poniedziałek, 18 grudnia 2017

Psi wróg – kleszcz

8 czerwca 2017 12:08 Zostaw komentarz

Choroby odkleszczowe u psów

choroby odkleszczoweKleszcz to rodzaj roztocza pochodzącego z gatunku pajęczaków. Długość jego ciała może wynosić od kilku milimetrów aż do 3 centymetrów. Jego zarys jest okrągławy lub owalny. Głodny kleszcz jest spłaszczony grzbieto-brzusznie, najedzony zaś – znacznie bardziej wypukły.

 

Kleszcze żyją głównie w wysokich trawach i na niewysokich drzewach. Obecnie można spotkać je na wszystkich zielonych terenach: skwerach, ogrodach, parkach, pastwiskach, ogródkach działkowych i lasach. Roztocza te przenoszą choroby, które są niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt, w tym psów i kotów.

Na jakie choroby odkleszczowe może zachorować nasz pies?

  1. Babeszjoza – inaczej nazywana również piroplazmozą. Choroba ta wywoływana jest przez pierwotniaki z rodzaju Babesia canis. Bytują one w gruczołach ślinowych kleszcza. Do zarażenia dochodzi poprzez ugryzienie psa przez kleszcza. Przyjmuje się, że kleszcz musi ssać krew minimum 24 godziny, aby mógł w ten sposób przekazać zwierzęciu babeszjozę.

Pies zarażony babeszjozą zazwyczaj nie chce jeść, nie wykazuje chęci do zabawy, jest słaby, a jego mocz może zmieniać barwę na ceglastoczerwoną. Czasami również wymiotuje. Babeszjozę u psa diagnozuje się poprzez badanie krwi, ponieważ pierwotniaki bytują w czerwonych krwinkach. Wcześnie zdiagnozowaną babeszjozę można wyleczyć odpowiednio dobranymi lekami. Nieleczona babeszjoza może być nawet śmiertelna.

  1. Borelioza – choroba ta wywoływana jest przez krętki Borrelia burgdoferi. W miejscu, gdzie psa ugryzł kleszcz, zaraz po ukąszeniu, pojawia się grudka lub krostka, która wkrótce przekształca się w rozprzestrzeniający się czerwony pierścień, tzw. rumień wędrujący. Kolejnymi objawami może być brak apetytu, gorączka, apatia, wrażliwość na dotyk, czy problemy z poruszaniem się. Zdiagnozowanie boleriozy nie jest łatwe. Podobne objawy mogą wywoływać również inne choroby atakujące stawy psa. Niezbędne jest tutaj badanie krwi, moczu oraz mazi pobranej z zaatakowanych przez chorobę stawów. Boleriozę leczy się poprzez podanie odpowiednich leków – antybiotyków, środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.
  2. Anaplazmoza – chorobę tę wywołują dwa rodzaje mikroorganizmów – Anaplasma phagocytophilum i Anaplasma platys. Pierwsze z nich atakują granulocyty, drugie zaś – płytki krwi. Początkowe objawy tej choroby to brak apetytu, gorączka, apatia, kulawizny. Następnie mogą pojawić się biegunka i wymioty, dalej zaś zaburzenia układu oddechowego. Anaplazmozę zdiagnozować można już na etapie wywiadu z właścicielami. Dalej pomocne są badania krwi i badania serologiczne. Chorobę tę leczy się poprzez zastosowanie odpowiedniego leczenia.
  3. Europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu – choroba ta wywoływania jest przez wirusy Alphavirus. Bardzo charakterystyczne dla niej są objawy neurologiczne takie, jak światłowstręt, zaburzenia równowagi, nadwrażliwość na dźwięki, bóle głowy, a nawet paraliż kończyn. Przy diagnozowaniu tej choroby ważne jest odróżnienie jej od wścieklizny, która również ma podobne objawy. Nie ma specjalistycznego leczenia tego rodzaju zapalenia mózgu. Stosuje się leki przeciwko objawom choroby, które samoistnie zanikają do kilku tygodniach.
  4. Hepatozoonoza – wywołują ją pierwotniaki z rodzaju Hepatozoon. Choroba ta atakuje wątrobę, kości lub naczynia włosowate mięśnia sercowego. Hepatozoonoza objawia się brakiem apetytu, gorączką, powiększonymi węzłami chłonnymi, czy krwistą biegunką. W odróżnieniu do wcześniej opisywanych chorób, do zakażenia w tym przypadku dochodzi przy zjedzeniu kleszcza przez psa, który próbuje wyciągnąć go ze swojego ciała. Chorobę tę można zdiagnozować za pomocą badań krwi.

Opisane choroby są tymi najczęściej diagnozowanymi u psów w Polsce, jednak nie jedynymi. Pamiętajmy zatem – o ochronę przeciwkleszczową naszego pupila warto dbać przez cały rok. Kleszcze głównie żerują wiosną i latem, i to właśnie wtedy szczególnie powinniśmy o nich pamiętać, jednak zdarza się, że i zimą znajdzie się osobnik chętny do wgryzienia się w naszego psa.

Psi wróg – kleszcz Reviewed by on . Choroby odkleszczowe u psów Kleszcz to rodzaj roztocza pochodzącego z gatunku pajęczaków. Długość jego ciała może wynosić od kilku milimetrów aż do 3 centymetró Choroby odkleszczowe u psów Kleszcz to rodzaj roztocza pochodzącego z gatunku pajęczaków. Długość jego ciała może wynosić od kilku milimetrów aż do 3 centymetró Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top