Bokser

bokser

Chcesz zaopiekować się energicznym czworonogiem średniej wielkości? Podobają Ci się boksery pręgowane lub żółte, ale nie masz pewności, czy taki pies odnajdzie się w Twojej rodzinie? Aby podjąć świadomą decyzję o adopcji zwierzęcia, dowiedz się najważniejszych informacji na temat danej rasy. Poniżej przedstawiamy opis wyglądu i charakteru psów bokserów, a także wymagania, jakie wiążą się z ich wychowywaniem! 

Bokser – podstawowe informacje

FCI grupa II (sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i rasy pokrewne), sekcja 2.1 (molosy, typ dogowaty), nr wzorca 144
Długość życia 10-11 lat
Charakter pewny siebie, spokojny, opanowany, wierny, czujny, odważny, bystry, nieufny wobec obcych
Rozmiar duży (samce i samice):

masa ciała – 25-30 kg, wielkość, czyli wysokość w kłębie – 53-63 cm

Sierść krótka, twarda, lśniąca, przylegająca do skóry; umaszczenie żółte lub pręgowane, maska czarna
Kraj pochodzenia Niemcy

Bokser – szczypta historii

Najwcześniejsi przodkowie boksera to starożytne molosy wywodzące się z Grecji, Epiru, Tybetu, Półwyspu Bałkańskiego i Iberyjskiego. Zwierzęta te miały muskularną budowę i dużą głowę z szeroką, skróconą kufą oraz zadartym nosem. Cechowały je odwaga i nieustępliwość i te właśnie przymioty są też widoczne u naszych współczesnych czworonogów.

Bokser to rasa psa wywodząca się bezpośrednio od brabanckiego bullenbeissera. Zwierzęta początkowo były wykorzystywane przez myśliwych do pomocy podczas polowań. Ich zadaniem było łapanie zwierzyny i przytrzymywanie jej do momentu odwołania przez opiekuna. Taka rola wymagała specyficznego układu twarzoczaszki: możliwie szerokiej kufy, szeroko rozstawionych zębów i wysoko umieszczonej trufli nosa.

Za początek celowej hodowli rasy bokser uważa się rok 1887. Niemiecki miłośnik psów Georg Alt po raz pierwszy skrzyżował wówczas sukę brabantczyka z bullenbeiserem. Uzyskane w ten sposób potomstwo zapoczątkowało współczesną historię bokserów. W 1896 roku założono księgę hodowlaną, natomiast pierwszy oficjalny wzorzec rasy powstał w roku 1902.

Bokser – wygląd

Psy boksery są zaliczane do ras dużych. Optymalna wysokość w kłębie u samców wynosi 57-63 cm, samice mają zazwyczaj 53-59 cm. Podobnie masa ciała dorosłego osobnika płci męskiej wynosi ok. 30 kg, natomiast suki osiągają ok. 25 kg. Bokser to pies o krępej budowie ciała i dobrze rozwiniętej muskulaturze.

Głowa:  proporcjonalnej wielkości, sucha; fałdy biegnące od nasady nosa w dół; kufa możliwie szeroka i mocna; żuchwa wysunięta przed górną szczękę, lekko wygięta ku górze.

Oczy: ciemne, osadzone niezbyt płytko ani głęboko; ciemna oprawa oczu.

Uszy: osadzone wysoko, po bokach głowy.

Ogon: normalnej długości, osadzony raczej wysoko.

Szata: krótka, twarda w dotyku, lśniąca, przylegająca do skóry.

Umaszczenie: żółte lub pręgowane.

Bokser – charakter

Wzorzec rasy wskazuje na następujące pożądane cechy usposobienia boksera:

 • silny system nerwowy,
 • pewność siebie,
 • spokój i opanowanie,
 • przywiązanie do opiekuna,
 • czujność,
 • odwaga,
 • nieufność wobec obcych,
 • radosne i przyjazne nastawienie w zabawie,
 • podatność na szkolenie,
 • rezolutność,
 • energiczność.

Należy pamiętać, że ten silny pies ma duży temperament. Boksery (szczeniaki), podobnie jak wszystkie inne psy, powinny być świadomie wychowywane przez swoich opiekunów już od pierwszych tygodni swojego życia. Właściwe ukształtowanie charakteru czworonoga tej rasy jest szczególnie ważne, gdyż określone usposobienie stanowi jeden z kluczowych elementów wzorca.

Szczeniaki boksera, ale również osobniki dorosłe, są bardzo podatne na szkolenie. Szybko się uczą i wykazują chęć współpracy. Pozytywna motywacja (nagradzanie pożądanych zachowań) to najlepszy sposób na uzyskanie szybkich efektów treningu. 

Bokser – dla kogo?

Bokser to pies niezwykle energiczny, który potrzebuje opiekuna o podobnym poziomie aktywności. Zajmowanie się czworonogiem tej rasy wymaga chęci, determinacji i wystarczającej ilości wolnego czasu, aby zapewnić mu sporą dawkę ruchu. Codzienny godzinny spacer, który jest zalecany każdemu psu bez wyjątku, w przypadku boksera może nie wystarczyć. Zwierzę wymaga nieco bardziej angażujących ćwiczeń fizycznych, aby się zmęczyć i wykorzystać nadmiar energii. Jednocześnie, jako przedstawiciel rasy brachycefalicznej (krótkoczaszkowej), jest wrażliwe na nadmierny wysiłek i wysokie temperatury – trzeba to uwzględnić, planując codzienną aktywność. Jak każdy pies, bokser potrzebuje również stymulacji umysłowej, np. zabaw z matami węchowymi. Warto brać to pod uwagę, decydując się na adopcję czworonożnego przyjaciela.

Boksery to fantastyczni towarzysze dla rodzin z dziećmi. Często wykazują potrzebę opiekowania się ludzkimi maluchami, choć czasem mogą też być zbyt energiczne w zabawie. Warto pamiętać, że (niezależnie od rasy) psa nie powinno się zostawiać sam na sam z małym dzieckiem. Pociecha powinna być też od najmłodszych lat uczona prawidłowego traktowania zwierząt.

Bokser – cena

Cena za boksera hodowlanego wynosi około 2500-4500 zł. Taka kwota wynika z faktu, iż w miejscach zarejestrowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce spełnione są określone standardy opieki nad zwierzętami. Na cenę psa boksera składają się następujące czynniki:

 • opieka weterynaryjna nad suką przez całe jej życie i w czasie ciąży,
 • opieka nad młodymi,
 • optymalna dieta,
 • czas poświęcony na opiekę nad psami i ich socjalizację.

Warto zauważyć, że zarówno dorosłe psy, jak i szczeniaki boksera bez dokumentów (m.in. rodowodu) niekiedy przebywają w schroniskach dla zwierząt. Mówimy wówczas o psie w typie jakiejś rasy. Zaopiekowanie się takim czworonogiem często jest jednym z najpiękniejszych przeżyć, jeśli więc nie planujemy udziału w wystawach zwierząt, warto rozważyć taką opcję. Przygarnięty pies zyska nowy, kochający dom, a my – wiernego przyjaciela!

Bokser – pielęgnacja

Pielęgnacja boksera nie wymaga wiele wysiłku. Ponieważ jest to rasa krótkowłosa, czesanie czworonoga może odbywać się raz w tygodniu. Latem, po spacerze, warto przetrzeć ciało zwierzęcia wilgotnym ręcznikiem, aby pozbyć się kurzu i przywrócić sierści właściwy jej blask. Raz dziennie powinno się przecierać oczy psa specjalnym preparatem, który zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń. Podobne czynności higieniczne należy wykonywać w obrębie fałdów skórnych znajdujących się przy pyszczku boksera. Inne czynności pielęgnacyjne, które zaleca się wykonywać regularnie, to:

 • szczotkowanie zębów (raz dziennie),
 • czyszczenie uszu (raz w tygodniu lub według zaleceń lekarza weterynarii),
 • obcinanie pazurów (raz na 2-4 tygodnie).

Bokser – żywienie

Zalecenia dietetyków dotyczące żywienia psów obejmują stosowanie suchych i mokrych pokarmów pełnoporcjowych w proporcji 1:1 pod względem masy produktów. Jeżeli nasz bokser jest wyjątkowo aktywny lub jest psem pracującym, możemy podawać mu posiłki z przewagą bardziej kalorycznych suchych granulek. Należy wówczas szczególnie dbać o to, aby pupil wypijał w ciągu dnia optymalną dla niego ilość wody. Zarówno pożywienie suche, jak i mokre, musi być dostosowane do wieku, masy ciała, stanu zdrowia i poziomu aktywności fizycznej zwierzęcia. Bokser pies szczeniak powinien otrzymywać pokarmy pełnoporcjowe z linii “junior”. Analogicznie osobnikowi dorosłemu należy podawać pokarmy “adult”, a psu starszemu – “senior”. Prawidłowa częstotliwość serwowania pupilowi posiłków również ma związek z jego wiekiem. Szczenięta (zależnie od etapu rozwoju) powinny być karmione kilka razy dziennie (3-6), natomiast psy dorosłe – 2-3 razy o ustalonych porach (zawsze w równych odstępach czasowych). Oprócz pożywienia pełnoporcjowego, możemy stosować również pokarmy uzupełniające, czyli tzw. psie przysmaki. Nie powinny one jednak dostarczać więcej niż 10% zalecanej dziennej dawki kalorii.

Bokser – zdrowie

Pomimo swojej imponującej muskulatury, boksery są psami dość wrażliwymi. Ze względu na specyficzną budowę czaszki (przede wszystkim krótką, spłaszczoną kufę), źle znoszą wysokie temperatury i intensywny wysiłek. Krótka sierść, która nie obejmuje okolic brzucha, czyni je też mało odpornymi na zimno. Lista schorzeń, na które boksery są szczególnie narażone, obejmuje przede wszystkim:

 • dysplazja stawów biodrowych,
 • spondyloza i związane z nią zwyrodnienia kości,
 • problemy kardiologiczne,
 • nowotwory,
 • rozszerzenie i skręt żołądka,
 • alergie kontaktowe, wziewne i pokarmowe,
 • zapalenie spojówek,
 • zapalenie trzeciej powieki.

Przeciętna długość życia psa boksera wynosi 11-12 lat.

Bokser – ciekawostki

 • pies bokser linieje przez cały rok;
 • ok. 10% przedstawicieli tej rasy to boksery białe (lub prawie białe), które przez FCI są uznawane za wadliwie umaszczone, choć wśród opiekunów mają grono wiernych miłośników.

Bokser – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa: Kapsel, Ali, Tyson, Diesel

Przykładowe imiona dla suki: Kora, Śruba, Lexie, Diwa

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 11

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres