Airedale terrier

Airedale terrier

Airedale terrier to średniej wielkości pies, który wyróżnia się wysokim poziomem inteligencji i silnym instynktem łowieckim. Ma niespożyte pokłady energii i uwielbia zabawy na świeżym powietrzu. Jak okiełznać tego radosnego i upartego czworonoga? Czy każdy sprawdzi się w roli opiekuna psa rasy Airedale terrier? Sprawdźmy!

Airedale terrier – podstawowe informacje

FCI grupa III (​teriery), sekcja 1 (teriery wysokonożne) nr wzorca 7
Długość życia 1012 lat
Charakter inteligentny, wesoły, towarzyski, czujny, aktywny, uparty, ufny, łatwy w kontaktach
Rozmiar średni (samce i samice):

masa ciała – około 20 kg

wysokość w kłębie – samice 56–59 cm, samce 58–61 cm 

Sierść gęsta, szorstka, twarda; podszerstek miękki; umaszczenie: szary lub czarny czaprak na tułowiu, reszta ciała w kolorze rudym (dopuszczalne kilka białych znaczeń na piersi)
Kraj pochodzenia Wielka Brytania

 Airedale terrier – szczypta historii

Jakie są początki rasy Airedale terrier? Pierwsze hodowle powstały w latach 70. XIX wieku w angielskim hrabstwie Yorkshire. Czworonogi są krzyżówką otterhoundów, staffordshire bull terrierów i old english terrierów. Najpierw rasa ta nosiła nazwę waterside terrier, następnie bingley terrier, a finalnie airedale terrier. Wielu miłośników psów nie wie, skąd wzięła się nazwa tej największej grupy terierów. Prawdopodobnie pochodzi od nazwy dolny rzeki Aire. Według innych źródeł została zaczerpnięta od pierwszej prezentacji hodowli podczas festiwalu w Airedale. Pierwotnie psy rasy Airedale terrier pełniły funkcję psów myśliwskich. Czworonogi wykorzystywano do łowienia szczurów i lisów w gospodarstwach, towarzyszyły myśliwym podczas polowań na zwierzęta wodne, takie jak wydry czy bobry (z tego powodu do dziś psy tej rasy doskonale radzą sobie w wodzie i są niezwykle wytrzymałe). Podczas II wojny światowej towarzyszyły żołnierzom w działaniach bojowych (pomagały ratować ludzi).

Airedale terrier – wygląd

Airedale terrier to średniej wielkości pies o dość krępej sylwetce. Zgodnie z obowiązującym wzorcem przedstawiciel tej rasy ma głęboką klatkę piersiową, krótki i muskularny tułów oraz długie, proste nogi. Wysokość w kłębie u suki to 5659 cm, a u samca 58–61 cm. Charakterystyczną cechą wyglądu Airedale terriera jest głowa przypominająca prostopadłościan i czaprakowe umaszczenie (potocznie określane jako czarne podpalane).

Głowa: długa i niezbyt szeroka; długość mózgoczaszki odpowiada długości kufy; stop słabo widoczny.

Oczy: małe, ciemne, o żywym spojrzeniu, niewyłupiaste (wypukłe i jasne oczy są niepożądane).

Uszy: niewielkie, w kształcie litery V. 

Ogon: długi i prosty lub lekko wygięty, wysoko osadzony, noszony pionowo.

Szata: szorstka, gęsta i twarda.

Maść: umaszczenie czaprakowe.

Airedale terrier – charakter

Airedale terrier to radosny, pewny siebie i nieustraszony pies. Odwaga, czujność i niezależność sprawiają, że ten czworonóg w razie potrzeby będzie bez wahania bronić swojego opiekuna. Warto podkreślić, że Airedale terrier szybko się uczy, jest bardzo inteligentny i dość uparty. To idealny kandydat na stróża posesji. Jeśli ktoś niepowołany znajdzie się w pobliżu domu, pupil z pewnością szybko nas o tym powiadomi, głośno szczekając. Podchodzi z dystansem do nieznajomych osób. To urodzony pływak, który przepada za wodą. Chcąc zostać opiekunem Airedale terriera, musimy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Ten dynamiczny pies potrzebuje codziennie kilku spacerów, w tym co najmniej jednego 1–1,5-godzinnego, podczas którego będzie mógł spożytkować nieposkromione pokłady energii.

Czy Airedale terrier  dobrze żyje z innymi czworonogami? Z uwagi na wyjątkowo silny instynkt myśliwski może mieć problemy z zaakceptowaniem kotów i innych mniejszych zwierząt.

Airedale terrier – dla kogo?

Airedale terrier to niezwykle lojalny i przyjazny pies, który poddany procesowi socjalizacji dobrze porozumie się z dziećmi. Zawsze jest chętny do zabawy, nawet w podeszłym wieku, co sprawia, że jest atrakcyjnym towarzyszem rodzinnym. Świetnie sprawdzi się jako kompan dla osób, które chętnie uprawiają różne sporty, w tym wodne. Z pewnością nie jest to odpowiednia rasa dla seniorów. Airedale terriery nie będą szczęśliwe w towarzystwie opiekunów prowadzących bierny tryb życia, nie są to tzw. kanapowce, tylko dynamiczne, żądne wyzwań zwierzęta. Idealnym miejscem do życia dla Airedale terriera będzie dom z ogrodem, ale łatwo zaadaptuje się w każdych warunkach, jeśli zaspokoimy jego potrzeby ruchowe. 

Należy podkreślić, że nie jest to zwierzę, które łatwo poddaje się woli opiekuna. Szkolenie czworonoga tej rasy wymaga doświadczenia i wiedzy. Ze względu na wysoką inteligencję i upartość Airedale terriera podczas treningów należy wykazać się stanowczością i cierpliwością.

Airedale terrier – cena

Warto pamiętać, że jedynym odpowiedzialnym źródłem psów rasowych są legalnie działające, certyfikowane hodowle (zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce). Możemy wówczas z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć charakter, zachowanie oraz wziąć pod uwagę potencjalne choroby, na jakie może zachorować pupil. Airedale terrier, który pochodzi z takiego właśnie miejsca, kosztuje od 2500 do 4500 złotych (w zależności od hodowli). 

Profesjonalni hodowcy wkładają dużo wysiłku nie tylko w socjalizację i karmienie szczeniąt Airedale terriera, lecz także opiekują się suką, zapewniając jej stałą opiekę weterynaryjną zarówno podczas ciąży, jak i przez resztę życia. Ponadto po urodzeniu zwierzętom wykonuje się wszystkie niezbędne badania.

Airedale terrier – pielęgnacja

Airedale terrier wymaga regularnego trymowania (raz na trzy miesiące). Mimo że nie linieje zbyt intensywnie, pupila należy też systematycznie szczotkować, optymalna częstotliwość to raz w tygodniu. Airedale terrier, podobnie jak przedstawiciele innych ras, musi mieć regularnie sprawdzane uszy, oczy i pazury – jeśli zwierzę samo ich nie ściera, trzeba je przycinać. Opiekun powinien też codziennie myć psu zęby. Kąpiele należy przeprowadzać okazjonalnie.

Airedale terrier – żywienie

Odpowiednie żywienie psa to jeden z podstawowych przejawów troski o pupila. Chcąc jak najlepiej zadbać o rozwój Airedale terriera, należy dostarczać mu pełnoporcjową karmę gotową, dostosowaną do jego wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej, która zaspokoi jego wszystkie potrzeby żywieniowe. Młodym psom rasy Airedale terrier najlepiej podawać jedzenie gotowe typu „junior”. Psy dojrzałe powinny dostawać karmę oznaczoną jako „adult”, a czworonogi w podeszłym wieku – „senior”.

O czym jeszcze musi pamiętać każdy opiekun? Nie można karmić Airedale terriera tuż przed wyjściem na spacer lub treningiem, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia rozszerzenia i skrętu żołądka. Dobrze jest odczekać co najmniej godzinę od posiłku. Nie można też zapominać o wodzie, do której pupil musi mieć zapewniony swobodny dostęp.

Pamiętajmy, że Airedale terrier powinien dostawać smaczki dla zwierząt z umiarem, tak aby nie przekraczały one 10% dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Airedale terrier – zdrowie

Psy rasy Airedale terrier zaliczane są do zdrowych i krzepkich czworonogów, które chorują sporadycznie. Na jakie schorzenia są potencjalnie narażone? Przyczyną wizyty u lekarza weterynarii może być:

  • dysplazja stawów biodrowych,
  • przepuklina pępkowa,
  • rozszerzenie i skręt żołądka.

Wielu potencjalnych opiekunów zastanawia się, ile żyje Airedale terrier. Przeciętna długość życia psa to 1012 lat.

Airedale terrier – ciekawostki

  1. Airedale terrier przez wielu nazywany jest królem terierów.
  2. Airedale terrier jest często wykorzystywany przez służby mundurowe (zwłaszcza policję).
  3. W przeszłości ogon Airedale terriera był kopiowany (obcinany). Od 1997 roku w Polsce prawo zabrania kopiowania uszu i ogonów psom.
  4. Airedale terrier nie gubi włosów.

Airedale terrier – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa rasy airedale terrier: Bazyl, Gucio, King, Jankes, Korek.

Przykładowe imiona dla suki rasy airedale terrier: Kreska, Mina, Lina, Muza, Tawa.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 8

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres