Buldog francuski

Buldog francuski

Buldog francuski jest bardzo przyjacielsko nastawiony do ludzi, kontaktowy i bezgranicznie zapatrzony w swojego opiekuna. Niestety, większość opiekunów nie zdaje sobie sprawy, że rasa ta jest predysponowana do wystąpienia wielu chorób genetycznych, a ich słodki pyszczek jest przyczyną trudności z oddychaniem. Sprawdź, jak wygląda buldog francuski. Dowiedz się, na co najczęściej choruje, jak go karmić i jak o niego dbać, by długo cieszył się zdrowiem.

Buldog francuski – charakterystyka

FCIgrupa IX, sekcja 11, nr wzorca 101
wysokość w kłębiesamice 24-32 cm, samce 27-35 cm
masa ciałasamice 8-13 kg, samce 9-15 kg
typ sierścikrótka, prosta, bez podszerstka
umaszczeniedopuszczalne są wszystkie odcienie barwy płowej (od czerwonawej do jasnobrązowej), łaciate i pręgowane; umaszczenie białe jest niezgodne z wzorcem rasy.
długość życia10-14 lat
charakterłagodny, towarzyski, wierny i skory do zabaw
ciekawostkiW 1906 roku znalazł się w pierwszej piątce najmodniejszych ras psów w Stanach Zjednoczonych. Holandia w 2019 roku zakazała hodowli buldogów francuskich ze względu na liczne wady genetyczne, które występują wśród osobników tej rasy. Brytyjskie Towarzystwo Weterynaryjne wystosowało w 2016 roku apel, który ma przestrzegać przed kupnem buldogów francuskich ze względu na ich problemy zdrowotne.
zaletyprzyjacielski, sprawdzi się w domu z dziećmi, pieszczoch
wadyjest narażony na wystąpienie chorób genetycznych, których leczenie jest kosztowne, a często nawet niemożliwe

Buldog francuski – wygląd

Buldog francuski to pies należący do ras małych. Ma krępą i zwartą budowę ciała, grzbiet o beczkowatym kształcie oraz mocne kończyny. Najbardziej charakterystyczna jest jego głowa, która za sprawą dużych oczu i płaskiego pyszczka, może się kojarzyć z twarzą małego dziecka. Uszy średniej wielkości są położone wysoko i zaokrąglone na końcach.

Buldog francuski – charakter i usposobienie

To przyjacielskie i pełne energii psy, które mają charyzmatyczną osobowość. Lubią kontakt z człowiekiem, ale mogą być początkowo nieufne wobec obcych. Nawiązują silną relację ze swoim opiekunem i czują się źle, gdy człowiek nie poświęca im dostatecznie dużo uwagi. Szybko się uczą i chętnie popisują nowo poznanymi sztuczkami.

Buldogi francuskie to typowi kanapowcy, którzy odpoczynek lubią urozmaicać zabawami z dziećmi lub poznawaniem sposobu działania zabawek edukacyjnych dla psów. Mają duży apetyt, dlatego często mogą wymuszać na domownikach psie smakołyki – nie wolno ulegać ich maślanemu spojrzeniu. Buldogi mają tendencję do tycia, dlatego ich zalecana dzienne zapotrzebowanie kaloryczne nie powinno być przekraczane pod żadnym pozorem.

Buldog francuski – Szczypta historii

Nie jest do końca jasne, z jakich krzyżówek wywodzi się buldog francuski. Jedna z tez sformułowana przez historyków kynologii mówi o jego rodzinnych powiązaniach z buldogiem angielskim. Krzepki i silnie zbudowany buldog cieszył się znakomita opinią ze względu na swe męstwo, jakim odznaczał się podczas walk z innymi psami i bykami. Te krwawe spektakle organizowane przez właścicieli aren czy cyrków pasjonowały Brytyjczyków do połowy XVIII wieku.

Na szczęście położono kres tym barbarzyńskim praktykom. W drugiej połowie XIX wieku miłośnicy rasy wprowadzili innowację, krzyżując buldoga i inne psy molosowate ze znacznie mniejszymi terierami. Ten „terrier-bull”, rodzaj małego, dobrze umięśnionego szczurołapa, o bardzo krótkim tułowiu, przyciętych uszach i ogonie, być może był przodkiem dzisiejszego buldoga francuskiego. Choć prawdopodobnie jego protoplaści uczestniczyli niegdyś w walkach, buldożek francuski jako rasa nigdy nie brał w tym udziału.

Oczywiście istnieje wiele innych teorii na temat jego pochodzenia. Szczególnie intrygująca jest historia uszu w kształcie płatka róży. Być może odziedziczył je po popularnym niegdyś toy-bulldogu o takich właśnie uszach, o którym wszelki słuch zaginął. Niektórzy hodowcy, dążąc do zachowania buldoga jako rasy, starali się zminimalizować jego rozmiary i selekcjonowali coraz to mniejsze okazy. Nazwane angielskim toy-bulldogiem, małe pieski o krótkich pyszczkach, przysadzistym tułowiu i zwisających uszach cieszyły się dużym powodzeniem w hrabstwie Nottingham.

Ceniono je zarówno za talent, jakim wykazywały się tępieniu szkodników, jak i urok towarzyski. Mówi się, że koronkarze, zmuszeni do emigracji w celach zarobkowych podczas kryzysu ekonomicznego, jaki dotknął Anglię w XIX wieku, przywieźli ze sobą w okolice Calais swych czworonożnych przyjaciół. Skrzyżowany z różnymi małymi terierami, angielski toy-bulldog dał początek rasie o stojących uszach.

Dla kogo buldog francuski?

Buldog francuski w domu i bloku

Pies odnajdzie się zarówno w dużym domu, jak i w mieszkaniu w bloku. Ze względu na predyspozycje do rozwinięcia się chorób kręgosłupa, pies może mieć w przyszłości trudności z wchodzeniem po schodach. Warto mieć to na uwadze, szczególnie, jeśli mieszkasz na wysokim piętrze w bloku bez windy.

Buldog francuski nie może być trzymany na zewnątrz w budzie. Rasa nie nadaje się na psa stróżującego, a jego okrywa włosowa nie jest dostosowana do niskich temperatur zimą. Pupil powinien być trzymany tylko i wyłącznie w domu lub mieszkaniu.

Buldog francuski sam w domu

Te psy nie lubią przebywać same przez wiele godzin w domu, dlatego to nie jest odpowiednia rasa dla osób, które długo pracują. Buldożki potrzebują dużo troski i uwagi – to typowe psy rodzinne. Raczej nie niszczą przedmiotów w domu, ale od czasu do czasu mogą dać się ponieść emocjom i podczas zabawy pogryźć Twój but czy maskotkę dziecka.

Buldog francuski a szczekanie

Buldogi francuskie rzadko szczekają, a jeśli to robią, to tylko w uzasadnionych momentach, by dać znać swojemu opiekunowi o tym, co je niepokoi lub fascynuje.

Musisz jednak wiedzieć, że te psy wydają z siebie także inne, charakterystyczne dźwięki, które niektórym mogą przeszkadzać – charczą i chrapią. Wszystko to na skutek upośledzonego oddychania spowodowanego budową typową dla psów krótkoczaszkowych.

Buldog francuski a dzieci

Buldogi świetnie dogadują się z dziećmi. Słuchają ich poleceń i podporządkowują się im. Są łagodne w obejściu i cierpliwe. Nie trzeba ich dwa razy namawiać na wspólną zabawę. Pamiętaj jednak, że kontakt pupila z małym dzieckiem zawsze powinien być nadzorowany przez dorosłych.

Buldog francuski a inne psy

Pies nie zawsze jest entuzjastycznie nastawiony do innych przedstawicieli swojej rasy lub innych psów. Jest nieufny i może być zazdrosny o uwagę, jaką poświęcasz drugiemu czworonogowi.

Buldog francuski a koty

Nie powinno być trudno przyzwyczaić do siebie kota i psa tej rasy. Buldożek jest przyjacielsko nastawiony do kotów i innych zwierząt, które nierzadko traktuje jak członków swojego stada. Raczej nie wchodzi w konflikty z kotami.

Podstawowe potrzeby fizjologiczne i behawioralne buldoga francuskiego

Buldog francuski ma umiarkowaną potrzebę aktywności fizycznej. Potrzebuje ruchu, ale nie muszą to być długie i intensywne spacery po parku. Zdecydowanie wystarczy mu kilka okrążeń osiedla. Ze względu na ryzyko przegrzania się, buldożki nie powinny przebywać latem zbyt długo na słońcu. W gorące dni należy zabrać ze sobą na spacer wodę do picia, której podanie zmniejsza prawdopodobieństwo udaru cieplnego u psa.

Pies będzie czuł się nieszczęśliwy, gdy domownicy nie poświęcą mu dostatecznie dużo uwagi. Ważne dla niego są także zabawa, wypoczynek i odpowiednia stymulacja intelektualna.

Buldog francuski a alergia na psy

Psy gubią sierść przez cały rok, dlatego nie są polecane osobom, które mają alergię na psy.

Wychowanie buldoga francuskiego

Nauka komend i trening z buldogiem francuskim

Buldogi chętnie i szybko się uczą, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy są odpowiednio stymulowane. Tracą zainteresowanie szkoleniem, gdy zaczynają się nudzić. Dobrą motywacją do dalszych ćwiczeń są dla nich psie smakołyki – dla nich zrobią wiele.

Buldog francuski – pierwszy spacer

Szczenięta buldogów francuskich powinny mieć stały kontakt z innymi psami. Socjalizacja jest bardzo ważnym elementem kształtowania temperamentu i wychowywania szczeniaka. Możesz go zabrać na pierwszy spacer dopiero wtedy, gdy lekarz weterynarii wyrazi na to zgodę. Zanim szczeniak wyjdzie na pierwszy spacer, musi zostać zaszczepiony przeciwko groźnym wirusom, a w jego organizmie musi się wytworzyć odporność poszczepienna. To bardzo ważne dla ich bezpieczeństwa.

Buldog francuski powinien wychodzić na spacer w szelkach. Obroża nie nadaje się dla ras, które mają predyspozycje do schorzeń kręgosłupa. Szelki, w przeciwieństwie do obroży, nie nadwyrężają odcinka szyjnego kręgosłupa, dlatego są polecane dla wszystkich buldożków.

Są takie miejsca, w których pupil musi mieć założony kaganiec. Niestety, tradycyjne kagańce kompletnie się nie sprawdzą w przypadku buldogów i spadną z ich krótkich pyszczków, bo nie będą miały się na czym zawiesić. Jedynym rozwiązaniem są kagańce brachycefaliczne, dostosowane do krótkiej twarzoczaszki czworonogów. Musisz jednak wiedzieć, że psy nie mogą przebywać w kagańcu zbyt długo, ponieważ będą jeszcze bardziej narażone na przegrzanie niż są zazwyczaj (psy nie pocą się tak jak ludzie, lecz oddają ciepło przez ziajanie).

Zabawa z buldogiem francuskim

Zwierzęta te nie mają silnego instynktu łowieckiego, nie przepadają też za bieganiem za piłką czy dyskiem w tę i z powrotem. Najlepsze zabawki dla buldoga francuskiego to zabawki edukacyjne, które będą stymulować jego logiczne myślenie. Twój pupil może szczególnie polubić puzzle do przesuwania dla psów, w których będziesz mógł ukryć ulubione przysmaki, np. PEDIGREE Tasty Bites Chewy Cubes. W celu zaspokojenia potrzeby gryzienia i żucia sprawdzą się też gryzaki dla małych ras psów.

Pielęgnacja buldoga francuskiego

Najczęstsze problemy zdrowotne buldoga francuskiego

Buldożki francuskie mają predyspozycje do wielu chorób, które są przekazywane genetycznie. Część z nich, jak np. dysplazje kręgosłupa czy wypadanie dysków międzykręgowych, uniemożliwia im normalne poruszanie się i wymaga specjalistycznej oraz kosztownej interwencji lekarza weterynarii- chirurga neurologa. Buldożki są też bardziej niż inne psy narażone na udar cieplny, ponieważ nie są w stanie efektywnie oddawać ciepła w gorące dni. To niestety nie koniec, a dopiero początek listy chorób, do których rasa jest predysponowana.

Schorzenia, które często występują u buldogów francuskich:

 • spodziectwo;
 • wrzodziejące zapalenie okrężnicy;
 • schorzenia kręgosłupa;
 • rozszczep podniebienia;
 • schorzenia kardiologiczne (niewydolność mięśnia sercowego);
 • alergie pokarmowe;
 • wypadanie gruczołu trzeciej powieki;
 • dwurzędowość rzęs;
 • trudności z oddychaniem;
 • trudności z termoregulacją (ryzyko przegrzania się organizmu i udaru cieplnego);
 • problemy trawienne (zaparcia, częste gazy).

Buldogi francuskie należą do grupy ras brachycefalicznych, które charakteryzują się krótką, spłaszczoną twarzoczaszką. To właśnie dzięki tej charakterystycznej budowie głowy zyskały popularność i wzbudzają zainteresowanie wśród miłośników psów. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ten charakterystyczny uroczy wygląd przypłacają swoim własnym zdrowiem.

Pysk buldogów jest cofnięty, przez co są obciążone wystąpieniem zespołu oddechowego psów krótkoczaszkowych. Jest on bezpośrednio powiązany z budową anatomiczną górnych dróg oddechowych. Skrzydełka nosa są zbyt wąskie, przez co powietrze nieefektywnie dostaje się do płuc, podniebienie miękkie jest zbyt długie, a tchawica ma tendencję do zapadania się, co może zagrażać życiu pupila. Objawami niewydolności oddechowej buldogów są duszności i głośne chrapanie (nawet w spoczynku). Leczenie polega na interwencji chirurgicznej i podawaniu psu leków, ale nie daje ono gwarancji, że jego stan się polepszy. Decydując się na psa tej rasy, musisz mieć świadomość, że jego leczenie może być kosztowne.

Buldog francuski – jak dbać o sierść?

Rasa jest łatwa w pielęgnacji. Buldożki mają krótką, ale mocną sierść, która wypada przez cały rok. Jej wadą jest to, że trudno ją usunąć z ubrań czy dywanów, bo jest dość szorstka i łatwo wchodzi między włókna dywanu czy ulubionego swetra. Warto przeczesywać ją raz w tygodniu, np. podczas wieczornych pieszczot.

Linienie nasila się w okresie jesiennym i wiosną. W tym czasie warto czesać psa nawet codziennie, by zmniejszyć ilość sierści na podłogach i tapicerkach.

Kąpiel psa powinna się odbywać w miarę potrzeby. Należy używać do tego specjalnego hipoalergicznego szamponu przeznaczonego dla ras krótkowłosych.

Jak dbać o skórę buldogów francuskich?

Fałdy przy nosie i w okolicy oczodołów mają skłonność do odparzeń, dlatego należy je regularnie przecierać (1-2 razy w tygodniu), za pomocą specjalnych preparatów pielęgnacyjnych poleconych przez lekarza weterynarii.

Buldog francuski – jak dbać o uszy?

Zaglądaj do uszu pupila raz w tygodniu i sprawdzaj, czy nie toczy się tam proces zapalny. Zdrowe uszy buldoga francuskiego powinny być czyste, bez obecności wypływów i bez brzydkiego zapachu. Udaj się niezwłocznie do przychodni weterynaryjnej na wizytę, jeśli zauważysz, że pies się intensywnie ociera uszami o różne przedmioty, często potrząsa głową lub drapie się w tej okolicy.

Buldog francuski – karmienie

Buldogi francuskie mają skłonność do refluksu jelitowo-żołądkowego i alergii pokarmowych, dlatego żywienie tych psów musi być dokładnie przemyślane i omówione z lekarzem weterynarii. Wiele psów tej rasy z powodu przewlekłych schorzeń musi być karmionych karmą specjalistyczną, dostosowaną do ich stanu zdrowia.

Pamiętaj, by nie przekarmiać psów. Buldożki francuskie mają tendencję do nadwagi i otyłości, dlatego ich porcje żywieniowe powinny być ściśle odmierzone pod kątem liczby kalorii.

Karmienie szczeniaków buldoga francuskiego

Szczenięta potrzebują pokarmu bogatszego w białko i tłuszcze, w porównaniu do psów dorosłych. Mogą spożywać zarówno karmę mokrą, jak i suchą. Należy je karmić 2-4 razy dziennie.

Karmienie dorosłego buldoga francuskiego

Karma dla buldoga francuskiego powinna być kompletna i zbilansowana. Ważna jest także zawartość i rodzaj włókna pokarmowego, które wspiera prawidłowe działanie jelit. Dobrze, jeśli w składzie karmy znajdują się także kwasy omega-3 i omega-6 oraz chondroityna z glukozaminą, które korzystnie wpływają na zdrowie chrząstek i stawów.

Pies może jeść zarówno karmę mokrą, np. PEDIGREE z wołowiną w galaretce, dla dorosłych psów, jak i suchą. Karmienie buldożka posiłkami dla psa przygotowywanymi w domu nie jest błędem żywieniowym, jeśli porcje pokarmowe są odpowiednio zbilansowane pod kątem zawartości składników odżywczych i kalorii. Warto jednak mieć świadomość, że jest to skomplikowane i wymaga sporej wiedzy.

Karmienie starszego buldoga francuskiego

Starszy pupil tej rasy może spożywać swoją dotychczasową karmę dla psów dorosłych lub karmę o obniżonej zawartości tłuszczu. Temat ewentualnej suplementacji zawsze należy omówić z lekarzem weterynarii.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 34

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres