środa, 27 marca 2019

Psy na raka!

26 kwietnia 2017 15:35 Zostaw komentarz

rak01

Psy na raka!

Jest nadzieja na szybkie wykrywanie raka… dzięki psom! Francuscy naukowcy z prestiżowego Instytutu Marii Curie już od kilku lat szkolą czworonogi w tej dziedzinie. W marcu br. ogłosili, że z sukcesem udało się wcześnie wykryć 100 % nowotworów piersi u badanych kobiet.
Po sześciu miesiącach szkolenia, dwa psy rasy malinois zostały przygotowane do pracy węchowej w tej dziedzinie. Ich egzamin polegał na „obwąchaniu” 130 kobiet, które zgłosiły się do udziału w programie. Zapach komórek nowotworowych wyczuwalny jest w pocie, dlatego taka forma „badania” nie ma skomplikowanego przebiegu. Wysoce rozwinięty instynkt psa pozwala mu wykrycie raka we wczesnych stadiach.

Pozytywne wyniki pracy z psami pozwoliły badaczom na ubieganie się o dofinansowanie. Należy podkreślić, że pierwsze testy robili z własnych środków. Dzięki dodatkowym pieniądzom w projekcie wezmą udział kolejne dwa psy. Instytut przewiduje, że w ciągu kolejnych lat (2018-2021) zostanie przebadanych w ten sposób 1000 kobiet.

Naukowcy z Instytutu Marii Curie mają nadzieję, że dzięki temu stosunkowo taniemu i nieinwazyjnemu „urządzeniu”, jakim jest psi nos, uda się zwiększyć wykrywalność zachorowań na nowotwory w krajach rozwijających się, gdzie brakuje narzędzi i diagnostyki.

Psy na raka! Reviewed by on . Psy na raka! Jest nadzieja na szybkie wykrywanie raka... dzięki psom! Francuscy naukowcy z prestiżowego Instytutu Marii Curie już od kilku lat szkolą czworonogi Psy na raka! Jest nadzieja na szybkie wykrywanie raka... dzięki psom! Francuscy naukowcy z prestiżowego Instytutu Marii Curie już od kilku lat szkolą czworonogi Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top