniąt cane corso

Młode cane corso powinny otrzymywać pełnoporcjową suchą i/lub mokrą karmę dla szczeniąt  ras dużych. Może to być również pokarm przygotowywany samodzielnie w domu- o ile jesteśmy w stanie dostarczyć w nim wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiedniej ilości.

Karmienie dorosłego cane corso

Cane corso, jak wszystkie inne psy dużych ras, są narażone na rozszerzenie i skręt żołądka. Z tego powodu zarówno jakość, jak i sposób podania jedzenia powinny minimalizować ryzyko wystąpienia tego schorzenia. Dzienną porcję pokarmu należy podzielić na 3-5 części, ponieważ pupil nie może jeść dużych posiłków na raz. Dawki powinny być niewielkie, ale podawane często. Przez około 30 minut po posiłku czworonóg nie może uprawiać żadnej aktywności fizycznej. Nie powinien skakać, biegać ani się tarzać. Jeśli masz taką możliwość, to posiedź z nim przez ten czas i spędźcie miłe chwile na pieszczotach. W przypadku młodych, energicznych psów, które nie są w stanie usiedzieć w miejscu, konieczne może się okazać zamknięcie pupila w klatce dla psów lub kojcu od razu po jedzeniu. Skręt żołądka to bardzo poważne zaburzenie, które może zagrażać życiu pupila, stąd warto zrobić wszystko, by mu zapobiegać.

Karmienie starszego cane corso

Zapotrzebowanie energetyczne starszych psów różni się od zapotrzebowania, jakie mają dorosłe czy młode cane corso. Seniorzy, których metabolizm spowalnia wraz z wiekiem, są narażeni na nadwagę lub otyłość, dlatego zaleca się, by starsze psy dostawały nieco mniejszą dawkę pokarmową karmy, którą były żywione przez całe swoje dorosłe życie. Można też zmienić karmę na taką, która jest przeznaczona dla seniorów dużych ras psów.

Bardzo stare psy mogą cierpieć na niedowagę. Potrzebują specjalistycznego żywienia, dlatego dietę takich psów należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 83

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres