Cairn terrier

Cairn terrier

Jesteś osobą aktywną, wesołą i lubisz towarzystwo? Znakomicie będzie pasował do Ciebie pies rasy cairn terrier! On także potrzebuje dużej dawki aktywności, a także pieszczot. Jego pielęgnacja nie jest wymagająca, a na dodatek możesz cieszyć się nim przez długie lata. Czyżby był to idealny psi przyjaciel? Sprawdź, co warto wiedzieć o tej rasie!

Cairn terrier – podstawowe informacje

FCI grupa III (teriery), sekcja 2 (teriery małe), nr wzorca 4
Długość życia nawet do 18 lat (średnio 12–16)
Charakter wesoły, towarzyski, pieszczoch, mocno przywiązuje się do opiekunów, nie lubi samotności, aktywny, z silnym instynktem łowieckim, pewny siebie, z dużą dozą niezależności
Rozmiar masa ciała: 6–7,5 kg

wysokość w kłębie: 21–30 cm

Sierść półdługa; warstwa okrywowa obfita i twarda, a podszerstek miękki, gęsty i krótki; pożądane umaszczenie: pszeniczne, kremowe, szare i prawie czarne, czerwonorude; dozwolone są pręgowania wymienionych tu barw; na pyszczku i uszach występują ciemne zakończenia włosów; umaszczenie niepożądane: czysto czarne, białe i czarne podpalane
Kraj pochodzenia Wielka Brytania

 Cairn terrier – szczypta historii

Rasa cairn terrier ma swoje korzenie w Szkocji (konkretnie w Inverness), a sięgają one nawet XVI wieku. Pierwsza hodowla cairn terrierów powstała jednak około 1837 roku na wyspie Skye, a rasa została oficjalnie uznana przez angielski związek kynologiczny w 1912 roku. Początkowo sprawdzały się przede wszystkim jako psy myśliwskie. Ich dużym atutem były niewielkie rozmiary, co pozwalało im wejść niemalże w każde krzaki i wypłoszyć z nich chociażby lisa czy borsuka. W naszym kraju pierwsze cairn terriery pojawiły się pod koniec lat 70. XX wieku. 

Cairn terrier – wygląd

Rasa cairn terrier należy do grupy psów małych, choć na pewno nie są to wątłe czworonogi. Ciała mają silne, a mocne, umięśnione łapy pozwalają im na swobodny i płynny ruch, co tylko podkreśla proporcjonalną budowę przedstawicieli tej rasy. Niewątpliwym ich atutem jest także złożona z dwóch warstw sierść, odporna w zasadzie na każde warunki atmosferyczne. Warstwa okrywowa jest obfita i twarda, a podszerstek raczej miękki, krótki i gęsty. Dobrze porośnięty sierścią jest także krótki ogon, którym cairn terriery z ochotą wymachują. Jaką maść mają najczęściej? Do tych pożądanych zaliczamy: kremową, pszeniczną, szarą i prawie czarną, a także czerwonorudą. Normą jest też ciemniejsze umaszczenie na kufie oraz za uszami. Jako niepożądane wymienia się za to maści: czarną, czarną podpalaną i białą. 

Jeśli chodzi o oczy, cairn terrier może pochwalić się ich piękną ciemnoorzechową barwą. Rozstawione są dość szeroko, a otaczają je krzaczaste brwi, co tylko dodaje tym czworonogom uroku, zresztą podobnie jak małe, stojące, spiczaste uszy.

Cairn terrier – charakter

Jak na teriera przystało, cairn terrier ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Jest psem aktywnym i potrzebuje dużo ruchu, więc warto mu go zapewnić. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko ewentualnych zniszczeń w domu, które mogą stać się „skutkiem ubocznym” nudy. Cairn terrier jest też pewny siebie i nie boi się działać samodzielnie. Jednocześnie bardzo oczekuje pochwały od opiekunów, dlatego też zwykle dobrze reaguje na treningi (choć nie należy do ras najłatwiejszych w szkoleniach). A treningi te są niezwykle potrzebne, by nieco okiełznać jego instynkt łowiecki. Warto zacząć je jak najwcześniej, by pies nie zdążył nabyć niepożądanych nawyków czy umiejętności. Oduczenie ich może być u teriera bardzo trudne.

Cairn terrier jest przy tym wdzięcznym członkiem rodziny – mocno przywiązuje się do bliskich i uwielbia spędzać z nimi czas. W związku z tym dość trudno znosi samotność, która może prowadzić do dużego stresu i frustracji. Ogólnie jednak jest wesołym pieszczochem i – co ważne – tak samo zachowuje się w stosunku do obcych. Nie należy więc obawiać się wychodzenia z nim do ludzi, ale w roli stróża raczej się nie odnajdzie, mimo że często i intensywnie szczeka, co niewątpliwie ostrzega opiekunów przed ewentualnym (nawet fałszywym) zagrożeniem.

Cairn terrier – dla kogo?

Wielkość cairn terriera sprawia, że może on w komfortowy sposób funkcjonować nawet we względnie niewielkim mieszkaniu. Warto jednak pamiętać, że potrzebuje sporej dawki ruchu, dlatego też jego opiekunowie powinni być przygotowani na dłuższe wyjścia, ponieważ 10-minutowe spacery nie wystarczą. Spowodują tylko narastanie frustracji i nudy, co może skutkować niepożądanymi zachowaniami, chociażby niszczeniem przedmiotów. W jaki sposób zapewnić psu atrakcje w domu? Dobrym pomysłem może być np. mata węchowa – jako urodzeni łowcy cairn terriery zapewne chętnie będą szukać ukrytych smaczków. 

Co ważne, rasa ta potrzebuje dużej ilości kontaktu z opiekunami, nie lubi samotności. Jeśli więc osoba zainteresowana opieką nad cairn terrierem pracuje po 10 godzin dziennie, lepiej żeby się zastanowiła, czy to na pewno dobry pomysł. 

A czy cairn terrier może mieszkać z innym zwierzęciem? Zarówno jeśli chodzi o koty, jak i inne psy najważniejsza jest socjalizacja. Jeżeli oba osobniki „dogadają się”, nie powinno być problemu. W przypadku kotów istotne jest to, żeby cairn terrier miał z nimi kontakt już od pierwszych tygodni, ponieważ później mogą pojawić się trudności z zaakceptowaniem mruczka (odezwać się może instynkt łowiecki).

Jeśli zaś chodzi o dzieci, to teriery je lubią, choć należy pamiętać, by nie zostawiać pociech sam na sam z czworonogiem, gdy obok nie ma nikogo dorosłego. Należy też uczyć najmłodszych, które zachowania są właściwe, jeśli chodzi o kontakt z psem. 

Cairn terrier – cena

Ile kosztuje cairn terrier? Cena psa ze sprawdzonej hodowli zwykle waha się w granicach 1500–3000 zł (choć pojawiały się szczenięta, za które trzeba było zapłacić nawet ponad 5000 zł). Co ciekawe, w Polsce nie ma zbyt wielu hodowli tej rasy, więc zwykle należy zapisać się znacznie wcześniej na listę oczekujących na nowy miot. 

Dlaczego warto zaczekać na malucha renomowanej hodowli? Podlegają one kontroli oraz edukacji ze strony Związku Kynologicznego w Polsce i mają doświadczenie w opiece nad psami. Nieustannie pracują nad zdrowiem czworonogów, ich socjalizacją, a także dbają o odpowiednie krzyżowania psów, które mają na celu urodzenie przez sukę jak najzdrowszych i najbardziej odpowiadających wzorcowi szczeniąt. Zapewniają też psom opiekę weterynaryjną, przeprowadzają niezbędne badania i tworzą im komfortowe warunki do życia. Wszystko to wymaga ogromnego wkładu i czasowego, i pieniężnego, ale dzięki temu mamy gwarancję, że nasz przyszły psi przyjaciel będzie silny i zdrowy. 

Jeśli nie zależy nam na psie konkretnej rasy, warto rozważyć adopcję psa ze schroniska. Wiele wspaniałych psów czeka tam na kochającego opiekuna.

Cairn terrier – pielęgnacja

Pielęgnacja sierści opisywanej tu rasy nie jest trudna. Cairn terriery gubią jej bardzo mało, nawet w okresie linienia, co pozwala czesać je zaledwie raz na tydzień lub nawet na dwa tygodnie (warto używać do tego szczotki pudlówki). Co więcej, sierści nie należy strzyc, choć wskazane jest jej trymowanie (około 3–4 razy w ciągu roku).

Trzeba pamiętać też o przycinaniu pazurów. Jeśli pies nie ściera ich samodzielnie, można zaopatrzyć się w specjalne obcinaczki dla psów i robić to w warunkach domowych lub korzystać z pomocy lekarza weterynarii. 

Cairn terrier – żywienie

Żywienie cairn terrierów – jak i każdej innej rasy – powinno bazować na pełnoporcjowych karmach, które będą dopasowane do wielkości oraz wieku zwierzęcia. W pierwszym roku życia (czyli w okresie wzrostu) cairn terrier powinien jeść karmę junior, by po tym czasie przejść na karmy „adult”, a w późniejszych latach życia psa – na karmy „senior”. Warto przy tym wybierać propozycje skierowane do psów małych, ponieważ ich skład jest dostosowany do tego typu ras, a suche granulki są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu jedzenie jest dla psów komfortowe. Co jednak istotne, suche karmy powinny stanowić około 50% podawanych czworonogowi posiłków, a kolejne 50% karmy mokre (pod względem masy produktów). Istotne są także przekąski – sprawiają frajdę zwierzętom i są dobrym motywatorem w czasie treningów. Należy jednak pamiętać, że nie powinny przekraczać 10% dziennej dawki kalorii, jakie podajemy psu.

Zwykle dobrym rozwiązaniem jest karmienie cairn terriera dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Co ważne, nie powinno mieć to miejsca przed spacerem czy inną aktywnością, ponieważ zagraża to zdrowiu układu pokarmowego zwierzęcia. Warto więc nakarmić psa około 15 minut po porannym spacerze, a następnie mniej więcej godzinę lub dwie przed ostatnim wyjściem. 

Nie można zapominać też o świeżej wodzie. O ile do karmy pies nie może mieć stałego dostępu (groziłoby to nieustannym jedzeniem, prowadzącym wprost do otyłości), o tyle do wody dojście musi mieć o każdej porze dnia i nocy.

Cairn terrier – zdrowie

Cairn terrier to rasa, która zwykle cieszy się naprawdę dobrym zdrowiem. Można jednak wymienić schorzenia jej przypisywane, zwłaszcza choroby oczu. Mowa przede wszystkim o jaskrze, katarakcie i postępującym zaniku siatkówki. 

Inne problemy, jakie mogą pojawić się u tej rasy, to: zwichnięcie rzepki kolanowej (które jest charakterystyczne dla małych ras), choroby skóry, otyłość, osteopatia czaszkowo-żuchwowa, guz wątroby, ektopia jąder (nieprawidłowe położenie jąder), torbielowatość nerek. Wymienione tu schorzenia występują jednak stosunkowo rzadko, a cairn terriery dożywają kilkunastu lat (średnio około 12–16), ciesząc się przy tym dobrą kondycją i wytrzymałością.

Pamiętajmy jednak, że duży wpływ na zdrowie psów mają regularne kontrole, zwłaszcza stanu zębów, oczu i uszu. Jeśli cokolwiek nas zaniepokoi, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Cairn terrier – ciekawostki

  • Pierwszy człon nazwy rasy „cairn” po celtycku oznacza skalne szczeliny. Są to miejsca typowe dla Szkocji i to właśnie w nich chętnie ukrywają się małe żyjątka, na które przedstawiciele opisywanej tu rasy uwielbiają polować. 
  • Cairn terriery mają swoich przedstawicieli także w świecie sztuki. Przykładem jest Toto z Czarnoksiężnika z Krainy Oz.

Cairn terrier – przykładowe imiona

  • Przykładowe imiona dla psa rasy cairn terrier: Miki, Bazyl, Drops, Korek, Drako, Agat, Bambi, Hyziek, Jazz.
  • Przykładowe imiona dla suki rasy cairn terrier: Myszka, Mimi, Bella, Pixi, Roxy, Fidżi, Molly, Chini.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów 4

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Uwaga! Pies złamał ogon!

Najczęściej taka dolegliwość zdarza się w czasie bójki z innymi zwierzętami, w wyniku wypadków lokomocyjnych.

Zdrowie

Nowe koncepcje antykoncepcji

Lekarze weterynarii od dawna proponują nowoczesne metody antykoncepcji dla zwierząt jako najskuteczniejszy sposób kontroli urodzeń

Szkolenie

Apetyt na nagrodę

Każdy od czasu do czasu lubi zrobić sobie przyjemność i zjeść coś pysznego. Nasze psy smaczne kąski cenią jeszcze bardziej niż my.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres