Border collie

Border collie

Border collie, nazywany także owczarkiem collie, należy do grupy psów pasterskich, zaganiających. Niegdyś byś wykorzystywany do pilnowania bydła, obecnie to przede wszystkim wierny pies rodzinny lub pracujący z ludźmi, choć w niektórych miejscach na świecie jego niesamowite zdolności wciąż są wykorzystywane do zaganiania owiec. Sprawdź, jaki temperament ma border collie. Dowiedz się, jak pielęgnować i karmić psy tej rasy.

Border collie – charakterystyka

FCIgrupa I, sekcja 1, nr wzorca 297
wysokość w kłębiesamica 47-52 cm, samiec 50-53 cm
masa ciałasamica 12-19 kg, samiec 14-21 kg
typ sierściwłos krótki i długi (w zależności od lokalizacji)
umaszczeniedopuszczalne są wszystkie odmiany kolorystyczne za wyjątkiem psów, których dominującą barwą umaszczenia jest biel
długość życia13-16 lat
charakterżądny nowych wyzwań, sprytny, opiekuńczy, łagodny, ambitny
ciekawostkijest doskonałym stróżem, osiąga bardzo dobre wyniki w zaganianiu zwierząt, między innymi dzięki nawiązywaniu kontaktu wzrokowego z bydłem
zaletyinteligentny, żywiołowy, przyjacielski, pracowity, ambitny
wadyszybko się nudzi, potrzebuje wielu bodźców, jego aktywny tryb życia wymaga dużo czasu i poświęcenia ze strony opiekuna

Border collie – wygląd

Border collie należy do ras psów średniej wielkości. Charakteryzuje się atletyczną, proporcjonalną sylwetką. Porusza się zwinnie i z gracją, wręcz trudno przejść obok niego obojętnie na ulicy. Ma sierść różnej długości, w zależności od lokalizacji – dłuższe włosy znajdują się w okolicy pachwin, uszu, ogona i na brzuchu. Jego oczy mają raczej ciemną barwę, choć można też spotkać collie z błękitnymi oczami. Uszy czworonoga są czujne, raczej zwrócone ku górze. Pies trzyma ogon nisko, chyba że czuje ekscytację – wtedy macha nim wesoło.

Wśród border collie występuje ponad 100 różnych odmian kolorystycznych. Najczęściej spotykane umaszczenie u tych czworonogów to:

 • czarno-biały;
 • czarno-biały podpalany;
 • czekoladowy;
 • czekoladowo-biały z podpaleniami;
 • czekoladowy marmurkowy;
 • niebieski marmurkowy;
 • niebiesko-biały;
 • niebiesko-biały z podpaleniami;
 • liliowo-biały;
 • liliowy marmurkowy;
 • liliowo-biały z podpaleniami;
 • jasnoszary marmurkowy;
 • sobolowo-biały;
 • marmurkowy;
 • kropkowany lub cętkowany.

Border collie – charakter i usposobienie

Owczarek collie to pies, który chętnie uczestniczy w życiu rodzinnym. Jest skory do zabawy ze wszystkimi domownikami, a wieczorem, po ostatnim spacerze, chętnie odpoczywa ze swoimi opiekunami na kanapie. Wymaga poświęcenia dużo uwagi ze strony wszystkich domowników. Trzeba jasno wyznaczyć granice, co mu wolno, a czego nie. Jest inteligentny i sprytny, ale należy nim odpowiednio pokierować, by wyrósł na dzielnego, zrównoważonego i posłusznego psa.

Pies potrzebuje bardzo dużo ruchu każdego dnia,  jego potrzeb nie zaspokoją nudne spacery wokół bloku. Treningi i wyzwania intelektualne sprawiają mu przyjemność, dlatego chętnie uczestniczy w szkoleniach i z powodzeniem startuje w zawodach.

Czworonóg jest opiekuńczy i chętnie bawi się nie tylko sam i z innymi psami, ale także z dziećmi. Czuje się najlepiej, gdy wszyscy domownicy są razem, traktuje ich jak członków swojego stada, nad którym sprawuje pieczę.

Border collie to nie tylko pies rodzinny. To także oddany swojej pracy pies pracujący. Można go spotkać w policji, wojsku, ratownictwie medycznym, a także na warsztatach w ramach dogoterapii. Border collie to także pies asystujący osobom niepełnosprawnym, którym pomaga na co dzień pokonywać bariery i umożliwia funkcjonowanie w społeczeństwie.

Border collie- Szczypta historii:

Historia wielu ras pochodzących z Wysp Brytyjskich ginie we mgle otulającej angielskie i szkockie wrzosowiska. Podobnie jest z border collie, na szczęście literackie wzmianki pozwalają domyślać się okoliczności narodzin pasterza doskonałego. Pierwsze znalazły się w pismach Rzymianina Marka Terencjusza Warrona, relacjonującego przebieg kolonizacji Wysp Brytyjskich.

Przybyli z kontynentu najeźdźcy przywieźli ze sobą psy, które świetnie sprawdzały się w ochronie żywego inwentarza i równie niestrudzenie zajmowały się pasieniem swoich podopiecznych. Z kolei wraz z wikingami na wyspach pojawiły się psy w typie szpica, które po skrzyżowaniu z wcześniejszymi mieszkańcami tych ziem dały mniejsze potomstwo o jeszcze silniejszym instynkcie pasterskim. Zwano je sheepdogs lub shepherds. Pisał o nich król Brytów, niejaki Hywel Dobry.

Ten średniowieczny władca żyjący w dziesiątym wieku bez wątpienia należał do elity intelektualnej swoich czasów. Nie tylko skodyfikował walijskie prawo, ale miał także w zwyczaju opisywać otaczającą go rzeczywistość i przy okazji wspomniał o czarnych psach, które niezmordowanie i z wielką biegłością zaganiały stada owiec z popasu na nocleg.

Skąd wzięła się nazwa border collie? Pierwszy jej człon można rozszyfrować dość łatwo. Przodkowie rasy pochodzili z pogranicza Anglii i Szkocji, z rejonu zwanego Borders. Trochę więcej trudności nastręcza przydomek collie. Znawcy rasy twierdzą, że może on pochodzić od angielskiego „coal”, które oznacza węgiel i ma związek z czarnym kolorem sierści.

Border collie – dla kogo

Decyzja o zakupie psa nie może być podejmowana pod wpływem chwili. Należy dokładnie przeanalizować, ile czasu wszyscy domownicy będą w stanie poświęcić psu, bo to właśnie cierpliwość i systematyczna praca sprawiają, że collie stanie się zrównoważonym, pozbawionym lęków i wesołym psem.

Border collie w domu i bloku

Psy w domu powinny przede wszystkim odpoczywać i regenerować siły po spacerze. To właśnie na zewnątrz powinny zaspokajać potrzebę aktywności fizycznej, zabawy czy tropienia. Oczywiście łatwiej zapanować nad collie w domu wolnostojącym, który daje większą możliwość organizacji czasu pupila.

Nie oznacza to jednak, że border collie nie może mieszkać w mieszkaniu – może. Jeśli pupil będzie miał troskliwego i świadomego opiekuna, który zadba nie tylko o liczbę, ale też jakość spacerów, to pies powinien być szczęśliwy niezależnie od metrażu domu, w którym mieszka.

Pies nie nadaje się do mieszkania na zewnątrz. Musi mieć stały kontakt ze swoim opiekunem. Mieszkając na zewnątrz, byłby nieszczęśliwy i mógłby zachowywać się w sposób niepożądany.

Border collie sam w domu

Pupil źle znosi samotność i nie może pozostawać sam w domu zbyt długo. Collie potrzebuje ciągłej stymulacji i bodźców. Pozostawiony sam sobie może niszczyć wszystko, co znajdzie się na jego drodze. Dlatego nauka pozostawania samemu w domu jest ważną częścią szkolenia dla przedstawicieli tej rasy. Czworonogi powinny nauczyć się odpoczywać lub skupić swoją uwagę na ulubionych zabawkach, gdy żadnego z domowników nie ma w domu.

Border collie a szczekanie

Niestety – psy te szczekają głośno i dość często. Oczywiście można nad tym pracować podczas szkolenia, ale przyszły opiekun musi wiedzieć, że nie da się całkowicie wyeliminować wokalizacji u czworonogów. Szczekanie to forma komunikacji, w ten sposób pupil sygnalizuje, że dzieje się coś istotnego, o czym inni powinni wiedzieć. To także forma ekspresji, która pozwala psu okazać, że coś mu się nie podoba lub czuje się sfrustrowany. Nie można od borderów (ani od żadnych innych psów) wymagać, że przestaną szczekać na dobre.

Border collie a dzieci

Collie chętnie bawi się z dziećmi i otacza je opieką. Czasem może wejść w rolę stróża aż za bardzo i podszczypywać np. raczkujące dzieci, które zaczynają się oddalać.  Border collie jest psem pasterskim i ma silną potrzebę zaganiania. Jeśli nie jest ona zaspokojona, pies może próbować realizować swoje zapędy wobec domowników, samochodów, rowerów. Warto mieć to na uwadze w kontekście budowania relacji collie z dziećmi.

Border collie a inne psy

Prawidłowo zsocjalizowany w wieku szczenięcym owczarek collie, bardzo dobrze czuje się w towarzystwie innych psów. Pupil powinien mieć jednak kontakt ze zwierzętami, które są ułożone, ponieważ pies szybko się uczy i może przejmować niepożądane zachowania, jeśli mu się spodobają, a zazwyczaj właśnie takie podobają mu się najbardziej. Staraj się dobierać dla niego kompanów do zabaw, którzy są w podobnym wieku, mają takie same oczekiwania względem zabawy i są podobnej wielkości. Oczywiście musisz się liczyć z tym, że to Twój pies ostatecznie zdecyduje, kto zostanie jego psim kumplem, a z kim niestety nie będzie nadawał na tych samych falach.

Border collie a koty

Pupil ma silną potrzebę opiekowania się wszystkimi domownikami, do których zazwyczaj zalicza też koty. Stosunki border collie z kotem są dobre, szczególnie jeśli pies już w wieku szczenięcym miał okazję z nimi przebywać. Odpowiednio ułożony collie nie powinien stanowić dla kota zagrożenia, choć oczywiście ich pierwszy kontakt powinien być nadzorowany.

Border collie – podstawowe potrzeby

Pies ma dużą potrzebę aktywności fizycznej przez całe swoje życie. Oprócz spacerów, podczas których pupil będzie mógł zaspokoić swoje podstawowe potrzeby fizjologiczne, potrzebuje też nowych bodźców i wyzwań.

To rasa, którą ciężko zadowolić i szybko się nudzi, dlatego collie trzeba zabierać na wycieczki w nowe miejsca. Na początku warto odwiedzić pobliskie parki dla psów, w których możesz spuścić collie ze smyczy. To doskonałe miejsce, w którym pies będzie mógł poćwiczyć na torach przeszkód i przy okazji zapoznać się z innymi czworonogami. Podczas zabaw, staraj się też szlifować naukę komend. Nie można zapominać, ze border collie to psy pasterskie. Potrzeba zaganiania jest u nich bardzo silna i musi być zaspokajana poprzez odpowiednie treningi i właściwie dobraną aktywność fizyczną.

Czworonóg ma też dużą potrzebę aktywności umysłowej. Lubi zagadki i łamigłówki, jest bardzo zainteresowany psimi zabawkami, które rozwijają logiczne myślenie. Dobre zabawki dla border collie to np. różnego rodzaju zabawki edukacyjne do karmienia lub maty węchowe, które dodatkowo będą stymulować węch pupila i zmysł tropienia.

Jeśli border collie nie będzie miał zaspokojonych swoich wszystkich psich potrzeb, może czuć się sfrustrowany. Pupil okazuje to najczęściej przez nieposłuszeństwo lub niszczenie rzeczy opiekuna. Warto w takich sytuacjach zasięgnąć opinii specjalisty i umówić się na spotkanie z psim behawiorystą lub lekarzem weterynarii.

Border collie a alergia na psy

Collie gubi sierść przez cały rok, dlatego to nie jest dobra rasa dla osób z alergią na psy.

Border collie – wychowanie

Według wielu naukowców, border collie to najmądrzejsze psy na świecie. Musisz jednak wiedzieć, że mimo wysokiego intelektu czworonoga, droga do jego ułożenia i wychowania nie zawsze jest usłana różami, a niekiedy wręcz przeciwnie – wymaga od opiekuna dużo czasu, stanowczości i cierpliwości.

Border collie – nauka komend i trening

Czworonóg ma dużą potrzebę i chęć do pracy, dlatego efekty szkolenia są szybko widoczne. Pies powinien być zrównoważony, opanowany, pozbawiony lęku i agresji, przyjacielski oraz odporny na stres. Collie potrzebuje konsekwentnego i zdeterminowanego opiekuna, który będzie go pozytywnie stymulował przez cały okres szkolenia.

Pies jest dobrym obserwatorem – z ciekawością naśladuje niektóre wykonywane przez człowieka czynności. Zdarza się, że potrafi np. samodzielnie otworzyć lodówkę lub zmywarkę, cierpliwie i dumnie siedzieć na krześle przy stole, gdy Ty jesz obiad naprzeciwko niego, lub włączyć światło czy telewizor.

Szkolenie psa tej rasy powinno przebiegać w taki sposób, by jak najlepiej wykorzystać jego intelekt i indywidualne predyspozycje. Collie zostawiony sam sobie szybko znajduje sobie zajęcie, które jednak nie zawsze przypada jego opiekunom do gustu. Warto zapisać pupila do szkoły dla psów na trening indywidualny lub grupowy. Specjalista podpowie, jak dalej poprowadzić szkolenie i wyłapie błędy, które być może nieświadomie popełniasz. To na pewno będą bardzo cenne lekcje.

Czworonóg doskonale nadaje się do uprawiania niemal wszystkich sportów kynologicznych. Jest wytrwały i szybko regeneruje siły, dlatego często zajmuje wysokie miejsca w różnego rodzaju konkursach i zawodach.

Border collie – zabawa

Pies ma dużą potrzebę zabawy. Lubi nie tylko biegać za piłką, ale także rozwiązywać gry logiczne. Pupil ma dobrą pamięć, dlatego możesz nauczyć go zapamiętywania nazw poszczególnych zabawek. Na początku zacznij od jednej z nich, nadaj jej imię i często powtarzaj, jednocześnie dając ją psu do zabawy. Collie szybko skojarzy wypowiadane przez Ciebie słowo z konkretną zabawką. Następnie naucz go, by wybierał ją spośród innych i przynosił do Ciebie, gdy wypowiesz jej nazwę. Gdy pies nauczy się, o co chodzi w zabawie, możesz zwiększyć jej trudność, ucząc pupila imion pozostałych psich zabawek. To dobry przykład zabawy, który zajmie collie, gdy akurat robisz coś ważnego i nie możesz w danej chwili zabrać pełnego energii owczarka na spacer.

Na spacerach możesz ganiać się z pupilem, uczyć go aportowania lub zachęcać collie do skorzystania z toru przeszkód w parku dla psów. Staraj się, by każdy spacer dostarczył czworonogowi nowych bodźców.

Border collie – pielęgnacja

Border collie – najczęstsze problemy zdrowotne

Owczarki collie zaleca się zbadać pod kątem obecności mutacji genu MDR1. Psy, u których badanie da pozytywny wynik nie mogą dostawać niektórych leków, w tym iwermektyny i loperamidu, ponieważ są dla nich wówczas toksyczne.

Najczęstsze choroby diagnozowane u psów tej rasy to:

 • padaczka idiopatyczna;
 • dziedziczne zaburzenia wchłaniania kobalaminy (wit.B12);
 • atrofia siatkówki;
 • dysplazja stawów biodrowych;
 • zapaść powysiłkowa border collie;
 • osteochondroza.

Border collie – jak dbać o sierść

Sierść collie nie wykazuje dużej tendencji do kołtunienia się, ale chcąc ją utrzymać w dobrej kondycji, należy ją delikatnie przeczesywać szczotką z miękkim włosiem. Sierść może się plątać w okolicy pachwin, brzucha i uszu. W tych miejscach warto wyczesywać psa codziennie.

Struktura sierści collie jest delikatna, dlatego musisz bardzo uważać, by jej nie uszkodzić. Chcąc wytrzeć pupila, np. po spacerze w deszczu, staraj się raczej delikatnie dotykać jego włosów przez ręcznik niż trzeć.

Psa należy kąpać, gdy uznasz, że jest brudny. Używaj do tego szamponu przeznaczonego dla border collie lub dla psów ze skórą wrażliwą. Pamiętaj, by nigdy nie używać do kąpieli psa szamponów przeznaczonych dla ludzi. Takie produkty mogą podrażniać skórę czworonoga, bo są przeznaczone dla skóry, która ma zupełnie inne pH. Nawet hipoalergiczne kosmetyki dla ludzi lub bardzo łagodne szampony dla dzieci, są dla psiej skóry nieodpowiednie.

Border collie -jak dbać o uszy

Zaglądaj do uszu przy okazji rozczesywania sierści pupila i sprawdzaj, czy nie toczy się w nich proces zapalny. Obserwuj pupila – jeśli zauważysz, że nadmiernie się nimi interesuje i je drapie, lub trzepie głową, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Przyczyną może być infekcja (bakteryjna lub grzybicza) ucha lub pasożyty w uchu psa, np. świerzbowiec uszny.

Profilaktyczne płukanie uszu psa zmniejsza ryzyko rozwinięcia się infekcji, dlatego warto je regularnie wykonywać u psów z tendencją do nawracających zapaleń ucha zewnętrznego. Możesz płukać uszy czworonoga za pomocą specjalistycznych płynów, które dostaniesz w gabinetach weterynaryjnych. Postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu lub według zaleceń lekarza weterynarii. Nigdy nie płucz ucha psa zwykłą wodą ani preparatami, które nie są do tego przeznaczone. Nie wkładaj też do jego ucha patyczków kosmetycznych.

Border collie – jak żywić

Żywienie szczeniąt border collie

Border collie powinny dostawać karmę pełnoporcjową przeznaczoną dla szczeniąt ras średnich. Może to być np. PEDIGREE Vital Protection Junior bogaty w kurczaka, z ryżem dla szczeniąt średnich ras. Zaleca się, by dieta opierała się na karmie suchej, która oczyszcza powierzchnię zębów młodych psów podczas jej rozgryzania i zmniejsza odkładanie się kamienia nazębnego na ich powierzchni. Szczenię border collie powinno być karmione 2-4 razy dziennie. Oprócz karmy suchej, można podawać pupilowi karmę mokrą, np. w saszetkach, która z pewnością uatrakcyjni dietę młodego psa.

Żywienie dorosłego border collie

Border collie są bardzo aktywne, dlatego mają duże (w porównaniu do innych ras psów) zapotrzebowanie na kalorie. Psy doskonale się motywują do pracy i nauki, jeśli w ramach nagrody za postępy otrzymują psie smakołyki. Należy pamiętać, by uwzględnić je w dziennym bilansie kalorii.

Collie raczej nie mają tendencji do przybierania na wadze, ponieważ są bardzo aktywne i z łatwością spalają kalorie. Musisz jednak wiedzieć, że częste przekraczanie dziennego zapotrzebowania na kalorie może skutkować tym, że nawet bardzo aktywny pies zacznie tyć.

Czworonogi powinny być karmione zarówno karmą suchą, jak i mokrą. Ważne, by była to karma pełnoporcjowa w dawce odpowiedniej do masy ciała pupila i jego aktywności w ciągu dnia.

Żywienie starszego border collie

Nawet najbardziej wysportowany czworonóg będzie z biegiem lat miał inne potrzeby żywieniowe niż młode psy. Zapotrzebowanie energetyczne psów spada wraz z wiekiem, dlatego seniorzy border collie powinni dostawać mniej kaloryczne posiłki.

Jeśli zauważysz, że Twój pies senior przybiera na wadze, możesz po prostu zmniejszyć dzienną dawkę pokarmową i stosować dalej tę samą karmę, którą od lat podajesz pupilowi. Możesz też zmienić karmę na taką, która jest przeznaczona dla psich seniorów ras średnich. Jeśli masz wątpliwości, jak żywić seniora border collie, warto porozmawiać o tym z lekarzem weterynarii, który na pewno doradzi, co będzie najlepsze dla Twojego psa.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów 86

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres