Boston terrier

Boston terrier

Boston terrier należy do przedstawicieli rasy psów ozdobnych i towarzyskich, zaklasyfikowano go do sekcji małych psów molosowatych. Jest potocznie określany jako narodowy pies Stanów Zjednoczonych. “Boston” to pogodny, żywiołowy i przyjacielski czworonóg, który chętnie podejmuje różne aktywności. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o adopcji terriera bostońskiego? Oto najważniejsze informacje dla potencjalnych opiekunów pupili tej rasy.

Boston terrier – podstawowe informacje

FCI grupa IX (psy ozdobne i do towarzystwa), sekcja 11 (małe molosowate), nr wzorca 140
Długość życia 1113 lat
Charakter przyjazny, inteligentny, ufny, towarzyski, czujny, emocjonalny, energiczny
Rozmiar mały (samce i samice):

trzy kategorie wagowe – do 6,8 kg, do 9 kg, do 11,4 kg

wysokość w kłębie – od 38 do 43 cm

Sierść krótka, lśniąca, delikatna, przylegająca do ciała (całkowity brak podszerstka); umaszczenie pręgowane, czarne lub tzw. focze z białymi znaczeniami
Kraj pochodzenia Stany Zjednoczone

Boston terrier – szczypta historii

Boston terrier to rasa o względnie krótkiej historii. Ich hodowle rozpowszechniono w XIX wieku. W latach 60. robotnicy z Bostonu (przede wszystkim angielscy i irlandzcy imigranci) chętnie krzyżowali białe teriery angielskie z angielskimi buldogami bojowymi, chcąc uzyskać jak najlepsze psy bojowe (w tym okresie walki psów cieszyły się w Stanach Zjednoczonych dużą popularnością). W kolejnych latach do hodowli dodano domieszkę krwi buldogów francuskich. Pierwszy Boston Terrier Club powstał w 1891 roku, natomiast rasa boston terrier została oficjalnie uznana przez Amerykański Związek Kynologiczny w 1893 roku. W Europie rasa ta pojawiła się dopiero w latach 50. XX wieku. Z kolei pierwszy boston terrier przyjechał do Polski w połowie lat 90. XX wieku.

Boston terrier – wygląd

Psy boston terrier należą do czworonogów o zwartej budowie, ich dobrze umięśniona sylwetka wpisuje się w kwadrat. Te nieduże czworonogi wyróżniają się mocnymi kończynami, kwadratową czaszką z krótką kufą i szeroko rozstawionymi oczami. Pożądana wysokość w kłębie u boston terrierów to 38–43 cm. W przypadku psów rasy boston terrier waga zależy od kategorii, do której należy dane zwierzę. Wyróżniamy trzy kategorie

 • poniżej 6,8 kg (boston terrier miniaturka), 
 • 6,8–9 kg (standard),
 • 9–11,35 kg (duży).  

Głowa: duża, kwadratowa i proporcjonalna w stosunku do sylwetki zwierzęcia. Czaszka graniasta z wyraźnie zaznaczonym stopem. Przodozgryz lub zgryz cęgowy. Długość krótkiej i szerokiej kufy (pozbawionej zmarszczek) powinna stanowić 1/3 długości głowy.

Oczy: duże, okrągłe, szeroko rozstawione, czarne/ciemnobrązowe.

Uszy: małe i stojące, osadzone blisko brzegu czaszki.

Ogon: krótki, nisko osadzony, haczykowaty lub prosty (może wznosić się powyżej grzbietu).

Szata: prosta, gładka, lśniąca i krótka sierść o bardzo delikatnej strukturze. 

Maść: czarna, pręgowana lub tzw. focza (ciemnobrązowa).

Boston terrier – charakter

Boston terrier to wesoły i pełen energii pies, który uwielbia różnego rodzaju zabawy. Jest nie tylko bardzo żywiołowy, lecz także inteligentny i chętny do współpracy. Pupile tej rasy bywają jednak uparte, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i wprowadzać naukę komend od okresu szczenięctwa. Warto podkreślić, że pies rasy boston terrier jest uczuciowy, wrażliwy i bardzo przywiązuje się do opiekuna (potrafi być nieco natarczywy). Jest czworonogiem całkowicie pozbawionym agresji i wykazuje przyjazne nastawienie w stosunku do dzieci. Jednak, jak każde zwierzę, nie powinien być pozostawiony w towarzystwie maluchów bez nadzoru osoby dorosłej. Boston terrier bez problemu dogaduje się też z innymi zwierzętami w domu. Sąsiedzi na pewno docenią fakt, że ten uroczy, niewielki czworonóg nie jest zbyt hałaśliwy.

Boston terrier – dla kogo?

Z uwagi na niewielkie gabaryty i przyjazne usposobienie pies rasy boston terrier idealnie sprawdzi się w roli pupila dla rodziny z dziećmi, bezdzietnych par lub singla, który marzy o oddanym i wesołym towarzyszu. Boston terrier będzie szczęśliwy zarówno w mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem. Aby zaspokoić jego potrzeby, musimy jednak pamiętać o codziennych, energicznych spacerach, urozmaiconych aportowaniem lub innymi zabawami. Tak więc do zachowania równowagi psychofizycznej boston terrier potrzebuje regularnych ćwiczeń. To pies, który jest bardzo żywiołowy, należy więc zadbać o odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu (warto angażować bostona w psie sporty, np. obedience, agility). 

Boston terrier – cena

Jakich cen możemy się spodziewać w certyfikowanych hodowlach boston terrierów? Zwierzę z hodowli zarejestrowanej przez Związek Kynologiczny w Polsce to wydatek rzędu 3500–4500 zł (oczywiście w przypadku renomowanych hodowli jest to wyższa kwota). Z czego wynika taka cena? To składowa różnych czynników, w tym:

 • otoczenia suki terriera bostońskiego opieką weterynaryjną przez całe jej życie oraz podczas ciąży,
 • profesjonalnej opieki nad szczeniętami,
 • zbilansowanej diety,
 • zaangażowania, jakie hodowca włożył w socjalizację młodego psa.

Pamiętajmy, że w profesjonalnej hodowli nie kupimy psa bez rodowodu, warto więc być czujnym, gdy zobaczymy tego typu ogłoszenie (prawdopodobnie jest to pseudohodowla). Psy w typie tej rasy niekiedy są też dostępne do adopcji, więc jeśli jesteśmy zainteresowani tą opcją, możemy odwiedzić okoliczne schroniska dla zwierząt.

Boston terrier – pielęgnacja

Pies rasy boston terrier nie jest kłopotliwy w pielęgnacji głównie ze względu na krótką, przylegającą do ciała sierść i brak podszerstka. Wystarczy pamiętać o regularnym szczotkowaniu go włosianą szczotką. Inne rekomendowane zabiegi pielęgnacyjne to:

 • regularne czyszczenie zębów czworonoga,
 • sprawdzanie i czyszczenie uszu,
 • regularne obcinanie pazurów (zbyt długie mogą utrudniać psu chodzenie i bieganie).

Kąpiele przeprowadzamy okazjonalnie, np. gdy boston terrier bardzo wybrudzi się podczas spaceru.

Boston terrier – żywienie

Boston terrier powinien otrzymywać wysokogatunkowe, pełnoporcjowe jedzenie gotowe. Pokarm musi być dostosowany do wieku, stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej psa. Zwierzę może być karmione zbilansowaną karmą suchą lub kombinacją karmy suchej i mokrej w proporcjach 50/50 (pod względem masy produktów). Jak często podawać mu jedzenie? Optymalne są 2–3 posiłki dziennie. Zadbajmy o to, aby były podawane w regularnych odstępach czasu. Boston terrier musi mieć zapewniony nieograniczony dostęp do świeżej i czystej wody. Przekąski w postaci specjalnych smakołyków dla zwierząt należy stosować z umiarem, ponieważ bostony słyną z nieposkromionego apetytu (łatwo je przekarmić i doprowadzić do nadwagi). Warto stosować psie przekąski, np. podczas treningów z pupilem. Pamiętajmy jednak, że przysmaki nie mogą stanowić więcej niż 10% jego dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Boston terrier – zdrowie

Ze względu na brachycefaliczną budowę czaszki (tj. płaską część twarzową) boston terrier jest narażony na wystąpienie pewnych problemów zdrowotnych. Mogą to być np. trudności z oddychaniem, związane z syndromem BAS. Inne potencjalne choroby, z którymi opiekunowie boston terrierów zgłaszają się do lekarza weterynarii, to: 

 • wypadanie rzepki kolanowej,
 • dysplazja stawów biodrowych,
 • zaćma, 
 • wrzody rogówki,
 • jaskra,
 • alergie,
 • choroby serca.

Czy bostony to rasa długowieczna? W przypadku psów rasy boston terrier długość życia to około 1113 lat. Z uwagi na delikatne owłosienie w okresie zimowym wskazane jest zakładanie psu ubranka, które zapewni zwierzęciu komfort cieplny.

Boston terrier – ciekawostki

 1. Jeden z pierwszych przedstawicieli rasy boston terrier miał na imię Judge i był krzyżówką angielskiego terriera i małego buldoga sprowadzoną z Anglii (jednak był on znacznie większy od współczesnych bostonów).
 2. Pierwsza wzmianka o psie rasy boston terrier pojawiła się w 1865 roku
 3. Boston terrier to jedna z kilku ras, której reprezentanci mają naturalnie skrócony ogon.
 4. Boston terrier jest często mylony z buldogiem francuskim.
 5. Miłośniczką i propagatorką boston terrierów była Ewelina, księżna Essex.
 6. W 1971 roku pies boston terrier został uznany za maskotkę stanu Massachusetts.

Boston terrier – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa rasy boston terrier: Bazyl, Fred, Koral, Joker, Łobuz.

Przykładowe imiona dla suki rasy boston terrier: Sisi, Figa, Lina, Mini, Lupa, Fala.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 5

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zachowanie

4 sprawdzone pomysły na zabawy ze szczeniakiem

Młode zwierzę potrzebuje do prawidłowego rozwoju zróżnicowanej stymulacji umysłowej i ruchowej. Jak mu ją zapewnić? Oto kilka propozycji na zabawy ze szczeniakiem w domu oraz na świeżym powietrzu.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres