Borzoj

Borzoj

Borzoj to rasa psów wykorzystywana niegdyś do polowań. Obecnie jej przedstawiciele są także doskonałymi towarzyszami osób aktywnych. Mają zrównoważony i spokojny charakter. Są czułe, inteligentne i oddane, ale ze względu na silny instynkt łowiecki muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Przeczytaj opis rasy i dowiedz się więcej o borzojach rosyjskich! 

Borzoj – podstawowe informacje

Klasyfikacja grupa X FCI (charty), sekcja 1 (charty długowłose)
Rozmiar masa ciała: ok. 35–45  kg 

wzrost: 75–85 cm (pies), 68–78 (suka), dopuszcza się większy wzrost pod warunkiem zachowania proporcji budowy 

Szata sierść: długa, jedwabiście miękka, włos sprężysty 

umaszczenie: dowolne, jednolite lub łaciate, z wyjątkiem czekoladowego i niebieskiego

Charakter zwykle spokojny, ale także impulsywny po zauważeniu potencjalnej zdobyczy, zrównoważony, wierny, czuły, energiczny, inteligentny, niezależny  
Długość życia  8–10  lat 

Historia rasy borzoj

Borzoj to jedna z najstarszych ras, której pochodzenie nie jest znane. Przypuszcza się, że przodkami borzoja były psy plemion tatarskich sprowadzone ze Wschodu. W żyłach borzoja może płynąć krew chartów starorosyjskich, moskiewskich, kurlandzkich i azjatyckich, być może także psów owczarskich. 

Przedstawiciela tej rasy określa się jako chart rosyjski, ale tak samo nazywa się również inne rasy i odmiany chartów hodowanych w Rosji. Samo słowo „borzoj” w języku rosyjskim oznacza „chart”.

Pierwszy wzorzec rasy powstał już w 1650 roku. Psy te mają długą tradycję i do dziś są cenione w Rosji jako zwierzęta biorące udział w polowaniach. Niegdyś długowłosy chart rosyjski był wyznacznikiem bogactwa, ponieważ na utrzymanie tych zwierząt mogła pozwolić sobie tylko arystokracja.    

W Rosji prowadzono hodowlę psów rasy borzoj ukierunkowaną na stworzenie zwierzęcia idealnego do udziału w polowaniach na wilki, lisy i zające. W 1873 roku założono Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa i Związek Hodowców Charta. Zwracano wówczas uwagę nie tylko na cechy użytkowe psów, ale także na ich wygląd. Dzięki temu dzisiejszy borzoj to pies energiczny, czujny, a także prezentujący się szlachetnie. 

Jak wyglądają psy rasy borzoj?

Borzoj rosyjski to duży pies. Przeciętnie osiąga masę ciała od 35 do 45 kg i wzrost od 75 do 85 cm. Suki są nieco mniejsze, mierzą 68–78 cm. Dopuszcza się jednak większy wzrost, o ile pies ma zachowane proporcje budowy. 

Masa ciała (waga) borzoja jest niewielka w stosunku do jego wzrostu. Wszystko dlatego, że borzoj ma smukłą, arystokratyczną sylwetkę, określaną jako suchą, co jest dobrze widoczne zwłaszcza na skórze głowy, spod której widać żyły. Mięśnie psa tej rasy są dobrze rozwinięte, a kościec bardzo mocny. 

Uszy przedstawicieli tej rasy są małe, nastawione lub stojące, gdy zwierzę jest pobudzone. Oczy natomiast są duże, w kształcie migdała, o barwie ciemnoorzechowej lub ciemnobrązowej. Borzoj ma długi, skierowany ku ziemi i lekko podwinięty ogon, obficie pokryty włosem.   

Szata borzoja jest bardzo długa, najdłuższa na wysokości żeber i łap. Z kolei na głowie i kończynach włos jest krótki i gładko przylega do ciała. Na całej powierzchni ciała sierść jest jedwabiście miękka i sprężysta, może falować i miejscowo formować się w łagodne loczki. Borzoj może mieć dowolne umaszczenie, jednolite lub łaciate, jednak niedopuszczalne jest czekoladowe i błękitne.    

Borzoj – pielęgnacja

Ze względu na długą i delikatną sierść borzoj potrzebuje systematycznego wyczesywania. Dokładne czesanie warto przeprowadzać przynajmniej raz w tygodniu. Pies tej rasy powinien każdego dnia biegać, a podczas zabaw na otwartym terenie brudzi się również jego sierść. Dobrze więc usuwać wszelkie zanieczyszczenia na bieżąco. Sporo czasu na intensywne wyczesywanie należy poświęcić zwłaszcza w okresie linienia, kiedy zwierzę gubi bardzo dużo sierści. 

Regularnie należy także czyścić uszy psa, a także codziennie myć mu zęby. W razie potrzeby przycina się także pazury, jeśli nie ścierają się same. Warto również wiedzieć, że borzoje mają wrażliwe łokcie, skłonne do tworzenia się odgnieceń, dlatego również ta część ciała wymaga szczególnej pielęgnacji.

Wybierając się na spacer z czworonogiem tej rasy, należy unikać upałów. Intensywne zabawy przy wysokich temperaturach mogą doprowadzić do przegrzania i udaru cieplnego. Borzoj nie jest również odporny na mróz, dlatego gdy temperatura spada, pies może spędzać na dworze maksymalnie kilka godzin.   

Charakter borzojów

Przedstawiciele rasy borzoj mają bardzo zrównoważony i spokojny charakter. Są to zwierzęta czułe, wrażliwe i wierne członkom rodziny. Warto jednak pamiętać, że psy te mają bardzo silny instynkt łowiecki i mogą impulsywnie reagować, gdy wyczują drobną zwierzynę. 

Wychowanie borzoja wymaga więc sporego doświadczenia i konsekwentnego postępowania. Nie jest to rasa odpowiednia dla osób, które szukają pierwszego psa. Co więcej, borzoj potrzebuje sporo miłości i uwagi, której potrafi się domagać. Nie powinien być często pozostawiany sam, choć jeśli opiekun zapewni mu należytą dawkę aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, może na jakiś czas zostać w domu bez towarzystwa. 

Borzoj to z natury pies myśliwski. Musi więc każdego dnia aktywnie spędzać czas. Jest typem sportowca, dobrze więc, jeśli również jego opiekun lubi aktywność. Chart rosyjski nie jest dobrym wyborem dla mniej aktywnych, starszych osób lub domatorów. To mądre i energiczne zwierzę do prawidłowego rozwoju potrzebuje wiele bodźców intelektualnych i fizycznych.

Czworonóg dobrze czuje się w domu, może przyzwyczaić się również do życia w mieszkaniu. Borzoj nie sprawia problemów pod względem hałaśliwości, nie przejawia również skłonności do niszczenia przedmiotów, oczywiście pod warunkiem że jest odpowiednio wychowywany od szczenięcia i ma zapewnioną dużą dawkę ruchu na otwartym terenie. Zabawy w niewielkim ogrodzie mogą nie być wystarczające dla zwierzęcia o tak silnym i niezależnym temperamencie. 

Borzoj to pies bardzo czuły i chętny do zabawy. Może mieszkać z rodziną i dziećmi, jeśli najmłodsi wiedzą, jak z nim postępować i szanują jego potrzeby. Jeśli przedstawiciel tej rasy dorasta z innymi psami, zwykle dobrze się z nimi dogaduje. Z kolei kot nie będzie dobrym towarzystwem dla borzoja, który może odbierać go jako potencjalną ofiarę łowów.  

Borzoj – długość życia i zdrowie

Psy rasy borzoj żyją zwykle od 8 do 10 lat, niekiedy dłużej. Są to zwierzęta stosunkowo zdrowe i wytrzymałe, ale u rasy tej zdarzają się przypadki chorób, takich jak:

  • problemy z sercem,
  • retinopatia, 
  • zapalenie ścięgien,
  • zaburzone napięcie mięśniowe,
  • problemy z kośćmi,
  • rozszerzenie i skręt żołądka.

Ciekawostki o rasie borzoj

  • Opiekunami charta rosyjskiego byli m.in. Iwan Groźny i Piotr Wielki.
  • Borzoj to rasa jednych z najwyższych psów świata. 

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów borzoja

Pokarm tak aktywnego i energicznego psa powinien być pełnoporcjowy. Musi także zaspokajać jego zwykle wysokie zapotrzebowanie energetyczne. Kaloryczność porcji ustala się jednak indywidualnie, w zależności od stopnia aktywności zwierzęcia. Bardzo ważne dla zdrowia borzoja jest jednocześnie utrzymanie szczupłej sylwetki. W razie problemów z wyliczeniem kalorii warto poradzić się lekarza weterynarii lub psiego dietetyka.  

Ze względu na ryzyko rozszerzenia i skrętu żołądka u psów ras dużych, w tym borzojów, należy zadbać o to, aby zwierzę odpoczęło przynajmniej pół godziny przed jedzeniem i godzinę po nim. Aktywność fizyczna w połączeniu z pełnym żołądkiem stanowi zagrożenie dla życia psa.  

Jak nazwać psa rasy borzoj? Przykładowe imiona

  • Przykładowe imiona dla psa rasy borzoj: Brik, Riki, Błysk, Nevado. 
  • Przykładowe imiona dla suki rasy borzoj: Amika, Mina, Dama, Lola.

Ile kosztuje borzoj? 

Borzoj chart rosyjski to bardzo szybki i zwinny pies myśliwski. Jeśli chcesz być jego opiekunem, musisz posiadać zezwolenie. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na przeprowadzkę, konieczne będzie uzyskanie kolejnego pozwolenia, ponieważ ma ono charakter terytorialny. 

Cena za szczenię rasy borzoj, pochodzące z renomowanej hodowli, to 4000 złotych wzwyż. Dobra hodowla zapewnia psom wysokiej jakości żywienie i opiekę weterynaryjną. Zwierzęta z rodowodem zwykle posiadają także badania wykonywane pod kątem chorób genetycznych. 

Szczególnie ważna dla wychowania psa o tak silnym i niezależnym charakterze jest także socjalizacja od pierwszych dni życia. Przed kupnem przyjaciela na wiele kolejnych lat warto więc z rozwagą przemyśleć wybór hodowli. Z kolei dobrym pomysłem dla osób, które chcą obdarzyć zwierzę opieką, będzie pies w typie borzoj do adopcji.   

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres