Akita amerykańska

Akita amerykańska

Akita amerykańska (American akita, w przeszłości great japanese dog) to silny, niezależny i spostrzegawczy czworonóg, który zwraca uwagę atrakcyjną szatą. W czym tkwi urok czworonogów tej rasy o tak interesującej historii? Co warto wiedzieć, zanim adoptujemy szczenię akity amerykańskiej lub kupimy pupila z hodowli?

Akita amerykańska – podstawowe informacje

FCI grupa V (​szpice i psy w typie pierwotnym), sekcja 5 (szpice azjatyckie i rasy pokrewne) nr wzorca 344
Długość życia 10–12 lat
Charakter inteligentny, niezależny, odważny, uparty, towarzyski, czujny, przyjacielski, cichy
Rozmiar duży (samce i samice):

masa ciała: suki i psy 45–60 kg

wysokość w kłębie: samice – minimum 61 cm, samce – minimum 66 cm

Sierść krótka lub średniej długości, podwójna szata, która składa się z grubego, gęstego, miękkiego podszerstka i prostego, twardego włosa okrywowego; umaszczenie – możliwe wszystkie typy
Kraj pochodzenia Japonia

Akita amerykańska – szczypta historii

Akita amerykańska to niezwykła rasa, której historia rozpoczęła się po II wojnie światowej, kiedy to amerykańscy żołnierze powracający z frontu w Japonii zabierali do ojczyzny akity i w ten sposób rozwinęli rasę. Pierwszy amerykański wzorzec tych czworonogów powstał w 1955 r., natomiast pierwszy Amerykański Klub Akity został założony w 1956 roku. Rasę wpisano do księgi hodowlanej w 1972 r. Od tego momentu między Japonią a Stanami Zjednoczonymi przez lata trwał spór co do pochodzenia akit. W konsekwencji mamy dziś dwie różne rasy, czyli akitę amerykańską i akitę japońską.

Akita amerykańska – wygląd

Akita amerykańska to duży pies o masywnej, dobrze umięśnionej sylwetce i mocnym kośćcu. Wysokość w kłębie w przypadku suk to 6166 cm, a samców 66–71 cm. 

Głowa: dość szeroka i płaska między uszami; kufa szeroka i pełna.

Oczy: brązowe, im ciemniejsze, tym lepiej; powieki mocno przylegające do gałek ocznych.

Uszy: małe, trójkątne, mocno wyprostowane, dość małe w stosunku do głowy.

Ogon: gruby, mocno owłosiony i wysoko osadzony.

Szata: długowłosa lub krótkowłosa sierść, składająca się z bardzo obfitego podszerstka i włosa okrywowego, który jest prosty i lekko stojący.

Maść: umaszczenie jednobarwne (białe) lub wielobarwne.

Akita amerykańska – charakter

Akita amerykańska jest psem spokojnym, niezależnym, dumnym, czasem upartym. Aby zapanować nad jej charakterem, należy odpowiednio wcześnie zacząć trening i prowadzić go w sposób konsekwentny i przemyślany. Do prawidłowego funkcjonowania akita amerykańska potrzebuje, by opiekun zaspokoił jej potrzeby behawioralne, w tym: fizyczne, umysłowe, socjalne i węchowe. Pies tej rasy ma silny instynkt myśliwski, dlatego podczas spacerów po nieogrodzonym terenie lepiej nie spuszczać go ze smyczy. Akity są sprytne, inteligentne i bardzo szybko się uczą. Typową cechą tych czworonogów jest to, że prawie nie szczekają.

Akita amerykańska – dla kogo?

Dla kogo akita amerykańska będzie idealnym towarzyszem życia? Ten dumny pies o wyrazistym charakterze powinien trafić w ręce doświadczonej osoby, która jest zdyscyplinowana w działaniu, cierpliwa i ma silny charakter, aby nie została zdominowana przez pupila. Na szkolenie psa należy poświęcić odpowiednią ilością czasu. Zapracowane osoby, które często podróżują, nie są dobrymi kandydatami na opiekuna tego dość wymagającego zwierzęcia (akita potrzebuje kontaktu z człowiekiem, dobrze znosi tylko krótkotrwałą samotność). Przedstawiciel tej rasy stworzy zgrany duet ze zwolennikami częstego przebywania na świeżym powietrzu. Gdzie powinna mieszkać akita amerykańska? Czworonóg odnajdzie się zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu (pod warunkiem, że zaspokoimy potrzeby ruchowe zwierzęcia). Akita potrzebuje codziennych spacerów, najlepiej urozmaiconych zabawami i ćwiczeniami czy psimi sportami, takimi jak: agility, canicross, weight pulling, tropienie. Jeśli od najmłodszych lat pupil będzie odpowiednio socjalizowany, dobrze porozumie się ze starszymi dziećmi, choć – jak każdy pies – akita amerykańska nie powinna zostawać w towarzystwie maluchów bez nadzoru dorosłego. Zwierzę nie sprawdzi się na pewno w przypadku rodzin z małymi dziećmi (akita ceni sobie spokój i ma silną potrzebę niezależności, może się irytować, gdy maluchy będą jej przeszkadzać w odpoczynku, np. zaczepiając w legowisku).

Akita amerykańska – cena

Cena psa tej rasy zależy od wielu składowych. Na jaki wydatek należy się przygotować, jeśli chcemy zostać opiekunami akity amerykańskiej? Hodowla zarejestrowana przez Związek Kynologiczny w Polsce będzie oczekiwać wpłaty na poziomie około 3000–7000 złotych (im bardzie uznana hodowla, tym wyższa cena zakupu). Dlaczego cena jest tak wysoka? Wynika ona m.in. z:

 • otoczenia suki akity amerykańskiej stałą opieką weterynaryjną,
 • profesjonalnej opieki nad szczeniętami akity z każdego miotu,
 • żywienia psów wyłącznie wysokiej jakości pokarmem,
 • procesu socjalizacji, jaki prowadzi hodowca.

Warto mieć świadomość, że pies pochodzący z certyfikowanej hodowli jest zdrowy i stabilny psychicznie, a dzięki odpowiedniej dokumentacji wiemy, kim byli jego przodkowie. Zdarza się, że w schroniskach możemy spotkać psy w typie rasy akita. Jeśli możemy się pochwalić sporym doświadczeniem w szkoleniu psów, mamy silny charakter i odpowiednie warunki mieszkaniowe, możemy udać się do pobliskiego schroniska dla zwierząt i rozważyć adopcję, dając psu szansę na nowe, szczęśliwe życie.

Akita amerykańska – pielęgnacja

Czy akita amerykańska jest psem wymagającym czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych? Ze względu na intensywną utratę sierści w okresie linienia zwierzę powinno być szczotkowane raz dziennie, a poza nim raz w tygodniu (z uwagi na wielkość przedstawicieli tej rasy czynność ta może zająć sporo czasu). Warto też pamiętać o regularnej kontroli stanu oczu, uszu czworonoga i codziennym myciu zębów. Nie zaleca się kąpać psa rasy akita amerykańska częściej niż kilka razy w roku. Należy robić to tylko w przypadku silnego zabrudzenia.

Akita amerykańska – żywienie

Akita amerykańska to pies, który powinien dostawać zbilansowaną i kompletną karmę gotową opracowaną przez specjalistów ds. żywienia zwierząt. Pełnoporcjowy pokarm zaspokaja zapotrzebowanie zwierzęcia na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dieta akity musi zawierać m.in. kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i białko. Wybór karmy trzeba więc dobrze przemyśleć. Należy dostosować ją do wieku, stanu zdrowia i poziomu aktywności fizycznej psa. Wielu opiekunów zastanawia się, jak często karmić akitę amerykańską. Optymalnie będą to 2–3 posiłki dziennie. Akita amerykańska jak każdy czworonóg powinna mieć zapewniony swobodny dostęp do czystej i świeżej wody. Jeśli nie chcemy doprowadzić do nadwagi u psa, podawajmy mu smakołyki dla zwierząt z rozsądkiem. Smaczki nie mogą stanowić więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania na kalorie. 

Jeśli potrzebujemy wskazówek odnośnie do karmienia pupila, warto skonsultować dietę psa z zaufanym lekarzem weterynarii.

Akita amerykańska – zdrowie

Akity amerykańskie cieszą się dobrym zdrowiem. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie chorują. U przedstawicieli tej rasy mogą wystąpić schorzenia, takie jak: 

 • niedoczynność tarczycy,
 • schorzenia skórne,
 • choroby immunologiczne (VKH, pęcherzyca),
 • postępujący zanik siatkówki,
 • dysplazja stawów biodrowych,
 • epilepsja.

Wielu potencjalnych opiekunów zastanawia się, ile żyje akita amerykańska. Pies ten dożywa 1012 lat. Nie jest to więc długowieczna rasa.

Akita amerykańska – ciekawostki

 1. Aż do XXI w. hodowcy często krzyżowali akity inu i akity amerykańskie, sądząc, że należą one do tej samej rasy.
 2. Pierwsza akita w typie amerykańskim pojawiła się w Polsce dopiero w 1990 r. 
 3. Pierwszy japoński wzorzec tej rasy psów pochodzi z 1938 r.

Akita amerykańska – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa akity amerykańskiej: Bovie, Olo, Kors, Joker, Feniks, Vox.

Przykładowe imiona dla suki akity amerykańskiej: Salsa, Figa, Luna, Molka, Zoja, Irga.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 7

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres