Appenzeller

Appenzeller

Appenzeller (Appenzell Cattle Dog) to szwajcarski pies pasterski, który dobrze sprawdzi się także jako pupil aktywnej rodziny. Jest wesoły, energiczny i bardzo przywiązuje się domowników. Na czym polega pielęgnacja appenzellera i czy nadaje się do życia w mieszkaniu? Oto najważniejsze informacje o tej szczególnej rasie.

Appenzeller – podstawowe informacje

FCI grupa II (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 3 (szwajcarskie psy do bydła) nr wzorca 46
Długość życia 12–14 lat
Charakter pewny siebie, nieustraszony, radosny, wierny, przyjazny, inteligentny, towarzyski, aktywny, czujny
Rozmiar duży (samce i samice):

masa ciała: 20–25 kg

wysokość w kłębie: samice  50–54 cm, samce  52–56 cm

Sierść gęsty, błyszczący, twardy i przylegający włos okrywowy, gęsty podszerstek; umaszczenie czarne lub czekoladowe z rdzawobrązowym podpalaniem i białymi znaczeniami
Kraj pochodzenia Szwajcaria

Appenzeller – szczypta historii

Wielu sympatyków psów nie zna historii rasy appenzeller. Ich przodkowie zamieszkiwali tereny dzisiejszej Szwajcarii już w epoce brązu. Według innej teorii appenzellery są potomkami molosów, które przybyły do Szwajcarii z legionami Juliusza Cezara. Jedno jest pewne, w średniowieczu czworonogi pełniły funkcję psów rolniczych, zaganiały bydło i pilnowały zabudowań. Po raz pierwszy appenzeller został opisany w książce z 1853 roku pod tytułem Tierleben der Alpenwelt (Życie zwierząt w Alpach). Czworonogi zadebiutowały na wystawie w Winterthur w 1899 roku. Pierwszy klub rasy powstał w Szwajcarii w 1908 roku, a w 1914 roku w księgach hodowlanych zapisano 8 osobników. 

Warto dodać, że nazwa tych psów pasterskich pochodzi od jednego ze szwajcarskich kantonów Appenzell (region północnej Szwajcarii). Popularyzatorem rasy był Max Siber (leśnik z regionu Appenzell).

Appenzeller – wygląd

Appenzeller to duży pies o krępej, muskularnej sylwetce, która budzi respekt. Jest bardzo proporcjonalnie zbudowany, uwagę zwraca jego dobrze umięśniona szyja i silne szczęki. To bardzo ruchliwy i zwinny czworonóg. Zgodnie ze wzorcem przedstawiciel rasy appenzeller ma proste, pionowe kończyny o mocnym kośćcu, lśniącą sierść i długi, ciasno zakręcony nad grzbietem ogon. Optymalna wysokość w kłębie dla samca to 52–56 cm, a dla suki 50–54 cm. Pożądana masa ciała tej rasy wynosi około 25 kg.

Głowa: proporcjonalna do reszty ciała, lekko klinowata; stop słabo zaznaczony.

Oczy: małe, migdałowate, lekko skośne, ciemnobrązowe.

Uszy: osadzone szeroko i wysoko, zwisające.

Ogon: noszony wysoko, dobrze owłosiony, średniej długości, ciasno zakręcony nad grzbietem albo na boku. 

Szata: krótki, gęsty, błyszczący i ściśle przylegający włos okrywowy z czarnym, szarym lub żółtym podszerstkiem.

Maść: umaszczenie tricolor czarny (czekoladowy), biały i podpalany. 

Appenzeller – charakter

Appenzeller to wszechstronny pies o wyjątkowej energii i absolutnej lojalności wobec opiekuna oraz członków rodziny. Potrzebuje uwagi opiekuna i tworzy z nim silną więź. Chętnie wykonuje polecenia i jest podatny na szkolenie. Appenzeller charakteryzuje się czujnością i dużą spostrzegawczością, a ze względu na wrodzony instynkt do pilnowania znakomicie sprawdzi się w roli stróża posesji. Potrafi dostosować się do każdej sytuacji, jest ufnym czworonogiem o zrównoważonym charakterze. W stosunku do nieznanych osób zachowuje dystans, a w razie konieczności będzie bronił członków rodziny przed niebezpieczeństwem. Pies tej rasy zazwyczaj szybko się nudzi, nie powinien więc być zostawiany na długie godziny sam w domu, ponieważ może wtedy zachowywać się niewłaściwie. Bywa uparty i szczekliwy. Gdy zauważy w pobliżu posesji intruza, błyskawicznie alarmuje o tym głośnym szczekaniem.

Pamiętajmy, że appenzellery to energiczne, ruchliwe psy, które powinny codziennie być wyprowadzane na co najmniej jeden dłuższy spacer i dwa, trzy krótsze. Oprócz przechadzek musimy zapewnić pupilowi tej rasy inne aktywności, np. agility, flyball, canicross czy treibball.

Appenzeller – dla kogo?

Psy tej rasy są bardzo rodzinne i przyjazne w stosunku do wszystkich domowników, ale mimo to appenzellery nie nadają się na pierwszego pupila. Wymagają starannego prowadzenia i socjalizacji od szczenięctwa. Opiekun czworonoga tej rasy musi mieć osobowość lidera, być konsekwentny, stanowczy i cierpliwy. Doświadczenie w szkoleniu pozwoli odpowiednio ułożyć podopiecznego. 

Appenzeller idealnie odnajdzie się w aktywnej rodzinie z dziećmi, może też być kompanem singla, który lubi uprawiać sport. Z pewnością nie jest odpowiedni dla osób, które wolą bierny odpoczynek. Złym pomysłem będzie wybór appenzellera przez opiekunów, którzy skupiają się na pracy i spędzają w domu niewiele czasu. Czworonóg nie powinien być izolowany, potrzebuje obecności człowieka do prawidłowego funkcjonowania. Warto dodać, że appenzeller nie jest konfliktowy i może mieszkać z innymi zwierzętami domowymi. Jakie miejsce będzie idealne do życia dla przedstawiciela tej rasy? Appenzeller najlepiej będzie czuł się w domu na wsi z ogrodem.

Appenzeller – cena

Wielu miłośników psów pasterskich zastanawia się, ile kosztuje młody appenzeller. Szczenię tej rasy pochodzące z zarejestrowanej hodowli to wydatek od 2500 do 4000 złotych. Dlaczego potencjalny opiekun appenzellera musi wydać kilka tysięcy na psa tej rasy? Pamiętajmy, że profesjonalne hodowle, zarejestrowane przez Związek Kynologiczny w Polsce, przekazują nowemu opiekunowi appenzellera rodowód i dbają o wszechstronny, prawidłowy rozwój pupila. Decydując się na szczenię z certyfikowanej hodowli, możemy z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, na jakie choroby będzie podatne, jak będzie wyglądać i się zachowywać (zgodnie ze wzorcem rasy). Na cenę zwierzęcia składa się m.in.:

 • opieka weterynaryjna nad suką w czasie ciąży i przez całe jej życie,
 • opieka nad szczeniętami appenzellera,
 • zapewnienie psom zbilansowanej diety,
 • czas i wysiłek, jaki profesjonalny hodowca wkłada w opiekę i socjalizację szczeniąt.

Jeśli nie mamy w planach uczestnictwa w konkursach i wystawach kynologicznych, nie musimy kupować psa z rodowodem. Dobrym rozwiązaniem może okazać się adopcja czworonoga w typie rasy appenzeller ze schroniska dla zwierząt. Warto więc rozejrzeć się w tego typu miejscach. 

Appenzeller – pielęgnacja

Wiele osób zainteresowanych tą rasą nie wie, jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga appenzeller. Nie jest to trudny w pielęgnacji pies. Wystarczy raz w tygodniu poświęcić nieco czasu na jego wyszczotkowanie (najlepiej za pomocą gumowej szczotki). Warto pamiętać również o codziennym myciu zębów, regularnej kontroli stanu oczu i uszu appenzellera.

Appenzeller – żywienie

Jak karmić appenzellera? Dieta tego aktywnego psa pasterskiego powinna być dopasowana do wieku, wielkości, stanu zdrowia i poziomu aktywności pupila. Dobrym rozwiązaniem będzie pełnoporcjowa karma gotowa przeznaczona dla psów dużych. Szczenię appenzellera powinno dostawać pokarm gotowy z oznaczeniem „junior”. Dorosłe zwierzę należy karmić jedzeniem z linii „adult”, a starsze czworonogi karmą z symbolem „senior”.

Pamiętajmy, by odmierzać taką ilość pokarmu gotowego, jaka odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu kalorycznemu pupila, i podawać jedzenie podzielone na 2–3 mniejsze porcje dziennie. Appenzeller ma skłonność do nadwagi, nie może być więc przekarmiany ani mieć stałego dostępu do pokarmu (psa karmimy o wyznaczonych porach, pozostawiając miskę z karmą na 20–30 minut). Bezpośrednio po jedzeniu ani tuż przed nim pies nie powinien podejmować aktywności fizycznej (wskazany jest odpoczynek, aby zmniejszyć ryzyko rozszerzenia i skrętu żołądka).

Jeśli mamy wątpliwości co do diety naszego czworonoga, zawsze możemy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Appenzeller – zdrowie

Psy rasy appenzeller słyną z dobrego zdrowia. To wytrzymałe i odporne zwierzęta, ale, tak jak u przedstawicieli innych ras, u appenzellerów mogą rozwinąć się choroby o podłożu genetycznym, takie jak: 

 • dysplazja stawów biodrowych,
 • dysplazja stawów łokciowych,
 • postępujący zanik siatkówki oka,
 • ektropium (wywinięcie powieki na zewnątrz),
 • entropium (wwinięcie powieki „do środka”).

U czworonogów może też wystąpić rozszerzenie i skręt żołądka. Niektórzy miłośnicy psów pasterskich zastanawiają się, ile średnio żyje appenzeller. Przeciętna długość życia tego odważnego i energicznego psa to 1214 lat.

Appenzeller – ciekawostki

 1. Pierwszy wzorzec rasy opracowano w 1914 roku.
 2. Appenzeller to rzadka rasa psów.
 3. Appenzeller jest wykorzystywany w Szwajcarii jako pies policyjny.

Appenzeller – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa rasy appenzeller: Braun, Keks, Wektor, Ziggi, Nero.

Przykładowe imiona dla suki rasy appenzeller: Dona, Fala, Nora, Tara, Raksa.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 7

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres