Bedlington terrier

Bedlington terrier

Bedlington terrier charakter na pewno ma bardzo ciekawy – potrafi być łagodny i spokojny, ale też dość szybko zmienić się w wulkan emocji. Najbardziej charakterystyczny jest jednak jego wygląd, który wielu osobom przywodzi na myśl… owieczkę! Zdecydowanie jest to jednak pies z krwi i kości. Co więcej warto o nim wiedzieć?

Bedlington terrier – podstawowe informacje

FCI grupa III (teriery), sekcja 1 (teriery duże i średnie), nr wzorca 9
Długość życia 12–16 lat
Charakter towarzyski i łagodny wobec bliskich, do których się przywiązuje, nieufny wobec obcych, może być agresywny w stosunku do innych psów, choć akceptuje te, z którymi się wychował; uparty, z dużą dozą niezależności, aktywny, z silnym instynktem łowieckim, inteligentny
Rozmiar masa ciała: 8–10 kg

wysokość w kłębie: ok. 41 cm (akceptowane są lekkie odchylenia w dół u suk i w górę u psów)

Sierść bardzo charakterystyczna – gęsta, odstająca, z tendencją do skręcania się (zwłaszcza na kufie oraz głowie), miła w dotyku; maść: jednolita wątrobiana, niebieska, piaskowa (z podpalaniem lub bez)
Kraj pochodzenia Wielka Brytania

Bedlington terrier – szczypta historii

Nazwa opisywanego tu psa wywodzi się od miejsca jego pochodzenia – Bedlington w Wielkiej Brytanii, gdzie pojawiły się pierwsze usystematyzowane hodowle Bedlington terrierów. Choć ich historia nie jest do końca znana, uważa się, że przodkami rasy były dandie dinmont terriery, pudle, bulteriery, inne szorstkowłose teriery, a także whippety (podobieństwo widać w sylwetce). 

Pierwszy oficjalny wzorzec rasy określono w 1869 roku i niemal bez zmian obowiązuje on także dziś. W naszym kraju pierwsze osobniki pojawiły się w czasach międzywojnia, lecz nie zyskały wtedy, a także i później, wielkiej popularności.

Bedlington terrier – wygląd

Wygląd psów Bedlington terrier jest niezwykle charakterystyczny, nie da się ich pomylić z żadną inną rasą. Wszystko za sprawą wyjątkowej sierści. Jest gęsta, wyraźnie odstająca od ciała, miła w dotyku. Ma też tendencję do skręcania się, co jest widoczne zwłaszcza na głowie i kufie. Maści zgodne ze wzorcem to:

 • niebieska, 
 • wątrobiana,
 • piaskowa (z podpalaniem lub bez). 

Bedlington terriera łatwo poznać także po budowie czaszki (wyróżnia ją nie tylko znajdująca się na niej sierść, lecz także wąski kształt), obwisłych uszach (zakończone bujnymi frędzlami na końcach) oraz sylwetce (muskularne ciało, lekko przypominające charta – wygięty grzbiet, wąska klatka piersiowa, długie tylne kończyny i nisko osadzony ogon).

Bedlington terrier – charakter

Jaki jest Bedlington terrier? Charakter osobników tej rasy jest zwykle dość skomplikowany. Są to bowiem psy, które przywiązują się do opiekunów i są im oddane, ale jednocześnie zachowują sporą dozę niezależności. Wyróżniają się inteligencją, lecz ich upartość może utrudniać szkolenie. Co więcej, mają też sporo energii do spożytkowania, potrzebują dużej dawki aktywności i lubią zabawę, choć zwykle samodzielną bądź z opiekunem. Z innymi psami nie dogadują się najlepiej, a zaczepiane mogą reagować agresywnie. 

Bedlington terriery wobec bliskich zwykle są czułe, choć na pewno nie należą do typowych pieszczochów. W stosunku do obcych raczej okazują nieufność, a jeżeli zobaczą coś niepokojącego, na pewno dadzą o tym znać – nie są szczekliwe, ale doskonale nadają się na stróżów. 

Ważny jest też ich silny instynkt łowiecki – jeśli nie będzie zaspokojony, pies może mieć skłonność do ucieczek. Złapany trop będzie silniejszy niż nawoływanie opiekuna, które nie będzie niosło za sobą zapowiedzi stymulującej zabawy. Co więcej, jeśli pupil będzie przeżywał też inne frustracje, np. będzie zbyt długo sam w domu bez interesujących go zabawek, może zacząć niszczyć otaczające go przedmioty. 

Bedlington terrier – dla kogo?

Ze względu na swój rozmiar Bedlington terrier odnajdzie się w mieszkaniu w bloku, choć trzeba pamiętać, że jest to pies aktywny i potrzebuje częstych, intensywnych spacerów. Dobrze będzie się więc czuł w towarzystwie opiekunów lubiących ruch i mających na niego sporo czasu.

Nad wyborem psa tej rasy powinna jednak zastanowić się osoba, która chciałaby później zaprosić pod swój dach także kota bądź innego psa. Jeśli ten drugi osobnik jest już domownikiem, Bedlington terrier (odpowiednio z nim zsocjalizowany) raczej ułoży sobie z nim prawidłowe relacje. W przypadku gdy to jednak on będzie w rodzinie pierwszy, zbudowanie dobrych stosunków może się nie udać.

Czy jest to pies dla rodziny z dziećmi? Tak, Bedlington będzie dobrym towarzyszem do zabaw. Należy jednak pamiętać, że jest to rasa, która może w czasie spaceru reagować na zaczepki innych psów agresją bądź uciec, np. za wiewiórką. Dzieci nie powinny więc pozostawać z nim na spacerach same. Podobnie zresztą w domu. Rodzice muszą mieć kontrolę nad zabawą swoich pociech z psami i nauczyć dzieci, jakich zachowań wobec zwierząt należy unikać.

Jeśli zaś chodzi o seniorów, w ich przypadku kluczowa jest aktywność. Osoby, które dużo się ruszają i są w stanie zapewnić taką dawkę sportu także psu, spokojnie sobie z nim poradzą.

Bedlington terrier – cena

Ile kosztuje Bedlington terrier? Cena psa ze sprawdzonej hodowli wynosi zwykle około 3000–4000 zł. Dla wielu osób jest to bardzo wysoka kwota, ale ma swoje uzasadnienie. Hodowle, które prowadzone są przez doświadczone osoby, zapewniają psom odpowiednią opiekę weterynaryjną, niezbędne badania, dbają o ich codzienny komfort, a także o prawidłową socjalizację szczeniąt. Hodowcy wiedzą, jakie osobniki należy ze sobą krzyżować, by pojawiło się na świecie zdrowe i jak najbardziej zbliżone do wzorca kolejne psie pokolenie. Jak sprawdzić, czy dana hodowla jest godna zaufania? Przede wszystkim powinna podlegać kontroli Związku Kynologicznego w Polsce, a także mieć odpowiednie certyfikaty. 

Bedlington terrier – pielęgnacja

Bedlington terrier ma wyjątkową sierść, która wymaga też wyjątkowej troski. Zaleca się codzienne kilkuminutowe szczotkowanie psa, a raz w tygodniu dłuższe czesanie. Ważne jest też strzyżenie, które powinno być wykonywane co około 2 miesiące i najlepiej, żeby zajął się nim doświadczony groomer, mający wiedzę, jaką formę strzyżenia zaproponować. Warto o tym pomyśleć zawczasu, ponieważ będzie wiązało się to z dodatkowymi kosztami, których świadomość powinno się mieć jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie Bedlington terriera. 

Co istotne, niewątpliwym plusem dla opiekunów Bedlington terriera jest brak linienia. Zdarza się, że pies traci odrobinę sierści, lecz zwykle są to niemal niezauważalne ilości.

Bedlington terrier – żywienie

Choć Bedlington terriery nie należą do szczególnych łakomczuchów, opiekunowie i tak powinni mieć ich posiłki pod kontrolą. Chodzi nie tylko o ilość, lecz także m.in. jakość, smakowitość, pory czy częstotliwość karmienia. Co zatem warto wiedzieć?

 • Podstawą psiej diety powinny być pełnoporcjowe karmy – oznacza to, że dostarczają one niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach względem siebie.
 • Dieta musi się składać zarówno z pokarmów mokrych, jak i suchych (w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów). 
 • Psu należy zapewnić nieograniczony dostęp do świeżej i czystej wody.
 • Przekąski? Owszem! Będą dodatkową motywacją dla Bedlington terriera, np. podczas treningu. Nie powinny jednak przekraczać 10% dziennej dawki kalorii, jakie otrzymuje pies (porcję energii pochodzącą z przekąski należy wliczyć do codziennego zapotrzebowania).
 • Karmy należy dostosować do wieku psa. Dla osobników rosnących przygotowywane są karmy „junior”, dla starszych „adult”, a dla tych w zaawansowanym wieku – „senior”.
 • Jak często karmić psa rasy Bedlington terrier? Standardowo poleca się podawanie dwóch posiłków dziennie – rano i wieczorem. Warto jednak obserwować, jak pupil czuje się z takim systemem karmienia i ewentualnie wprowadzić zmiany dostosowane do jego indywidualnych potrzeb.
 • Co ważne, nie należy karmić czworonoga bezpośrednio przed wyjściem na spacer lub inną intensywną aktywnością. Może to doprowadzić do poważnych problemów z układem pokarmowym. Poleca się podawanie posiłków maksymalnie godzinę przed wyjściem bądź około 15 minut po powrocie do domu.

Bedlington terrier – zdrowie

Jak długo żyje opisywany tu pies? Bedlington terrier dożywa zwykle kilkunastu lat, nawet do 16 i więcej. Co ważne, w tym czasie zazwyczaj cieszy się dobrym zdrowiem, odpornością i niezmiennie wysokim poziomem aktywności (także w późniejszych latach życia).

Dbając o jego zdrowie, trzeba zwracać szczególną uwagę na stan oczu i skóry. Zdarza się, że przedstawiciele opisywanej tu rasy mają z nimi problemy. Przykładem jest choroba skóry o nazwie melanotrichia, do zapadania na którą Bedlington terriery mają zwiększoną tendencję. Jeśli zaś chodzi o oczy, zagrożenie dotyczy przede wszystkim wystąpienia: podwinięcia dolnej powieki, dwurzędowości rzęs, zaćmy i uogólnionego postępującego zaniku siatkówki.

Bedlington terriery miewają również schorzenia związane z wątrobą. Należy wykonywać regularne badania profilaktyczne właśnie pod tym kątem. Co więcej, może dotyczyć ich choroba dziedziczna tego narządu, mająca związek z nietolerancją zbyt dużej ilości miedzi w pożywieniu (nieprawidłowo działa u psów tej rasy enzym odpowiadający za jej metabolizm, dlatego też nadmiar odkłada się w wątrobie, co może skutkować jej niewydolnością). To jednak powinno zostać zbadane już na poziomie hodowli, jeszcze przed krzyżowaniem danych osobników (trzeba wykonać psom odpowiednie testy DNA i sprawdzić, czy nadają się do rozrodu).

Bedlington terrier – ciekawostki

 • Przed laty Bedlington terrier określany był mianem pudla dla biednych i rozpowszechniony był przede wszystkim wśród przedstawicieli klasy robotniczej.
 • Jest to rasa mało popularna w Polsce, dlatego też nieraz trzeba wcześniej zapisywać się w hodowlach na listy oczekujących na kolejny miot szczeniąt.

Bedlington terrier – przykładowe imiona

 • Przykładowe imiona dla psa rasy bedlington terrier: Wally, Pęd, Piorun, Iksi, Bronx, Bazyl, Kostek, Blue.
 • Przykładowe imiona dla suki rasy bedlington terrier: Merry, Sheep, Arra, Bajka, Daisy, Hexa, Noa, Szanti.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Kto kogo zaraża?

O bakteriach, wirusach, grzybach i innych drobnoustrojach, którymi możemy się zarazić od psa… A także, które pies może złapać od nas

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres