Bulmastif

Bullmastiff

Bulmastif (bullmastiff) to silny i ogromny czworonóg, który ze względu na swoje gabaryty wzbudza respekt w otoczeniu. Jest wyjątkowo odporny na ból i niezwykle wszechstronny. Skąd pochodzi ta rasa? Co warto wiedzieć, zanim adoptujemy psa w typie bulmastifa lub kupimy szczenię z profesjonalnej hodowli?

Bulmastif – podstawowe informacje

FCI grupa II (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 2.1 (molosy typu mastifa) nr wzorca 157
Długość życia 8–10 lat
Charakter odporny na ból, odważny, inteligentny, czujny, przyjacielski, zrównoważony, spokojny, powściągliwy, opiekuńczy
Rozmiar olbrzymi (samce i samice):

masa ciała: suki 41–50 kg, psy 50–59 kg

wysokość w kłębie: samice 61–66 cm, samce 63–69 cm

Sierść krótka i twarda; umaszczenie: płowe, rudobrązowe, pręgowane, zwykle z czarną maską (dopuszczalne białe znaczenia na klatce piersiowej)
Kraj pochodzenia Wielka Brytania

Bulmastif – szczypta historii

Bulmastif to rasa o niezbyt długiej historii. Został wyhodowany przez leśników w XIX wieku na terenie Anglii. Jest krzyżówką buldoga staroangielskiego i mastifa angielskiego. Pierwotnie miał chronić właścicieli ziemskich przed kłusownikami, złodziejami i włóczęgami. Bulmastif skradał się niepostrzeżenie i działał z zaskoczenia. Dzięki czarnej masce i ciemnemu umaszczeniu pies był niemal niezauważalny w ciemności. Ze względu na doskonały węch czworonogi tej rasy wykorzystywano też do tropienia zwierzyny. Nazwa bulmastif weszła do powszechnego obiegu w 1860 roku. Pierwszy angielski klub rasy powstał w 1920 roku. Jako rasa został uznany przez Kennel Club w 1924 roku. Pierwszy oficjalny wzorzec rasy zatwierdzono w 1935 roku. 

Bulmastif – wygląd

Jak wygląda bulmastif? Bulmastif to duży pies o masywnej, dobrze umięśnionej sylwetce, który sprawia wrażenie potężnego czworonoga. Ma prosty, krótki grzbiet i głęboką klatkę piersiową. Zgodnie ze wzorcem wysokość w kłębie w przypadku suk wynosi 6166 cm, a w przypadku samców 63–69 cm. Pożądana masa ciała suk to 41–50 kg, natomiast psów 50–59 kg.

Głowa: masywna, kwadratowa, graniasta, pomarszczona; czaszka z dobrze rozwiniętymi policzkami; kufa krótka i kanciasta; stop wyraźnie zaznaczony.

Oczy: średniej wielkości, szeroko rozstawione, ciemne lub orzechowe.

Uszy: małe, w kształcie litery V, wysoko osadzone.

Ogon: średniej długości, gruby u nasady, zwężający się ku końcowi, lekko zakrzywiony lub noszony prosto.

Szata: twarda i krótka, odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Maść: umaszczenie czerwone, płowe, pręgowane (obowiązkowa czarna maska).

Część osób myli bulmastifa z angielskim mastifem (czworonogi są do siebie dość podobne na pierwszy rzut oka).

Bulmastif – charakter

Bulmastif to spokojny, pewny siebie i z natury niezależny pies, który jest jednocześnie rozważny i łagodny. Ze względu na swoją wrażliwość nie powinien przebywać w samotności, do szczęścia potrzebuje obecności opiekuna. Izolacja wywołuje u czworonoga frustrację. Wykazuje dużą cierpliwość i delikatność w stosunku do dzieci, ale wspólne zabawy- tak jak w przypadku przedstawicieli innych ras- zawsze powinny odbywać się pod nadzorem dorosłych. Bulmastif jest zawsze czujny, ma silny instynkt terytorialny, ale nie należy do hałaśliwych psów.  

To nieustraszony czworonóg. W sytuacji zagrożenia bulmastif jest w stanie bronić opiekuna za wszelką cenę (sprowokowany jest bardzo szybki). Ma wysoki próg pobudliwości, reaguje tylko wtedy, kiedy to konieczne. Bulmastif może mieć problem z zaakceptowaniem innych psów w domu.

Bulmastif – dla kogo?

Bulmastif to zwierzę o wielu umiejętnościach. Doskonale sprawdzi się jako pies stróżujący, policyjny, ratowniczy lub patrolujący. Ze względu na silny charakter i niezależność opiekun bulmastifa powinien mieć dominującą osobowość, wykazywać się cierpliwością, konsekwencją i stanowczością. Z pewnością nie jest to pupil dla nowicjusza ani osoby nieaktywnej. Szczenię rasy bulmastif wymaga starannego szkolenia i socjalizacji już od pierwszego dnia, gdy trafi do naszego domu. Przedstawiciel tej rasy nie nadaje się do mieszkania. Optymalnym miejscem do życia dla bulmastifa będzie dom z dużym ogrodem.

Bulmastif – cena

Ile kosztuje bulmastif? Cena przedstawiciela tej rasy olbrzymiej zależy od wielu czynników. Na jaki wydatek trzeba się przygotować, jeśli chcemy nabyć młodego bulmastifa? Pies z dobrej hodowli zarejestrowanej przez Związek Kynologiczny w Polsce kosztuje od 3000 do nawet 7000 złotych. Dlaczego inwestycja jest tak wysoka? Cena wynika między innymi z:

 • otoczenia suki bulmastifa stałą opieką (w tym weterynaryjną) przez całe jej życie,
 • profesjonalnej opieki nad szczeniętami z każdego miotu,
 • żywienia zwierząt wysokiej jakości pokarmem,
 • socjalizacji, jaką prowadzi odpowiedzialny hodowca.

Warto mieć świadomość, że wybierając bulmastifa z legalnie działającej hodowli, dzięki odpowiedniej dokumentacji wiemy, kim byli przodkowie psa. Zyskujemy też pewność, że zwierzę żyło we właściwych warunkach. Jeśli czystość rasy ma dla nas drugorzędne znaczenie, możemy wybrać się do pobliskiego schroniska dla zwierząt i rozważyć adopcję pupila w typie rasy bulmastif, dając zwierzęciu szansę na lepsze życie. 

Bulmastif – pielęgnacja

Bulmastif traci włos przez cały rok, musi więc być regularnie szczotkowany. Warto też pamiętać o regularnej kontroli fałd skórnych, stanu oczu, uszu psa oraz codziennym myciu zębów zwierzęcia. 

Bulmastif – żywienie

Bulmastif to pies, który ma tendencje do tycia. Powinien dostawać pełnoporcjową karmę gotową opracowaną przez specjalistów ds. żywienia zwierząt (zarówno suchą jak i mokrą). Tego typu pokarm gotowy zaspokoi zapotrzebowanie czworonoga na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Wybór karmy należy dobrze przemyśleć i dostosować do wieku, zdrowia i stopnia aktywności fizycznej czworonoga. Jak często karmić bulmastifa? Odpowiednie będą 2–3 posiłki dziennie o stałych porach. Opiekun musi dbać o to, by pies miał stale zapewniony dostęp do czystej i świeżej wody. Jeśli nie chcemy przyczynić się do nadwagi pupila, podawajmy mu smakołyki dla zwierząt z umiarem, tak aby nie stanowiły one więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania na kalorie (trzeba je odliczyć od ogólnego dziennego zapotrzebowania). 

Bulmastif – zdrowie

Bulmastify to bardzo odporne i wytrzymałe czworonogi. Oczywiście nie oznacza to, że nie zapadają na żadne choroby. U psów tej rasy mogą rozwinąć się schorzenia, takie jak: 

 • entropium (podwinięcie powieki),
 • dysplazja stawów biodrowych,
 • kardiomiopatia rozstrzeniowa,
 • rozszerzenie i skręt żołądka,
 • modzele.

Niektórzy miłośnicy przedstawicieli ras olbrzymich są ciekawi, ile przeciętnie żyje bulmastif. Pies ten dożywa 810 lat. Nie jest to zatem długowieczna rasa psów.

Bulmastif – ciekawostki

 1. American Kennel Club uznał rasę bulmastifa w 1931 roku.
 2. Pierwsi przedstawiciele rasy dotarli do Francji pod koniec lat 40. XX wieku. 
 3. Do Polski sprowadzono bulmastify dopiero po II wojnie światowej.
 4. Opiekunami bulmastifa byli m.in. Bob Dylan i Marlon Brando.

Bulmastif – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa rasy bulmastif: Brutus, Olo, Koks, Joker, Vox.

Przykładowe imiona dla suki rasy bulmastif: Salsa, Fiona, Roksa, Gracja, Irga.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres