Aidi

Aidi

Pies rasy aidi, nazywany również owczarkiem z gór Atlas, to duży pies pochodzący z krajów Afryki Północnej. Aidi są czujnymi czworonogami z wrodzoną zdolnością do szybkiej oceny potencjalnego zagrożenia. Wymagają umiarkowanej pielęgnacji, uważa się je za dobre psy obronne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej rasie.

Pies rasy aidi – podstawowe informacje

Grupa FCI 2 (pinczery, sznaucery, psy górskie molosy i szwajcarskie psy do bydła)
Długość życia 10–12 lat
Charakter wierny, oddany, samodzielny, czujny, wrażliwy, energiczny
Rozmiar duży, muskularny, wysokość 56–62 cm, masa ciała 25–35 kg
Sierść gęsta, krzaczasta, półdługa z miękkim podszerstkiem
Kraj pochodzenia Maroko

 

Aidi- Szczypta historii:

Owczarek z gór Atlas przyciąga i fascynuje podwójną osobowością dzikiego zwierzęcia oraz psa, który w kontakcie z człowiekiem poznał prawa cywilizowanego świata. Rasa aidi pochodzi z Afryki Północnej, gdzie przedstawiciele tej rasy długo służyli ludziom osiadłym w górach północnego Atlasu (Tunezja, Maroko, Algieria). Pierwotnie czworonogi były wykorzystywane przez plemiona koczownicze do polowania i pilnowania stad zwierząt hodowlanych oraz ochrony przed drapieżnikami i intruzami podkradającymi się nocą do obozowisk. Współcześnie aidi wykorzystywane są jako psy stróżujące.

Rasę odkrył w 1968 roku Michel Gaudois, autor późniejszego wzorca rasy, hodowca i przewodniczący marokańskiego Klubu Aidi. Opisy rasy z 1945 roku nie były doskonałe, ale dzięki nim zainteresowały się nią międzynarodowe organizacje kynologiczne. Hodowlę, pod nazwą Ouled Dlim, rozpoczęto w 1970 roku. Zajął się nią dr Raymond, mając za podstawę drzewa genealogicznego psy płoworude, pręgowane i z maską. Pierwszy aidi został zapisany w marokańskiej księdze rodowodowej pod imieniem Rick d’Ouled Dlim. Drugim była suka Reboula o szacie białopiaskowej. W latach 80. ekipa złożona z kilku pasjonatów rasy wielokrotnie wyruszała w góry Atlasu Średniego. Owocem wypraw były psy Jabalou, Louisa i Mimoun, które dały znakomite potomstwo. 

Aidi – wygląd

Aidi to duży pies o muskularnej budowie. Jego masa ciała waha się od 25 do 35 kg. Wysokość w kłębie może wynosić od 56 do 62 cm. Sierść jest półdługa i gęsta, chroni przed niską temperaturą, słońcem i deszczem na górskich zboczach.

Głowa owczarka z gór Atlas jest proporcjonalna do reszty ciała. Uszy są średniej długości, załamane, o lekko zaokrąglonych końcach, ukośnie osadzone. Odsłaniają czaszkę i są skierowane ku przodowi, gdy aidi jest czujny, a do tyłu, gdy pozostaje w stanie spoczynku.

Aidi charakteryzują się gęstą, półdługą (około 6 cm) sierścią, która na kufie i uszach jest krótsza i delikatniejsza. Na szyi tworzy kryzę, widoczną szczególnie u samców. Portki i ogon pokrywa natomiast sierść bardzo obfita i długa.

Oczy owczarka aidi są średniej wielkości, lekko skośne, o ciemnym odcieniu, w zależności od umaszczenia ich barwa bywa od bursztynowej po złotobrązową.

Umaszczenie aidi jest różnorodne:

– płowe: od rozmytego piasku do ciemnorudego; szata płowa może być pręgowana, z czarnym nalotem, wilczasta lub spłaszczona o jaśniejszym bądź ciemniejszym odcieniu; 

– kasztanowe: od jasnożółtego do koloru spieczonego chleba; odcienie jaśniejsze mogą być łączone z ciemnokasztanowym;

– czarne.

Każda z tych maści może mieć białe znaczenia, od paru dyskretnych plam po całkowitą biel (szata biała). Wargi i nos powinny być mocno zabarwione na czarno lub kasztanowo (zależnie od koloru szaty). Szata w kolorze arlekin, niebieskim i kremowym nie jest akceptowana.

Aidi – charakter

Owczarki z gór Atlas charakteryzują się wysoką czujnością i zwinnością. Są niezwykle wytrzymałe i mają znakomity węch, co pozwala im dobrze funkcjonować nawet w najcięższych warunkach. Mają żywe i uparte spojrzenie, jak przystało na psy, które są zawsze gotowe do obrony. Psy aidi są bardzo oddane, przywiązują się do opiekuna i jego rodziny. Wobec obcych bywają nieufne i podchodzą do nich z dystansem, mogą zachowywać się agresywnie i dominująco. Czworonogi tej rasy są bardzo aktywne, ale też niezależne – zrobią tylko to, co uważają za stosowne. To bardzo wrażliwa rasa, która wymaga socjalizacji i szkolenia od najwcześniejszych lat.

Aidi – dla kogo?

Psy aidi są polecane doświadczonym opiekunom. Silny instynkt obronny zwierząt tej rasy czyni je idealnymi stróżami i obrońcami dużych, ogrodzonych posesji. Nie poleca się ich do biernego życia domowego ani w mieszkaniach. Ze względu na genetycznie uwarunkowany instynkt łowiecki, nie powinny przebywać w domu z małymi zwierzętami i dziećmi. Wymagają konsekwentnego prowadzenia przez zdecydowanego opiekuna, który wyznaczy im hierarchię. Potrzebują dużo ruchu, dlatego konieczne są długie, codzienne spacery.

Aidi – cena

Hodowle owczarków z gór Atlas można znaleźć we Francji i krajach Afryki Północnej. Cena szczenięcia wynosi zwykle od 500 do 800 euro (2200–3600 zł). W Maroku cena psów tej rasy waha się od 2000 do 3000 dirhamów (800–1300 zł). Do ceny zakupu doliczane są koszta administracyjne i transportu. Na cenę szczenięcia składają się również: opieka weterynaryjna suki w czasie ciąży i nad szczeniętami, odpowiednia dieta i czas poświęcony na opiekę nad psami oraz ich socjalizację. Jeśli chcesz kupić psa tej rasy, wybierz hodowlę prowadzoną przez profesjonalistów, która jest zarejestrowana w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej.

Aidi – pielęgnacja

Pomimo grubej sierści, psy rasy aidi nie potrzebują częstego czesania – raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Koniecznie należy zapewnić zwierzętom tej rasy odpowiednią ilość ruchu – zbyt krótki czas przeznaczony na aktywność fizyczną lub jej brak będzie nasilał u tej rasy skłonność do niszczenia mebli, ubrań czy butów. Nie zaleca się częstych kąpieli. Poleca się przeprowadzać ją dwa razy w roku (o ile pies nie jest zbyt brudny). Nadmierne mycie może spowodować, że sierść utraci swoje właściwości ochronne i wodoodporne. Tak jak w przypadku innych ras, pies z gór Atlas powinien regularnie odwiedzać gabinet weterynaryjny, otrzymywać szczepionki i przechodzić odrobaczanie.

Aidi – żywienie

Karmienie psa rasy aidi zależy od jego wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Najlepiej podzielić dzienną porcję pokarmu na 2-3 regularne posiłki. Te zwierzęta nie mają predyspozycji genetycznych do tycia, jednak trzeba zapewnić im wystarczającą ilość aktywności fizycznej oraz regularnie kontrolować masę ciała. Jak każdy pies, aidi musi mieć również dostęp do świeżej i czystej wody.

Aidi – zdrowie

Psy aidi należą do jednej z najzdrowszych ras. Są przyzwyczajone do życia w trudnych warunkach klimatycznych. Nie mają genetycznie uwarunkowanych predyspozycji do chorób, jednak odnotowano przypadki np.: dysplazji stawów biodrowych i łokciowych oraz zwichnięcia rzepki. Długość ich życia wynosi od 10 do 12 lat.

Aidi – ciekawostki

– W krajach Afryki Północnej pies z gór Atlas często poluje w parze z chartem arabskim. Chart ściga zdobycz, którą aidi wcześniej wywęszył.

– Słowo „aydi”, od którego pochodzi nazwa rasy, w języku berberyjskim znaczy „pies”.

– W Polsce rasa aidi nie jest popularna, obecnie nie ma żadnej hodowli.

Pies rasy aidi – imiona

Przykładowe imiona dla psa aidi: Dolar, Maks, Rocky, William, Dexter, Oskar, Alex, Ares, Elvis.

Przykładowe imiona dla suki aidi: Klara, Aria, Aurora, Berta, Fanta, Xena.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 2.8 / 5. Liczba głosów 4

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Wyjący pies
Zachowanie

Dlaczego pies wyje?

Wycie to jeden z atawizmów, które pozostał psom „w spadku” po wilczych przodkach

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres