Bichon frise

Bichon frisé

Psy rasy bichon frise to doskonali towarzysze człowieka. Uwielbiają spędzać czas z opiekunem i niechętnie zostają same. Te małe czworonogi mają piękną sierść, która wymaga starannej i regularnej pielęgnacji. To jednak niejedyna potrzeba psa bichon frise. Sprawdź opis rasy i dowiedz się więcej! 

Bichon frise – podstawowe informacje

Klasyfikacja grupa IX FCI, sekcja 1, nr wzorca 215
Rozmiar masa ciała: 4,5–7 kg 

wzrost: 24–30 cm 

Szata sierść: gęsta, miękka, delikatna, długa (7–10 cm), tworząca luźne loczki, brak podszerstka 

umaszczenie: białe 

Charakter silny, zdecydowany, niezależny, ciekawski, inteligentny, spokojny 
Długość życia  18–20 lat 

Historia rasy bichon frise

Wzmianki o rasie bichon frise sięgają kilkuset lat wstecz. Przypuszcza się, że ich przodkami były maltańczyki, pudle i barbety. Selekcja hodowców pozwoliła na stworzenie zwierzęcia o niewielkich rozmiarach i przyjaznym charakterze, dlatego bichon frise uznawany jest za zwierzę idealne do towarzystwa. 

Przypuszcza się, że w średniowieczu rasa bichon frise przywędrowała do Europy z Teneryfy. Psy te szybko zyskały uznanie, zamieszkując nawet królewskie dwory. Pierwszy wzorzec rasy powstał w 1933 roku, a FCI uznała bichon frise za rasę belgijsko-francuską. Do Polski jej przedstawiciele trafili pod koniec lat 90. XX wieku. W naszym kraju zwierzęta te bywają określane jako biszony kędzierzawe, jednak nazwa ta nie jest popularna.    

Jak wyglądają psy bichon frise?

Bichon frise to mały pies, osiąga wzrost ok. 24–30 cm i masę ciała od 4,5 do 7 kg. Pomimo niewielkich rozmiarów przedstawiciele tej rasy wydają się nieco więksi, za co odpowiada gęsta i długa sierść składająca się wyłącznie z włosa okrywowego. Brak podszerstka sprawia, że bichon frise nie linieje, a tym samym nie sprawia problemów pod względem brudzenia miękkich powierzchni w domu. 

Włos okrywowy biszonów układa się w charakterystyczne loczki, dzięki czemu szata przypomina puszystą watę cukrową. Uroku dodaje zwierzęciu białe umaszczenie, niekiedy w odcieniu morelowym lub płowożółtym. Spotykany jest bichon frise brązowy, jednak nie jest to typowe umaszczenie dla tej rasy. Brązowy nalot może jednak tworzyć się na sierści w okolicach oczu. Dotyczy to bichonów, które mają problem z nadmiernym łzawieniem oczu.

Bichon frise – pielęgnacja

Szata psa rasy bichon frise powinna być systematycznie wyczesywana. Warto każdego dnia usuwać zanieczyszczenia, dzięki czemu zapobiegniemy filcowaniu się sierści. Włos okrywowy tych zwierząt rośnie, dlatego konieczne jest wykonywanie profesjonalnego strzyżenia co 5–6 tygodni. 

Podczas codziennego czesania szczególną uwagę należy zwrócić na uszy i oczy, ponieważ gromadzące się w nich włoski i zanieczyszczenia mogą prowadzić do rozwoju stanu zapalnego. Kontrolować należy także długość pazurów i stan jamy ustnej. Bichon frise, jak każdy inny pies, powinien mieć codziennie myte zęby. 

Zabierając pupila na spacer w chłodny dzień, warto włożyć mu ubranko. Bichon frise nie ma podszerstka, przez co jest wrażliwy na niską temperaturę. Aby zwierzę nie przeziębiło się, należy chronić je także przed deszczem, a po powrocie do domu starannie wysuszyć sierść.   

Charakter psów bichon frise

Bichon frise ma bardzo przyjacielski charakter. Uwielbia pieszczoty i wspólne zabawy z opiekunem, a także ze starszymi dziećmi, które wiedzą, jak postępować ze zwierzętami i nie są w stosunku do nich natarczywe. Psy tej rasy są bardzo delikatne, dlatego dzieci powinny być uczone ostrożności, tak aby nie zrobić zwierzęciu krzywdy. 

Przedstawiciele tej rasy źle znoszą samotność. Tęsknią za członkami rodziny i wyczekują ich powrotu do domu. Są to najlepsi towarzysze osób, które mogą poświęcić im bardzo dużo czasu i uwagi. Bichon frise nie powinien pozostawać sam przez dłużej niż dwie godziny, dlatego jeśli jesteś zapracowany, rasa ta nie będzie dla Ciebie odpowiednia.

Bichon może mieszkać zarówno w domu, jak i w niewielkim mieszkaniu. Nie jest to pies stróżujący, dlatego raczej nie szczeka donośnie, nawet w obecności nieznanych osób. Zwykle jest skory do zabawy również z gośćmi domowników. 

Ten mały pies jest bardzo energiczny i żywiołowy. Chętnie spędza czas na kolanach opiekuna, ale lubi także spacery i zabawy w plenerze. Bywa jednak humorzasty i potrafi walczyć o uwagę. Nie wdaje się w konflikty z innymi psami, jest ciekawski, dlatego dla jego bezpieczeństwa należy wyprowadzać go na smyczy. 

Bichon frise to idealny kandydat na przyjaciela. Jego pokojowe nastawienie sprawia, że doskonale czuje się wśród dużych rodzin. Może również mieszkać z innymi czworonogami, o ile pozostałe zwierzęta mają równie spokojne usposobienie i nie dokuczają mniejszemu czworonogowi. Bichon frise może towarzyszyć zarówno osobom lubiącym spędzać czas w domu, jak i tym bardziej aktywnym. 

Jednak aby pies był szczęśliwy, należy zapewnić mu odpowiednią socjalizację od okresu szczenięcego. Powinien mieć kontakt z ludźmi i innymi zwierzętami. W przeciwnym razie może stać się lękliwy i zamknięty w sobie. Jego wychowanie zwykle nie jest trudne. Bichon frise potrzebuje przede wszystkim troski i miłości ze strony domowników.     

Bichon frise – długość życia i zdrowie

Rasa ta jest delikatna raczej tylko ze względu na niewielką masę ciała. Długość życia psa rasy bichon frise to 18–20 lat.  

Częstymi  dolegliwościami u psów rasy bichon frise są różnego typu alergie, zaburzenia trawienne oraz wspomniane łzawienie oczu. Dlatego należy starannie pielęgnować okolice oczu i powiek tych czworonogów. W przeciwnym razie może dojść do rozwoju stanu zapalnego i/lub niedrożności kanalików łzowych.

Ciekawostki o rasie bichon frise

  • Bichon frise niegdyś był wykorzystywany jako pies cyrkowy.
  • Do rozprzestrzenienia się rasy bichon frise przyczynili się m.in. żeglarze, którzy sprzedawali psy w różnych zakątkach świata.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów psa bichon frise

Bichon frise, jak każdy pies, powinien otrzymywać pełnoporcjową karmę dopasowaną do jego wieku, masy ciała i poziomu aktywności fizycznej. Zwierzęta te bywają łakomczuchami, dlatego należy z dokładnością odmierzać każdą porcję pokarmu. Zaleca się stosowanie diety mieszanej, złożonej z pokarmów mokrych i suchych w proporcji 1:1 pod względem masy produktów. Jeśli podajesz psu przysmaki, pamiętaj, aby również uwzględnić je w codziennym bilansie kalorycznym. Przekąski powinny dostarczać do organizmu maksymalnie 10% zalecanej dziennej dawki energii. W przypadku psów alergików lub mających problemy trawienne sposób żywienia należy skonsultować z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem. 

Jak nazwać psa rasy bichon frise? Przykładowe imiona

  • Przykładowe imiona dla suki rasy bichon frise: Śnieżynka, Kulka, Lodzia, Misi, Pusia.
  • Przykładowe imiona dla samca bichon frise: Diament, Puszek, Pusio, Mikuś, Miś, Płatek. 

Ile kosztują psy bichon frise? 

Szczenię rasy bichon frise kosztuje ok. 6,5–8 tysięcy złotych. Cena za zwierzę bez rodowodu oczywiście jest niższa, ale warto wiedzieć, co na to wpływa. Hodowla bichon frise, która nie posiada odpowiednich uprawnień, często ogranicza koszty utrzymania zwierząt poprzez oszczędności na pokarmie i opiece weterynaryjnej. Matki psów bywają dopuszczane do krycia zbyt często, przez co są przemęczone. 

W hodowlach cieszących się dobrą opinią sprawą nadrzędną jest natomiast dobro zwierząt. Opieką są obdarzone szczenięta i ich matki, nie tylko w okresie ciąży, lecz także w trakcie całego ich życia. 

Wyższa cena za szczenię bichon frise spowodowana jest więc wydatkami, jakie hodowcy przeznaczają na opiekę weterynaryjną, regularne szczepienia i wysokiej jakości pokarm. Nie bez znaczenia pozostaje także czas poświęcony zwierzętom. Szczenięta mają kontakt z człowiekiem już od pierwszych dni życia, co jest najlepszym przygotowaniem do późniejszego zamieszkania z nową rodziną.  

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Ciekawostki

Filmy i bajki o psach dla całej rodziny

Psie życie stało się inspiracją dla niejednego scenariusza filmowego. Psy niemal wszystkich rozmiarów i ras znalazły swoje miejsce na srebrnym ekranie.

Zdrowie

Dolegliwości wrzodowe u psów

Nazywa się je chorobą cywilizacyjną. Powstawaniu wrzodów przewodu pokarmowego sprzyjają pewne czynniki, które warto poznać

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres