Basenji

Basenji

Basenji, zwany czasami psem Cheopsa lub terrierem kongijskim, to inteligentny czworonóg o bardzo rozwiniętym instynkcie łowieckim. Należy do pierwotnych ras psów. Pierwsze wzmianki o basenji pochodzą sprzed 2700 lat p.n.e. Czy przedstawiciel tej rasy jest podatny na szkolenie i przywiązuje się do opiekuna? Jak wygląda pielęgnacja psów basenji? W tym artykule postaramy się znaleźć wyczerpujące odpowiedzi na te pytania.

Basenji – podstawowe informacje

FCI grupa V (​szpice i psy pierwotne), sekcja 6 (psy ras pierwotnych) nr wzorca 43
Długość życia 1315 lat
Charakter niezależny, energiczny, wierny, czujny, pewny siebie, ciekawski, zwinny, lubiący zabawę
Rozmiar mały (samce i samice):

masa ciała – suki 9,5 kg, samce 11 kg

wysokość w kłębie – suki 40 cm, samce 43 cm

Sierść włos krótki, błyszczący, delikatny, przylegający; umaszczenie najczęściej dwukolorowe: czarne z białym, czarne podpalane z białym, rude z białym, płowe z białym, dopuszczalne też jednolicie czarne lub tricolor
Kraj pochodzenia Demokratyczna Republika Konga, Anglia (kraj patronacki)

 Basenji – szczypta historii

Przodkowie przedstawicieli tej rasy pochodzą z Egiptu. Psy o wyglądzie niemal identycznym z dzisiejszym basenji zostały utrwalone na malowidłach przy grobowcach faraonów, którzy żyli w starożytności. Basenji były wszechstronnymi czworonogami, pełniły jednocześnie funkcję psów do towarzystwa, myśliwskich i stróżujących. Wraz z upadkiem starożytnego Egiptu zainteresowanie tymi zwierzętami spadło, ponownie stały się popularne w XIX wieku, gdy na terenie Konga odkryto przedstawicieli tej rasy. W 1868 roku o basenji w swoich pamiętnikach wspomniał niemiecki badacz kontynentu afrykańskiego Georg Schweinfurth. Nie ma zgodności co do tego, czy psy przybyły do Afryki z Egiptu, czy może na odwrót. 

Kiedy basenji pojawiły się na Starym Kontynencie? Pierwsi przedstawiciele tych wytrzymałych psów myśliwskich zostali sprowadzeni do Europy na początku XX wieku. Oddana miłośniczka terrierów kongijskich Olivia Burn przywiozła sześć psów z Afryki do Wielkiej Brytanii w latach 30. XX wieku i zarejestrowała w angielskim Kennel Club. Pierwszy oficjalny wzorzec rasy basenji został ustalony w 1942 roku.

Basenji – wygląd

Jak wygląda basenji? To nieduży pies o harmonijnej, arystokratycznej sylwetce. Porusza się lekko i majestatycznie. Dorosły samiec osiąga w kłębie około 43 cm, natomiast samica jest nieco mniejsza (40 cm wysokości w kłębie). Zgodnie ze wzorcem optymalna masa ciała dla psa wynosi 11 kg, a dla suki 9,5 kg. Charakterystyczną cechą wyglądu basenji jest pomarszczona głowa z małymi, sterczącymi uszami.

Głowa: średniej wielkości, dobrze wyprofilowana, zmarszczki na czole; stop słabo zaznaczony. 

Oczy: ciemne, skośne, w kształcie migdała.

Uszy: małe, delikatne, spiczaste, wysoko osadzone.

Ogon: wysoko osadzony, mocno zakręcony do góry (tworzy pojedynczy lub podwójny pierścień).

Szata: krótka, gładka, błyszcząca i przyjemna w dotyku sierść.

Maść: umaszczenie zwykle dwukolorowe: czarne z białym, czarne podpalane z białym, rude z białym, płowe z białym; dopuszczalne pręgowane (czarne pasy na rudym tle) i tricolor.

Basenji – charakter

Basenji to inteligentny, pewny siebie i niezależny czworonóg, jednocześnie lojalny wobec opiekuna (przywiązuje się najczęściej do jednej osoby), choć nie powinniśmy oczekiwać od niego bezwzględnego posłuszeństwa. Mimo niewielkich rozmiarów to bardzo żywiołowy pies, który potrzebuje dużo ruchu i stymulacji umysłowej. Warto angażować pupila w psie sporty typu agility, tropienie czy dogtrekking.

Basenji jest szybki, zwinny i niezwykle wytrzymały, ma również świetną orientację w terenie. Czworonóg tej rasy źle znosi izolację, nie powinien być pozostawiany sam w domu na długie godziny. Ze względu na doskonale rozwinięty instynkt łowiecki może wykazywać skłonność do ucieczek podczas spacerów, jeśli tylko wyczuje interesujący trop. Nie warto więc ryzykować, spuszczając pupila ze smyczy, gdy przechadzamy się po otwartym, niezabezpieczonym terenie. Basenji z natury jest czujny i nieufny wobec obcych osób, zwykle okazuje im rezerwę. Jeśli wyczuje nieproszonego gościa w pobliżu domu, za pomocą różnych wokalizacji zaalarmuje członków rodziny o potencjalnym zagrożeniu.

Basenji – dla kogo?

Jakie cechy powinien posiadać idealny opiekun psa rasy basenji? Należy podkreślić, że z wychowaniem tego czworonoga nie poradzi sobie nowicjusz. Basenji ma niezależną naturę, powinien więc trafić pod opiekę osoby doświadczonej w szkoleniu psów, która zadba o odpowiednią socjalizację zwierzęcia od szczenięctwa. W kontaktach z basenji należy wykazywać się konsekwencją i cierpliwością. Jeśli ten inteligentny pies wyczuje u opiekuna jakiekolwiek wahanie, z pewnością to wykorzysta. Basenji raczej nie nadaje się na psa rodzinnego, bywa nieprzewidywalny, dlatego nie będzie dobrym towarzyszem dzieci. Idealnym miejscem do życia dla przedstawiciela tej rasy jest dom z ogrodem. Może żyć w mieszkaniu, pod warunkiem że zapewnimy mu każdego dnia dużo ruchu. Towarzystwo basenji docenią osoby, które na co dzień żyją aktywnie i chętnie spędzają wolny czas na świeżym powietrzu.

Basenji – cena

Ile kosztuje czworonóg tej rasy? Szczenięta basenji z profesjonalnej hodowli, zarejestrowanej przez Związek Kynologiczny w Polsce, to wydatek rzędu  3000–6000 złotych. Dlaczego musimy zainwestować kilka tysięcy złotych, aby móc cieszyć się towarzystwem pupila? Ta kwota wynika m.in. z:

 • zapewnienia suce basenji w hodowli stałej opieki weterynaryjnej,
 • profesjonalnej opieki nad szczeniętami,
 • zapewnieniu zwierzętom zbilansowanej, kompletnej diety,
 • profesjonalnej socjalizacji szczeniąt.

Wybierając basenji, który pochodzi z certyfikowanej hodowli, możemy z dużym prawdopodobieństwem założyć, że pod nasz dach trafi zrównoważony pies o pewnym pochodzeniu. Możemy też przewidzieć, na jakie choroby może potencjalnie zapadać, znając historię zdrowia jego przodków. Warto wiedzieć, że profesjonalni hodowcy wkładają mnóstwo energii i czasu w całodobową opiekę nad szczeniętami z każdego miotu. Natomiast jeśli rasa psa i rodowód nie są dla nas ważne, możemy rozważyć adopcję pupila w typie rasy basenji lub innego czworonoga. Warto w tym celu odwiedzić miejscowe schroniska dla zwierząt.

Basenji – pielęgnacja

Jak wygląda pielęgnacja basenji? Nie jest to skomplikowane zadanie. Wystarczy regularnie wyczesywać sierść (raz w tygodniu, ponieważ pies tej rasy gubi niewiele włosów). O czym jeszcze warto pamiętać? Każdy opiekun powinien systematycznie sprawdzać stan uszu, oczu i pazurów pupila. Wskazane jest też codzienne mycie zębów basenji.

Basenji – żywienie

To pies o dużym apetycie. Czym go karmić, aby prawidłowo się rozwijał i był zdrowy? Najlepiej, by czworonóg otrzymywał pełnoporcjową karmą gotową, która dostarczy mu wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Każdy opiekun powinien pamiętać przy wyborze karmy, aby była dostosowana do wieku, zdrowia i aktywności fizycznej psa. Szczenię basenji należy karmić pokarmem z linii „junior”, dorosłemu pupilowi zapewnijmy jedzenie gotowe z symbolem „adult”, a starszemu czworonogowi pokarm z oznaczeniem „senior”. Basenji może dostawać karmę gotową suchą lub być na diecie mieszanej (pokarm suchy i mokry w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów). Jak często karmić tego aktywnego pupila? Optymalne będą 2 lub 3 posiłki dziennie. Musimy też pamiętać, by pies miał ciągły dostęp do świeżej i czystej wody. Basenji może dostawać smakołyki dla zwierząt, jednak psie przekąski nie powinny pokrywać więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania na kalorie. 

Basenji – zdrowie

Jak już wspominaliśmy, psy rasy basenji są niezwykle wytrzymałe. Z tego względu zaliczamy je do ras długowiecznych (basenji rzadko chorują). Jakie potencjalne problemy zdrowotne mogą spotkać czworonoga? Do schorzeń, z którymi zmagają się czasami przedstawiciele tej rasy, zaliczamy:

 • postępujący zanik siatkówki,
 • dysplazję stawów biodrowych,
 • anemię,
 • przepuklinę pępkową,
 • zespół Fanconiego (uszkodzenie kanalików nerkowych).

Ile żyje basenji? Przeciętna długość życia psa tej rasy to 1315 lat.

Basenji – ciekawostki

 1. Suka basenji ma cieczkę tylko raz w roku.
 2. Basenji nie szczeka, tylko wydaje z siebie dźwięk podobny do jodłowania.
 3. Pierwszy przedstawiciel rasy trafił do Polski dopiero w 1993 roku.
 4. Basenji czyści sierść językiem, podobnie jak kot.
 5. Przedstawiciel tej rasy nie posiada zapachu, z tego względu wiele osób nazywa basenji kotem zamkniętym w psim ciele.
 6. Pierwsza hodowla basenji w Europie nosiła nazwę Of the Congo.

Basenji – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa rasy basenji: Frodo, Ares, Rex, Agent, Jankes, Bos.

Przykładowe imiona dla suki rasy basenji: Baza, Czajka, Luna, Kolia.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów 9

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zabawa z psem
Zachowanie

Jak bawić się z psem? Pomysły na zabawy z psem

Psy, podobnie jak ludzie, potrzebują różnorodnych bodźców, by rozwijać się i prawidłowo funkcjonować. Aportowanie i wspólne bieganie na spacerze mogą być niewystarczające dla psa z

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres