Rasy psów

Przedstawiamy szczegółową listę ras psów. Pod każdym zdjęciem znajdziesz dokładną charakterystykę rasy, zawierającą informacje na temat jej temperamentu, wyglądu, pielęgnacji i żywienia. W opisach ras psów ze zdjęciami umieściliśmy także historię ich pochodzenia oraz inne ciekawostki. Ogromny wybór ras psów sprawia, że każdy, kto marzy o czworonogu, może wśród nich znaleźć idealne zwierzę dla siebie i swojej rodziny.

adoz

adoz
 • Wszystkie
 • A (10)
 • B (27)
 • C (25)
 • D (8)
 • E (2)
 • F (7)
 • G (8)
 • H (4)
 • I (4)
 • J (4)
 • K (7)
 • L (7)
 • M (11)
 • N (7)
 • O (18)
 • P (18)
 • R (3)
 • S (21)
 • T (6)
 • V (1)
 • W (11)
 • Y (1)

paginacja2

Wszystkie rasy psów ze zdjęciami

Obszerne zestawienie ras psów to przydatne narzędzie dla osób, które właśnie stoją przed wyborem czworonożnego przyjaciela. Opisy wszystkich ras psów są zilustrowane oraz zawierają najważniejsze informacje, które pomogą przyszłemu opiekunowi w podjęciu jak najlepszej decyzji. Zapoznaj się z charakterystyką interesującej Cię rasy i sprawdź, czy jesteś w stanie spełnić jej wszystkie potrzeby. To ważne – zwłaszcza dla dobra psa, ale także dla Twojego komfortu.

Popularne rasy psów domowych

Wśród najbardziej popularnych ras psów w Polsce należy wymienić: yorkshire terriera (popularnie nazywanego yorkiem), maltańczyka, golden retrievera, labradora, shih tzu, west highland white terriera, buldoga francuskiego, mopsa, beagle’a czy owczarka niemieckiego. Trzeba pamiętać, że są to rasy psów o odmiennych gabarytach oraz innych wymaganiach dotyczących ruchu i pielęgnacji. Zanim zdecydujesz się na czworonoga, powinieneś zadać sobie pytanie, jaki styl życia prowadzisz i czy potrafisz pogodzić go z opieką nad zwierzęciem. Musisz dysponować odpowiednią ilością czasu, by codziennie wyprowadzać psa na spacery, bawić się z nim i zaspokajać jego wszystkie potrzeby. Na przykład yorkshire terrier nie jest wbrew pozorom typowym kanapowcem i wymaga sporej dawki ruchu. Należy do terierów, które są zwierzętami wymagającymi, pełnymi energii i żywiołowymi. Z kolei niektóre psy ras średnich, np. chow-chow, lubią przebywać w domu i nie mają potrzeby chodzenia na długie spacery.

Czym się kierować podczas wyboru rasy psa?

Wybierając rasę psa, nie należy kierować się wyglądem zwierzęcia, lecz przede wszystkim jego usposobieniem i potrzebami. Towarzyski i bardzo aktywny czworonóg może czuć się osamotniony i sfrustrowany, jeśli będziesz dużo czasu spędzać poza domem. Z kolei pies o niezależnym charakterze może być przytłoczony nadgorliwym zachowaniem opiekunów, np. częstym głaskaniem i zachęcaniem do zabawy. Aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze psów rasowych:
 • Potrzeba aktywności fizycznej. Każdy pies, bez wyjątku, potrzebuje codziennej aktywności fizycznej na spacerze, zabawy i kontaktu z opiekunem. To podstawowe potrzeby behawioralne zwierzęcia, o które trzeba dbać każdego dnia, aby był szczęśliwy. Różne rasy psów mogą mieć jednak inne wymagania dotyczące aktywności. Jedne potrzebują intensywnie się wybiegać, inne zdecydowanie wolą wylegiwanie się na kanapie i niespieszne spacery. Psy mniej aktywne to np.: chihuahua, shih tzu, maltańczyk, pudel miniaturowy, chow-chow. Rasy psów wymagające dużo ruchu to m.in.: siberian husky, wyżeł weimarski, labrador, golden retriever.
 • Charakter. Poszczególne rasy psów mają specyficzne cechy charakteru, które mogą się nieco różnić w zależności od osobnika. Każdy przyszły opiekun psa rasowego powinien zapoznać się z opisem charakteru danej rasy, aby wiedzieć, jakiego zachowania może spodziewać się po czworonogu i czy będzie w stanie poradzić sobie z jego wychowaniem. Jeżeli np. decydujemy się na wyżła weimarskiego, musimy wiedzieć, że jest to pies o silnym instynkcie łowieckim. Natomiast rasy psów uznawane za niebezpieczne (np. bulterier, rottweiler) wymagają ogromnej konsekwencji w wychowaniu i poświęcenia dużo czasu na naukę posłuszeństwa.
 • Pielęgnacja. Rasowe psy o długiej i gęstej sierści potrzebują więcej uwagi niż inne. Trzeba je szczotkować nawet codziennie, aby zapobiec filcowaniu się sierści. Ponadto puszyste czworonogi zazwyczaj gubią duże ilości sierści, co wiąże się z koniecznością częstszego sprzątania w domu. Psy, których sierść, podobnie jak ludzkie włosy, ciągle rośnie, np. maltańczyki, shih tzu, muszą być regularnie strzyżone. Niezależnie od długości sierści, każdy czworonóg wymaga również takich zabiegów, jak: czyszczenie uszu, przycinanie pazurów czy dbanie o higienę jamy ustnej. Pamiętaj o tym, decydując się na czworonożnego przyjaciela.
 • Stosunek do dzieci. Nie wszystkie rasy psów są odpowiednie dla rodzin z dziećmi. Niektóre zwierzęta nie lubią zbyt częstych pieszczot, których trudno uniknąć w towarzystwie dzieci. Inne przez swoje gabaryty mogą nieświadomie zrobić krzywdę maluchowi. Bardzo małe psy, np. chihuahua, też nie nadają się do domu z bardzo małymi dziećmi. Decydując się na psa rodzinnego, wybierz rasę o cierpliwym i opiekuńczym charakterze, np. labradora. Pamiętaj też, że zabawa dziecka ze zwierzęciem zawsze musi być nadzorowana przez osobę dorosłą.
 • Pochodzenie. Szczenię powinno pochodzić z legalnej hodowli, zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce. Dzięki temu mamy pewność, że jego przodkowie są rasowi, a zwierzę jest zadbane. Hodowcy poświęcają dużo czasu i funduszy na opiekę nad suką i szczeniętami, na ich socjalizację, właściwe żywienie oraz opiekę weterynaryjną.

Rasy psów – podział FCI

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna jest najstarszym i największym międzynarodowym stowarzyszeniem kynologów, powstałym w roku 1911. Podział ras psów FCI bazuje na ich dawnej użytkowości, historii i genetycznym pokrewieństwie. Każdy z krajów może zgłaszać do FCI wzorce ras, które po rozpatrzeniu przez Komisję Standardów są uznawane i otrzymują kolejne numery. FCI dzieli rasy psów na 10 grup:
 1. grupa FCI: owczarki i inne psy pasterskie i zaganiające, np.: owczarek podhalański, owczarek kaukaski;
 2. grupa FCI: pinczery i sznaucery, molosy, psy górskie i szwajcarskie psy do bydła, np.: berneński pies pasterski, nowofundland;
 3. grupa FCI: teriery, np.: bulterier, jack russell terrier, yorkshire terrier, west highland white terrier;
 4. grupa FCI: jamniki – jedynym przedstawicielem tej grupy jest jamnik;
 5. grupa FCI: szpice i psy w typie pierwotnym, np.: alaskan malamute, akita, samojed, husky syberyjski;
 6. grupa FCI: psy gończe i rasy pokrewne, np.: beagle, dalmatyńczyk, gończy polski;
 7. grupa FCI: wyżły, np.: wyżeł weimarski, seter irlandzki;
 8. grupa FCI: aportery, płochacze i psy dowodne, np.: cocker-spaniel angielski, golden retriever, labrador retriever;
 9. grupa FCI: psy ozdobne i do towarzystwa, np.: boston terrier, maltańczyk, bolończyk, chihuahua, shih tzu, pekińczyk;
 10. grupa FCI: charty, np.: chart rosyjski borzoj, chart afgański, wilczarz irlandzki.

Ile jest ras psów?

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) zatwierdziła obecnie ponad 350 wzorców ras. Nie są to jednak rasy wszystkich psów, jakie istnieją na świecie. Wiele nowych i rzadkich ras psów nie zostało jeszcze uznanych przez Federację.

Rasy psów od A do Z

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, wierny kompan, towarzysz na dobre i na złe. Czworonogi potrafią obdarzyć opiekunów bezgraniczną i bezinteresowną miłością. Jednak należy pamiętać, że ich charaktery i temperamenty się różnią. Przy wyborze ras psów nie można kierować się wyłącznie ich wyglądem. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na aktywność zwierzęcia i jego usposobienie. Zapoznaj się z przygotowaną przez nas listą ras psów od A do Z i sprawdź, która rasa najbardziej pasuje do Twojego trybu życia.