Buldog angielski

Buldog angielski
Długość życia8–10 lat
Charakterwierny i przyjacielski, niezależny i uparty, lubi ruch na miarę swoich możliwości
Rozmiarśredni, wysokość 40 cm, masa ciała 22–25 kg
Sierśćkrótka, delikatna, gładka, umaszczenie płowe, czerwone w różnych odcieniach, pręgowane lub łaciate

Buldog angielski – Szczypta historii

Buldogi angielskie należą do psów molosowatych. Ich przodkowie to starożytne molosy, psy bojowe wywodzące się z mastifów. Pierwsze buldogi przywieźli do Europy, a dokładnie na Wyspy Brytyjskie, Fenicjanie. W Wielkiej Brytanii rywalizacja buldogów z bykami lub innymi psami była powszechną rozrywką wszystkich warstw społecznych. Krwawe zawody organizowano aż do 1835 roku, kiedy bull-baitingu i dog fightingu oficjalnie zakazano. Od tego czasu buldogi brytyjskie z bezwzględnych wobec przeciwnika psów do walki zmieniły się w psy dżentelmenów – przyjacielskie, oddane i czujne. Pod koniec XIX wieku powstał Klub Buldoga Angielskiego, opracowano też pierwszy wzorzec rasowy. Buldogi stały się narodowym symbolem Anglii. To jedne z najlepiej rozpoznawalnych psów na świecie.

Buldogi brytyjskie mogły żyć w Polsce już w XIX wieku, lecz pierwsze historyczne wzmianki o tej rasie pochodzą dopiero z lat 70. XX wieku. Wtedy to Jan Gajewski, znany polski hodowca, przywiózł nad Wisłę parę buldogów angielskich o imionach Sir Fredrick of Mariseni i Lady Luck of Mariseni. Dziś buldogi angielskie cieszą się dużym zainteresowaniem, jednak ze względu na specyficzną, wielowiekową selekcję, nie uwzględniającą dobra tych zwierząt, są to psy obarczone licznymi chorobami. Problem ten dotyczy właściwie wszystkich ras brachycefalicznych (krótkoczaszkowych).

Buldog angielski – wygląd

Buldogi angielskie zachowały wojowniczą posturę. Są zwarte, krępe i masywne. Mają silne, krótkie nogi i twardy kark. Dzięki krótkiej kufie, wystającej żuchwie i mocnych szczękach bez problemu powalały byka na ziemię. Dziś spłaszczony pysk u wielu psów tej rasy powoduje problemy z oddychaniem i termoregulacją. Krótkie nogi utrudniają poruszanie się, z kolei duża głowa i mała miednica stanowią źródło problemów podczas porodu naturalnego, dlatego wiele szczeniąt tej rasy rodzi się przez cesarskie cięcie. 

Buldogi angielskie są masywne i przysadziste. Według obowiązującego wzorca FCI wysokość w kłębie dorosłego buldoga angielskiego wynosi 30–40 cm przy masie ciała 23 kg (suki) i 25 kg (psy). Są to psy krótkowłose, z gładką, przylegającą sierścią ze skąpym podszerstkiem. Często spotykany jest buldog angielski biały z płowymi, czerwonymi lub pręgowanymi łatami. Umaszczenie może być także jednolite w każdym z powyższych odcieni. Buldog angielski czarny oraz cielisty nie wpisuje się we wzorzec FCI.

Buldog angielski – charakter

Nie warto oceniać po pozorach. Mimo że buldogi angielskie wydają się groźne i ociężałe, w rzeczywistości są łagodne i spokojne. Lubią ruch, spacery i zabawę, lecz nie nadają się do psich sportów i intensywnych aktywności. Mylący jest również ich posępny wyraz twarzy. W rzeczywistości to wesołe, czujne i śmiałe stworzenia. Zdecydowanie można na nich polegać, jednak nie należy oczekiwać bezwzględnego posłuszeństwa. Buldogi bywają uparte, dlatego o ich wychowanie najlepiej zadbać od początku. Źle znoszą samotność, więc warto od małego  przyzwyczajać je do samodzielnego pobytu w domu. Chociaż nie są hałaśliwe, pozostawione bez opieki na zbyt długo potrafią narobić szkód. Najlepszy dla nich dom to taki, w którym zawsze jest ktoś z domowników.

Buldog angielski – cena

Ceny buldogów angielskich z rodowodem ZKwP FCI wynoszą kilka tysięcy złotych. Te koszty są wynikiem wielu składowych. Obejmują pracę hodowcy i jego wieloletnią opiekę nad czworonożnymi podopiecznymi, włączając w to dietę, pielęgnację, troskę o zdrowie i samopoczucie pupili. Ceny psów rasowych zależą też od rangi hodowli i osiągnięć wystawowych psich rodziców. 

Buldog angielski – pielęgnacja

Buldogi angielskie, jako przedstawiciele ras brachycefalicznych, potrzebują specjalnej opieki. Należy często je czesać, zwłaszcza w okresie linienia. Ponadto trzeba pielęgnować skórę, którą pokrywają liczne fałdy. Bardzo ważne jest również systematyczne oczyszczanie oczu i zmarszczki na nosie. Psy z krótkimi kufami są, bardziej niż inne czworonogi, narażone na odkładanie się kamienia nazębnego, dlatego oprócz codziennego szczotkowania psich zębów warto także wspomagać redukcję bakteryjnej płytki nazębnej. W tym celu świetnie sprawdzają się przysmaki dentystyczne. Po każdym posiłku buldogom angielskim powinno się wycierać okolice jamy ustnej i brodę. Osiadające na kufie wilgoć i resztki jedzenia sprzyjają rozwojowi stanu zapalnego. Co więcej, opiekunowie muszą pamiętać o rutynowych zabiegach higienicznych, jak właściwe czyszczenie uszu i przycinanie pazurów.

Buldog angielski – żywienie

Buldogom angielskim w dużym stopniu grożą nadwaga i otyłość. Psy tej rasy nie są wybredne i mają dobry apetyt. Z uwagi na ich ograniczoną możliwość ruchu należy bardzo uważać, aby karmiąc pupila, utrzymać prawidłowy bilans energetyczny. Buldogom najlepiej podawać pełnoporcjowe jedzenie dla psów ras średnich, dostosowane do wieku i aktywności. Pokarm suchy jest sycący, a dodatkowo pozwala mechanicznie oczyszczać zęby z płytki bakteryjnej. Pokarm mokry jest natomiast mniej kaloryczny niż granulowany i wspomaga odpowiednie nawodnienie organizmu. W żywieniu psów ważne jest ustalenie stałych pór posiłków. Buldogi zjedzą zazwyczaj tyle, ile dostaną. Jeśli chcemy więc utrzymać optymalną masę ciała zwierzęcia, trzeba trzymać się zasad zdrowego odżywiania czworonogów i podawać ściśle ustalone porcje pokarmu.

Buldog angielski – zdrowie

Długość życia buldogów angielskich wynosi 8–10 lat, jednak w rzeczywistości wiele z tych psów nie dożywa takiego wieku. Odchodzą przedwcześnie wskutek otyłości, a także w wyniku wielu innych chorób. Zwężenie otworów nosowych, rozszczep podniebienia, dysplazja stawu biodrowego, porażenie kończyn przednich to tylko niektóre z wielu schorzeń typowych dla ras brachycefalicznych. Psy te nierzadko cierpią z powodu problemów oddechowych, sercowo-naczyniowych i pokarmowych. Są narażone na choroby oczu (zaćma, dwurzędowość rzęs, dysplazja siatkówki). Często dochodzi u nich do złamania kości, zwyrodnienia stawów i przepukliny. Decydując się na buldoga angielskiego, trzeba mieć świadomość, jak trudna i kosztowna może być opieka nad nim. Sapanie i chrapanie to najmniejszy problem. Syndrom brachycefaliczny przybiera postać różnych wad anatomicznych, wywołując groźne objawy (krztuszenie się podczas jedzenia, ulewanie pokarmu, omdlenia, bezdech nocny, udar, nietolerancję wysiłkową, trudności z termoregulacją, niechęć do ruchu i inne).

Buldog angielski – ciekawostki

  • Buldogi angielskie silnie wpisały się w brytyjską kulturę. Psy tej rasy utożsamiają stereotypową postać grubiańskiego, lecz eleganckiego Anglika – Johna Bulla, stworzoną przez pisarza Johna Arbuthnota.
  • Ze względu na pewne podobieństwo wizualne buldoga angielskiego często utożsamia się z postacią Winstona Churchilla. W rzeczywistości pupilem brytyjskiego polityka był pudel.
  • Buldogi angielskie nie potrafią pływać, mogą tylko utrzymywać się na wodzie przez krótką chwilę.
  • Niskie zróżnicowanie genetyczne buldogów angielskich może utrudniać wyeliminowanie typowych dla tej rasy wad dziedzicznych. 

Buldog angielski – imiona

Przykładowe imiona dla psa buldoga angielskiego: 

John, Loki, Blowey, Bogo, Charlie, Tayson, Bob

Przykładowe imiona dla suki buldoga angielskiego: 

Chanel, Bella, Wiki, Berta, Pax, Dona

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 7

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres